İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) TV Fan Ekim 2012 Sayısı - Yonghwa & Jungshin
Bu albümde birçok farklı tarzda şarkı var.
 

Kore bir grup olan CNBLUE, geçen sene Japonya’da resmi çıkışını yaptı. Potansiyelle dolu ve bir rock grubu olarak yavaşça gelişen bu grupla bir röportaj yaptık ve onlara 29 Ağustosta yayınlanacak olan ilk büyük albümleri hakkında bazı sorular sorduk.(JongHyun ve MinHyuk programları çakıştığı için yoklardı.)

JungShin: Albümümüze “CODE NAME BLUE” ismi, grubumuzun adı CNBLUE’dan verildi. Çıkışımızdan beri yayınladığımız ilk büyük albüm olduğu için, albümümüzü “CNBLUE işte bu tarz bir grup” diye sunmak istiyorum.

YongHwa: Bu albümdeki “Come On”un sözlerini ben yazdım. JongHyun’un bestelediği müziği ilk kez duyduğumda, rock'ı hissedebiliyordum, bu yüzden ona uyan bir şeyler yazdım. Umarım insanlar sözlerin arkasındaki o güçlü duyguyu hissedebilirler; aynı şey çıkış şarkısı “Time is Over”için de geçerli. Bu şarkı tamamen benim tarafımdan yapıldı, bir önceki şarkıya kıyasla bu şarkı pop müziğe daha yatkın.

JungShin: Ben YongHwa hyung’un yazdığı “Have a Good Night” şarkısını gerçekten çok seviyorum. Şarkının müziği çok güzel, dahası hayranlar nakaratlarda bize eşlik edebilirler. Çok heyecanlı ve eğlenceli olacak, bu şarkıyı canlı performansta söylemeyi dört gözle bekliyorum.

İlk albümün çıkışı ve Ekim Arena turu belirlendi!

Bağımsız bir grup olduklarından beri CNBLUE, Japonya’da live house ve sokak performansları sergilediler. Onlar "müzik savaşçıları"ydı ayrıca Japonya Rock Festivali’ne de katıldılar ve yavaşça büyüdüler. Ve nihayet ilk büyük albümlerini çıkarıyorlar!YongHwa: Bu albümde gerçekten birçok farklı tarzda şarkı var!

JungShin: Elbette, albümdeki bütün şarkıları baştan sona sırasıyla dinleyip tadını çıkarsanız bu bizi gerçekten mutlu eder.

YongHwa: Millet, lütfen albümlerimizdeki bütün yeni şarkıları dört gözle bekleyin!

JungShin: Bu albüm için şarkı kaydetmenin dışında YongHwa hyung birçok şarkı da yazıyor. Onun şarkıları gerçekten çok çeşitli ve harika. CNBLUE şarkılarını yapma aşamasında, işin büyük bir bölümünü YongHwa üstlendi. Aslında, son zamanlarda ben de müzik yapmaya çalışıyorum. Bir melo (girişten sonraki kısım) ve nakarat yapalı bir ay oldu; ama bridge (ilk dörtlükle nakarat arasındaki kısım) ve nakaratın son kısmı hala tam değil.

YongHwa: JungShin şarkısını dinlememi istedi; şarkının çok anlamlı ve özel olduğunu düşünüyorum.

JungShin: Ne zaman tıkansam, YongHwa hyung “Bu kısım böyle olsa daha iyi olur mu?” diyerek bana tavsiyelerde bulunur. YongHwa hyung’un yardımıyla motive oluyorum (gülüyor).

YongHwa: AHAHA!

JungShin: YongHwa hyung ile bestelediğim şarkıyı ne zaman gösterebileceğim merak ediyorum. Eğer o gün gelirse bu harika olurdu. Ayrıca Japonya’daki Ekim Arena Tur’unu da hazırlanıyoruz.

YongHwa: Şimdiden itibaren, üyelerimle birlikte adım adım zirveye tırmanıyoruz, bu yüzden bizi destekleyin!

CNBLUE, Japonya’ya 2009’da geldi, livehouselardan ve sokaklardan birçok deneyim elde etti, 2010 Ocak’ta Kore'de resmi çıkışını yaptı. Jung YongHwa, Lee JongHyun ve Kang MinHyuk; Kore’de birkaç dizide oynadılar.


 
Soru: JongHyun ve MinHyuk’un oynadığı dizileri izliyor musunuz?

YongHwa: Elbette~İkisi de çok çalışkan. Eskiden benden oyunculukla ilgili tavsiye isterlerdi; ama son zamanlarda pek sormuyorlar... (gülüyor) JongHyun ve MinHyuk başlarda oyunculuğa aşina değillerdi, bu yüzden onlara tavsiye verdim. Sahneyi canlandırmalarının daha iyi bir yolu olduğu için, onlardan doğal olmalarını istedim.

JungShin: “My Husband Got A Family”de cameo (*konuk oyuncu) olarak oynadım. Bu benim ilk oyunculuğumdu ve MinHyuk’la bir sahneydi. Mutluydum.

YongHwa: *JongHyun’un dizi setine gittim ve onun bir kızı alnından öptüğü sahneyi gördüm, tamamen şok oldum (gülüyor). JungShin de bir dizide oynayacak, umarım dizi için çok çalışır~

(*editör notu: JungShin’in öpüşme sahnesinden bahsediyor olabilir. Çünkü JongHyun AGD’de hiç kimseyi öpmedi.)

Soru: JongHyun ve MinHyuk nasıl kişiler?

JungShin: JongHyun hyung insanlara çok havalı bir izlenim verir; ama gitar çalmaya bir başladı mı çok tutkulu birine dönüşür!

YongHwa: JongHyun..ahh, o hep binaların girişinden düşüyor (gülüyor). Kendi evimizde bile olsa düşebiliyor.

JungShin: MinHyuk ahh, onun hareketleri hep bir mükemmeliyetçi gibi. Ama…

YongHwa: Küçük şeylere bile titizlik gösterdiği zamanlar vardır.

Soru: Son zamanlarda ilginizi çeken, kafayı taktığınız bir şey var mı?

JungShin: YongHwa hyung ve ben son zamanlarda saatlere kafayı takmış durumdayız.

YongHwa: Her zaman dergilere ve ürün menülerine göz atarken yeni modellere bakıyorum.

JungShin: Ama çok pahalılar, satın almaya gücümüz yetmiyor (gülüyor).

YongHwa: Televizyon programları izlediğimde, ne tür saatler satın almak istediğimi düşünürüm. Sonra broşürlere baktığımda hep çok nadir ve çok pahalı olduklarından; fotoğraflara bakmak bana yeterli gelir.(gülüyor)

Soru: Üyeler son zamanlarda sizi duygulandırdı mı?

YongHwa: Hayır (gülüyor). Bu doğum günümde iş için Hong Kong’a gittik. Üyelerin pasta alıp almayacaklarını hala merak ediyordum; ama almadılar (gülüyor). Sonra televizyon izleyerek
odamda yalnız başıma doğum günümü geçirdim.

JungShin: (gülüyor) Bu yıldan sonra birbirimize doğum günü hediyesi vermemeye karar verdik, sadece “İyi ki doğdun” diyeceğiz.

YongHwa: Tabi öyle. Parti düzenlemesek bile, eğer Kore’deysek, bir üyenin doğum gününde o gün boyunca film izleriz.

Soru: Birbirinizin şaşırdığınız yönleri hakkında bir şeyler söyleyebilir misiniz?

JungShin: YongHwa hyung güvercinlerden korkar, gördüğü zaman “Ahh güvercinler!“ diye bağırır! (gülüyor)

YongHwa: Güvercinlerin gözleri ve bacakları çok korkutucu ve böceklerden nefret ederim.

JungShin: YongHwa ayrıca başkalarının işgüzardır~

YongHwa: Bu işgüzarlık değil. Bununla oynamanı izleyeceğim
~ Jungshin bilmiyormuş gibi yapacak ve diğerleriyle böyle (ördek yüzü yaparak) konuşacak. Bu yüzden onunla her konuştuğumda ağzına bakıyorum (gülüyor).

Soru: Tamamı Japonca olan bu albümü yayınlamak nasıl bir şey?

JungShin: Şimdiye kadar, birçok “ilkimiz” oldu, ama bu albümdeki 14 şarkı bizim ilk ürünümüz, bu birçok “ilkimiz”den en önemlisi.

YongHwa: Birçok “İlk sefer” olduğunu mu söylemek istiyorsun? Ama herkesin kendi “ilk”i vardır, değil mi?

JungShin: İlk single, ilk canlı performans. Ne olduğu önemli değil, bunun bizim son “ilkimiz” ve aynı zamanda en önemli dönemin başlangıcı olacağını düşünüyorum. Bu albümümüzün adının “CODE NAME BLUE” olmasının sebebi bu. Böylece daha çok insan CNBLUE’yu tanıyabilir.

YongHwa: ‘In My Head’, ‘Where You Are’ ve ‘Come On’’un yanısıra, çok yeni ve özel şarkılar denedik. Böylece albümün organizasyonu çok anlamlı oldu.

Soru: Lütfen albümdeki şarkıları tanıtın.

YongHwa: Ben en çok “Time is Over”’ı seviyorum. Sadece rock değil aynı zamanda da pop. Sözlerinden de memnunum. Bu şarkıyı tatilim sırasında Busan’dayken yazdım. Sinemada “The Avengers”ı izledim, görev verildiği için savaşıyorlardı. Onların da bizim gibi olduklarını hissettim. Hayranların bakış açısından biz onların ‘Kahramanları’ydık. Bu yüzden şarkıyı
, evde dinlenirken böyle his ve düşüncelerle yazdım.

JungShin: YongHwa Hyung “Have a Good Night”ı yazarken onun yanındaydım. Kenardan izlerken çok eğlenceli bir şarkı olduğunu düşündüm. Bu yüzden bu şarkıyı arena turda söylemeye can atıyorum. “Expresso double shots” sözlerinde, ona kahveyi uzatan bendim!

YongHwa: Ee ne istiyorsun yani?

JungShin: Bana bir şey al? (gülüyor) “No More”’u da seviyorum. JongHyun hyung şarkıyı yaparken,
elektro eklemeye çalışarak her zaman synthesis kullandı.

YongHwa: Onu ben ekledim. Onun eklemekte zorlandığını duydum, bu yüzden ben ekledim.

JungShin: Gerçekten mi? O tarz bir müzik olacağını hiç düşünmemiştim, kaydederken çok şaşırdım.

Soru: JongHyun ve MinHyuk’un oyunculuklarını nasıl buldunuz?

JungShin: MinHyuk’un oyunculuğu gerçekten çok gelişti. Onun dizisinde cameo rolünü oynarken, bana cesaret verdi. MinHyuk,
benim gibi hiç oyunculuk yapmamış biri için bile gerçekten çok güvenilir.

YongHwa: MinHyuk sana yardım etti. Ben seninle olsaydım, sanırım konuşamazdın bile?

JungShin:YongHwa hyung ile birlikte (rol almak)? Öyle olsaydı kesinlikle oynayamazdım (gülüyor)!

Soru: YongHwa ile birlikte olmak yorucu mu?

JungShin: Evet, gerçekten yorucu. Bir önceki röportajda bize “Ne değerlidir?” diye soruldu. İlk önce ‘YongHwa hyung‘ diye cevap vermek istedim.. (*Ama onu söylemek) O değerli şeyi atmak gibi hissettirdi (hepsi deliler gibi gülüyor).

Ekim Ayı Arena Turu


YongHwa: Bu sefer daha önce hiç gitmediğimiz yerlere gideceğiz, çok heyecanlı. Ama çok fazla canlı performans olduğu için biraz endişeliyim.
Her gün canlı performans sergilediğimiz bu seneki fanclub (*turu) boyunca gerçekten çok enerji harcadık, akıllarımızı kullanarak çaba sarf ettik.

JungShin: Şarkı söylemeliyim, değil mi? O zaman herkes WAAAA olur (gülüyor).

Soru: JungShing vücut şekliyle kendinden emin!? Senin için yaz nedir?

YongHwa: Yaz bana Japonya’da çalıştığımız zamanları hatırlatıyor. O zamanlar Japonya sürekli yağmurluydu, geceleri fırtına oluyordu; çok güneşli günleri yoktu. Yazların yağmurlu olmasını severim ve sık sık balkondan seyretmekten hoşlanırım.

JungShin: Yaz bana karpuzu hatırlatıyor! Yazın soğuk şeyler yemeyi severim ve içlerinde en iyisi karpuz olsa gerek. Yaz hatırası olarak, lise yıllarım sırasında arkadaşımla sahile gittiğimi hatırlıyorum. Gerçekten çok yüzmek istememe rağmen.. vücut şeklimden memnun değildim.

YongHwa: Vücut çalışması~

JungShin: Şimdi olsa, hekesin Waa diye bağıracağını düşünüyorum.

YongHwa: "Bu Lee JungShin, ahh onun vücudu…" O zamanlar sahildeyken suyun içinde kıyafet mi giyiyordun?

JungShin: Hımmm, o zaman herkes Waaa diye bağırabilir; ama bana ‘Çok yakışıklı!’ diyerek seslenilmeli ve çığlık atılmalı (gülüyor)!!

*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.


Kaynak / Source: Jung Yonghwa and Lee Jungshin for TV Fan October 2012 issue @CNBStorm
Çeviri: CNBuSrang @TurkishBoice
Düzenleme: cage208 @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder