İMZA KAMPANYASI

(Haber) [Star Ansiklopedisi] CN Blue, 2012'nin Çok Yönlü İdolleri

Bu grup ilk çıkışını yapalı sadece 3 sene oldu.

İlk adımlarını çıkış albümleri olan Bluetory’le 14 Ocak 2010’da attılar ve takip eden üç yılda şarkı söyleyebilen, besteleyebilen, aynı zamanda oyunculuk yapabilen bir grup haline gelebilmeyi başardılar. CN Blue ile çıkış yapmadan önce 'You are Beautiful' dizisindeki rolüyle tanınan Jung Yong Hwa ile başlayarak; Kang Min Hyuk, Lee Jong Hyun ve Lee Jung Shin hepsi ‘oyuncu’ ünvanını isimlerine eklemiş oldular.

Birçok farklı alanda diğerlerinden çok daha hızlı başarıya ulaştı. Grup olarak şu anda bulundukları yere nasıl geldiler?


 
Geçmişin anıları

CN Blue efsanesi, ilk çıkışlarından önce; lider Jung Yong Hwa’nın, You’re Beautiful dizisindeki rolüyle büyük bir izlenim bırakmasıyla başladı.
 

Hatta bir acemi olmasına rağmen, 2009'da dizi partneri Park Shin Hye ile birlikte SBS Müzik Festivali’ni sunmak için seçildi. Bu CN Blue’yu o senenin diğer acemileriyle karşılaştırınca, farklı bir başlama çizgisine itti.

Çıkış albümleri Bluetory’den I’m a Loner şarkısı, çeşitli yayınlarındaki müzik listelerinde ilk sıralara yükselmeye başladı. CN Blue o dönemim en büyük yeni çıkış yapan grubu oldu. Farklı bir başlangıç noktasından hareket etti; ama bu üyelerin başarıları için çok çalışmadığı anlamına gelmiyor.

Kore’de ilk çıkışlarını yapmadan önce, Japonya’da bağımsız müzik endüstrisinde zaman geçirdiler. Üyeler şimdi eski günleri güzel anılar olarak anlatıyor. Ama o zamanlar, çok az parası olan müzisyenler olmak o kadar da kolay değildi. Bir keresinde evlerine hırsız girmiş ve sanırım çalacak hiçbir şey olmadığından, duşa girdikten sonra evden çıkmış.

İlk çıkışlarından kısa bir süre sonra onlarla ilk röportajımız için buluştuğumda, CN Blue Japonya’daki günleriyle ilgili, bir grup olarak yaşayabilmek için çok çalışmak zorunda olduklarını söylemişti. Onlar dışarıdan bakıldığında zarif ünlüler gibi gözükebilirler; ama içlerinde acı ve sıkıntı dolu tecrübeleri saklı.

“Enstrümanlarımızı kendimiz taşıdık ve sıcak güneşin altında şarkı söyledik. Bu süreçte dördümüz birbirimize daha da yakınlaştık. ”

Engelleri engel olarak kabul etme

Öyle gözüküyor ki
ilk çıkışlarıyla K-Pop sahnesinden kolayca sıyrılan CN Blue’yu durdurabilecek hiçbir şey yoktu. Ama yine de mutluluk bazen daha büyük acıyla birlikte gelebilir. Grup bir süre sonra single'ları I’m a Loner’la ilgili eser hırsızlığı iddialarıyla karşı karşıya geldi. (*Admin not: Şarkı KDH'nin bestesidir.13.04.11'de mahkemenin çalıntı olmadığı kararıyla dava sonuçlandı.)

Bir gecede başarılı oldular gibi görünse de, onlar acılarına katlanmak zorundaydılar ve dahası  kısa zamanda zirveye yerleşmeyi başardılar. Grup galip geldi ve ne olursa olsun tekrar güçlü durarak ikinci albümleri Bluelove’ı aynı yıl mayıs ayında piyasaya sürdü.


 
O zamanlar, “Neden biz?” diye düşündüklerini itiraf ettiler. Ama eser hırsızlığı tartışmalarının acısını Bluelove’la yakaladıkları başarı sayesinde silebildiler.

CN Blue’nun olumlu tutumu krizi aşmalarına da yardımcı oldu. O zamanlar, CN Blue “Şimdi, yolumuza ne çıkarsa çıksın, dördümüz bunun üstesinden hep beraber gelebiliriz.” diyerek takım çalışmalarının ne kadar sıkı olduğundan gururla söz etti.

Grupların ayrılmalarının genel sebebi başarılı bir şekilde başlamış olsalar da üyelerin birbirleriyle anlaşamamaya başlaması ve çatışmaya girmeleridir. Ancak, benim son üç senedir gördüğüm CN Blue birbiriyle nasıl ilgilenmesi gerektiğini bilen ve üyelerin övünebilecekleri takım arkadaşlıklarının olduğu bir grup.

Yakın zamanda enews ile bir röportaj yapan Lee Jong Hyun bile “Grup arkadaşlarım sayesinde oyunculuğumdan ve şarkı söylemekten mutlu olabiliyorum.” dedi.

Mutluluk bu grup için çok uzakta değildi. Bir zorlukla karşılaştıklarında yanlarında onları destekleyen birinin var olduğu gerçeği onları mutlu ediyordu.

CN Blue’nun oyunculukla olan özel bağı

CN Blue oyunculukla alışılmadık yakın bağları olan bir grup. Oyunculuk CN Blue’nun şu anda blunduğu yere gelmesine yardımcı oldu.

Daha önce belirtildiği gibi, CN Blue’nun kökleri aslında oyunculuk. Grubun resmi ilk çıkışından önce lider Jung Yong Hwa, You’re Beautiful dizisindeki rolüyle televizyona çıkmıştı.

CN Blue sonra birçok küçük büyük engelle karşılaştı. Ama zorlukları aşmaya alışık oldukları için, daha az çalışan diğerlerine göre daha hızlı zirveye tırmandı.

CN Blue’nun grup (*band) müzik türü limitlerinin dışına çıkabilmesinin ve bir çok grup karşısında daha çok popülerlik kazanmasının sebebi, oyunculuk girişimlerinde bulunmasıdır.

Sadece birkaç üyesi oyunculuk yapan gruplara göre (
Jung Yong Hwa ile başlayıp devamında Kang Min Hyuk, Lee Jong Hyun ve Lee Jung Shin’in ilk oyunculuklarıyla), tüm CN Blue üyelerinin oyunculuğa başlama sebebi şarkı söylemede ve oyunculukta birlikte çalışarak birbirlerine destek olmalarıdır. 

Birçok idol oyunculuklarıyla ilgili çelişkiye düşürüldü; ama CN Blue üyeleri hiç böyle bir eleştiriyle karşılaşmadı. KBS2’nin Unexpected You dizisinde rol alan Kang Min Hyuk ve çok sevilen SBS dizisi A Gentleman’s Dignity’de Colin rolünü oynayan Lee Jong Hyun; rollerini endişe duymadan oynuyorlar. Bazı izleyiciler onları acemi oyuncu olarak görmüyorlar bile.

İzleyiciler hala Lee Jung Shin’in oyunculuğu için dört gözle bekliyorlar. Çünkü o oyunculuğa başlayan son üye ve henüz oyunculukta ilk çıkışını yapmadı.

Lee Jung Shin, 'Unexpected You' dizisi bittikten sonra yayınlanacak olan 'My Doughter So Young' (isim kesinleşmedi)'un dizi kadrosuna seçildi. Yetenekleri daha kanıtlanmamış olmasına rağmen, bütün yetkililer CN Blue üyelerinin hepsi oyunculuk dersi aldığı için, Lee Jung Shin’in deneyimli bir oyunculuk göstereceğini söylüyorlar.

Bu, birçok şarkıcının aynı zamanda oyunculuk da yaptığı bir dönem ve şarkı söyleyebilen, oyunculuk yapabilen ve aynı anda her şeyi yapabilen CN Blue kesinlikle 2012’nin K-Pop trendini temsil eden ‘multi-dol’ olarak adlandırılabilir.*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Kaynak / Source: @enewsworld - [Star Encyclopedia 2.0] CN Blue, the ‘Multi-Dol’ of 2012
Çeviri: CNBuSrang @TurkishBoice
Düzenleme: cage208 @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder