İMZA KAMPANYASI

(Araştırma Yazısı) 11.02.2010 CNBLUE Menajeri SkandalıNot: Olay 11.02.2010’da gerçekleşmiş. Önce kulaktan kulağa, sonra internette ünlü bir sitenin videoyu yayınlamasıyla 14 gün içinde virüs gibi yayılıp büyük tepki çekmiş. Olayın içeriğini bilmeden, Jonghyun'un ne olduğunun farkında bile olmamasına rağmen tokata güldüğünü iddia eden ve arkadan inen Minhyuk da eğik olduğu için olayı görmemesine rağmen gördüğünü, hatta arkadan inenin Yonghwa olduğunu (!) ve gördüğü halde tepki vermediğini, vb iddia eden insanlar gördüğüm için bu yazıyı yazıyorum. Lütfen sadece gifin ya da videonun değil, yazının dolaşmasını sağlayalım ki yazının içinde bulacağınız tek GERÇEĞİ bilmeyenler öğrensin.  

Umarım çoktan kapanmış olan bu konu, gömülü olduğu yere bir daha üstündeki tozlar kalkmamak üzere "en kısa zamanda" geri döner.

---
-----
Videonun sesli ve uzun hali sadece bu sitede bulunuyor. Yazıyı okumadan önce videoyu dikkatlice, hatta gerekirse birkaç kez izlemenizi öneririm.

Tıklayın: Video


Videoyu açamayanlar olabileceğini düşünerek videonun bir kısmından oluşan gif:

Tıklayın:  Gif 


HABER:

14.02.2010
Plagarism tartışmasından sonra Kore’li erkek grubu CNBLUE şimdi de başka bir konunun merkezi haline geldi. CNBLUE’nun Lunar yeni yılı başka bir skandalla kötü başladı. Bu sefer sebep bestecileri değil, menajerleri.

KBS TV “Music Bank” programı provası için minibüsten inerken CNBLUE’nun menajerinin bir bayan hayrana şiddet uyguladığı takipçiler tarafından anlatıldı. Manila Bulleting Entertainment Online (olay ilk bu sitede videoyla 14.02.2010 tarihinde duyurulmuş) saldırının 5 saniyelik görüntüsünü yayınladı (Yani gifteki kısa halini). Görüntülerde CNBLUE teker teker minibüsten iniyor. Bir anda menajer kolunu uzatarak bir kızın kafasına açıkça iki kez tokat atıyor. Minibüsten ilk inen Jonghyun’un (tokattan sonra) kalabalığa bakarak gülümsediği görülüyor.

Video hayranları şok etti ve zavallı hayrana şiddet uyguladığı için birçok hayran menajeri eleştirdi.  “Bu bir menajerin yapabileceğinden öte bir şey. Kendisiyle birlikte CNBLUE’yu da kötü gösteriyor.” Soompi’deki hayranlardan birinin yorumu oldu.

Video internette su yüzüne çıktıktan sonra FNC bir özür ve açıklama yazısı yayınladı…(FNC’nin yayınladığı özür yazısının tamamı aşağıda bulunuyor.)…FNC Music olayla ilgili özür diledi ve menajerin olanların sorumluğunu alacağını ve olayın tekrarını önlemek için diğer menajerlere yeniden eğitim verileceğini bildirdi.

Bazı takipçilerin videoda menajerin şiddetine Jonghyun’un güldüğü iddiasına FNC Music, Jonghyun’un ceketi çekildiğinden nerdeyse düşmek üzere olduğu için güldüğünü açıkladı. Ajans videoyu baz alarak, Jonghyun’un ceketin şapkası nedeniyle görüşü kapalı olduğundan menajerin ne yaptığını göremediğini açıkladı. ”Lee Jonghyun’un şiddet anında güldüğü doğru değildir.”

Plagarism suçlamaları zaten enselerindeyken, bu yeni erkek grubu tekrar ateş altında. (Plagarism suçlaması: Besteci KDH’nin yazdığı I’m a Loner şarkısının çalıntı olduğu iddiası: “Ynot grubu Bluebird”şarkısıyla benzerliği konusu. Dava çalıntı olmadığı kararıyla kapandı. Ayrıca şarkıyı Yonghwa'nın yazdığını "sanan" bir sürü insan varmış) 

CNBLUE Güney Kore’de geçen ay “Bluetory” albümüyle çıkışını yaptı. Grup, Lee Jonghyun, Jung Yonghwa, Kang Minhyuk ve Lee Jungshin’den oluşuyor.

FNC Music Özür Yazısı:Merhaba. Bu FNC Music.

Öncelikle hayranlarımızla Lunar yeni yıl tatilinde kötü haberlerle irtibata geçtiğimiz için çok özür dileriz.

Bugün yayınlanan CNBLUE menajerinin videosu, 11 şubat öğleden sonra Seoul YeoIeDo’deki KBS park yerinde, KBS ‘Music Bank’ provasının hemen öncesinde çekilmiştir.

O gün birçok hayran CNBLUE’ya bakmak için, CNBLUE’nun içinde olduğu arabanın etrafında toplanmıştır.

Arabanın etrafında çok fazla hayran olduğundan KBS binasına girmek imkansızdı; bu yüzden menajer yolu açmalarını talep etti (hayranlardan yolu açmalarını istemiş).

Zaman geçiyordu ve sektördeki bu yeni yıldızları zamanında provaya getirememe gerçeğiyle menajer karşı karşıyaydı.

CNBLUE’nun binaya girmesi için yardım eden KBS görevlileri hayranlar yüzünden geri itildi ve durum düzelmiyordu.

Bu durumun ortasında CNBLUE üyeleri binaya ulaşmak için sırayla arabadan inmeye başladı ve arkasından bir hayran Lee Jonghyun’un giydiği kapşonun şapkasını kuvvetlice çekti, onu nerdeyse düşürmek üzereydi.

Ve menajer durum nedeniyle zaten stres altında olduğundan, nerdeyse Lee Jonghyun’u düşürmek üzere olan hayrana şiddet göstererek durumu (*kapşonu çekme) sonlandırmıştır.

Tabi ki, durum ne olursa olsun şiddet göstermenin kabul edilemez olduğuna inanıyoruz ve şu andaki menajer ve FNC Music’in tüm çalışanları olarak hayranlara karşı yapılan bu konu için derinden, çok özür dileriz.
Ayrıca menajer konuyla ilgili bütün eylemlerin sorumluluğunu kendisi üstlenecek. Ve böyle olayların tekrar gerçekleşmemesi için, tüm menajerlerimize tekrar eğitim vereceğiz.

Ve ayrıca izleyicilerin Lee Jonghyun’un menajerin gösterdiği şiddete gülmesi konusu.

Halbuki, Lee Jonghyun’un tepkisi, (LJH’un) orda (böyle bir durumla) ilk karşılaşması olduğundan, hayran kıyafetine asıldığı için düşmek üzere olduğunu fark etmesiyle verdiği bir tepkidir.

İnternette yayınlanan videoda da net olarak gördüğünüz gibi, menajerin şiddet anında, Lee Jonghyun’un vücudu eğik durumda; yapılan hareketi görebilmesi pek mümkün değil.

Ayrıca Lee Jonghyun kapşonu tüm yüzünü kapladığından görüş açısı iyi durumda değil.

Lee Jonghyun’un şiddet sırasında gülümsediğinin doğru olmadığı gerçeğini açıklığa kavuşturmak istedik.

CNBLUE seven bütün hayranlardan özür dilemek istedik ve daha da çok çalışan bir FNC Music olacağımıza söz veriyoruz.

Bir kez daha başımızı eğiyor ve neşeli tatilinizi kötü haberlerle rahatsız ettiğimiz için özür diliyoruz.İnternetteki Yorumların küçük bir kısmı (anti yorumlarını da içeriyor):

>> Kore fan kültüründe sorunlar var. Yanlış, hasta fan kültürü. Yöneticinin sanatçıyı koruma misyonu bulunur. Şarkıcıların vurulma, saldırıya uğrama olayları görüldü. (70'lerden, 90'lardan örnekler vermiş) Bu menajer şarkıcının güvenliğini korumak için şiddet davranışı gösteriyor ve vaka yönetimi yapamıyor. Hayranın kıyafetini çekiştirerek şarkıcıya zarar verme durumu olsa da vurduğu için yönetim sorumlu tutulacak. Yönetici bu risk faktörünü göz önüne almalı. Daha gelişmiş bir fan kültürü oluşmasını umuyorum.

>>FNC… Büyük hayal kırıklığı içerisindeyim :-(

>>Haha..Yanlış olan nedir? Yanlış menajer, yanlış besteci suçlu. CNBLUE, EN İYİLERLE karşılaşmış.

>> Menajer kontrolü böyle mi sağlamaya çalışıyor? Hayran da menajer de hatalı. Menajer ona vurmalı mıydı? Hayır. Ama fanlar hayranı olduğu kişiyi ne kadar çok severse sevsin saygı göstermeli ve rahatsızlık vermemeli.

>> Plagarismde suç bestecide; bu olayda da menajer suçlu. Hiçbirinde CNBLUE’nun hatası yok... CNBLUE zarar görebilirdi.
>>Nerdeyse düşmek üzere olduğu için gülüyor. Siz olsanız kendinize gülmez misiniz? Hiçbir şeyin farkında değil. Menajerin böyle aşırı durumlarda kontrolsüz hayranlara karşı görevi sorumlu olduğu ünlüyü korumak olabilir. Ama bu tarz bir koruma normal değil. Menajerin dürüstçe özür dilemesi gerekiyordu. Bu durumu Cnblue antileri için kullanılacak bir durum yapmalarına izin vermeyin.
>> Eğer bu menajerin işiyse benzer durumları böyle davranmadan çözen birçok koruma ve menajer gördüm.
>> Grubun imajına derin yaralar açtı.
>> Menajer canlı yayında kendisi özür dilemeliydi.
>>Yeni çıkmış bir grubun daha dikkatli olması gerekmez mi? Bu çocuklar hayal kırıklığı.
>> Menajer kovulmalı (*Olaydan sonra değiştirilmedi, hala menajerleri)
>>CNBLUE’nun sonu
>>Lanetlenmiş grup… (Bu sonuncular ve varyasyonları çok fazla vardı)
>>Ortalama bir insanın bu durum karşısında tepkisi menajerine “Dur” demek olurdu.  Menajerinden “bağırmamasını, itmemesini, şiddet uygulamamasını” isterdi. Melek olmasına gerek yok, hepimiz gibi normal bir insan olarak empati ve sempati gösterebilirdi. (*O dönemde benzer olayı yaşayan DBSK, SHINee, CNBlue için ortak konuşuyor)
>>Keşke idollerin menajerlerini kontrol altına alacak cesaretleri olsa.
>>Menajerlerine böyle şeyler söyleyebilme şansları olduğunu sanmıyorum. Hayranlar çıldırmışken zavallı idoller yanlarındaki korumayı/menajeri kalkan olarak kullanmaktan başka bir şey yapamıyor. O anda kendilerini aç hayranlardan korumaya çalışırken özür dileyebileceklerini sanmıyorum. Eğer hayranlar nazik yaklaşırsa, idollerin de tepkisi onlara doğal olarak nazik olacaktır.
>>Bence eğer gruplar böyle bir olayda menajerlerini durdurmaya çalışsa kaos yaşanırdı. Birçok fangirl daha çok Ninja gibi. Size bir örnek: http://www.youtube.com/watch?v=iBWMazwR4Hc Şirket tarafından korumalar tutulup eğitilebilir. Olması gerektiği gibi uygun güvenlik kontrolü için koruma eğitmediklerinden yönetimi suçluyorum.
>>Hayran Jonghyun'a zarar verebilirdi. Burnu kırılabilir ya da benzer birşey olabilirdi. Çılgın hayran, çılgın menajer.


Haber duyulduğu akşam hayranlar destek olmak için ufo’ya mesajlar bırakmışlar. Gece 23:00’den itibaren CNBLUE hepsini yanıtlamaya başlayınca şaşırmış ve mutlu olmuşlar. CNBLUE'nun huzursuz olduğu için uyumadığı düşünülüyor ve hayranlarını rahatlatmaya çalışmışlar. Ufo mesajlaşmaları gece 23:00’ten 04:40’a kadar sürmüş. Yonghwa o gece beste yapıyormuş. O ve sonraki günlerde hayranlar sevgi ve desteklerini göstermeye; onları gülümsetebilmek için mesaj bırakmaya ve komik videolar yüklemeye devam etmişler.

O geceki UFO diyalogları:

13.02.10 tarihli diyalog:

(YH o gece yeni bir beste için çalışıyormuş)
21:58-22:23 Yonghwa ile hayranlar arasındaki konuşmalar:
-İyi beste yapmalar! “Just Please” gibi bir şarkı bekleyebilir miyim? Hadi bestelediğin şarkıyla 1. sıraya çıkalım!
YH: Just Please çok sevdiğim bir şarkı T.T
-Ben de Just Please’i seviyorum. Ama Kore albümünüzde olmadığı için üzgünüm.
YH: Haha daha iyi birçok şarkı yazacağım!!
-Eve gidemediğin için üzgün olmalısın T.T Aileni özlüyor musun? T.T
YH: Evet T.T Çok özlüyorum.
-Yonghwa oppa, Busan’ın havası iyi mi?
YH: (Busan’a) Gidemedim T.T (*Programlarının yoğunluğu yüzünden tatillerde eve gidemedikleri dönem.)

13.02.10 23:00 – 04:40 arası hayranlarla aralarında geçiyor:

-Yonghwa, programın yok, hemen yatmaya git. Bize iyi müzik dinletmen gerekiyor. Hayranın olduğum için çok mutluyum.
YH: Programımız yokken, pratik yapmalıyız!!
-Bütün hayranların sizi izlediğini ve göz kulak olduğunu unutmayın.
YH: Tabi ki..^^ Uykusuz ne yapıyorsun? (konuşma gece geç saatte geçiyor)
- Uykum yok, bu yüzden Yonghwa’nın söylediği “Falling Slowly”i tekrar tekrar dinliyorum.
YH: Hüzünlü bir şarkı mı istiyorsun? Etkileyici birşey dinle!
-Bana birini önerir misin?
YH: Mika-Lollipop, benim hoşuma gidiyor^^
-Seni tanıdığım için çok mutluyum.  Seni gittikçe daha çok tanıdığımdan, sen çok içten (dürüst) birisin. Teşekkürler.
YH: Önemli değil. Teşekkürler^^

14.02.10 Hayranlarla aralarında geçen konuşmalar: 

Saat 04:08 
-Yeni yılınız kutlu olsun üyeler, CNBLUE’yu çok seveceğim.
Yonghwa: Yatmaya git ki büyüyebilesin!

Saat 04:42 
-Saat geç oldu. Oppa, birçok sebepten zor durumda olmalısın, ama lunar yeni yılın kutlu olsun!
Minhyuk: Yeni yılın kutlu olsun. Mutlulukla dolu olmasını dilerim.

Saat 04:43 
-Yonghwa, yatmaya git ve şu anda sağlam bir uyku çek^^
YH: Biraz daha sonra.

---
-----
Artık bu yazıdaki: > Jonghyun'un tehlikeli açıklamaları < menajerle olan kısmın neden "tehlikeli açıklamalar" başlığı altına girdiğini hepiniz biliyorsunuz.^^

*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Kaynaklar: soompi forum, mb.comseoulbeatsdkpopnewsblog.ningin, allkpop, naver aramalarındaki haber-makaleler (yüzlercesi var)  
Çeviri/Araştırma: cage208 @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder