İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) Star 1 Vol.3 Röportajı : CNBLUE'nun Kaçış Hayali


 
» Bugün hava çok sıcak, sonunda fotoğraf çekimini bitirdiniz. Nasıl hissediyorsunuz? Bir televizyon stüdyosunun yanındaki Yeouido’ya gelmek bir kaçış duygusu hissetmek gibi, değil mi? 

Yonghwa: Evet, hava sıcak olmasına rağmen ilginç bir çekim oldu. Aslında CNBLUE çok sıkıcı bir grup, hiçbirimizin kaçış hayalleri yok, ve kimse kaçmadı da. Ve bizim isyankar yapılarımız yok. Günlük programlarımızı bitirdikten sonra hemen eve gidiyoruz, sonra Jungshin'in odasına gidiyoruz, yatağının üzerinde hep beraber sohbet ediyoruz. Bu bizim rahatlama şeklimiz. Bazen canımızı sıkan insanlar olduğunda onların dedikodusunu yapıyoruz. Ama aynen bugün olduğu gibi birlikte evden dışarı çıkmak, Yeouido'ya gelmek, ve bu küçük kaçış duygusu kötü değil. 

Jungshin: Evet,doğru. Bugün buranın sıcak olacağını biliyorduk. Aslında CNBLUE ve kaçış kelimelerini ilişkilendirmek zor. Dördümüz sadece birlikte bir film izleyerek ve sohbet ederek de rahatlayabiliyoruz. Bu yüzden gerçekten kaçmak gibi şeylere gerek yok. Dördümüz de çabuk bunalan kişiler değiliz, ayrıca duygularımızı nasıl anlamlandırmamız gerektiğini biliyoruz, bu yüzden sorun yok. 

» Bu harika, peki albümün promosyon döneminde de mi bunalmadınız? Ve her şey istediğiniz gibi gitti mi? 

Yonghwa: Bu doğru. Çünkü açık söylemek gerekirse yüksek beklentilerimiz yoktu, ama sonuçlar genel olarak çok iyiydi. Ayrıca insanlardan büyük ilgi ve sevgi gördük, bu yüzden keyfimiz yerinde. 

Minhyuk: Albüm tanıtımları sırasında, sahnede çaldığımızı düşüncesiyle performans gösterdik. 

» Bir eğlence programında Yonghwa "Şirket temsilcilerimiz bana Kore bifteği ısmarladığı için bu albümün tarzıyla ilgili inatçı isteğimden vazgeçtim." demişti. Peki bu albümün promosyon döneminden sonra şirkettekilerin söylediğinin doğru olduğunu düşünüyor musunuz? Yoksa "O zaman ne olursa olsun mücadele etmeli ve isteğimde devam etmeliydim." mi diyorsunuz? 

Yonghwa(bir süre derin bir şekilde düşünüyor): Aslında biraz pişmanlığım var, kendi fikrimi savunmakta direnmeliydim. Bu sonuçtan memnun olmadığım için değil, o zamanlar bu albüm için telaş içinde hazırlanıyorduk, bu yüzden pişman olduğum birçok kısım var. Hep şöyle bir düşünce vardır ya: "Hazırlık sürecinde biraz daha dinlenebilseydik belki de sonuçlar daha iyi olacaktı." Ama bu albüm beklentilerimizi aştı. Mutlu bir şekilde ve açgözlü(aşırı hırslı) davranmadan çalışıyoruz, ama beklenmedik bir şekilde birkaç ödül kazandık, bu yüzden büyük bir başarı duygusu ve mutluluk hissediyorum. Ayrıca her şeyi biz kazanalım gibi bir düşüncemiz gerçekten yok. 

» Tanıtım etkinlikleri sonrasında bir tatiliniz var mı ? 

Jonghyun: Aslında hiç yok. Tanıtım etkinliklerinden sonra çalışmaya devam ediyoruz. Solo aktiviteler ve gelecek albüm çalışmalarıyla meşgulüz. 

» Size bir haftalık tatil verselerdi...? 

Yonghwa: Ben yurtdışına tatile gitmek istiyorum. Eğer gidebilirsem mutlaka JS'le birlikte gideceğim. JS'yi cebime koymak ve onu her yere götürmek istiyorum. Onun masraflarını da ben karşılarım, JS istediği sürece neresi olursa olsun onunla gitmek istiyorum. Benim bir şeyleri yapma isteğimi(hevesimi) arttırıyor. Çok rahat bir insan ve benimle çok iyi ilgileniyor... Benim gerçekten çok sevdiğim bir kardeşim. 

Jungshin (Derin bir nefes alıp iç geçiriyor): Bu sadece bir efendi-köle ilişkisi… Lütfen ilişkimiz hakkında garip fikirlere kapılmayın. » Aranızda derin ilişkileriniz var gibi görünüyor. Dördünüz 24 saat birlikte kalmanız gerekse kavga da edersiniz, değil mi? 

Minhyuk: Biz 5 yıldır birlikte yaşıyoruz, ama ilginçtir ki gerçek anlamda neredeyse bir kere bile kavga etmedik. Dördümüz gerçekten birbirimize yakınız, birbirimizin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri iyi biliyoruz. Bu yüzden diğerlerinin hoşlanmadığı şeyleri yapmaktan kaçınıyoruz, birbirimizin duygularını önemsiyoruz. Bu yüzden çok çok nadiren tartışıyoruz ve bizi kavga etmeye götürecek şeyler yapmıyoruz. Herkes “Yağmur zemini güçlendirir.”ya da “Erkeklerin yakınlaşmak için kavga etmesi gerekir.” der, ama biz gerçekten buna bir istisnayız. 

» Peki birbirinizin bir kusurunu söylemeniz gerekse bu ne olur? 

Yonghwa: Sadece bir tane mi söyleyebiliyoruz? Öyleyse Jungshin'in şaka yapma arzusu çok güçlü. Eğer sizi güldürmeye kararlıysa şakayı gerçekten çok ileri götürebiliyor. Ona çok defa "Bir kere yapman yeterli" dedik ama asla değişmiyor. 

Jungshin: Minhyuk'un hiçbir kusuru yok. Sadece bazen kendi iç dünyasında yaşıyor. O itaatkar, çalışırken ciddi, yaşı genç olmasına rağmen olgun. Gerçekten onda kusur göremiyorum. 

Minhyuk: Neden öyle diyorsun? Ben de kusurlarla dolu bir insanım. Hımm.. Yonghwa hyung sağlığına dikkat etmiyor, bu bir kusur. Boğazından rahatsızlandığında konuşmaması ve dinlenmesi gerektiğinde devamlı konuştu, ve o da şaka yapmayı çok seviyor. 

Yonghwa: Yani özetle çok gürültücü olduğumu mu söylemek istiyorsun? 

Jungshin: Jonghyun hyung yemek konusunda çok seçici. Ben de öyleyimdir ama Jonghyun hyung benden bir seviye daha fazla. Bu yüzden ne yiyeceğimizi seçerken her zaman ikilemde kalıyoruz. 

» Bunlara rağmen sizin kardeşçe sevginizi hissedebiliyoruz. Gerçekten çok yakınsınız gibi görünüyor. 

Yonghwa: Her zaman "Hiçbir grup bizim kadar birbirine yakın değildir." diyoruz. Bu yüzden eğlence sektöründe fazla arkadaşımız yok. Ve ben şu ana kadar hiçbir ünlü arkadaşımla özel olarak görüşmedim. 

Jungshin: Biz her zaman birbirimize kenetliyiz, içimizden birinin solo aktivitesi olduğunda ve ondan ayrı kaldığımızda bunun boşluğunu hissediyoruz. Telefonlarımızda dördümüzün bir sohbet odası var, tüm gün orada sohbet edip diğerlerinin görmesi için fotoğrafımızı(selca) gönderiyoruz. Nasıl bu kadar konuşacak şeyimiz oluyor bilmiyorum... bu gerçekten komik. Ayrıca birbirimizi sık sık arıyoruz. Ben ve Yonghwa hyung konuşacak hiçbir şey olmasa bile birbirimizi arayıp sadece "ne yapıyorsun?" "yemek yedin mi?" gibi şeyler soruyoruz. Aynı sevgililer gibi değil mi? ama bunu yanlış anlamayın~ »O zaman birbirinizi kıskandığınız şeyler yok galiba, değil mi? 

Minhyuk: Tabi ki, biz kesinlikle bu tarz şeyleri kıskanmıyoruz. Diğer üyelerin tek başına programı olduğunda , kıskanmaktan çok “çok yorucu olmalı” diye düşünüyoruz. Ve endişeleniyoruz. Veya motive olmuş hissediyoruz ve “Daha sıkı çalışmalıyım.” diye düşünüyoruz. Kendi içimizde kimse birbiriyle diğerinden daha iyi konumda olmak için yarışmıyor.

» Görünüşe göre şu anda cep telefonunuz var. İlk çıktığınızda yoktu, değil mi?

Yonghwa: Evet, bu senenin başlarında telefonumuz oldu. Temsilcimiz her şeyle ilgileniyor, hatta telefonlarımızı kullanıma hazır hale getirip bize verdi. Son zamanlarda, bazen telefonumuz olmayan günlerde nasıl yaşamışız diye düşünüyorum. Cep telefonuna sahip olmak ne zaman iyidir? Sipariş vermek istediğimizde. Önceden, dışarıdan siparişi sadece menajerimiz yakınımızdaysa verebiliyorduk. Ama şimdi kendi başımızın çaresine bakabiliyoruz.

» Anlıyorum. O zaman şimdi sizde bir sürü bayan sanatçının telefonu olsa gerek, doğru mu?

Jungshin: Telefonuma bakabilirsiniz. Gerçekten sipariş telefonları dışında başka bir numaramız yok.

» Eğer bir şarkı yazmak isterseniz, aşk tecrübesine sahip olmalısınız, değil mi?

Yonghwa: Dördümüzün de yeterince tecrübesi olmadığı için mi yoksa başka bir sebepten mi, bilmiyorum, fazla aşk şarkımız yok. Temelde çoğu peşinde olduğumuz hayallerle ilgili.

» Son zamanlarda Minhyuk “My Husband Got A Family” dizisinde oynuyor. Gerçek hayatta Cha Se Gwang’la (dizideki karakteri) benzerliğin var mı ve gerçek hayatta nasıl bir insansın?

Minhyuk: Ben mi? Ben kesinlikle öyle biri değilim. Kesinlikle bir Kazanova değilim, ben sadece bir kişiyi sevebilecek biriyim.

Yonghwa: Bu doğru. MH çok romantik biridir. Diziyi (MHGF) çekerken , o büyük farkı hissetmişsindir, değil mi? Ona baktığınızda, Minhyuk’un aslında hızlı tempoda bir hayata sahip tatlı bir genç olduğunu anlarsınız. O kendisini tek bir kıza adayacak biridir. Haklıyım,değil mi? Aldatamazsın, doğru mu? (gülüyor)

» Frapan ve moda sahne kıyafetleriyle karşılaştırıldığında , CNBLUE hava alanında daha günlük ve rahat kıyafetleri tercih ediyor. Bunun güncel bir konu haline geldiğinden haberiniz var mı?

Yonghwa: Biz mi? Hava alanında resmimizi çeken herkes mümkün olduğunca en rahat şeyi giydiğimizi bilir. Eskiden kıyafetlerimize çok dikkat etmeye çalışırdık. Ama artık “rahatlık en iyisidir.” diye düşünüyoruz. Bu yüzden giymek için sıradan şeyler seçiyoruz. Ve dışarı çıkarken sadece spor kıyafetler giymeyi gerçekten çok istiyoruz. Ama kameralar olduğu için hala çok az giyinebiliyoruz.


» Anlıyorum. Birbirinize moda konusunda vermek istediğiniz bir tavsiye var mı?

Yonghwa,Jungshin,Minhyuk: Jonghyun’un bereleri!

Minhyuk: Ne zaman bere giymeye başladı hatırlamıyorum. Gerçeği söylemek gerekirse, ona çoktan garip olduğunu ve bir daha giymemesini söyledim. Ama hala ortalıkta bereyle dolaşıyor.

» Sahnede hoşlanmadığınız bir stil var mı?

Yonghwa: Aşırı dekoratif stili sevmiyorum. Mesela gölgeli makyaj gibi şeyler. Herkes çok güçlü bir şarkı olunca görsel olarak da vurgulamamız gerektiğini düşünüyor. Mesela, ince bir eyeliner veya deri kıyafetler gibi. Ama ben bu önyargıyı sevmiyorum. Umarım kendimize ait bir stilimiz olur.

» Peki gelecekte herkese nasıl bir CNBLUE göstermek istersiniz?

Yonghwa: Biraz daha güçlü bir CNBLUE sunabilirsem benim için yeterli olacak. Herkes CNBLUE’nun sadece “I’m a Loner” ve “Love Light” gibi şarkıları söylemeye uygun olduğunu düşünüyor. Bu yüzden farklı stildeki müziklerimizi de göstermek istiyoruz.

Jungshin: Yapmamız gereken en önemli şey önyargıları hemen kırmak. Bunun için her zaman çok sıkı çalışacağız.

Minhyuk: Bu doğru. Bu senenin ikinci yarısında Kore’de herkes yeni müziğimizi dinlemeli. Şu anda tüm üyeler ciddi şekilde bunun için çalışıyor. Çünkü yeni müzik tarzımızı ortaya koyacağız, lütfen herkes bunu sabırsızlıkla beklesin. Ayrıca müziğin yanında oyunculuklarımızla farklı görünüşlerimizi de size sunacağız. Herkes, lütfen bizi desteklemeye devam edin.


[Korean] : At Style - CNBLUE Interview @saturnkr
Photo cr. sarada003& akanzh
Çeviri:  Henice & Cage208

0 yorum:

Yorum Gönder