İMZA KAMPANYASI

(Makale) CNBLUE - Fransız Dergisi K-Pop LifeCNBLUE 2009 yılında FNC Music etiketi altında çıkış yapan 4 genç erkeğin oluşturduğu bir pop-rock grubu. Hallyu idol grup dalgası genişlediğinde, CNBLUE bu çoğunluğun ortasında belirdi. Ama hayranların kalplerinde yerlerini buldular. İşte onların hem ekran çalışmalarının (oynadıkları televizyon dizileri ve filmler), hem de müzik kariyerlerinin kısa bir özeti.

Alışılmamış Bir Başlangıç

Birçok grup, bir müzik videosu yayınlamadan önce fragman yayınlar; ama CNBLUE tanınmak için Tokyo’nun sokaklarını seçti. Resmi çıkışlarından önce 2009 yılında Japoncayı doğru düzgün konuşamadıkları için sadece İngilizce şarkı söyleyerek sokak performansı verdiler. Ama daha çok insanın onları tanıması için, özellikle de Kore’de, müzik endüstrisinin kurallarına boyun eğmek zorunda kaldılar. 2010 yılının Ocak ayında, 14 Ocak’a kadar teker teker müzik videolarının her üye için ayrı ayrı hazırlanmış treaserlarını yayınlayarak FNC Music şirketiyle resmi büyük çıkışlarını yaptılar. 14 Ocak’ta müzik videoları ve ilk singleları yayınlandı. Singleları büyük grupları geride bırakarak Kore müzik listelerinde birinci oldu.

Yenilenmiş Bir Stil

Çıkış albümleri yayınlandıktan sadece 4 ay sonra, grup daha yumuşak ve romantik tarzlarını ortaya çıkaran Bluelove albümünü çıkardı. Tek şarkı tarzına bağlı kaldıkları için ikinci albüm, birinci albüme benziyordu. Ancak, insanlara Kore rock müziğinin zengin renklerini göstermiş oldular. CNBLUE 2011 yılını ilk solo konserleriyle bitirdi.

Dünyanın kalbini kazanmak

2012 uluslararası kariyerlerinin başlangıcı olduğu için, kariyerlerindeki en büyük bir dönüşü ifade ediyor. 4 single, 2 Japonya albümü, (MTV Unplugged'a çıkmaları) ve bir Kore albümü.
Ama dahası (rock grubu FT Island ile) başlattıkları Amerika’daki uluslararası bir turla ve son olarak 22 Eylül’de rock müziğin ana vatanı Londra'da konser verdiler. Avrupa’da verdikleri ilk konser büyük bir başarıydı. Sonra, Japonya’ya döndüler ve toplamda 100,000’den fazla kişinin katıldığı Japonya Arena Turunu gerçekleştirdiler.

Hallyu Dalgasında Sörf Yapmak

Ama İngilizce etkileri taşıyan Koreli bir pop-rock grubu nasıl Hallyu dalgasının en büyük gruplarıyla aynı seviyeye yükselir? Şarkıcı olmanın ötesinde bu kültür dalgasında sörf yaparken imajlarını geliştirdiler ve rockçı rollerine çok yakın kalmadılar.  Karizmatik liderimiz Yong Hwa, You’re Beautiful ve Heartstrings dizilerinde ve Suit House gibi reklamlarda oynayarak popüler oldu. Jung Shin 4 Minute grubunun Heart to Heart klibinde oynadı, yakın zamanda KBS dizisi My Daughter Seo Young’da oynamaya başladı, ayrıca Ceci gibi dergilerde röportajları çıktı. Jong Hyun ve Min Hyuk da dizilerde oynadı. Diğer yeteneklerini de göstermeyi seçerek halka daha da yakınlaştılar. Kore rock müziğinin idolleri olmak onların kaderlerinde var.


Lee Jung Shin

O grubun bas gitaristi ve maknaesi (en küçüğü). Çıkış zamanında Kwang Jin gruptan ayrılınca gruba katıldı. Ayrıca grubun rapçisi oldu. CNBLUE grubunun bir üyesi olmasının dışında hem mankenlik hem de oyunculuk yapıyor. Oyuncu olmadan önce tiyatro kursuna gitti.

Kang Min Hyuk

*Scan çok karanlık diye çevirisi yapılamamış.

Jung Yong Hwa

Gitarist, solist ve grubun lideri. Şarkı söylemesine ek olarak, besteci ve oyuncu olması onu tam bir sanatçı yapıyor. You’re Beautiful dizisi ile ilk oyunculuğu onu çok popüler yaptı ve CNBLUE’nun hayranlarının artmasını sağladı. Heartstrings dizisinde oynadığından beri grubun en popüler üyesi.

Lee Jong Hyun

Grubun ikinci gitaristi ve eski lideri. Grup kariyerine Japonya’da başladığı için lider oldu; ama Kore çıkışları zamanında yerini Yong Hwa’ya verdi. O ayrıca grubun ikinci solisti ve Yong Hwa yardımıyla şarkı yazıyor. Gitara ek olarak çeşitli müzik aletleri çalabiliyor, özellikle piyano ve mızıka.

Çevirmen Notu: Bazı yerler okunmadığı için tamamı çevrilememiştir.

*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.
Kaynak/English trans. by: CNBurningSoul @ Code Azzurro
Scan: @Vic_Oelle, via @Blue_Impact
Çeviri: @CNBuSrang @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder