İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) CNBLUE Pati Pati Dergisi Eylül Sayısı

İlk büyük albüm tamamlandı!

YongHwa ve JungShin, tam isabet!İlk büyük albüm “CODE NAME BLUE” 29 Ağustos'ta yayınlanıyor!

"Onların müzik üzerine sorgulamaları ve müziğe saygıları zaten yeterli değil miydi?" diye ve YongHwa ve JungShin'e doğrudan bu sıkışık çalışmaları hakkındaki şu anki duygularını sorduk.

CODE NAME BLUE. Kendi grup isimlerini başlık olarak koymaları bu çalışmalarına olan güvenlerinin bir ifadesi. "Come On" single'ının hemen ardından tamamlanan, CNBLUE'nun Japonya'daki  hafızalarda yer alacak ilk büyük albümü. Albümün tamamlanmasının ardından hatıralarda kalanlar, o başlığa ait düşünceler veya ifade etmek istedikleri şeylerle ilgili YongHwa ve Jungshin bize değişik olaylar anlattı. CNBLUE'nun rengarenk şarkılarını içeren bu büyüleyici çalışma hakkında konuştular. Ama önce okuyucuların sevinçle dolu seslerini duyalım lütfen.

(* Fotoğraf burada kesilmiş.)


    ---Sonraki soru: (* Sorunun sadece küçük bir parçası var. "Nasıl bir duygu?" )

JungShin: Bu albüm, Japonya'da büyük çıkışımızı yaptıktan sonraki ilk albümümüz olduğundan, çok mutluyum. Şimdiye kadar CD ye koymadığımız şarkılarla birlikte yeni şarkıları da içeriyor. Ayrıca içinde, değişik tarzlarda şarkılar ve her bestede derin düşünceler var.
YongHwa: Doğru. (İlk yarıdaki bonus şarkı ile beraber) Albüm 14 şarkı, birçok çalışmayı içeriyor ve bu bizim için de bir ilk. Ve bu kadar farklı şarkılarla düşüncelerimi açıklayabildiğim için bir sanatçı olarak çok mutluyum.

--- Kesinlikle, geniş bir tarz aralığı oluşturmak, değişik tatlarda şarkılar yapmak gerçekten etkileyici. Bu albüme, farklılıkları olan bir albüm de denilebilir mi?

YongHwa: Evet. Şimdiye kadar da değişik tarzlarda müzik yaptık. Ama bu sefer, "Böyle bir şeyi de katmak istiyoruz." dediğimiz, son zamanların müzik sahnelerinde çok konuşulan, örneğin, dans edilebilen veya R&B içerikli tarzlar var.
JungShin: ”In My Head” ve  “Where You Are” ı yayınladığımızda da "CNBLUE değişik dünyalar ve çeşitli renklere sahip" konusunda konuştuğumuzu hatırlıyorum. Ama bu albümde bunu daha da çoğaltabilmeyi umuyorum.

--- O "renk" i ifade eden bu şarkı üretimi, JongHyun ve MinHyuk ile birlikte, nasıl bir ortamdı?
YongHwa: Bu seferki kayıtta dördümüz ayrı ayrı kayıt yaptığımız çok oldu. Ama "Bu kısmı böyle yapmak istiyorum." , "Bunu denemek istiyorum." diyerek, her birimiz kendi isteğimizle bunun üzerinde çalıştık.
JungShin: Seçeneklerimiz azalınca, ruh halimizi değiştirmek için kafeye gideriz. (Güler)

---Hep beraber? Birbirinize yakınsınız. (Güler)
JungShin: (Gülüyor) Şu anda da birlikte yaşadığımız için. Ve beraber konuşarak rahatlarız. Kafedeki bir dergiyi hep beraber okuyarak, "Bu araba havalı!" veya "Bu kıyafetler güzel!" gibi gerçekten saçma şeyler(*basit anlamında) konuşuyoruz.

Yonghwa: Bu, “CODE NAME BLUE”... JongHyun ve ben Busan'lı insanlar olarak denizi severiz. Busan'da deniz olduğundan. Yani, sevdiğimiz "BLUE"(mavi) , grup adına da eklenmiş oldu. Bunu da söyleyebiliriz.
JungShin: "PINK"(pembe) olmadığı iyi olmuş. (Güler) Müzik aktiviteleri yaptıkça, “CODE NAME BLUE” grup ismine daha çok anlam ekleniyor diye düşünüyorum. Örneğin YongHwa Hyung "Denizi severim" dedi ama, deniz, insanlara bir sürü şey sağlar, değil mi? Bu da “CODE NAME BLUE” yu ifade ediyor. CNBLUE, şarkılarını dinleyenlere müzik aracılığıyla hatıralar, gülümsemeler gibi birçok şey verir. Bu yüzden birbirimize karşı birçok şey hissederek bu şekilde gelişmeliyiz diye düşünüyor ve umuyorum.

---(Yazara göre) Albümün düzenlenmiş şarkısı "No More" un, 70'lerin disko müziğiyle yakın benzerliği var ve "These Days" R&B tarzında bir ballad gibi görünüyor.

JongHyun: Özellikle "Come On", CNBLUE'nun şimdiye kadar karşılaşmadığı bir renge sahip. Biz her zaman müzik olarak kendimize meydan okumaya da devam etmek istiyoruz. Bu meydan okumayla değişik tarzlarda müziği ifade edebilmek istediğimizden, bu albümün çok önemli olduğunu düşünüyorum.
YongHwa: Doğru. Adeta bir "olağanüstü değişim", değil mi?

("Wake Up"(Uyan) dan çağrışımlarla) Kim erken kalkamıyor?

JongHyun: JungShin? (Güler)
JungShin: (Güler) Tam tersi, MinHyuk?
MinHyuk: (Güler) Bence herkes erken kalkmada iyi.
YongHwa: Evet, doğru. Değişmez, değil mi?

(Japonya aktiviteleri için olan coşkuları hakkında)
YongHwa: CNBLUE'nun müziğinin, "müziğin kendisi" olarak keyifle hissedilmesini istiyorum. Çünkü bizim müziğimiz, "müzik okulu" değil. (*çevirmen notu: YongHwa, "müzik okulu" derken, kelime oyunu yapıyor. Japonca'da "ongaku"(müzik) daki ve "gakkou"(okul) daki 2 "gaku" nun kanjileri farklı, sesleri aynıdır. Bu yüzden, YongHwa "gakkou"(okul) daki "gaku" kanjisiyle "ongaku"(müzik) deyince anlamı, "müzik okulu" oluyor.) 
Herkesin duymasını istediğim müzik, bundan sonra da pek çok kez doğacaktır. Bizim albümümüz, uzun bir yolculuktaki çok güzel yiyecekleri olan bir tesis gibi, değil mi? (Güler) Herkesin, her birinin kendi sevdikleri şarkıları dinlemesi, eğlenmesi, bizim müzik amacımız. Böyle bir "Miracle" (mucize) olsa ne iyi olur!

JongHyun: 30 yaşında olsam bile, şimdiki görünüşüm olduğu gibi kalsa.
JungShin: 30 yaşında da 40 yaşında da olsak, her zaman şimdiki üyelerle, CNBLUE olarak birlikte olsak.
MinHyuk: Araba ve uzu~~n bir tatil!
YongHwa: Gezgin olmak, değişik ülkeleri özgürce gezebilmek, umarım bunun gibi bir mucize gerçekleşir! Bir yerde şarkıyı yapmak ve kaydından uzmanlaşmasına kadar aynı yerde bitirmek, her seyahatimde bir şarkı elde edebilmek; umarım böyle bir muzice gerçekleşir.


JongHyun ve MinHyuk'tan mesaj
Bu Japonya'daki ilk büyük albüm olduğundan, şimdiye kadarki çalışmalarımızdan kat kat daha fazla sevinçli ve kat kat daha fazla telaşlıydık. 
Bu sefer, YongHwa Hyung ve JongHyun Hyung'un şarkıları ile bir CNBLUE üyesi olarak çok gururlandım. Millet, lütfen mutlaka dinleyin! --MinHyuk
"Kelimeler yerine, önce lütfen mutlaka dinleyin (gülüyor)." --JongHyun


*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.


Photo credits:  @GrylGirlie , @mi_malice
0 yorum:

Yorum Gönder