İMZA KAMPANYASI

(Haber) DÜNYA CNBLUE GRUBU İÇİN KÜÇÜLMEYE BAŞLADI

Dört güçlü üyesi bulunan erkek grubu CNBLUE Seoul’daki Korea Foundation galerisinde kameraya poz verdi. Popüler grup yakın zamanda “Ear Fun” albümlerini yayınladı.


Çekişmeli bir rekabete dayanan yerel müzik sahnesine hakim olan dans eden elektro pop müzik ortamının içinde , 2009 yılında Kore’deki çıkışlarından beri CNBLUE az sayıdaki rock konusundaki kendisine sağlam yer edinenlerden biri oldu.

Eleştirenler onları kalıplaşmış, sabun köpüğünden müzik yapmakla suçlarken, hatta “sahte grup” olarak isimlendirirken  bile rock konusundaki ana duruşlarını bozmadan kalıcı bir başarı sağladılar.

Dört üyeyle yakın zamanda yapılan bir röportajda, grubun temsilcisi Jung Yong Hwa , basçı Lee Jung Shin, Gitarist Lee Jong Hyun ve baterist Kang Min Hyuk ilk başladıklarından beri en büyük hedeflerine kouşarak karar vermişler gibi görünüyorlardı.

Jung Yonghwa , “2. Albüm Blue Love’daki “Love” şarkısıyla yaptığımız (Doğu) Asya turuyla karşılaştırılınca , bugünlerde K-pop daha büyük bir dalga olarak büyüyor.” dedi, ve geçen sene Kore pop müziğindeki geniş yayılması sayesinde , seyircileri ve hayran kitlelerinin genişlediğini söyledi. “Sahneler artık bizim için daha büyük. Eskiden hayranlarımızın çoğu 30-40 yaşlarındayken , artık genelde  20’li yaşlarda ya da daha genç.” 

K-poptaki diğer meslektaşlarına benzer olarak, CNBLUE Kore’de “Bluetory” ile çıkış yaptıktan ve çıkış parçaları “I’m a Loner” herkesin diline dolandıktan sonra,  isimsizken nerdeyse bir gecede bir anda yıldız haline geldi. Kore ve Japonya’da yeni şarkılar yazarak ve performans göstererek bugüne kadar hiç durmadı.

Çok yakın zamanda 3. Mini albümlerini “Ear Fun” ı yayınladılar ve albüm isim şarkısı “Hey You” hem online hem diğer müzik listelerinde 1 numaraya yerleşti.
 
Kore’de bir hit olan çalışmalarına devam ederken aynı zamanda bir çoklarını şaşırtarak Japonya’da yıldız haline geldiler. Çünkü açıkçası K-pop’daki olağan dans odaklı toplulukların yanında bir yerde değillerdi. Şimdi dünya tarafından fark edilmiş durumdalar. 

Koreli rock efsanesi Shin Hae-chul dahil olmak üzere , bir çok eleştiri vardı, topluma CNBLUE taklitçi olarak yansıtıldı ve ayrıca grubun değersiz olduğuna dair spekülasyonlar yapıldı.

Ama ilk çıkışlarından beri, haftalık pop müzik programlarında sahnede gitar ve bateri olması alışılmamış bir durumdu. Çoğunlukla dans eden büyük K-pop erkek gruplarından Big Bang bile , arkalarına canlı müzik çalan bir grup kiraladı. 

“Amerikan Idol” programının Kore versiyonu “Superstar K”nın 3. sezonunda 2. lik kazanan bağımsız grup Busker Busker da şu anda, en son büyük çıkışlarıyla yerel listelerde zirveye oturarak kitlesel piyasada önem kazandı.


Jung Yonghwa “Canlı televizyon programlarında fazla bir şey değişmedi. Bu yüzden bir grup olarak sevilebilmek için birkaç iyileştirme yapmalıyız.  Müziğimizi duyurabileceğimiz gerçeği bizi mutlu ediyor.” Dedi.

Ve bu noktaya ulaşabilmek için kendilerini çok zorluyorlar.
Gitarist Lee Jong Hyun’a göre , bu yıl ilk 4 ayda , Kore dışındaki ve Japonya’daki 9 konser dahil, toplam 30  canlı performans göstermişler.  
Ayrıca grup sıra geri vermeye gelince bu konuda alan arıyor. Mart ayında, Batı Afrika’nın küçük bir köyü olan Burkina Faso’da grubun kazandıklarıyla finanse edilen bir okul açtılar.

“Bir çok sefer yardım etmek istedik, ama nasıl yapabileceğimizi bilmiyorduk.” Dedi Yonghwa. “Yakın zamanda okulun bir video tanıtımını izledik. Şu anda tamamen bitti ve kullanımda. Bununla gurur duyuyoruz.”

Grubun yönetim ajansı FNC Entertainment, Burkina’daki projenin Korea Food of Hungry International’ın katkısıyla düzenli olarak devam edeceğini söyledi.

Şimdi üçüncü yılında olan CNBLUE’nun üyelerine gelecekle ilgili plan ve hedefleri sorulduğunda daha uzun düşünüyor gibi görünüyorlar.

Yonghwa, “Yabancı grupların şarkı sözleri çok daha çeşitli. (Sözlerindeki) Bazı konular açıkçası hayal edebileceğimin ötesinde.” dedi. Jung, hayranlarının işbirliğiyle, kalıplaşmış acıklı aşk sözlerinin dışına çıkmak istediğini söyledi. “Biraz ara vermek ve yalnız olmak istiyorum. Belki tek başıma yolculuğa çıkarım.”

Lee JungShin, “Hayatımın biraz daha heyecan dolu olmasını istiyorum. Kariyerimiz hiç durmadan ilerliyor. Bir molaya ihtiyacımız var.”

Lee Jong Hyun, şakayla karışık ,“Kısa bir süre mola istiyorum.”

Gitarist  (Jonghyun) kararlı bir şekilde ekledi, “En azından 20-30 yıl daha birlikte olacağız.”


Source & Read in English: World grows smaller for boy band CNBLUE
Çeviri: cg208

0 yorum:

Yorum Gönder