İMZA KAMPANYASI

Excite Music Ocak 2013 - Robot Röportajı


-Robot, Yong Hwa’nın bestesi. Ne zaman tamamlandı?

YH: Nisan 2012 civarında yaptım. ‘Where You Are’ gibi (2. Japonya Single’ı), bu şarkının da melodisinden önce ritmini yazdım. Konudan ilham aldığım zaman, yazması çok kolay. Jung Shin ilk dinlediği zaman şarkıyı çok sevdi.

-Şarkı, yetişkin birinin şarkısı gibi.

YH: Biraz büyüdüm. (gülüyor)

-Bu duyguları ifade etmeyi özellikle mi denedin?

YH: Hayır, tabi ki doğal bir şekilde gelişti.

-(Gülüyor) Şarkının sözleri, istekleri kendi iradesiyle fark edilmemiş birinin iç çatışmasını anlatıyor gibi. Hiç böyle bir şey yaşadın mı?

YH: Tabi ki yaşadım. Kim yaşamamıştır ki? Ama şarkı sözlerini, etrafımdaki çok çalışmakla meşgul olan insanlardan ilham alarak yazdım.

-2012’de doğru yoldaydınız gibi görünüyor, hatta Oricon müzik listesinde bir numara bile oldunuz. Böyle bir şarkının, öyle bir başarının ortasında yazılması şaşırtıcı.

JH: Sonuçta, biz tıpkı kendi yaşımızdaki insanlar gibiyiz. Hayallerimize ulaşmak için çok çalışıyoruz; ama ‘robot’ olmadığımız için aynı oranda strese de giriyoruz. Bu şarkı, modern yaşamdaki bireylerin endişelerini anlatıyor. Bu bizim kendi hayatımız olsa da, gerçekte birçok durumda yapabileceğimiz şeylerin sınırları var; ama hayallerimiz engellense de vazgeçemeyiz. Bence, Yong Hwa hyung şarkı sözlerini, mecazen böyle durumlarla ilgili yazdı.
MH: Bence birçok insan bu duyguları hissediyor. Yakın zamanda böyle bir zıtlık yaşamadım; ama bazen yılsonu televizyon programları için birçok şeyi aynı anda yapmak çok yorucu oluyor.
JH: Eminim ilkokul ve anaokulu çocuklarının bile böyle endişeleri vardır.

-Bu düşünceler büyüdükçe artıyor gibi görünüyor, sizce de öyle değil mi?

JH: Büyüdükçe, gerçeklikteki daha çok engelle karşılaşıyorsunuz. Bu sadece bana olmuyor, çevremdekilere de oluyor. Yani bu endişeler belki de bu yüzden zamanla artıyor.
MH: Benim gibi küçük olanlar için daha zor olabilir. Büyüdükçe daha rahat hissediyorum, tabi bu benim kendi düşüncem.

-Bunun sebebi, başkaları ne derse dersin, “Ben, kimsem oyum (Ben, olduğum kişiyim)” diye hissettiğiniz için mi?

MH: Emin değilim; ama bence büyüdüğünüz zaman düşünce ufkunuz genişliyor.

-O zaman, çok açık fikirli olduğunu söyler misin?

MH: Henüz o aşamaya gelmedim. (gülüyor)
JH: Büyüdüğümüz ve daha çok sorumluluğumuz olduğu için daha çok stres yaşadığımızı düşünüyorum. Küçükken, büyükler bizi korurdu ve hiçbir şeyden sorumlu değildik.
YH: Bence olgunlaştıkça, küçükken yaşadığımızdan daha çok stres yaşıyoruz. Evlenirsek veya çocuk sahibi olursak, bunlarla ilgili de sorumluluklarımız olacak. Küçükken, annemiz bizi hep korur. En çok şarkı yazarken stresli oluyorum; çünkü belli bir zamanda bitirmemiz gerekiyor.


-Hayranların istediği ve kendi istediğin müziği yapmak arasında karar vermekte hiç sıkıntı çektin mi?

YH: Hayır, bununla ilgili bir baskı hissetmiyorum.

-Peki, yaratıcı bir sanatçı olarak, her şey istediğin gibi iyi gidiyor mu?

YH: Evet, iyi gidiyor.

-Yani çalışmalar bu şekilde sonuç veriyor. Vokal ve enstrümanlarınızla göstermek istediğiniz şeyler neler?

JH: Müzik sözleri takip eder; yani sözler hüzünlüyse, enstrümanlar hüzünlü bir şekilde çalınır ve sözler eğlenceliyse performans da eğlenceli olur.

-Ama ayrıca, yalnızca hüzünlü veya eğlenceli olmayan hisleri de ifade etmelisiniz. 

JH: Doğru. Buna katlanamıyor gibi çaldım ve bunun ne olduğundan emin değilim. Belki de acelecilik hissi? Bunu kayıt esnasında düşünememiştim; bitirdikten sonra dinlerken benim söylediğim B kısmı abartılı olmuş gibi geldi.

-Bence çalarken çok fazla duyguya bağlamış olmalısın. Peki ya bateri?

MH: Yong Hwa hyungun yazdığı şarkı, tek başına harika bir şarkıydı. Bu yüzden bateri çalarken çok iyi hissettim. Ben de destek olmak istedim; ama Yong Hwa hyungun bateriyle ilgili fikirleri daha iyi ve eğlenceliydi. Bu yüzden çok da yardım edemedim. (gülüyor)

-Ring’i de Yong Hwa yazdı. Rahat ve mırıldanıyormuşsun gibi olan “Fufufufufu” kısmını sevdim.

YH: Bu şarkıyı “Robot”u yaparken yazdım.  Bu sefer melodiyi önce yazdım. Uzanıyordum ve birden kendi kendisine ilham geldi. “Fufufufufu~” (mırıldanıyor). Aranjmanı yaparken kilit noktası bu sıcak histi. Bir çocuk kadar masum olan bir erkek hakkında.


-Bu tasvir, senin bir yansıman mı?

YH: Evet diyeceğim. Ne kadar az önce olgun olduğumu söylesem de… (gülüyor)

-İkisine de sahip olmak harika bir şey. (gülüyor) Bu şarkıyı ilk duyduğunda nasıl hissettin Min Hyuk?

MH: İlk duyduğumda, bana Noel ilahisi gibi geldi. 
YH: Mr.KIA de başka bir örnek;  ama zaman zaman İngiliz havası veren şarkılar yazdım. Şarkının aranjmanı yapılmadan önce, bir noel ilahisi gibi hissetmedim. Ama aranjmandan sonra öyle oldu.

-“Starlit Night” Jong Hyun tarafından yazıldı. Bu şarkıyı nasıl yazdın?

JH: Arena Turunda Niigata’da konserimiz varken yazdım. O gece çok mutlu ve heyecanlı hissediyordum, gökyüzüne baktım ve kayan bir yıldız gördüm. O an, “Hadi bu ilhamla bir şarkı yazalım!” diye düşündüm ve yazdım. Bu şarkı, bu yıl bizi seven hayranlarımıza bir hediye, "Teşekkür ederiz" ifadesini taşıyor. Bu şarkıyı, konserlerimizin sonunda söylediğimizi hayal ederek yaptım. Bu yüzden olabildiğince basit yaptım; ama anlamlı sözlerle.

-Çok kişi, tek bir kişiymişçesine söylüyor gibi, alkışları duyabiliyorum ve sıcak bir hisse kapılıyorum.

JH: Bu şarkıyı, tamamen konserler için yaptım. Zor değil; böylece herkes havaya girebilir. Üyelere dinlettim ve “Encore için final şarkısı gibi” dediler. (* Encore=Sanatçıların, yoğun istek üzerine sahneye ikinci kere çıkması) Bu şarkının, iyi şarkı söyleyen biri yerine masum sesi olan birisine daha iyi uyacağını düşündüm; bu yüzden demoyu (*ilk versiyonu) Min Hyuk’a söylettim. Sabahın erkek saatlerinde o hala uyuyordu; bu yüzden “Senden bir şey isteyeceğim,” diyerek onu uyandırdım. Bu onu biraz rahatsız etti. (gülüyor) Single’da ben söyledim; ama ilk versiyonu hoştu. Min Hyuk’un sesi kesinlikle güzeldi.
MH: Teşekkür ederim. (gülüyor) Şarkıyı söylemek için uyandığımı hatırlıyorum; ama tekrar yatağa gittiğimde melodi kafamda çalıyordu; bu yüzden uyuyamadım.


-Müzisyen olarak, Yong Hwa ve Jong Hyun’un çok farklı tarzları var. Birbirinizden etkileniyor musunuz?

YH: Hayır! (gülüyor)
JH: Özellikle “Farklı tarzda şarkı yapalım” demiyoruz; nasıl yapmak istiyorsak öyle yapıyoruz, aklımızda o tarz birşey olmuyor. Sanırım bu yüzden birbirimizden etkilenmiyoruz. Tabi ki beraber bir şey yapmıyorsak.
YH: Nereye gidersek gidelim, Jong Hyun insanlara şarkısını dinletir ve “Nasıl olmuş?” diye sorar. (gülüyor)
JH: Yong Hwa hyung da aynı. (gülüyor) Bence bütün müzisyenler, şarkı yazdıktan sonra insanlara şarkılarını dinletmek ister. Cevaplarını alıp çok iyi olmayan yerleri düzeltmek için “Nasıl olmuş? Nasıl olmuş?” diye sorarım.

-Ekim ayındaki Saitama Super Arena Konserinizi izledim. Sahne düzenlemesi çok hoştu ve bir rock grubu olduğunuzu kanıtlıyordu. Vokal olmayan üyelerin çok güzel şarkı söyleyebilmelerine çok şaşırdım.

YH: Hepimiz iyi şarkıcılarız. (gülüyor)
JH: Hayır, oldukça kötüyüz!

-Jung Shin’in bugün burada olmaması çok kötü…

JH: Jung Shin eskiden aramızdaki en kötüsüydü; ama çok gelişti.
YH: Çok çalıştı; bu yüzden artık kendinden emin. Son zamanlarda, hep beraber şarkı söylediğimizde tek duyabildiğimiz Jung Shin’in sesi.

-Konuşma kısmındaki takım çalışmanız ve doğaçlama şarkı söylemeniz çok etkileyiciydi.

JH: (Doğaçlama şarkı söylemeyi) İlk yaptığımızda, çok alkış aldığımızdan sonrasında devam etmemiz gerekti.
YH: Repertuar tükenmek üzereydi, bu yüzden tetikteydik! (gülüyor)
MH: Jung Shin ve ben hep baskı altındaydık. Benden doğaçlama yapmamı istediklerinde, “Şimdi ne yapacağım?” diye düşündüm. Hiçbir şey kalmadı! (gülüyor)

-CNBLUE ve kendiniz için 2013 dileklerini söyler misiniz?

YH: Kore’de veya Japonya’da daha büyük konser salonunda konser vermek istiyorum. Kendime gelince, ben kar kayağına gitmek istiyorum. Çok eğlenceli, çok seviyorum!
MH: CNBLUE’nun daha da büyümesini istiyorum. Sadece Kore ve Japonya’da değil; tüm dünyada çok meşhur olan bir grup olmak istiyorum. Kendim için, bateri konusunda daha çok eğitim almak ve daha çok kendime özel zamanımın olmasını istiyorum.

-Min Hyuk, sen çok büyümüş (olgunlaşmış) gibisin!

MH: Ben mi? Daha da olgunlaşmak istiyorum!
JH: Bence biz CNBLUE olarak iyi bir iş çıkardık ve yıllar boyunca gelişme gösterdik; kazasız ve sağlıklı bir şekilde yaptığımız şeye devam etmek yeterli olacaktır. Egzersiz yapmayı çok seviyorum ve birçok şey denemek istiyorum. Yoğun program yüzünden bugünlerde fazla birşey yapamıyorum, dayanma gücümün herşeye yeterli gelmemesi utanç verici (gülüyor).

My Boom – CNBLUE’nun son zamanlarda sevdiği şeyleri açıklıyor!

Jung Yong Hwa

Çizgi film: “The Simpsons” Dizi: “The Walking Dead”

“The Simpsons”ı uzun zamandır severdim. Hala yayınlanıyor. Bir gün izlemeye başladım ve tekrar ilgimi çekti. Her bölümde farklı bir hikaye anlatılıyor ve benzersiz espri anlayışı gerçekten çok komik. Ve zombi dizisi “The Walking Dead”i de seviyorum. Zombi filmlerinden daha iyi, gerçekten ilgi çekici. Min Hyuk’un önermesiyle izlemeye başladım.

*Ç/N: Diğer üyelerin çevirisi bulunmuyor.

*Siteden yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Kaynak/Source: @justjyh
Çeviri: @CNBuSrang @TurkishBoice
Düzenleme: cage208 @TurkishBoice

2 yorum:

the walking dead.. ben de çok seviyoruuuummm..:))

Vaay The Walking Dead he?Hem de MH önermiş ^.^

Yorum Gönder