İMZA KAMPANYASI

(Makale) CNBLUE'nun Bilinmesi Gereken Gözden Kaçmış Şarkıları


CNBLUE’nun geniş müzik koleksiyonlarından olan I’m a loner, Intuition ve Banmal Song‘u birçok insan biliyor.

Dinleyiciler arasında popüler olan bu şarkıların yanı sıra CNBLUE’nun hazine değerinde olan ama pek fark edilmemiş şarkıları da var. Bu yüzden CNBLUE’nun maalesef radarlardan kaçan beş favori şarkısının ışıltısı sönmeden listesini çıkarmak istedik.

Sweet Holiday

Bu şarkı, CNBLUE’nun 2010 yılında çıkardığı Bluelove albümünün bir parçası.

Grup bu şarkıyı birçok müzik programında birkaç defa çalmasına rağmen ne yazık ki bu güzel şarkı, ilginçtir ki aynı albümde yer alan Love ve Love Light kadar göze çarpmadı.

Tek taraflı aşkı ele alan Sweet Holiday’i en romantik şarkılardan biri yapan anlamlı sözleri, CNBLUE’nun bateristi Kang Min Hyuk tarafından yazıldı.

Sweet Holiday, hepimizin başından geçen, özel birisine duyduğumuz sıkıntı veren ani bir aşkı ve umut beslemek, arzu etmek ve onunla beraber yapılabilecek güzel şeyleri hayal etmek gibi şeyleri anlatan, kendinizle kolayca bağlantı kurabileceğiniz bir şarkı.


Ve sonra fark edersin ki her şey aslında kafanda olup bitmiş.

İç çekersin.

Fakat Sweet Holiday aşık olmanın negatif etkilerinden harika bir kaçış şarkısıdır.

Y,Why…
 


Bu şarkı Bluetory albümünde yer alan I’m a Loner‘ın gölgesinde kalan, fakat kesinlikle unutulmaması gereken bir şarkı. 

Jung Yong Hwa tarafından yazılan ve bestelenen bu şarkı, CNBLUE’nun pop tarzı müziklerinden uzak ve daha duygusal yönünü yansıtıyor.

Hoş melodisi ve Jung Yong Hwa’nın etkileyici sesiyle "Y,Why", sevdiği kişiye olan itirafın özlemini, fakat aşka yenik düşmesine rağmen aynı zamanda korktuğu için bunu yapamadığını anlatıyor.

Y,Why, CNBLUE’nun genelde yüksek tempolu olan müziğine kıyasla oldukça duygusal ve farklı olmasına karşın, eğer içtenlikle yazılmış sözleri dikkatlice dinlerseniz kısa zamanda kalbinizi çalabilecek bir şarkı.

Teardrops in The Rain (I will forget you)


Bu şarkı, 2009 yılındaki bağımsız dönemlerinde çıkan Now or Never mini albümünde bulunan CNBLUE’nun ilk şarkılarından birisidir. Şarkı aynı zamanda Bluetory albümünde yeni bir başlıkla, "I will forget you" ismiyle ve Korece olarak da yayınlandı.

Jung Yong Hwa’nın grup lideri olması ve daha çok göz önünde bulunması nedeniyle insanlar, Lee Jong Hyun’un sesinin ne kadar güzel olduğuna dikkat etmiyordu. Teardrops in the Rain, Lee Jong Hyun’un arka planda kalan sesini mükemmel şekilde gözler önüne seren bir parçadır.

Teardrops in the Rain, ne kadar zor olursa olsun birisini unutmaya çalışmayı anlatan, yumuşak ve olgun, ballad tarzında bir şarkıdır.

Eğer üzücü bir ayrılıktan sonra melankoli yapmak istiyorsanız, bu şarkı yağmurlu bir günde koca bir paket çikolata yerken dinleyebileceğiniz türden bir şarkı.

One Time
 


CNBLUE'nun First Step albümünde yer alan One Time şarkısı, diğer bütün sevimli ve eğlenceli şarkıları geride bırakacak güzellikte.
 

Genelde performanslarda görmeye alışık olduğumuz pop-rock şarkılardan tamamen farklı olan One Time, güçlü elektronik gitar sesi ve bateri vuruşlarıyla rock türüne oldukça yakın duruyor. Diğer bir deyişle, tam da annenizin müziğin sesini kısmanızı söylediği, fakat kendinizi şarkıya kaptırmakla meşgul olduğunuz için reddettiğiniz bir tarza sahip.

Kesinlikle enerji yaratan ve havaya girmenizi sağlayan bir şarkı.

Bu şarkıyı başınızı sallamadan dinleyemeyeceğinizi iddia ediyoruz.

Eğer sallamazsanız, o da olur tabi.

Thank You
 


Şarkı, 2010 yılında yayınlanan ilk Japonca albümleri ThankU'da, orjinal adı a.ri.ga.tou olarak çıkarıldı. Daha sonra Korece olarak tekrar düzenlenerek, yeni adı olan "Thank You" başlığı altında yayınlandı.

İdol bir müzik grubu, hayranlarına ithaf ettiği bir şarkısı olana kadar idol sayılmaz. Thank You da açıkça görüldüğü gibi CNBLUE'nun hayranlarına yazdığı bir şarkı.
 

Lee Jong Hyun'un müziğini, tüm grup üyelerinin de sözlerini yazdığı Thank You, her durumda sonsuz sevgi ve desteklerini gösteren hayranlarına karşı olan minnettarlıklarını ifade ediyor.

Çok tatlı ve neşeli, aynı zamanda birçok anlam ve anılardan oluşan Thank You, bütün CNBLUE hayranlarının bildiği, ama büyük bir çoğunluğun haberdar olmadığı bir şarkı. Ve açıkçası, mutlaka bilmeliler, çünkü bu Boice’lerin şarkısı.


*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Kaynak/Source: @CNBStorm Star of the Week: CNBLUE’s Underrated songs you should get to know
Çeviri: Kyuyo @TurkishBoice
Düzenleme: cage208 @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder