İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) -9 Mayıs 2012- Göze ve kulağa hitap eden CNBLUE'nun keyifli müziğinin büyüsü


Yetenekli müzik grubu CNBLUE, bir yıllık aradan sonra yeni albümleriyle karşımızdalar. CNBLUE, her zaman farklı müziğiyle dinleyicilere müzik ziyafeti yaşatıyor. Birçok hayran CNBLUE'nun yeni albümüyle geri dönüşünü bekliyordu. Onların hikayelerini sizlerle paylaşıyoruz.

2009 yılında CNBLUE mini albümüyle çıkış yaptı ve büyük ilgi çekti. Acemi oldukları halde, sahnede "waetoriya~ waetoriya (I'm a loner)" diyen CNBLUE dinleyiciler üzerinde derin bir etki bıraktı ve halkın ilgisini topladı. Birçok dans grubu artık idoller arasında yer alıyor, bu yüzden böyle bir sektörde "idol-grup" olarak çıkmak müzik endüstrisine bir yenilik getirdi. Onların müziği sadece bununla sınırlı da değil. Kendi müzik rengi ile CNBLUE, yavaş yavaş müzik sektöründe sağlam bir konum kazandı.

Soru: Bir yıllık bir aradan sonra geri dönüş yaptınız, bu süre içinde neler yaptığınızı, nasıl yaşadığınızı anlatır mısınız?
Minhyuk: Asya turu, Los Angeles Konseri... Performanslar ve yurtdışı aktiviteleriyle meşguldük. Japonya'da birçok aktivitemiz oldu ve boş zamanlarımızı dahi yeni albüm kayıtlarıyla geçiriyorduk. Bir yılın bu kadar çabuk geçtiğine inanamıyorum.
Yonghwa: Yurtdışı aktivitelerimiz sırasında, müzik bestelerken sıkı bir şekilde egzersiz de yaptım. Artık fiziksel gücün(dinç olmanın) önemini umutsuz bir şekilde hissediyorum. Yoğun programıma uygun olarak her dönem için belirli rejimlerim vardı. Şimdi müzikal aktivitelerle çok yoğun olmama rağmen çok sıkı çalışıyorum ve egzersiz yapmayı asla aksatmıyorum.
Jungshin: Aslında bir yıl çok çabuk geçti, ama hayranlar için bu uzun bir bekleme süreciydi. Koşulsuz sevginiz ve ilginiz için teşekkür ederim. Geri dönüş aktivitelerimiz için çok heyecanlıyım.

Soru: "Hey You" promosyonları sırasında Yonghwa'nın hareketleri(şarkı söylerken yaptığı hareketler) gündeme geldi. Bunlar anında yapılan hareketler mi yoksa önceden düşünüp belirlemen gereken hareketler mi?
Yonghwa: Aslında o anda gelişen hareketler. Doğal hissediyorum(*o an hissettiğim gibi hareket ediyorum). Ama bu albüm için bu hareketler konusunda üzerimde biraz sorumluluk vardı(gülüyor). Birçok insan bana bu konuyu sordu ve bunun farkındayım. Bu yüzden Hey You'yu sahnede ilk seslendireceğimiz programın provalarında düşündüm ve tüm hareketleri denedim. Provalardan sonra kendimi izledim ve iyi göründüğünü düşündüğümü seçtim. Ve sonra onu sahnede sergiledim.

Soru: Sizin yaşlarınızda üniversitede okuyan arkadaşlar(okurlar) var. Böyle erken bir yaşta eğlence dünyasındaki kariyerine başlayan insanlar olarak günlük yaşamınız nasıl (gidiyor) ?
Yonghwa: Şarkıcı olmak hepimizin hayaliydi ve şu anda hayatımızdan memnunuz, çünkü bu amacımızı gerçekleştirdik. Özellikle ilk çıkışımız için TV kanallarına geldiğimde, güzel bir mucize yaşıyor gibiydim. Tabi ki zaman geçse de bu heyecan duygusu devamlı artıyor ve asla değişmiyor. Birçok programımız oluyor ve bazen zorlayıcı olabiliyor, ama üyelerden tekrar güç kazanıyorum. Dördümüz çok dostça yaşıyoruz. Bu yüzden de CNBLUE'nun hayatı her gün mutlu geçiyor.

Soru: Aileniz ve üyeler dışında çıkışınızdan bu yana minnettar olduğunuz başka kişiler var mı?
Jonghyun: Birçok kişiye bizzat minnettarlığımızı ifade ettik. Bize yardımcı olan birçok insan var, ve bize cesaret ve samimi tavsiyeler veren birçok insan var. Ama hepsinden de öte en çok minnettar olduğum kişiler her zaman bizi destekleyen ve seven hayranlarımız. Aslında uzun süredir yurt içi aktivitemiz olmadığı için biraz tedirgindim. Ama hayranlarımızın bizi devamlı desteklemesi sayesinde her zamankinden daha neşeli aktiviteler yapabiliyoruz.

Soru: 2009 yılında çıkış yaptığınızdan beri dinlenmeye hiç vaktiniz olmadı. Yurt içinde aktiviteleriniz yokken yurt dışında vardı. Ama duyduğumuza göre bu kez aktiviteler bittiğinde uzun bir süre tatil yapacakmışsınız. Bu dinlenme süreci için planlarınız neler?
Minhyuk: Albüm aktiviteleri bitinde ben dizi çekimlerime yoğunlaşacağım. Haftasonu KBS'de yayınlanan "My Husband Got a Family" dizisinde SeKwang karakterini canlandırıyorum. Tatile çıkıp dinlenmek için vaktim yok, ama sorun değil, çünkü oyunculuk kariyeri ilginç. Üyeler de sete gelip beni neşelendirdiler ve izlediler, bu beni rahatlattı. Prova yaparken de Yonghwa hyung'la konuşuyorum(*replikleri onunla çalışıyor), böylece rolüme kendimi daha çok verebiliyorum(gülüyor).
Jonghyun: Minhyuk gibi benim de bir tatil planım yok, oyunculuk için sıkı çalışmam gerekiyor. SBS'in Mayıs ayında yayınlanacak haftasonu dizisi "A Gentleman's Dignity"de rol alacağım. İlk çekimlerimi tamamladım. Jang Dong Gun ve Kim Ha Neul gibi usta oyuncularla çalışacağım için tedirgindim... bu yüzden daha çok çalışmam gerektiğini düşündüm. CNBLUE'nun Lee Jong Hyun'u olmadığım ilk solo aktivitemde desteklerinizi esirgemeyin lütfen.
Yonghwa: İki üye dizi aktivitelerinde yoğunlaşırken ben de müzik yapmaya odaklanacağım. Ah, bu yıl dizi için herhangi bir planım yok. Tamamen müziğe odaklanmak istiyorum.
Jungshin: Yonghwa hyung az önce egzersiz yapmaktan bahsetti. Aktiviteler bittikten sonra birlikte egzersiz yapmaya devam edeceğiz. Tüm üyeler olarak egzersiz bağımlısı olduk. Ve iki üyemiz dizilerde yer alıyor, sıkı çalışmaları için ben onları gözlemliyor olacağım. Minhyuk'un aktörlüğünü takip ediyorum(gülüyor)

Soru: CNBLUE'nun bazı şarkıları Yonghwa'nın kendi besteleri. Beste yapmak ve sıkı çalışmak, hangisi aklınızda daha çok yer ediyor?
Yonghwa: Bence şarkı bestelerken yaşanmış duygu ve deneyimler olması en önemli şeydir. Dolaylı deneyimlere(*yani yaşanmamış,izlenmiş, duyulmuş vs.) dayalı şarkı yazmak kötü değil ama yaşanmış deneyimler bana daha iyi ilham veriyor. Gerçek deneyimlere dayalı yazılan şarkıların dinleyicilerin gönlünde daha kolay yer edeceğini düşünüyorum.

Soru: Şimdiye kadarki tüm şarkılarınız içinden en sevdiğiniz hangisi?
Yonghwa: Kendi bestelediğim şarkılar içinden "In My Head"i gerçekten çok seviyorum. 100.000'den fazla sattı ve Golden Records aldık.(Büyük miktarda satan albümlere verilen ödül.) Japonya'da ilk büyük çıkışımız olmasına rağmen büyük ilgi çektik. Ayrıca bu şarkıyı Korece'ye çevirip yeni albümümüzün son şarkısı olarak ekledik. Kore'de de bu şarkıyı beğenen çok insan var. Çok teşekkürler.
Jonghyun: Bu çıkışımızdaki "Hey You" şarkısını seviyorum. Çıkış şarkımız olduğu için tüm üyeler bu şarkıyı seviyor.
Jungshin: Evet öyle. "Hey You"yu sahnede söylerken, "Hey You" kısmında hayranlar hep beraber bağırdılar, bu gerçekten heyecan vericiydi.
Minhyuk: Yonghwa hyung gibi "In My Head"i ben de çok seviyorum. Japonya'da çıkardığımız albümde olduğu için Koreli hayranlarımızın onu dinlemesi biraz zordu(Kore'de çıkardığınız albümleri Türkiye'de bile dinlemek zor değil ama ?? ^^ ). Bu yüzden son albümümüze dahil etmek iyi oldu. Daha çok insanın o şarkıyı dinlemesini umuyorum.

Soru: Bir sonraki albümünüzde müziğinizde değişiklikler yapmaktan bahsetmiştiniz. Gelecek albümde hangi tarz müziği denemek istiyorsunuz?
Yonghwa: Gelecek albümümüz CNBLUE'nun favori müziğine odaklı olacak. Aslında bu albüm üzerinde büyük bir sorumluluk vardı. Beklentiler arttığı için bunun olması doğaldı. Bu albümse CNBLUE'nun müzik rengini korumak üzerine olacak. Başlangıçta insanların bizi tanıyıp sevdiği temel tarzımıza dönmeye çalışacağız. Aslında geçen yıldan beri müzik hakkında endişelerim vardı. Aktiviteler sonlandıktan sonra 2-3 aylık bir dinlenme sürecimiz olacak, grupça konuşup hazırlanmaya başlayacağız. Lütfen gelecekte size sunacağımız güzel müziğimizi sabırsızlıkla bekleyin.

Soru: Rock Festivali'nde sahne almak istiyor musunuz?
Jonghyun: O sahneyi düşünmek bile beni titretmeye yetiyor, tüm sanatçıların sahnede olması harika bir şey. Rock Festivali'ni nasıl reddedebiliriz! Sözünü duymak bile beni heyecanlandırıyor.

Soru: Ayrıca "çiçek erkek grubu" (yakışıklı erkek grubu) olarak da ünlüsünüz. Bu isim yüzünden izleyicilerin bazı önyargıları var ve bunları yıkmak zor olmalı...
Yonghwa: Öncelikle "çiçek erkek" sözleriniz için çok teşekkürler. Güzel görünüm bize övgüler getiriyor (gülüyor). Ancak biz bu önyargıya takılmıyoruz, CNBLUE sahnede mükemmel müzik sergilemeye devam edecek. Eğer biz tamamen müzikal aktivitelerimize odaklanırsak zaman içinde doğal olarak önyargılar yok olacaktır.

Soru: Bugünler üniversitelerin şenlik zamanı. CNBLUE birçok halka açık festivale katılacak gibi görünüyor...
Jungshin: Sadece üniversite öğrencilerini ve şenlikleri düşünmek bile beni heyecanlandırıyor. Gençliğin tutkusu ve heyecanını görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.
Minhyuk: Üniversite öğrencilerinde coşkulu bir enerji var. Sahnedeki enerjiyi ve heyecanlı atmosferi yüksek tutabiliyorlar. Bu yüzden biz bu enerjiyle daha mükemmel performanslar sergileyebiliyoruz.
Jonghyun: Üniversite kampüslerindeki mekanlar güzel. Kampüs sahnelerinde özgürlüğü ve öğrencilerin aşklarını hissedebiliyorum. Kampüsün kendine has bir büyüsü var.

Soru: Tüm grup üyeleri üniversite öğrencilerisiniz. Aktiviteler sırasında internet üzerinden eğitime devam ettiğinizi duyduk. Üniversite hayatınız nasıl?
Yonghwa: Öğretmenlerin derslerini internetten dinliyorum ve zor bir üniversite hayatım var. Diğer üyelerin de aynı şekilde. Yurt içi ve yurt dışı aktivitelerden dolayı dersleri takip etmenin tek yolu bu.
Jungshin: Programlarımızdan dolayı yoğun olsak da üniversite hayatımı ihmal etmek istemiyorum. Ya şimdi ya hiç. Okula gidip öğretmenleri direk dinleyemiyorum ama internet üzerinden dersleri dinleyip ödevleri teslim ediyorum, üniversite hayatına sadık kalmak için elimden geleni yapıyorum.

Soru: Sıradan bir üniversite öğrencisi olsaydınız en çok yapmak istediğiniz şey ne olurdu?
Jonghyun: Kampüste özgürce dolaşmak ve üniversitede olmanın romantizmini (duygusunu) hissetmek isterdim. Bunu çok romantik olduğu anlamında söylemiyorum. Aslında, bu sıradan şeyler gerçekten... Öğrencilerin yemek alanlarında arkadaşlarımla birlikte yemeğimi yemek, arkadaşlarımla anılarımı paylaşmak ve bunun gibi şeyler yapmak isterdim. Okul dışı aktivitelere de katılmayı düşünmek çok daha güzel tabi ki.
Minhyuk: Ben, öğretmenleri internetten dinlemek yerine direk sınıfta dinlemek isterdim. Ayrıca arkadaşlarımla birlikte okul şenliklerine katılmak isterdim. Sahnede şarkıcı olmaktansa bir dinleyici olarak sahnenin keyfini çıkarmak güzel olurdu.

Soru: Üniversite öğrencileri arasında da şarkıcı ve besteci olmayı hayal eden birçok kişi var. Son olarak onlara ne söylemek istersiniz?
Yonghwa: En önemli şey hayallerinizden vazgeçmemektir. Şimdi imkansız görünebilir ama hayalleriniz için çaba göstermeye devam ederseniz, bence bir insanın eline fırsat bir kez geçer. Umarım hayallerinizi kalbinizde taşırsınız ve onun için mücadele edersiniz. Ve umarım bir şarkıcı ya da besteci olursanız gelecekte CNBLUE'yla tanışma fırsatınız olur(*bir gün bir yerlerde karşılaşırız).

Source(Kaynak): campl.co.kr
Translation/Read in Eng: cnblue4u.com
Çeviri: Henice @ TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder