İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) TVFan Mart 2012 CNBLUE Özel Röportajı
Where you are

CNBLUE, dört üyeli bir rock grubu, beklenen çıkışlarını Japonya’da başarılı bir ülke çapında turla yaptılar.
2. singleları “Where You Are”ı Şubat’ın 1’inde yayınladılar, coşkularını büyük sahnede paylaşıyorlar.

Onların bu neşeli sohbetlerine tanık olunca, sahnedeki cool duruşlarını hayal etmek zor.

Meşgul olsak da şu an mutluyuz:

Büyük başarılarla geçen 2011’e baktığınızda ne hissediyorsunuz?
-JungShin: Çok şey oldu. Büyük çıkışımızdan önce, Yokohama Arena’da bir konser verdik ve bir de Yoyogi Spor Salonunda… Çok anlamlı bir yıldı.
-MinHyuk: Japonya’da büyük çıkışımızı yaptığımız bir yıldı, başlangıç yılı.
-JongHyun: Gerçekten çok meşguldük. Fakat geriye baktığımda, meşgul olmanın oldukça memnun edici olduğunu düşünüyorum.
-YongHwa: Özetle, 2011 yılı JungShin’in yılıydı. JS böyle bir yetenek geliştirdi.(gülüşmeler)

Tam olarak ne tür bir yetenek?
-YH: Yorgun olduğum zamanlarda JS bana masaj yapar (gülüşmeler). Turlarımız sırasında, her zaman otellerde JS ile aynı odayı kullanırım.
-JH: Sonra, YH Hyung tarafından seçilmeyen kişi de benim odama gelir.
-YH: Ama bu günlerde MinHyuk’u da seviyorum. Geçen gün bir konser sonrası bana masaj yaptı ve çok iyiydi.
Aralıkta büyük çıkışınızdan sonraki ilk ülke çapındaki konser turunuzu yaptınız, değil mi?
-YH: Uzun bir süre Zepp Halls’ta performans sergilemekten memnun kaldım. Yoyogi’nin kendi havası var, büyük bir mekan.  In My Head’i söylerken ateşli efektler vardı ve bu atmosferi hareketlendirdi.
-JS: Artık Zepp’te performans yapabiliriz diye düşündüm ve bir de Yoyogi’de. Biletlerin satıldığını duyduğuma gerçekten çok mutlu olmuştum.
-JH: Her bölgenin çeşitli yemeklerini yemeyi çok severim. Nagoya’da Tebasaki(Tavuk Kanadı) ve Hitsumabushi; Osaka’da Tokoyaki, okonomiyaki ve yakisoba…Hepsini sevdim. Sanırım yaklaşık 50 tebasaki yedik? MinHyuk ile ikimiz yaklaşık 100 tane yedik sanırım (gülüşmeler).
-MH: Çoğu Japon yemeğiyle genellikle iyiyiz. Sedai’de Gyutan(sığır dili) bile yedik ve tebasaki gerçekten çok iyiydi.

Bize biraz da Şubat’ın 1’inde yayınlanan ikinci single’ınızdan bahsedin
-YH: “Where you are” onu kurtarmak için “bir şeyler” arayan, umutsuzluk içinde olan bir insan ile ilgili bir şarkı. Ben şarkı yazarken, hem söylemek hem de enstrümanla çalmak kolay fakat JongHyun’un “Get away”i yüksek notlara çıkmayı gerektiriyor, bu yüzden canlı performanslar ile ilgili biraz endişelendim.
-JS: “Get away”da dördümüzün birlikte söylediği bir bölüm var. MinHyuk ve ben genellikle şarkı söylemeyiz, bu yüzden birlikte kayıt yapmak oldukça eğlenceliydi!
-MH: Doğru. Üç şarkının hepsini de çok sevdiğim için, onların kaydını yapmak eğlenceliydi. Provalarımız sırasında, bateri çalmada giderek daha iyi oluyorum fakat ilk kez çaldığım zamanlarda daima gergin olurum. Hızlı temposu yüzünden “Get away” özelikle zor.
Siz gençler Japonca şarkı da söylüyorsunuz—Genellikle nasıl çalışıyorsunuz?
-Hepsi: Röportajlarda!
-JH: Düzenli olarak Japonca çalışmıyoruz fakat röportajlar sayesinde çalışıyoruz.
-YH: Birçok röportajı yaparken bazı kelimeleri tekrar tekrar duyuyoruz böylece yeni kelimelerin yanında doğal olarak onları da hatırlıyoruz.
-JS: Birçok dizi de izliyoruz. Uzun zaman önce “Flowershop without Roses” ve “Pride”i seviyordum. Özellikle “Pride”i defalarca izledim.
-YH: Bana gelince, ben başrolde Bayan Aoi Yu’nun oynadığı “Osen”i izledim geçenlerde.

Bu yılı nasıl geçirmek istiyorsunuz?
-YH: (Sıradan bir yüz ifadesiyle) Bu yılı MinHyuk’un yılı yapmak istiyorum. Geçen sene, bazen odayı JungShin ile paylaştım bu yüzden bu yıl turları MinHyuk ile geçirmek istiyorum.
-JH: Ben de kardeşlerimi desteklemek istiyorum. Şu an yeterince mutluyum bu yüzden sadece kötü bir şey olmamasını umuyorum. Hepimizin sağlıklı olmasını diliyorum.
-MH: Evet. İnşallah kötü bir şey olmaz. Bence bu en iyisi.
-JS: Bana gelince, yeteneklerim henüz yeterli olmamasına rağmen, iyi bir şarkı yazmak istiyorum. Bir şarkı yazmaya çalıştım, bu çok zordu.
-YH: Gerçekten çok zor. Fakat herkes çok çaba sarf ettiği için belki yakında bir zamanda bunu duyabiliriz.
-JS: Umarım insanlar benim şarkımı dinledikleri zaman “Ah, bu iyi bir şarkı.” Derler
Katılmayı istediğiniz şovlar neler?
-YH: SMAPXSMAP’a katılmayı istiyorum! Bistro Smap’ta ‘Ben ıstakoz istiyorum’ demek istiyorum. YAB skecini izlerken çok güldüm.
-JS: Hey!Hey!Hey!’e yada Music Station’a çıkmayı istiyorum.
-MH: Ben çoğunlukla film ve dizi izlerim..
-JH: Bu şovda olmak istiyorum diyemem ama “London Hearts”i seviyorum. Gerçekten eğlenceli!Japonya’da, yemek için ya da eğlenmeye gittiniz mi?
-JH: Gitmek istedik fakat vaktimiz yoktu.
-YH: Bir süre önce, takside Korece konuştuğum zaman, şoför bana “Girl’s Generation’ı biliyor musun?” diye sordu. Bende “Onlar Kore’de çok ünlüler” dedim. Adam Kpop’la ilgileniyor gibi görünüyordu ve birçok artisti tanıyordu. Fakat bizi tanımadı. Biz de ünlüyüz!
-JS: İnene kadar anlamadı. Şapka bile takmıyorduk (gülüşmeler)
-JH: Bu daha çok çalışmamız anlamına geliyor.
-YH: Şu andan itibaren, canlı performanslarımızı tamamlayacağız. (Yumuşak bir sesle) Fakat hala alınıyorum..

Şu andan itibaren hedefiniz nedir?
-YH: Tokyo Dome’de bir konser. O zaman, Billboard benim hedefim olacak.
-JH: Birçok canlı konser vermek istiyorum.
-MH: Evet. Albümler çıkarmak, canlı performanslar.. Bunun uzun bir süre devam etmesini istiyorum.
-JS: Doğru.
-YH: Bunu yapabiliriz!-Sütun-

Üyeleri aile açısından nasıl tanımlardınız?
-MH: Um..Zor olmasına rağmen, JungShin anne olurdu, YongHwa da baba. JongHyun benim abim ya da bir ikiz kardeş mi? (gülüşmeler) Um..Aslında, sadece abi.
-JS: Ben en genci olurdum. Ve JongHyun büyük abi, YongHwa baba, MinHyuk anne(gülüşmeler) Çünkü MinHyuk herkesin sözünü dinler.
-YH: Yani ben baba mıyım? Gerçekten mi? Ben hepimizin kardeş olduğunu düşünüyorum. Ben en büyük abiyim ve JungShin de en küçük.
-JS: Biz bazen MinHyuk’a anne YongHwa abiye de baba diyoruz. Fakat aslında daha çok 4 kardeş gibi hissediyoruz. JungShin ve MinHyuk en küçükler ve YongHwa abi gerçekten bir abi gibi.

-Kişisel sayfalar-

YH: Objektif olursak, ben sanırım çok pozitif ve sempatik birisiyim… Her zaman gülümsemeye çalışan birisi. Çünkü ben en büyükleriyim, kardeşlerine iyi davranmaya çalışan bir liderim (gülüyor). Bizimle birlikte olduğu zaman JungShin eğlencelidir, fakat başkalarının önünde utanır ve onlarla konuşmak istemez. Dışarıda değişir. Her gün kendini daha fazla gösterebilseydi çok güzel olurdu.
Bu günlerde, ipad’de oyunlar oynuyorum. Hepimizin bir tane ipad i var ve ben çok fazla kullandım bu yüzden şuan şarj oluyor(gülüyor)

Üyelere üzgünüm & teşekkür ederim:
-JongHyun’a: Bir lider olarak üyelerle ilgilenemediğim için üzgünüm. Provalarda ben olmadığımda onlarla olduğu için teşekkür ederim.
MH: oyun oynamayı severim bu yüzden boş zamanım olduğunda genellikle futbol ya da atış oyunları oynarım, beyzbol izlerim ya da futbol haberlerini kontrol ederim, tur hazırlıklarımız yüzünden şu günlerde bunu çok yapamama rağmen… Şimdi uzun bir süredir birlikte yaşadığımız için onlarda değiştirmeyi istediğim çok fazla bir şey yok. Birini belirtseydim..bu ben mi olurdum? Ben gerçekten uyuya kalmadan duramıyorum (güler) Bunu değiştirmek isterim.

Üyelere üzgünüm & teşekkür ederim:
-JungShin’e: Her zaman başının etini yediğim için üzgünüm. Grup içinde ritm enstrüman çalan biri olarak ve tabi aynı yaştaki arkadaşım olarak, samimiyetle benimle birlikte olduğun için ve benimle eğlendiğin için teşekkür ederim.

JS: Sanırım enerjinin kaynağı benim galiba? Üyeler için. Kasten maskaralık ya da ruh halini düzeltmek için şakalar yapmaya çalışıyorum. Birlikte yaşayan 4 erkek için bu çok zor..JongHyun’un ve benim GERÇEKTEN yemek konusunda belirli tercihlerimiz vardır (gülüyor). Fakat tercihlerimiz zıt kutuplarda! Bazen o benim çok fazla sevmediğim abur cuburları sever. Şu günlerde, anlaştık ve barış içinde yaşıyoruz, “Dün senin zevkine göre yedik öyleyse bugün benim sevdiğim şeyi yiyelim” gibi (gülüyor).

Üyelere üzgünüm&teşekkür ederim:
-YongHwa’ya: CNBLUE’nun başında bir lider olarak çok sıkı çalıştığın için teşekkür ederim. Senden şey hakkında özür dilemek istiyorum..Peki, daha önemlisi, onunla birlikte olmaktan çok mutluyum, bu yüzden şu andan itibaren çok sıkı çalışalım(Fighting)! Hadi yapalım!
JH: Birlikte yaşamaya başlayalı 5 yıl oldu. Tamamen farklı geçmişlere sahip dört kişi birlikte yaşamaya başlayınca, başlangıçta bazı zorluklar oldu fakat birbirimize alıştığımızı düşünüyorum. Mesela, YongHwa abi ve ben çok kısa zamanda banyo yaparız fakat kardeşlerinki  çok uzun  sürüyor. Ben en geç uyuyanım, YongHwa abi benden biraz önce uyur ve kardeşler çok erken uyurlar—hepimiz farklıyız. YongHwa abinin ve benim yapacak işlerimiz oluyor bu yüzden biz geç uyuyoruz.

Üyelere üzgünüm&teşekkür ederim:
-MinHyuk’a: Bateride gerçekten çok iyisin. İyi çaldığın için her zaman teşekkür ederim. Bugünlerde kendi  işlerimi yaptığım ve eskiden yaptığım kadar seninle ilgilenemediğim için üzgünüm.
Scan cr. bluefilia
Eng Trans by heich_
Türkçe çeviri: Kumru_ik


0 yorum:

Yorum Gönder