İMZA KAMPANYASI

(Araştırma Yazısı) CNBLUE , CNBLUE olmadan önce....(Güncellendi)

(Güncellendi 12.01.12)
Bu yazıyı yazmak önceden beri aklımda vardı. Ama itiraf ediyorum ki beni harekete geçiren facebook sayfamızdaki Kwang Jin 'le ilgili başlayan bu diyalog oldu :


Bir boice olarak eminim hepimiz merak edip araştırmışızdır, daha yeni olan bu grup bu kadar popüler olmadan önce ne kadar zorlu, aynı zamanda eğlenceli yollardan geçmiştir diye. Sonuçta şimdiki başarılarını ve birbirlerine bağlılıklarını iyi veya kötü önceden yaşadıkları bu olaylar sayesinde kazandılar. Hala sık sık röportajlarında zor geçen bu günleri gülümseyerek anlatıyorlar. ( Yaşadıkları zorlukları okumak için tıklayınız )

Grubun ilk ortaya çıkışı 19 Ağustos 2009 'da Japonya'da. Daha öncesinde FNC nin başlattığı grup seçmelerine giriyorlar ve birbirlerini daha önce tanımamalarına rağmen ilk görüşte birbirlerine ısınıyorlar. (çok eğlenceli bir tanışma hikayeleri var, başka bir yazıda da onu paylaşacağım)

Grupta ilk başta Yonghwa, JongHyun, MinHyuk (buraya kadar hepsini zaten biliyoruz) veee ilk basçılarımızdan Kwang Jin var. O da kim diyenler vardır aramızda, o yüzden önce kendisini size tanıtayım.İsim: Kwon Gwang Jin (권광진)
Japonca İsmi:
クォン・グァンジン
Pozisyonu: Bass
Doğum Tarihi: 12.08.1992
Boy: 180cm
Kan Grubu: AB


Kendisi motorsiklet kullanmaktan ve fotoğraf çekmekten hoşlanıyor. 2 tane kedisi var. Çok yönlü ve hani derler ya şeytan tüyü var diye, öyle biri. Yaşı küçük olmasına rağmen olgun bir duruşu ve karizması var. Daha videoları görmeden eski fotoğraflarına bakarken bile kendinizi ona sempati ve hayranlık duyarken buluyorsunuz. Eski görüntülerden anladığım kadarıyla gruptaki herkesle arası çok iyiymiş ve YongHwa dahil herkesin (hala o zamandan kalma , ondan vazgeçmeyen fanlar bile var!) onun çekimine kapılmış olduğunu hissediyorsunuz. Hem uzun hem kısa saçın ona çok yakıştığını eklemeden geçemeyeceğim.
Grup ilk zamanlar kendilerini tanıtmak için Japonya'da sokak performansları ve Live House'larda canlı performanslar göstermişler. YongHwa o zaman yapılan bir röportajda "çıkış yaptıkları ağustos ayından itibaren 100 civarı performans yaptıklarını" söylemiş. (Ağustostan aynı yıl eylüle kadar Japonya'daydılar. Bu da 4 ay, yani 120 gün eder. Ne kadar yoğun çalıştıklarını siz düşünün. Şu anki başarılarını hak etmiyorlar mı sizce de!)


 İzlemek isterseniz Kwang Jin'in olduğu sevdiğim videolardan 2'si:


17.02.2009 FNC Trainee Showcase Rolling Hall, Seoul
 performanslarından


Bu da 2009'daki Japonya'da metro çıkışında yaptıkları sokak performansı

Japonya'da ilk çıktıklarında üstlerine çok gitmişler. FT Island'ı taklit ettikleri , aslında müzik aleti çalamadıkları, çalıyor gibi yaptıkları, yetenekleri olmadığı, ve daha da kötüsü "Loner" parçasının çalıntı olduğuyla ilgili bir sürü kıskançlık dolu iftiraya uğramışlar. "Loner" parçasının Ynot'un Blue Bird parçasından çalıntı olduğuyla ilgili, grup ve şarkının bestecisine dava açılmış. Sonradan davayı CNBLUE kazanmış ve taklit olmadığına karar verilmiş. Siz de çok sinirlendiniz okudukça değil mi? O günlerden kalma bir röportaj videosu var ki (paylaşmayı düşünmüyorum, çok üzüyor beni) MinHyuk suçlamalarla ilgili şirin şirin açıklama yaparken hem isyan ediyor hem de hüngür hüngür ağlıyor :'(Konuyu daha fazla dağıtmayayım. Gelelim asıl sorulara. Kwong Jin FNC'den aldığı o kadar eğitim, grupla yaptığı o kadar performans ve tecrübeye rağmen 2009 eylülünde, Kore'ye debut için dönmeden hemen önce neden gruptan ayrılmış olabilir? Doyurucu bir cevap bulabilmek için çok fazla forum gezdim, resmi açıklama ve fan yorumları okudum. Yapılan tek resmi açıklama kişisel sebeplerle kendisinin gruptan ayrılmış olduğu. Kızgın fanların "dedikodu ve tahminleri" ise grubun başarı yakalayacağı kesinken kimsenin böyle aptalca bir kararla gruptan ayrılmak istemeyeceği ve Jungshin gibi "yeni yetme" biriyle gruptaki yerinin değiştirilmesinin anlamsız olduğu , gibi yazılar. ( Merak etmeyin, sonraki yazılarını da okudum. JungShin'e hemen ısınmışlar.) Ayrıca kendisinin kişisel sebeplerle gruptan ayrılma sebebinin "tek başına çıkış yapmak istediğiyle" ilgili çok eski fanlardan aldığım bilgiler de var. Hangisine inanmak isteyeceğimiz bize kalmış, gerçek sebep tamamen bir gizem. Kwang Jin'le ilgili 2009 eylülünden sonrasına dair paylaşabileceğim somut başka hiç bir şey bulamadım. Umarım şu an mutludur. 


Diğer soruya gelelim: Japonya'da grup lideri JongHyun'ken neden Kore'ye döndükten sonra YongHwa lider oldu?

Debuttan önce bağımsız zamanlarında, grupta en iyi Japonca'ya JongHyun sahipti. YongHwa da aralarında en kötü Japonca konuşanmış :) Kesin olan şey, bir liderin live house çalışanlarıyla ve gerekli malzemeler için mağazalarla sonuçta iyi bir iletişim kurması gerektiğiydi. Artı, YongHwa o dönemde zamanının çoğunu (nerdeyse 2/3 ünü) Kore'de You Are Beatiful dizisini çekmekle geçiriyordu. Böyle bir zamanda gruba zaten liderlik edemezdi. Bazılarının düşüncesine göre de belki FNC 'nin o dönemdeki politikasının en iyi gitaristi lider olarak seçmesi olabileceği yönünde.
Kore'ye döndüklerinde JongHyun'un koyu Busan aksanı gerçeği ağır basıyor. Düşünün lidersiniz, grubu röportajlarda, programlarda temsil etmeniz gerekiyor. Ama Busan aksanı insanların sizinle dalga geçmesine belki de ciddiye almamasına yol açacak. (Boice lar arasında hala aksanıyla ilgili şakalaşmalar yaşanıyor, ben bile yapmışımdır.) Ve bildiğimiz gibi YongHwa'nın insan ilişkileri çok kuvvetli. Hatta çıkışlarının ilk yıllarında JongHyun'un sırf aksanı yüzünden programlarda konuşmadığına dair şeyler duydum, o zamanlar aksanından kurtulmak için çok çalışıyormuş. Şu anda hala YongHwa yoğunken ve grupla ilgilenemezken JongHyun gruba liderlik ediyor, çalıştırıyor ve diğerlerine göz kulak oluyor. Yani YongHwa lider ve bunu harika başarıyor, ama JongHyun da yardımcı lider sayılabilir ve bence grup bu iki lidere sahip olduğu için çok şanslı^^

Umarım meraklı boicelar bu yazıyla sorularına cevap bulabilmiştir.

Şenay'cım bu yazıyı sana ithaf ettim , umarım beğenmişsindir :)

Güncelleme 12.01.2012
Bugün Kwang Jin'in aşağıdaki fotoğrafını M-Signal üyesi KwenHwa paylaştı. Kwang Jin (solda şapka takmış) hala FNC müzikte devam ediyormuş. Kesin olan tek bilgi bu. Bir grupla çıkış yapmaya hazırlandığı tahminleri yapılıyor. Son aldığım haber sadece bu kadar.
********
O kadar çok merak edip soran oldu ki, Minhyuk'un ağladığı videoyu Türkçe çevirisiyle yazıya ekliyorum...

TR çeviri&Video sahibi: Kang Min Hyuk Turkey Fan Clup

*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Kaynak : çeşitli forum , gazete , magazin haberleri ve @CNBJongHyun
Çeviri ve araştırma: cage208

5 yorum:

kafamdaki tüm soruları cevapladı. çok güzel bi yazı olmuş gerçekten emeğinize sağlık. ama o minhyukun ağladığı röportajı çok merak ediyorum. facebook sayfanızda paylaşmanız mümkün olur mu acaba. ? :)

Sayfa mesajlarımızdan bize ulaşırsan yardımcı oluruz^^

neden jonghyun'un liderliği yonghwa'ya verdiğini merak etmiştim.hatta bir ara bu yüzden yongwaya sinir bile olmuştum ama şimdi anlıyorum paylaşım için saol

Ellerinize saglik ... super aciklayici ve guzel olmus yazi tesekkurler :)) insallah CNBLUE hep ayni uyelerle basarilarla devam eder

Kwang Jin yeni grubu N.Flying . Grubun müziklerini falan dinlemiştim beğendim de :D:D

Yorum Gönder