İMZA KAMPANYASI

(Araştırma Yazısı) Boice Ne Demektir?


Herkese Selamlar :) 
Sayfamızın ilk anket konusu "Boice Ne Demektir?" idi. Katılımınız için çok teşekkür ederiz, gerçekten çok eğlenceliydi, umarız okurken sizler de eğlenirsiniz. :)

Bu başlık altında öncelikle sizin "Boice Nedir?" sorusuna verdiğiniz cevapları sırasıyla paylaşacağız. Daha sonra da "Boice"isminin nasıl ortaya çıktığını detaylıca anlatan cnbluestorm haberini paylaşacağız. Ve son olarak, şu an dünya üzerinde bildiğimiz Boice grubu olan ülkeleri yazarak haberi noktalayacağız...İyi eğlenceler..:)


Ve öncelikle sizin cevaplarınız:
  
CNBLUE Hayranlarına "boice" ismi verildiğini hepimiz biliyoruz. Peki "Boice" ne anlama geliyor ?
(23-26 Mart 2012 - Turkish Boice Anketi -1- "Boice Ne Demektir?)

 1. Voice CNBlue albümü ismidir. Hayranlar kendilerine Voices demek istemişler, fakat Korece'de V harfi olmadığından ve söylerken zorlanacaklarından sanırım, CNBlue'nun Blue'su ile bileştirip Boice demişlerdir. Tıpkı V.I.P. ya da E.L.F gibi. 
 2. Cn Blue'nun ilk başarılı çıkışları Voice ile blue boyların B'si birleşerek Boiceler hem albümlerini hem de CN Blue üyelerini yüreğinde isminde taşıyan hayranlar oldu :D 
 3. Boice: Voice kelimesinin başındaki v harfi yerine grup adından gelen Blue kelimesinin ilk harfinin getirilmesiyle oluşturulmuş bir kelime =)  CN Blue hayranlarını ifade eden oldukça yaratıcı bir kelime aslında. CN Blue'nun Voice albümü zamanında oluşturulan bir şey. (elif_khj)
 4. Bir yerde okumuştum...FNC fan kulübün ismi için anket başlatıyor ama yapılan önerilerde hep 'blue' ismi geçiyor... Bir sitenin admini içerisinde bu kelimenin olmasının şart olmadığını düşünüyor... Onun fikri de 'voice' olması yönünde... Çünkü sesin en önemli enstrüman olduğunu ve bizim CNBLUE'nun sesi olabileceğimizi düşünüyor...Müziği tamamlayan ses sonuçta...Yazılan sözler sesle anlam, duygu kazanıyor...Kız bir sitenin admini olduğu için düşüncesini üyelere açıyor ve fikri çok beğeniliyor...Sonunda seslerini duyurmayı başarıyorlar ve FNC yeni bir anket başlatıyor...Ama bu anketin diğerinden farkı, önerilen isimlerin içerisinde 'blue' kelimesi geçmeyecek...Bu sitedekiler de 'voice' ismini öneriyorlar...Sonra FNC beğenilen ilk beş öneriyi açıklıyor...Bunların içinde 'boice' var...Tabi sitedekiler şaşırıyorlar biz 'voice' yazmıştık diye...Sonra öğreniyorlar ki Korece de 'v' harfi olmadığı için önerileri değiştirilmiş...'Blue' ile 'Voice' un birleşimi olan 'boice' olmuş...Yapılan oylamada da 'boice' birinci olmuş...Bir süre sonra Yong Hwa resmi fan kulüplerinin isminin 'boice' olduğunu açıklamış...23 Nisan da da FNC açıklamış... İşte böyle..
 5. Bence 'Boice' demek sadece hayran demek değil. Boice demek CN BLUE şarkılarının hepsinde kendinden bir parça bulmak, onları dinlerken farklı bir dünyada olmak, her projelerinde onların başarılı olmaları için tüm kalbinizle dua etmektir. =)  
 6. Boice çok farklı bir kavram."Boi" kavramı bana onların tatlılıklarını ve "ce" ise cn blue'nun grup performansını anlatıyor. Çok mantıklı değil ama mantıklı olmasına da gerek yok zaten bana bunu hatırlatıyor ^^
 7. Bence "voice" ve "blue" karışımı bir kelime. Veya voice kelimesi korece boice olarak telaffuz edildiği için olabilir. :) Güzel bir anket konusu, sonuçları merakla bekliyoruzz :))
 8. Voice bilinen üzere "ses" anlamına geliyor."oice" buradan "B" ise Blue'dan geliyor olabilir ^^"
 9. Boice bence: Açıkçası anlamını bilmiyorum ama ben de bir olduğum için birşeyler söyleyebilirim. Ör : Boice ingilizcedeki voice den gelebilir (ses anlamında) ne de olsa biz de onlara sesimizi duyurmaya çalışıyoruz...... İnşallah bizim sesimizi tekçe boice olarak değil Turkish boice olarak da duyarlar. :)  
 10. İlk çıkışlarında voice şarkıları dikkat çekmiş b de blue'nun b'si diye biliyorum
 11. Boice demek yolda yürürken C ve N harflerini yanyana görmeye çalışmaktır. Boice demek aldığın her şeyin mavi olmasını istemektir.  Boice demek en sevdiğin rengin blue değil, CNBLUE olmasıdır. Boice demek mutluluk demektir, gurur demektir, en büyük sevgi demektir.  
 12. CN Blue hayranlarının sesi olarak 'voice' kelimesi kullanıldı. Voice, blue nun b'si ile boice olarak ortaya çıktı :)  
 13. Hiçççççççç bi fikrim yokkkk.
 14. Cn blue'nun şarkısı olan Voice ve Blue'nun birleşimi olarak biliyorum, hatta voice fanlarına armağan edilmiş olan şarkılar.  
 15. Buz??? Ne bileyim kafiyeli geldi. Yaptıkları müzik çoğu Kore gruplarından farklı olduğu için. Ya da sallamış olabilirim cevabı :P
 16. Voice ve Blue nun karışık kelimesi Boice olur.
 17. 'Blue' ve 'Voice' kelimelerinin kombinasyonu.
 18. Boice, CNBLUE demektir. Voice ile blue nun b'sinin sentez halidir, cnblue's voice ;) ..Ama düşununce v harfinin Kore alfabesindeki eksikliğinden dolayı telafuzu kolaylaştırmak için kendilerine yaptıkları bi kıyak da olabilir... ;) Belki de tamamen yaratıcı olmaktır, amaç takdir sizin. ;)   
 19. Boice...boice demek, uzaklık ne olursa olsun dört yakışıklı prensimizi kalbimizde sonsuza dek taşımak, onlarla gülüp onlarla ağlamak, onlarla müzikte buluşup, hayattan aynı tadı almaktır ^^
 20. Boice CNBlue'nin albüm isimlerinden olan ''Voice''ten geliyor. Korece'de ''v'' olmadığı için ''b'' diye okuyorlar. Yani biz biricik grubumuzun sesi'yiz :) Aslında FNC bu fan topluluğu için iki anket yapmış ve ilkinde voice yani boice seçeneği yokmuş, daha sonra ilk anket beklenildiği gibi olmayınca ikinci anket yapılmış ve cnbluestorm'un da katkılarıyla ''Boice'' cnblue fanlarının ismi olmuş. :)  
   Evettt güzel cevaplarınız için hepinize teşekkürler :) 


Şimdiii gelelim haberimizin ikinci kısmına..:) En güvenilir kaynaklarımızdan CNBLUESTORM'da "Boice" kelimesinin tarihçesi baştan sona anlatılmış..:) 

 **********************

29 Mart 2010 – 22:55
FNC, CNBLUE'nun Kore Resmi Sitesi 'nde CNBLUE'nun Fan kulüp ismi için en iyi 5 seçimi yayınladı. Bu isimler "Blue Mate","Blue Moon","Blueholic","ID Blue" ve "Blue Chip"ti. Lyna(cnbluestorm adminlerinden), bu isimler hakkındaki hayal kırıklığını belirtti ve "blue"dan bağımsız düşünerek, "CNBLUE hayranları olduğumuzun anlaşılması için kelimenin içinde "blue" geçmesi gerekmiyor. Big Bang'in "VIP"si ya da 2NE1'ın "blackjack" ismi gibi... Biz VOİCE'ler olabiliriz...Duyabileceğiniz fakat göremeyeceğiniz tek şey...Biz onların sesiyiz(Voice)...Müzikteki enstrumanları...Şarkı söylemekteki ilhamları..."Voice" isminde bir albümleri de olduğu için bu aklıma geldi." dedi.

Birçok Soompi üyesi de bu fikri beğenmişti. Bu sitenin de yöneticisi olduğu için cnbstorm takipçilerine, hayran kulübünün isminin "Voice" olması hakkında ne düşündüklerini sordu ve olumlu cevaplar aldı. Ancak bu teklifinin sonucunun nasıl olacağını bilmediği için hala biraz tereddütlüydü. Sessiz kalmak ve bunun geçmişte kalmasına izin vermek istedi. Ama Lyna'yı tanıyorsanız anlarsınız, o sessiz kalacak ve olayların pişmanlıkla gelip geçmesine izin verecek biri değildir. Kendi fikirlerimizi duyurmamızda hiçbir sakınca olmadığına inanır. FNC'nin kararına müdahale ettiği için diğerleri onu çok cesur olarak görüyorlardı. Hatta bazıları bunun FNC'ye saygısızlık olduğunu düşünüyordu. "Voice" ismini FNC öneriler almaya devam ederken söylememiz gerekiyordu. Ama Cnbstorm takipçileri hatırlayacaktır, o zamanlar biz, sitemizin ismini fankulüp ismi olarak tanıtıyorduk. Lyna'nın asla FNC'ye saygısızlık yapmak gibi bir düşüncesi olmadı, tam tersine CNBLUE için en iyi fan kulübü isminin ne olabileceğiyle ilgili onlara yardım etmek düşüncesindeydi...

31 Mart 2010
Lyna, "Voice"un da fan kulüp ismi seçeneklerine eklenmesi için bir dilekçe kampanyası yapılmasını önerdi ve CNBLUESTORM'da bir dilekçe kampanyası başlatıldı...


9 Nisan 2010
Sanıyoruz ki FNC bu isteğimizi duydu. CNBLUE'nun fan kulübü ismi için hayranlardan içinde "blue" kelimesi geçmeyen öneriler istediklerini belirten bir bildiri yayınladılar. Ve biz de "Voice" un hayran kulübü ismi olması için tam anlamıyla bir kampanya başlattık. 

Aşağıda, CNBLUE'nun hayran kulübü ismi "Voice"un anlamı bulunuyor.
 
소리 (Voice)
"Ses (voice)", iletişimin ve müziğin temel aracıdır. Hayranlar, CNBLUE müziğini oluştururken onların aracı ve ilhamı olmak isterler. Aynı zamanda onları ve müziklerini destekleyerek onlarla iletişim kurmak isterler.
"Voice" mesajları iletmekte önemli bir rol oynar ve müzikte güçlü bir etkisi vardır. Biz, "voice"(ses)imizle şarkı söyleriz. Gitar ya da keman gibi enstrumanlar olmadan şarkı söyleyebiliriz, ancak sesimiz olmadan şarkı söylememiz mümkün değildir. Bir şarkıyı tamamlayan, melodiye güzellik katan ve sözlere anlam kazandıran sestir. "Sesimiz (voice)" aracılığıyla fikirlerimizi, duygularımızı ifade edebiliriz ve insanlarla iletişim kurabiliriz. Sesimiz sayesinde arkadaş edinebilir ve insanlara onları sevdiğimizi söyleyebiliriz.

C.N.BLUE (Müzik) = Hayranlar (Voice-Ses)

CNBLUE hayranları için şarkı söyler ve hayranlar onları sever ve destekler. Bir şarkı ses olmaksızın tam olamaz. CNBLUE hayranları için burada olduğu gibi hayranları da her zaman CNBLUE için burada olacaklar. Bu ikili her zaman birlikte olacak. Hayranlar olmadan CNBLUE var olamaz ve CNBLUE olmadan da hayranlar var olamaz. Biz her zaman birbirimize bağlıyız. Biz "bir"iz. Tek bir sesle (hep bir ağızdan), CNBLUE Fighting !!

Bu arada, Voice'un Korecesi "Moksori" =) Çok şirin...

19 Nisan 2010
FNC ikinci kez en beğenilen 5 seçimi açıkladı. Bunlar: "Blue Nation", "Boice", "Dear", "Decoder", "Make Me High (Mecca olarak telafuz ediliyor) idi. Tamamen şok olmuştuk, hayretler içindeydik, "Voice" 'u "Boice"a çevirdiklerini öğrendiğimizde nasıl olduğumuzu siz düşünün. Nasıl olur? Şöyle ki, Kore alfabesinde "V" harfi yok, ve BOICE kelimesi, "Blue" ve "Voice" kelimelerinden türetildi. Oylama bir Kore sitesinde yapıldığı için oy verenlerin çoğu Korelilerdi, bizden de bir kısmımız oy vermeyi başardık. Sonunda, oylamayı BOICE kazandı.  

23 Nisan 2010
Yonghwa resmi sitede yayınladığı bir mesajla, çıkışlarının 100. gününü kutlarken aynı zamanda CNBLUE'nun fan kulübünün isminin "BOICE" olduğunu açıkladı. Ve ismi gerçekten beğenmiş. Kısa bir süre sonra FNC CNBLUE'nun resmi sitesi aracılığıyla da bunu ilan etti. Yani, 23 Nisan Boice'ların Yıldönümü... :)


Source: cnbluestorm.com/boice/
Çeviri: Henice @ TurkishBoice  
  
**********************
Ve şimdi haberimizin son kısmı... Umarım okumaktan sıkılmamışsınızdır. :)) 
CNBLUE'nun ve Boice'ların gücünü görelim hep beraber şimdi. İşte dünyada Boice grubu olan ülkelerin listesi:
Güney Kore
Japonya
Malezya
Singapur
Brunei
Filipinler
Tayland
Endonezya
Peru
Brezilya
Arjantin
Romanya
Fransa
Rusya
Türkiye
İspanya
Slovakya
İtalya
Polonya
Vietnam
 İşte CNBLUE'muzun ve Boice'ların gücü... Sabırla okuduğunuz için teşekkürler ^_^ Umarız eğlenmişsinizdir. :) Lütfen aşağıya yorum yazmayı unutmayın,yorumlarınız bizim için çok önemli :)
Hoşçakalın... :)


Tüm haber içeriği ve çeviriler Turkish Boice ekibine aittir.
(cr. of the photo at the very top: @klaritia)

  19 yorum:

  sanırım ilk yorum benden olacak. :)
  katılımın bu kadar çok olması çok gurur verici, Türk Boice'ların ilgili olması çok güzel.
  ve boice isminin voice dan geldiğini korecede telefuzu zor olduğundan boice'a çevrilmesini biliyordum ama boice olmasının cnbluestorm'un payının olduğunu gerçekten bilmiyordum. şok oldum diyebilirim. eminim onlar için çok büyük bir gururdur.
  Çeviri ve paylaşımlar için teşekkürler canım. :)

  Evet orasını ben de bilmiyordum ve Boice'ların istediğinde ve birlik olduğunda nasıl şeyler yapabileceklerinin en büyük örneği bence..:)

  ID Blue mu :P amanın :D:D Bir Jumping olarak söylemem lazım ama ID;Peace B gelirdi insanların aklına nasıl bir zihniyet ya :P İyi ki Boiceolmuş ama bu haliyle güzel ^^ Haber için ayrıca teşekkürler :)

  bence en mükemmel fan club ismi:)) f ve v leri söyleyemiyo olmaları zaten çok şirin^^ hem de blue'nun b sine uymuş oldu:D
  (yazı hic sıkıcı degil ayrıcaa,, merakla okudum teşekkürler:))

  beğenmenize sevindim teşekkürler :)

  Ben yeni bir boice olduğumu dile getirmekten memnuniyet duyarım.CN.Blue grubunu her zaman sevdim fakat şarkılarının en sevdiğim şarkılar arasında olduğğunu ve grup üyelerini beğendiğimden dolayı Boice oldum...Cn.Blue K-pop değil de K-Rock yapıyor gibi o yüzden grubu ve seslerini çok sevdiğimden dolayı bir boice olmaya karar verdim...

  Aynen öyle Irmak :) İlk başta müziği çekiyor insanı, daha sonra da grubu tanıdıkça Boice oluyor insan. :) Dördü de bir başkalar <3 Aramıza hoşgeldin. :))

  kore ile yeni tanıştım.a gentlemans dignity ile jong hyun hayatıma girdi. o gün bu gündür onun my love şarkısı dilimde.farkında olmadan ben "boice" olmuşum ama bunun ne olduğunu da şimdi öğrendim ^^ teşekkürler, artık ben de sizinleyim :)

  Şu ana kadar gördüğüm en iyi CNBLUE ile ilgili yer burası oldu, gerçekten paylaşımlarınız süper ötesi çok beğendim. Herşeyleri hakkında bilgi var burada çok güzel bir durum fanlar için, tam fanım diyemesem de çok beğendiğim bir grup özellikle de lider ve Minhyuk :o) kamsahamnida

  Biz de güzel yorumunuz için teşekkür ederiz ^^

  ben yeni bir boice yim :D ben yong hwa yı you're fallan for me ile tanıdım :) daha öncesi CNBLUE nun sadece müziklerini dinleyerek ve oynadıkları dizilerle takip ettim ve farkına varmadan onlara kapıldım ve şuanda onları tanıdığım için çok mutluyum :D EN MÜKEMMEL FANCLUP ismi BOİCE :d

  harika bi yazııııı CNBLUE ve Yong Hwa hakkında her şeyi öğrenmek istiyorummm ♥ Çok teşekkürler :)) ♥

  sayenizde bir BOİCE olduğumu öğrenmiş oldum :D .devamlı olarak takip edeceğim bir site daha buldum. bilgilendirmeniz için teşekkür ederim :D

  Gerçekten Boice olmak gurur verici ve umarım sayımız git gide artar ve onları daha çok ülke tanır bunu hak ediyorlar <3

  bir dakika o zaman türklerin boice kelimesinin oluşmasında payı var

  bu zamana kadar boice isminin anlamı hiç ilgimi çekmemişti ama haberi görünce kendimden utandım ve hemen okumaya başladım bence çok güzel bir haber olmuş emeğinize sağlık teşekkürler

  <3 CnBlue ile yeni tanıştım ve çok sevdim bilgileriniz için teşekkürler boice ailesi <3

  Yorum Gönder