İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) Olleh Music – RE:BLUE Üzerine


10 ay içinde 4. Kore mini albüm RE:BLUE yayınlanacak. Albümde toplam 6 şarkı var ve bu 6 şarkının tamamı CNBLUE’nun kendi bestesi. Çıkış şarkısı I’m Sorry, Coffee Shop, Man Like Me, Lalala ve Where You Are Jung Yong Hwa tarafından yazıldı ve 'More Than I' Lee Jong Hyun’un bestesi. Çıkış şarkısı I’m Sorry, CNBLUE’nun renklerini çok iyi ifade eden modaya uygun ve güçlü modern rock tarzında bir şarkı. CNBLUE’nun büyük gayretleriyle yapılan bu albüm, modern rock’ın dışında pop rock ve disko rock gibi zıt tarzları da içinde barındırıyor.


1. Şarkı: I’m Sorry

YH: Bu şarkıyı yazmak benim için zordu. Bu şarkıyı yaparken eski tarzımdan daha farklı olduğu için hayranların beğenip beğenmeyeceği konusunda endişelendim. Çok pop unsuru eklemeye çalıştım. Gerçekten çok özen gösterdim.

JH: Bu bir sır; ama ilk başta ‘sorry’ kısmı ‘Jong Hyun’du. I’m Jong Hyun, I’m Jong Hyun ~

MH: Bu şarkıyı çok sevdim; bu yüzden nasıl çalacağım diye gerçekten çok endişelendim. Beklenti ne kadar yüksek olursa pişmanlık da o kadar fazla oluyor; ama bence şarkıda her şey yolunda gitti. Sadece kayıtta değil; albüm kapak fotoğrafı, klip ve yapımda da vardık. Bu yüzden bu albüme kendimi çok bağlı hissediyorum.

JS: Öncelikle, bu şarkı birçok düzenlemeden geçti. CNBLUE’nun eski yazdığı şarkılardan farklı bir hissi var. Her şeyden öte, Yong Hwa hyung’un şarkısı çıkış şarkısı olduğu için çok heyecanlıyım. ÇOK!


2. Şarkı: Coffee Shop

YH: Bu şarkıyı bir kafede aldığım ilhamla yazmaya başladım; bu yüzden çok hızlı yazdım. Şarkıyı ilk yazdığımda, üyeler dinledi ve çok beğendi. Ne kadar çok mutlu olduğumu hatırlıyorum.

JH: Şahsen, bu benim albümdeki en çok sevdiğim şarkı. Gitar riffleri çok belirgin ve canlı çalmanın çok heyecanlı olacağını düşünüyorum.

MH: Yong Hwa hyung'un ilk versiyonunu dinler dinlemez, “Bu daebak (harika)” diye düşündüm. Dilime dolandı ve kulaklarımda hep çaldı. Şarkının değişimini merak ettim. Umarım bu şarkı da I’m Sorry kadar çok dinlenir. Konserlerde çok şey gösterebileceğimiz çok eğlenceli bir şarkı.

JS: Coffee Shop’ın ritmi olağan üstü ve gitar riffleri etkileyici. Bu şarkıyı, canlı çalmak için sabırsızlanıyorum! Sözleri akılda kalıcı ve ruhu canlandırıcı bir melodisi var.


3. Şarkı: More Than I

YH: Bu şarkının canlandırıcı; ama aynı zamanda ayrılıkla ilgili bir şarkı olması ilginç. Melodisi sevimli, şarkıyı kaydederken iyi hissettim. Sevimli bir şekilde söylemek için elimden geleni yaptım.

JH: Şarkıyı sıcak bahar günlerine özlem duyarak yazdım. Biraz erken; ama umarım bu şarkıyı dinleyerek sıcak bir kış geçirirsiniz.

MH: Bu şarkıda, Jong Hyun hyung’un sıcak melodisi ve tatlı sesi ön planda.

JS: Güzel akustik gitar ve Yong Hwa ile Jong Hyun hyung’un sesleri birlikte bu şarkıda çok güzel. Sözlerin ve melodinin birbirinin zıttı olması, bu şarkıyı çekici kılıyor.


4. Şarkı: Man Like Me

YH: Şarkının konusu ‘Aşkı eğlence gibi gören bir adam’ olduğu için şarkıyı yazmak eğlenceliydi. Aranjmanında sentezör gibi çeşitli enstrümanlar içeren bu şarkıyı yazmak ve kaydetmek heyecanlıydı.

JH: Dans melodi unsurları bu şarkıda çok var. Melodisi Kore tarzında ve düzenlemesi modaya uygun.

MH: Ben, akustik bateriyle mi yoksa midiyle mi kaydetmem gerektiği konusunda çok düşündüm.

JS: Bu şarkıda, tekrarlanan nakarat oldukça akılda kalıcı ve sentezörün kullanılması da gerçekten çok ilgi çekici.


5. Şarkı: Lalala

YH: Bu şarkıyı ilk piyanoyla yazmaya başladım. Bu şarkıya karşı özel bir düşkünlüğüm var; bu yüzden Kore albümümüzde yer alacağı için çok mutluyum. Bu şarkıyı yazarken çok heyecanlı olduğumu hatırlıyorum. Tam sevdiğim tarzda güçlü bir hisse sahip ballad bir şarkı.

JH: Piyano sesi çok güzel ve kendine çekmesi çok hoşuma gidiyor.

MH: En başından beri, Yong Hwa hyung’un piyano çalması büyük etki yarattı. Güçlü bateri ritmi ve yumuşak piyanonun tersine gitar çok çekiciydi. Sözlerinde, dolaylı bir ifade olarak “lalalala”nın kullanılması etkileyiciydi.

JS: Bu şarkı, çok etkili klavye aranjmanıyla güçlü bir ballad şarkı. Gitar sesinin ve bas gitarın vurgulanması çok hoşuma gitti.


6. Şarkı Where You Are (İngilizce Versiyonu)

YH: Bu şarkı ilk olarak Japonca albümümüzde vardı ve o da Oricon Müzik Listesinde bir numara oldu (*admin not: CNBLUE, WYA şarkısıyla Şubat 2012'de Japonya Oricon haftalık single listesinde zirveye çıkarak 41 yıldan sonra 1. olan ilk yabancı ünvanını kazandı). Bu nedenle bu şarkıyı Kore albümümüze de koymak çok istedim. Henüz duymayanlara bu şarkının benim bestem olduğunu göstermek istiyorum.

JH: Bu şarkı konserde çalmak için gerçekten harika. Umarım konserlerimizde dinlersiniz.

MH: Bu CNBLUE’nun en sevilen şarkılarından biri. Etkileyici intro (şarkının giriş kısmı) dinleyicilerde güçlü bir etki yaratıyor.

JS: Şarkının sözleri çok anlamlı ve konserlerde daha da parlıyor. Çok rock hissi var ve bütün üyeler tıpkı “In My Head”deki gibi çok istediği için bu albüme konuldu.

*Siteden yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Kaynak/Source: @cnbluetheband
Çeviri: @CNBuSrang @TurkishBoice
Düzenleme: cage208 @TurkishBoice

2 yorum:

Bu şarkıların çevirisi yapabilir misiniz? I'm sorry'nin çevirisini felan çok merak ediyorum..

Biliyorsunuz kabarık bir çeviri ve alt yazı listemiz var. CNBLUE'nun bütün şarkılarının çevirilerini tamamlamak istiyoruz ama bu albüme ne zaman sıra gelir bilemeyeceğim. Yine de isteğiniz aklımızda. ;)

Yorum Gönder