İMZA KAMPANYASI

[Röportaj] K-POP Makers: FNC Entertainment Başkanı 'Han Seong Ho' Planlarından Bahsetti
"Kore'de "Big 3" (3 Büyük) adı altında önde gelen üç eğlence şirketi var. 2013 yılı onlardan daha büyük olmamız için başlangıç yılımız."

Bu kelimeler FNC Entertainment CEO'su (başkanı) Han Seung Ho'ya ait ve bunları öylesine söylemiyor.

FNC Music şirketi, CNBLUE, FT Island, Juniel ve AOA'yı yetiştirdikten sonra, aktörler Lee Dong Gun ve Yoon Jin Seo'yu işe aldı ve şirketin adını FNC Entertainment olarak değiştirdi. Bu hamle şirketin K-pop'un ötesinde, K-kültürdeki gelişme hedefinin bir yankısı. Chung Dam Dong*'daki yeni binaları üç yer altı seviyesiyle birlikte dört katlı bir bina. Bu yeni yerleri FNC Entertainment'ın 2013'e enerjik adımının bir sembolü.


"Bu sene hem CNBLUE hem de FTISLAND bir dünya turuna çıkacak. CNBLUE İngiltere'de bir konser verdi ve FTISLAND Avrupa'daki ilk çıkışını yapmış bulunuyor. Bunu daha ileriye götürmek istiyoruz. Amerika, Avrupa ve Okyanusya'yı kapsayan bir dünya turuna çıkacaklar."

CNBLUE ve FTISLAND geçen yaz Los Angeles'ta birlikte bir konser vererek kendilerini Amerika'ya tanıttılar. K-Pop'un sadece dans anlamına geldiğini düşünen Amerikan müzik sektörü için CNBLUE ve FTISLAND yeni bir keşifti.

"Bu müzik türü Kore'de hala geniş çoğunluk tarafından kabul edilmiş değil. Bu durum üyeleri ve en çok da beni hayal kırıklığına uğratıyor. Açıkçası yurt dışında tanınmadan önce Kore'de daha çok sevilmeye ihtiyacımız var. Ama aynı zamanda, bunu telafi etmemiz için diğer ülkelere güvendiğimiz de bir gerçek. Artı, yurt dışındaki müzik otoritelerine K-pop yeni, taze bir his veriyor. Bunda bir imkan görüyorum. Ve şimdi, dünya turları, hatta bir süper konser düzenlemek konusunda kendimden eminim."

Geçen seneye kadar Başkan Han, K-pop'un uluslar arası başarısının anahtarı olarak bölgeselleşme için uğraştı. Ama şimdi "denge"nin üzerinde duruyor. Bunun sebebi K-pop'un kendisinin bir marka haline gelmiş olması. 2000'li yılların başında BoA ve TVXQ'in tanıtımıyla K-pop'un Japonya'da bölgeselleşmesinden sonra, dünya starı PSY'nin "Gangnam Style"ı Korece söylemesi için zaman gelmişti. Şimdi FNC Entertainment sanatçıları K-pop'u çeşitlendirmeye hazırlanıyor.


"Youtube sayesinde kültür gelişti ve durumlar değişti. K-pop'un orjinal rengini ve bölgeselleşmeyi gösterirken, ikisi arasında dengeyi bulmak önemli hale gelecektir. Bu seneki dünya turu aracılığıyla daha fazla müzisyenin bize katılması için FTISLAND ve CNBLUE gibi grupların dünya çapında iletişimde başarılı olmasına ihtiyacı olduğunu güçlü şekilde hissediyorum."

CEO Han Seong Ho, FNC Entertainment’ın sahip olduğu dengeyi müziğe uygulamayı planlıyor. Bundan kastettiği, eğer eski K-pop bölgeselleşme için tarzını geniş ölçekte değiştirirse, sadece biraz üstünde durmak yeni K-pop için yeterli olacaktır.

"Şu anda dünyanın herhangi bir yerinde bir süper konser için yeterli seyirciyi çekebiliriz. Daha çok insan Kore müziğini ve Koreli sanatçıları seviyor. Bizi olduğumuz gibi kabul etmeye hazırlar. Onları hayal kırıklığına uğratmadığımız zaman K-pop yükselebilir. Bu yüzden üyeler kendilerini geliştirmek için her zaman sıkı çalışmak zorunda."

Başkan Han üniversite müzik grubunda vokalistlik yapmış bir müzisyen. 20 yıldır konserler ile uğraşan eski bir müzik grubu üyesi olarak (şirketteki) sanatçılarını herkesten daha iyi anlıyor.

"Yapmak istediğim müzik ve yapmak zorunda olduğum müzik arasında uçurum olabilirdi. Ama seçmelerdeki programa gelen ve müzik aleti çalan çocukları gördüğümde, pes edemezdim. FTISLAND ve CNBLUE'nun bu değişimin merkezinde olduğundan eminim. Eğer bir grup başarı için bir yola tohum ekmezse, bu grup (*band) müziği asla çiçek açamaz."

Başkan Han FNC Entertainment'ın kendine özgü rengini pekiştirmek için bir aile konseri planlıyor. Planı, Kore ve dünyanın her yerinde açılış konserleri yapmak. "Band (*müzik aleti çalan grup) müzisyeni" için özel tanıtım şovu düzenlemekte kararlı ve Juniel, AOA ve eğitimdekiler için bir temel oluşturuyor.

"Bir çok hayran FTISLAND, CNBLUE ve Juniel'i duyunca FNC Entertainment'ın renginin farkına varıyor. Kesin olarak ifade edemeyebilirler, ama bizim diğer sanatçılardan farklı olduğumuzu düşünüyorlar. Bunu bu sene göstermeyi çok istiyorum. Aile konserlerinin yanı sıra, band müziğinin farklı olduğu düşüncesini de tersine çevirmeyi ve FNC Entertainment'ı bir marka olarak yukarı taşımayı planlıyorum."   

*Chung Dam Dong: Seul'deki en pahalı ve üst sınıf bölgelerden biridir. Zengin, büyük şirketlerin ve ulusal ve uluslar arası lüks moda butiklerinin evidir.

*Siteden yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Orjinali/Original source: Hankook Magazine
İngilizce çeviri/Eng. trans. by: @ChocopieK
Kaynak: djpri @tumblr
Çeviri: cage208 @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder