İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) CECI Ocak 2013 Sayısı - Jung Yong Hwa


-Üzgünüm. Şimdiye kadar senin böyle neşeli enerji saçan komik biri olduğunu bilmiyordum.

Ben de hep ne kadar komik olduğuma şaşırırım. (gülüyor)

-İnsanlar, senin için, düşündüklerinden oldukça farklı olduğunu söylemiyor mu?

Bunu çok sık duyuyorum. Tepkileri, düşündüklerinden daha komik biri olmam. Tabi ki bundan çok memnunum. Bunun için özellikle uğraşmıyorum, bulunduğum yerde ortamı canlı tutmak benim için eğlencelidir. Röportajlar arasında boş zaman varsa bile kestirmem (kısa uyku). Yarı uykulu çalışmak iyi olmadığı için, etrafta dolanırım ve uyumamak için kendimi zorlarım. Sonra eve giderim ve kendimi yatağa bırakırım.

-4. Japonca single’ınız ‘Robot’u yayınlayacaksınız. Hayranlarınızın farkına varmasını istediğin ayrıntılardan bahseder misin? (Röportaj 1 Aralık’ta yapıldı)

Sözler benliğini kaybedip başkası tarafından kullanılmakla ilgili olduğu için, bazıları şu sıralar zor zamanlar geçirdiğimi düşünmeye başladı. Müzik yaparken, düşüncelerime yön veren belli kısımlar var; ama bu, gerçekteki sınırlar nedeniyle kendilerini engelleyen insanlarla ilgili. Ayrıca kendi isteklerinden ziyade başkalarının isteklerine ayak uydurmak zorunda kalan birçok insanın olduğu günlük yaşam şartlarıyla ilgili. Bunu anlatmak istedim.

-Aşk hikayeleri hakkında yazsan bile eğer insanlar seni (hikayeye) yerleştirmeye çalışırsa, bu senin çalışmalarının aralığını daraltabilir.

Doğru. Bu evrensel bir düşünce. Biz her zaman pozitif şeyler ve ya aşk hikayeleri hakkında yazdığımızdan, konularımızın dağılım aralığını genişletmek istedim.

-Japonya’da üyelerin yazdığı şarkılar albüm çıkış şarkısı oldu; ama bu henüz Kore’de olmadı. Bunu bekleyenler olmalı.

Üyelerin yazdığı şarkıları albüm çıkış şarkısı olarak kullanmanın kesinlikle artıları ve eksileri var. Ocak ayında yeni albümümüz yayınlanacak ve Kore’de ilk defa benim yazdığım bir şarkı albüm çıkış şarkısı olacak. Ayrıca Jong Hyun’un akustik tarzı ve dans edilebilen pop melodileri de olacak. Bu albüme dikkatlice A’dan Z’ye ekstra emek verdim. Bu albüm, CNBLUE’nun gitmek istediği yolun köşe taşı olabilecek bir albüm.

-Bir şey yaratmak, ruhunu yıpratmaktır. Çünkü hep kendinden bir şey katarsın.

Eskiden, “Bir şey yaratmak neden acı vericidir? Bu bir  hobi ise bu şekilde olmamalı. Ve bu  çok eğlenceli!” diye düşünürdüm. Her şey mükemmeldi. Programımda boş zamanım olduğunda, gece  geç vakitlerde birkaç kıta yazarken böyle düşünürüm. Ama tamamen ona konsantre olunca, çok baskı hissetmeye başladım. Bunun da ötesinde, orada burada “Millet, lütfen bir sonraki albümü bekleyin” dedim. Belki de bunu söylememeliydim. Kendi başıma dışarıdan söylediğim yemeği yerken bile, diğer üyeler programları sebebiyle dışarıda olduğunda yattıktan sonra, aklıma bir şarkı yazmam gerektiği düşüncesi geliyor. Sakalım sürekli uzamaya devam etti. Çok şey öğrendim. Çok fazla boş vaktim olduğu için iyi şarkılar yazan bir tip değilim.

-Haha sakal. O zaman, iyi bir şarkı yazmanı neye borçlusun?

Bu şans olmalı. Bazen notaları yazarken “Vay, daebak! (harika)” diye düşündüğüm şarkı  bir sonraki gün tamamıyla farklı olur.

-Gece 2 de cyworld (Korelilerin facebook u)de yazılan günlükler gibi mi?

Kendimi kaptırırım ve ciddi ciddi yazarım, sonra ertesi gün pişman olurum. Sakalım bu sürede uzadı.

-Üyeler, bestelerine farklı şekillerde mi tepki verir?

Yüz ifadelerinden hemen anlayabiliyorum. Jong Hyun, genelde sevdiğini söyler. Min Hyuk ve Jung Shin’in tepkileri “İyi. Güzel” ile “Vay, daebak! (harika)” arasındadır. Eğer (yüz ifadeleri) ilki gibiyse, hiç tereddüt etmeden şarkıyı atarım.

-Albüm eleştirileri nasıl olursa memnun olursun?

Öncelikle ben (albümü) gerçekten çok beğendim. Ama herkesin kendi tercihi vardır; bu yüzden herkesin çok beğeneceğini sanmıyorum. Ama müziği övmektense, bunun bizim gelişme yolumuz olduğunu fark etmelerini istiyorum ve bu gerçekten içten gelen çabalarımızı içeriyor.

-Diğer üyeler bireysel aktivitelerini yaparken senin ne yaptığını merak ediyoruz.

Hongik Üniversitesinin oradaki kafeye sık sık giderim ve insanları izlerken kahve içerim. 2 - 3 haftalığına memleketim Busan’a da gittim. Arkadaşlarımla basketbol oynuyordum ve yan sahadaki insanlarla maç yaptık. İçlerinden biri twitterına Jung Yong Hwa iyi basketbol oynuyor yazdı. Şanslıydım. O gün çok iyi oynadım.

-Bu röportajı hazırlarken, internette ‘Öğretmenim Jung Yong Hwa’nın da öğretmeni, vs.vs’ gibi birçok yazı okuduk. İyi, endişesiz bir hayatın olmalı. Hepsi kalpleri ısıtan, dokunaklı hikayelerdi.

Onları ben de okudum. (gülüyor) Bazıları doğru bazıları yanlış. Ben hiç kızarmış tavuk dükkanının önünde havayı içime çekmedim ya da çikolatalı süt içerken küfür etmedim. Babam doktor değil, neden böyle bir dedikodu var bilmiyorum. Kalpleri ısıtan haberlerin %80’i doğru diyebilirim.

-Eklemek istediğin bir şey var mı?

İlkokulda Pepero gününde çok fazla pepero aldım. Ehem öhöm. Erkek orta okuluna gittiğim sürede çok almadım. İnsanların benimle ilgilenmesini seviyordum; bu yüzden otobüse binmektense yürürdüm. (gülüyor)

-Jung Yong Hwa’yı beş kelimeyle açıkla. Eğer bu zorsa, boşlukları doldurabilirsin.

Beklenmedik bir şekilde (çekingenim). En küçük şey bile beni sinirlendirir. Ben aslında (gevezeyim). Birine ne kadar yakın olursam, (o insanla o kadar çok ilgilenmek isterim). Ve çok enerjik olduğumda, (aksanlı konuşurum). Sevdiğim birine karşı, (çok nazik davranırım).

-Yani romantik bir erkeksin.

Hissettiklerimi ifade etmek benim kişiliğim. Bir hediyeyi saklayıp “Tada!” demek için bekleyemem. Yüzünü görür görmez, hemen söylemeliyim, “Hey~bakalım sana yakışacak mı (Kolye takıyor gibi yapıyor) Vay~Çok yakıştı!”


-(Gülüyor) Garip bir zamanlama; ama Yong Hwa’nın sevgilisi, Jung Shin’e bir yeni yıl dileği söylemeni istiyoruz.

Sen çok havalı bir dongsaeng'sin (küçük kardeş), seni gerçekten çok seviyorum. Eğlenmeye devam edelim ve hayatımız boyunca arkadaş kalalım. Hayallerimizi gerçekleştirmek için 2013’te sıkı çalışalım. (Ceci: Değiştirmesini istediğin bir şey var mı?) Jung Shin’in sahip olduğu her şeyi çok seviyorum. Son zamanlarda, Jung Shin ilk dizisini çekiyor; bu yüzden çok stresli. Onunla şakalaşıp, onu eğlendirmek istiyorum.

-Son olarak, insanlar seni daha iyi anlasın diye ‘Jung Yong Hwa Kullanım Kılavuzu’ hazırladık. Bunu doldurmak senin görevin.

Eğer müziğimiz, biri için dünyadaki en iyi müzikse, başka bir şey istemem. Her seferinde şaşırmanız için beklediğinizden daha da güzel şarkılar yazmak için çok çalışacağım. Kamçı yerine, havuç beni balinalardan bile çılgın dans ettirir. İltifat edildiğinde daha iyi iş çıkarırım. Enerjik olduğumda veya moralim bozuk olduğunda, bana kahve verin. Ama sadece buzlu Americano içerim; çünkü ateşli kalbi olan bir erkeğim.

*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.
Kaynak/Source: @justjyh
Çeviri: @CNBuSrang @TurkishBoice
Düzenleme: @Rock Sprit @TurkishBoice

1 yorum:

Yong hwa oppa saranghae

Yorum Gönder