İMZA KAMPANYASI

(MAKALE/THE STRAITS TIMES) MAVİLİ ÇOCUKLAR

20.04.2012 THE STRAITS TIMES / THE BOYS IN BLUEK-pop Grubu CNBLUE Sahte Grup Suçlamalarına Rağmen Başarıyı Yakaladı

Güney Kore’nin gelişmekte olan eğlence sahnesinde dans eden erkek gruplarının baskınlığında bir grup dezavantaj yaşadı: CNBLUE diğerlerinden farklı olmadığı için ciddiye alınmıyordu.  

2009 yılındaki Now or Never’la yaptıkları çıkıştan itibaren bu pop-rock dörtlüsü, -Kore’li rock efsanesi Shin Hae Chul dahil- onları sahte bir grup olmakla suçlayan iftiralarla karşılaştı.

Grubun solisti ve şarkıcı-besteci Jung Yonghwa’nın gözde-drama-saygın görünüşünün sevilen dramalarda kullanılması da (You’re Beautiful (2009) ve Heartstrings (2011), bugünlerde VV Drama (StarHub Channel 855) kanalında cumartesi günleri 21:30'de yayınlanıyor.) işe yaramadı.

Her şeye rağmen, başarıyı yakaladılar. Geçen ay yayınladıkları 3. mini albümleri Ear Fun , Hey You ile 1.likler aldı.  

Sahne üzerindeki etkileriyle ilgili vurgulanması gereken -daha ince noktalı- başka bir şey var.

Şov işine girdiklerinde ve 2010'da I'm a Loner şarkılarıyla listelerde 2 numaraya çıkarak farkedildiklerinde, haftalık pop müzik şovlarının sahnelerinde şarkı söyleyip- dans eden pop gruplarını görmek, sahnede gitar ve bateri görmekten daha olağandı.

Oldukça popüler olan erkek grubu Big Bang'in bile canlı performanslarında arka plan dansçısı kullandığı oluyordu.

Ama CNBLUE vokalisti Jung (22) Kore'de rock gruplarının daha gitmesi gereken çok yol olduğunu çünkü canlı TV şov formatlarında hala "pek birşeyin değişmediğini" söyledi.

"Bir grup olarak sevilebilmek için bir kaç iyileştirme yapmalıyız."

Ekledi: " Müziğimizi duyurabileceğimiz gerçeği bizi memnun ediyor."

Son röportajlardan birinde CNBLUE'nun dört üyesi -Jung, basçı Lee Jung Shin, gitarist Lee Jong Hyun ve baterist Kang Min Hyuk – geçtiğimiz son bir senede Kore pop müziğinin yayılmasıyla, kendi seyirci ve hayran kitlelerinin genişlediğini sözlerine ekleyerek bugüne kadarki başarılarına rağmen alçak gönüllü davrandı. Jung, "Sahneler artık bizim için daha büyük. Önceden hayranlarımızın çoğu 30-40 yaşlarındaydı. Şimdiyse hayranlarımızın geneli artık 20'li yaşlarda ya da daha genç." dedi.


İlerlemek için çok fazla çalışıyorlar. Baş gitarist Lee'nin (21) söylediğine göre, bu yıl son 4 ayda, Kore dışında ve Japonya'daki dokuz konser dahil olmak üzere, toplam 30 canlı performansta bulundular.

Jung ayrıca, kalıplaşmış acıklı aşk şarkı sözlerinin dışına çıkarak, CNBLUE'nun ufkunu hayranlarının da desteğiyle genişletmek istiyor.

"Yabancı grupların sözleri çok daha çeşitli. Sözlerdeki bazı konular benim aklıma gelmeyecek şeyler." Her ne kadar müziklerini çok sevseler de , hepsi kısa bir dinlenme arası vermek istiyor. Jung, "Yalnız olmak istiyorum, belki sayahat ederim-tek başıma."

Basçı Lee Jungshin (20) , "Müzik dışında da hayatım olmasını istiyorum. Kariyerimizde durmadan ilerliyoruz, bir molaya ihtiyacımız var."

Gitarist Lee (Jonghyun), "Bir süre boşluk istiyorum." Hızlıca ekledi, "En azından, 20-30 yıl birlikte olacağız."

Ve sonrasında CNBLUE , Seoul dışındaki eğlence parkında olacak bir sonraki randevuları için ayrıldı. Hepsi duraksız yoğun programları nedeniyle yorgun görünseler de umutla parlıyorlardı.

*The Straits Times , Singapur'un en büyük ve belki de en itibarlı gazetesidir. Bu gazetenin sayfasının yarısında yayınlanmak bir başarıdır.

Çeviri: _c208

2 yorum:

Bu haberi çevirip, bizlerle paylaşmak da bir başarıdır...Teşekkürler... :)

Okuyup, yorum yaptığınız için bizde teşekkür ederiz. :)
Unniem ellerine sağlık. :)

Yorum Gönder