İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) CNBLUE Pati Pati Dergisi Ocak 2013 [ROBOT]


İki single ve bir full albüm yayınladıktan sonra CNBLUE, çıkaracakları yeni single ile 2012 yılındaki hareketli aktivitelerini tamamlamış olacak! YongHwa’nın söylediğine göre, “tipik YongHwa sitilinin rock soundunu" yansıtan yeni şarkı 'Robot', onun benzersiz özelliklerini taşıyan yeni tarz rock melodileri yansıtıyor. Hadi bu şarkıya ışık tutan hikayeye göz atalım.

-Önceki röportajlarda “CNBLUE’nun tarzı birçok rengi içinde barındırıyor” demiştiniz. Bu yeni şarkıda bu tarz bir şarkı.

YH: Evet, “Robot” daha önceki pop rock şarkılara kıyasla daha çok pop unsurları içeren bir şarkı. İkinci parçamız olan “ring”, ayrı olsanız bile sevmeye devam edilmesi gerektiğini anlatan, aynı zamanda Noel ritimlerini de içeren tatlı-sert türden bir şarkı.

JH: Üçüncü parça olan “Starlit Night”ı ben yazdım. Bu şarkıyla hayranlarımıza yıl sonunda “Teşekkür ederim” demek istedim.

-Şarkıları karşılaştırırsak, “Robot” teması üzerinde çalışırken aklınızdaki resim neydi?

YH:  “Hey You” çekimlerimizi bitirdikten sonra “Robot”u yazdım. Şunu söyleyebilirim ki bu şarkı sadece rock yüzüne sahip değil, aynı zamanda dinlemekten hoşlanacağınız tipik YongHwa tarzı rock ritmler de içeriyor. Ben ve JongHyun’un en iyi şekilde söyleyebileceği ve çalabileceği türden melodileri düşünerek bu sözleri yazdım. 

JH: Şarkı sözlerini takdir edip hemen kayıt işlemleri için hazırlandım. Özellikle de bu şarkının sözlerini çok beğendim.

MH: Ben de… İnsanı harekete geçiren hoş bir şarkı olmasına karşın sözlerini çok iyi anladım.

JS: Evet. YongHwa’nın “Robot” teması üzerinde düşünürkenki hislerini bildiğimden olsa gerek, duygularını ve mesajı çok kuvvetli bir şekilde açığa vurmuş bence.
-Evet. Önceki çalışmalarınızın birbirinden değişik mesajlar veriyor olmasına karşın, diğerlerinden farklı olarak Robot’ta yer alan ciddi ifadeler beni çok etkiledi.

YH: Mutlaka “Robot”taki ifadenin biraz daha güçlü olduğunu hissetmişsinizdir. Sözlerde birçok insanın yapmak istediği şeyleri yapamadığı gerçeği anlatılıyor… Bizim işimiz de onlardan biri, değil mi? Daha önceki şarkılarımızın çoğunda verilmek istenen mesajlar hep “Olumlu ol! Başarmak için harekete geç!” gibi şeylerdi. Ama bu şarkı “Hiçbir seçeneğim yok” hissiyatı üzerine kurulu. Aslında diğer taraftan bu üzücü bir şey olabilir. 

JH: Evet. Gerçekten benim hakkımda yazılmış gibi düşündüm.

MH:  O yüzden hem bizim hikayemiz, hem bizim hikayemiz değil, denilebilir. Ama ben de şarkı sözlerinden etkilendim.

JS:   Bana kalırsa “Robot”un sözleri ile ilgili değişik çıkarımlar da yapabiliriz. Mesela herhangi birisinin düşüncesine karşı koymak yerine onu takip etmeliyiz gerçeği gibi… Bu şarkı aracılığıyla şunu da söylemek istiyorum;  en sevmediğimiz yanlarımızı da düşünmeliyiz, işte anlamlı olan budur.

-Anlıyorum. Dinleyiciler kendi “gerçeklerini” ve daha birçok şeyi bu şarkıda görebilir. 

YH: Evet, bu şarkıyla en sevmediğiniz yönlerinizle kendinizi kabullenip, kendiniz hakkında bir kez daha düşünmenizi umdum. Herkesin yürürken attığı adımların hızı ve stilleri farklıdır. İstedikleri şey fark yaratır. Fakat kurallara bağlı olduklarından dolayı ne yazık ki istedikleri şeyleri yapamıyorlar. Bu durumda olsalar bile hislerini unutmamalarını istiyorum. Vermek istediğim mesaj buydu.

-“Robot” , çok anlamlı ve önemli bir şarkı. Öte yandan “Ring”in de insanın içini ısıtan bir etkisi var.

JH: Evet, YongHwa’nın ılık ve yumuşak yönünü hepimiz hissedebiliyoruz. 

MH: İlk dinlediğimde Noel şarkısı dinliyormuşum gibi hissettim. Hemen öylesine çalmayı denedim, o zaman şarkının saf duygular ilettiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu şarkı ile YongHwa’nın geniş bir müzik spektrumuna sahip olduğunun daha çok farkına varmış oldum.

JS: Kar yağdığında bu şarkıyı dinlemek istiyorum! Böyle değişik tatlardaki şarkıların albümümüze eklenmesinden oldukça memnunum.

YH: “Ring”, birbirini çok seven , fakat beraber olmayan bir adam ve kadının hikayesini anlatıyor. Ama bu bir ayrılık değil... Bazı insanlar ‘gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ der ya,  ben buna inanmıyorum. Nakarat bölümünde, yanında en çok değer verdiği insanı isteyen bir insanın duygularını kağıda dökmeye çalıştım. Şarkıya, “Seni hemen görmek istiyorum, hemen gelmeni istiyorum” duygusunu kattım.

-“Starlit Night” adlı parça Jong Hyun tarafından yazıldı. Akustik seslerin ön planda olduğu sıcacık bir şarkı.

JH:  Bu şarkıda her zaman bize inanan, bizi izleyip daima yanımızda olan hayranlara olan minnet, sevgi ve hislerimizi aktarmak istedim. Tam anlamıyla, bu “bizim şarkımız.”

MH: Çok sakin bir şarkı. Onların görmesi veya duymasından ziyade…  Herkesle beraber söylüyormuşum gibi hissettim.

-Minnettarlık ve sevgi gibi gerçek hislerin şarkıda bulunuyor. Bir konserde hayranlarınızla birlikte bu şarkıyı söylediğinde  oldukça sıcak bir atmosfer olacak.

YH: Evet. Bu şarkıyı konserler için yaptık ve baştan sona hayranlara adadık. Bu şarkı üzerinde çalışırken herkesin hep birlikte söylediğini hayal ettik.

JS: Müzik olarak JongHyun’un kaydından “a.ri.ga.tou. Ver.2”  ile benzer hissi yaşatıyor diye düşünüyorum. Eğer konserde bu şarkıyı herkes beraber söylerse mutluluk göz yaşları dökeceğim. 

YH:  Gelecek konserde herkesle beraber söylemek istiyorum! 


2012 yılında, Japonya’daki Arena Tur'dan Kore’deki bireysel aktivitelerine kadar CNBLUE sadece müzik prodüksiyonuyla değil ayrıca çeşitli alanlarda çalışmakla çok meşguldü. Çıkaracakları single ile ilgili röportajdan sonra, onları geriye dönüp bu yıla bakarken görelim.

- Bu yıl da çok meşguldünüz. Özelikle çok etkileyici olan neydi?

YH: “Ear Fun” ve 1. Japonya albümünü yapmak.

MH: Konser turu, dizi ve bütün aktiviteler gerçekten çok eğlenceliydi.

JS:  Bir yandan dizi çekmek ve bir yandan Arena Turunu yapmak zordu. Ama bunlar sayesinde eskisinden daha çok olgunlaştığımı hissediyorum. Yani memnunum.

JH: Yukarıdakilerin hepsi. Farklı birçok sahnede bulunduğum için mutluydum.

- Japonya'daki ilk Arena Turu nasıldı?

YH: Zorlayıcı bir turu aşmanın mutluluğu.

MH: Çok eğlendim, çok mutlu ve anlamlı bir turdu.

JS: Arena Turu bizim için zorluydu. Son gün “Çok efor sarf ettim” hissi ve kalbimi dolduran bu zamanları özleyeceğim hissi.

JH: Evet. Kelimeler yetmez! (Gülüyor)

- O zaman, bu yıl bitmeden önce üyelere itiraf etmek istediğiniz bir şey var mı? (gülüyor)

YH: Özel bir şey yok. (gülüyor)

MH: Üyelerle ilgili çok şaka yaptım; ama bu onları sevdiğim için! (gülüyor)

JS: Turda bensiz kaplıcaya gitmekten keyif aldınız mı? Ben de kaplıcayı çok severim! Hmph! (gülüyor)

JH: “Starlit Night” hayranlara yazılmış bir şarkı!

- En lezzetli yemek neydi?

YH: Ailemin evinde yediğim, annemin yaptığı yemek.

MH: Sushi, Sashimi (dilimlenmiş çiğ balık)

JH: Kaplıcayı ziyaret ettiğimde (yediğim) Kaiseki Ryouri (Çay töreninde servis edilen Japon yemeği)

JS: Arena Turunda lezzetli çok yemek yediğim için, hangisini seçeceğimi bilemiyorum. (gülüyor)

- Değişen bir şey var mı?

YH: Hepimiz hem ruhsal hem de bedensel olarak güçlendik.

MH: Ben eskiye göre daha yakışıklı olduğumuzu hissediyorum…? (gülüyor)

JH: Gerçekten de daha yakışıklı olduk!

JS: Yong Hwa’nın boynu ve vücudu güçlendi, Jong Hyun’un cildi daha beyaz oldu ve Min Hyuk’un vücudu sarardı? “The Simpson’s” gibi. (gülüyor)

- Gelecek yılın nasıl bir yıl olmasını istiyorsunuz?

YH: Daha enerjik aktivitelerimizin olmasını istiyorum. Hayranlara verdiğim sözleri tuttuğumdan emin olmak istiyorum.

JS: İyi işler yapmayı ve CNBLUE’nun büyümesini istiyorum. Kendim de daha çok büyümek (olgunlaşmak) istiyorum.

JH: Bu özel bir hedef değil… Ama her gün hissettiğim mutluluğun sonsuza kadar devam etmesini istiyorum.

MH: Umarım yükselmeye devam ederiz!

- Son sözler.

YH:  Bu yıl da beraber kaldığımız için teşekkürler! Gelecek yıl da sert ve güçlü müzikle yüzleşen CNBLUE olmak için çaba sarf edeceğim.

MH: Bu yıl da beni izlediğiniz için teşekkür ederim. Bundan sonra da CNBLUE’nun konserlerini ve çalışmalarını dört gözle bekleyin. Biraz erken; ama mutlu yıllar. (gülüyor)

JS: 2012 bizim için mutluluk dolu bir yıldı. Sizin için nasıldı? Umarım daha da mutlu ve sağlıklı olursunuz… Umarım Pati Pati ve CNBLUE’yu desteklemeye devam edersiniz.

JH: Otsukare sama deshita bu yıl (Siz(/ve biz) iyi iş çıkardık/çok çalıştık). Ve teşekkürler! Gelecek yıl da minnetle çok çalışacağım.

*Blogdan yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Kaynak/English trans. by: @happytmg p1 & p2 
Scan cr.: nuromianchaochi
Çeviri: @Kyuyo & @CNBuSrang @TurkishBoice
Yayınlayan: cage208 @TurkishBoice

1 yorum:

Yong Hwa'nın üzerindeki baskıyı hissetmekten nefret ediyorum..Dört kişinin her zaman aynı fikirde olması, birbirini desteklemesi çok güzel...
Starlit Night!Bu şarkıyı çok merak ediyorum.Hayranların beğeneceğine eminim.Ve son olarak Jung Shin!Bir insanın sitemi bu kadar mı şirin olur :))

Yorum Gönder