İMZA KAMPANYASI

CNBLUE’nun Başarı Yılı: 2012 Özeti

Kore’nin en popüler müzik gruplarından biri olan CNBLUE, en başarılı yıllarından birini yaşadı. Bu, müzik veya eğlence sektöründeki herkesin hayalidir. İşte bu yılın bir özeti.


Başından beri bu dört kişilik erkek grubu, eşsiz müzikleriyle ve özgün yetenekleriyle dünyayı ele geçirmeye çalışıyor. CNBLUE,  başarı için çok çaba göstererek birçok sorumluluğunun yanı sıra çok başarılı sanatçılar olup, dünya starı statüsüne ulaşarak çok yoğun; ama bir o kadar da başarılı bir yıl geçirdi.

MTV Ocak ayında ‘MTV Unplugged’ akustik programına CNBLUE’yu çıkarmaya karar verdi (31 Ocak 2012). MTV Unplugged, samimi, akustik canlı performansla, sanatçının hayranlarıyla yakın iletişimde olmasını sağlayan bir müzik programı. CNBLUE bu programda yer alan ilk Koreli grup oldu. Çıkışlarının üzerinden henüz üç yıl geçmiş genç bir grup için bu kesinlikle küçümsenecek bir başarı değil.


CNBLUE, kişiliklerinin yanı sıra müziklerinin de daha erkeksi yönünü göstermek için, Şubat ayında tam da göstermek istedikleri ‘coming of age’ moduna uyan daha sert rock müziği olan  “Where You Are” albümünü çıkardı. “In My Head” albümlerinden sonra beklenilen  “Where You Are” kişilikle dopdoluydu. “Where You Are” ve “Feeling” şarkılarının söz ve müzikleri Jung Yong Hwa tarafından yazılırken, dile kolay dolanan “Get Away” parçasının söz ve müziği Lee Jong Hyun tarafından yazılmıştır. “Where You Are” ilk haftasında 60,000 kopyadan daha fazla satarak 13 Şubat’ta Oricon Haftalık Müzik Listesinde 1 numara oldu. 41 yıldır hiçbir yabancı grup Japonya müzik listesinde birinci olmamıştı. CNBLUE, Oricon Haftalık Müzik Listesinde birinci olan dördüncü Koreli erkek gruptur. Bir hayalle yola çıkan ve şimdi, iki yıl sonra rekor kıran ve çıtayı kendi tarzlarındaki diğer gruplardan daha yüksek tutan dört çocuk için bu oldukça büyük bir başarı.

Mart ayında grup ilk defa Amerika’ya gitti. CNBLUE, aynı şirketten olan FTISLAND ile uzun zamandır beklenen batı dünyasına girme girişimini Los Angeles’ta gerçekleştirmiş oldu. CNBLUE ilk Amerika konseri “Stand Up”ı Los Angeles, California’da Nokia Tiyatrosunda yaptı. İki grubun da Amerika’daki ilk performansları olan bu konser, yurtdışında da takip edildiklerinin açığa çıkmasını işaret ederken, aynı zamanda CNBLUE ile Amerikalı hayranları arasındaki bağların güçlenmesine yardım etti.


CNBLUE 5 Mayıs’ta Yeonsei Üniversitesi’nde “The Story of You and I” adlı ilk Kore hayran buluşmasını yaptı ve yüzlerce hayranlarıyla, onlara gösterdikleri destek için sevgilerini ve minnettarlıklarını ifade ettikleri içten bir buluşma gerçekleştirdi. Bu hayran buluşmasında CNBLUE şu açıklamayı yaptı, "Üyeler önümüzdeki 50, 60 yıl boyunca birlikte olmaya devam edecek" ve dostluklarının sonsuza kadar süreceğine dair hayranlarına söz verdi.

2012 yılında, Lee Jong Hyun, “A Gentleman’s Dignity” ve grubun en küçüğü Lee Jung Shin “My Daughter Seo Young” dizilerinde oynayarak tam bir oyuncu oldular. Bu arada, CNBLUE için müzik yapan Jung Yong Hwa, aynı zamanda müzik yapımcılığı da yaptı. Aynı şirketten olan Juniel, düet de yaptığı, ilk single’ı “Fool”un yapımcısı olan Jung Yong Hwa’nın yardımıyla 7 Haziran’da büyük Kore çıkışını yaptı. Bu şarkı, Juniel’in Kore’de şarkıcılık kariyerine başlamasına yardımcı olan ilk mini albümü ‘My First June’da da yer alıyor.


CNBLUE’nun ilk büyük Japonca albümleri CODE NAME BLUE, 29 Ağustos’ta çıktı ve hızlı bir şekilde Oricon listesinde bir numaraya yükselerek iki hafta üst üste bir numarada kaldı. Albümdeki on bir şarkı gitarist Lee Jong Hyun ve vokalist Jung Yong Hwa tarafından yazıldı ve toplam on üç şarkı içeren CODE NAME BLUE’nun başarısı, en nihayetinde CNBLUE’nun kendi şarkılarını kendileri yapabilen bağımsız (kendi kendine yeten) bir grup olduğunu pekiştirdi.

Bundan sadece birkaç hafta sonra, 21 Eylül’de, CNBLUE bir başka yabancı ülkede ilk defa konser verdi. Bu genç rock grubu ilk kez İngiltere’ye gitti ve “CNBLUE Live in London” adlı ilk solo konserini verdi. Bütün biletleri satılan konsere yaklaşık 5,000 Avrupalı hayran geldi. Bu konser de aynı LA “Stand Up Live” konserleri gibi, hayalini kurdukları global yıldız olma yolundaki başarılı adımlarından biri oldu. Bu, CNBLUE’nun dokundukları her şeyde başarılı olduğunun bir kanıtı.


Yakın zamanda CNBLUE, en popüler K-Pop gruplarıyla birlikte KBS “Music Bank Şili” için Güney Amerika’ya gitti. Bu, CNBLUE’nun Güney Amerika’ya ilk gidişi ve “Music Bank Dünya Turu” konserine ikinci katılışıydı. Turun Şili ayağı 2 Kasım 2012’de Quinta Vergara, Vina del Mar’da Şili’de gerçekleşti.

CNBLUE, sadık ve sevecen hayranlarının desteğiyle, uzun ve verimli bir kariyer için gereken niteliklere sahip olduğunu ve zaten etkileyici olan başarılarına eklenecek daha birçok kilometre taşı olduğunu gösteriyor.

*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Yazan/Writer: Mari @colormecnblue
Kaynak/Source: @kpopstarz
Çeviri: @CNBuSrang @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder