İMZA KAMPANYASI

(Makale) Kay/LadyofLake: Aklın İyileşmesi

Bazen, hepimiz biraz iyileşmeye ihtiyaç duyarız… Huzursuz zihnin ve yıpranmış ruhun iyileşmesi…


Bazen, CNBLUE hayran kulüplerinde olan şeylere sinir oluyorum, özellikle son zamanlarda.

Sonra, Jung Yong Hwa’nın sözlerini yazdığı bu şarkıları dinliyorum, sözlerini okuyorum… Kendimi yenilenmiş ve tekrar umutlu hissediyorum.

Yong Hwa’nın şarkı sözlerinde söylediği gibi, her şey olaylara nasıl baktığımızla ilgili. O çok bilgili. Şarkı sözleriyle bize çok şey öğretti. O benim geçmişe bakmamı ve yeni şeyler görmemi sağladı.

Ben eskiden sadece hüzünlü günler gördüğüm ve ıslandığım için kaşlarımı çattığım; şimdi ise zihnimi temizleyen ve beni dinçleştiren yağmurun değerini biliyorum. Şimdi “gölgelerin” kıymetini biliyorum; çünkü gölgeler, güneş ışığının daha da aydınlık ve sıcak gözükmesini sağlar; oysaki ben eskiden “gölgelerden” korkardım. Artık Sonbaharı, gelecek soğuk günleri ve kışın uzun geceleri olarak düşünmüyorum. Artık Sonbaharı sadece doğanın düşen yaprakların değişen renkleriyle yaratabileceği güzel renk cümbüşü cennetinin değerini bilme mevsimi olarak görüyorum.

Zayıf düştüğümde veya görebildiğim sadece gözyaşları olduğunda ve tamamen hayata küstüğümde, tek yapmam gereken bu şarkının sözlerini okumak ve şarkıyı dinlemek. Görebildiğim sadece “karanlık” veya “kalp kırıklığı” olduğunda, tek yapmam gereken bu şarkının sözlerini okumak ve şarkıyı dinlemek, sonra hatırlıyorum…  Son üç yılda kendince zorluklar, kalp kırıklıkları ve karanlıktan kendi payını almış bu genç şarkı yazarından içten bir hatırlatma. Her şeyde bir güzelliğin ve iyiliğin olduğunun bir hatırlatması. Karşılaştığımız bıkkınlık ve karanlık anları nasıl gördüğümüz ve “hissettiğimiz” fark yaratır.  Bu bıkkınlık ve karanlık anların bizi yıkmasına izin vermek zorunda değiliz, gerçek “cennet” bizim yarattığımızdır, bize söylenen değil. “Feeling” şarkısının sözlerini gerçekten çok beğeniyorum.


Aşırı öz güvenli ve kibirli olmaktansa alçak gönüllü olmanın erdemini hatırlatıyorum. Çünkü kibirle ve şişkin egoyla elime bir şey geçmez; arada sırada bir uyarıya ihtiyacım var. “Mr. KIA” şarkısının sözlerini çok beğeniyorum.

Bir şeyler çok kötü gittiğinde umudu kaybetmemeyi veya vazgeçmemeyi hatırlıyorum; çünkü o an “kötü gözüken şey”, “aslında bir lütuf olabilir.” Önemli olan hayatın veya diğerlerinin sana verdiği değil. Önemli olan, kişinin, hayatın veya diğerlerinin ona verdiklerini nasıl aldığı ve karşılık verdiğidir. “One Time” şarkısının sözlerini gerçekten çok beğeniyorum.

Arada bir saf ve masum hayaller kurduğumuz, hayallerimiz için sabırla çok çalıştığımız, karşılığında bir şey beklemeden verdiğimiz zamanları geriye dönüp düşünmeliyiz. Büyük arabalar, büyük evler, büyük maaş çekleri ve büyük banka hesapları olmadan önceki zamanları… Çünkü asıl önemli olan, bize yakın olan kişilerle ilişkimizdir. Çünkü asıl önemli olan, diğerlerinin kurallarımızı ve inançlarımızı çalmalarına izin vermeden hayallerimiz için kendi yöntemlerimizle nasıl çabaladığımızdır. “Try Again Smile Again” şarkısının sözlerini çok beğeniyorum.

Jung Yong Hwa’nın şarkılarını neden mi bu kadar çok seviyorum? Nedenlerinden bir tanesi, yukarıda sıraladığım şarkıların ve daha fazlasının (Where You Are, In My Head, Man in Front of the Mirror, vs) sözleri.

Bu şarkı sözleri, “dil bilgisi açısından doğruluk” konusuna ve bunun gibi şeylere çok bağlı olan ve o şarkıların asıl anlamını göremeyen bazı insanlara “mükemmel” gelmeyebilir. Ancak, bu şarkı sözleri,  bu şarkı yazarı tarafından hissettiği gibi ve ona göre doğru olanlarla “dürüstçe” yazıldığı için bence “mükemmel.” Bu şarkıların “iyileştirme” güçlerinin geldiği yer bence bu.

Bir birey ve şarkı yazarı olarak Jung Yong Hwa, dürüst, samimi ve gerçek… İfade ettiği kelimelerde, şarkı sözlerinde ve oyunculuğunda. Onu şarkı sözü yazarı ve bir birey olarak bu kadar çok sevmemin nedeni bu.

Lütfen, bu şarkı sözlerinin Kore’de doğup büyüyen ve okuldaki dersleri dışında hiçbir ekstra İngilizce dersi almayan, hayatında hiç İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamayan ve ifade etmek istediği her şeyi şarkı sözleriyle ifade edebilmek için kendi kendine İngilizce çalışan Koreli bir şarkı sözü yazarının yazdığını göz önünde bulundurun.

Dinleyenlerin kalplerine dokunan ve onları, müzik bestesinin muhteşem güzelliğiyle çok etkileyen, oldukça güzel, dokunaklı ve anlamlı şarkı sözleri. Bu şarkıyı çok çok seviyorum, özellikle bugün… 
CNBLUE - Feeling
Müzik: Jung Yong Hwa (CNBLUE grubu lideri, gitaristi, ana vokali)
Söz: Jung Yong Hwa - Ryo


*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Yazı sahibi/Owner - Read in English: Kay/ladyoflake @ livejournal
Çeviri: @CNBuSrang @TurkishBoice


2 yorum:

Yong hwa nın tüm şarkılrını severim hepsi bende ayrı anlam taşır.Bence yazın çok güzel olmuş

bayıldım ;) işte düşüncelerimi yazıya döken biri ^^ teşekkürler :)

Yorum Gönder