İMZA KAMPANYASI

(Haber/Bilgi) Crying Nut Grubu Şarkılarını İzinsiz Kullandığı İçin CNBLUE’ya Dava AçıyorCrying Nut grubunun telif hakkı ihlali nedeniyle CNBLUE’ya dava açmasıyla gruplar arası savaş başladı.

Crying Nut grubunun şirket başkanı Kim Woong’un 13 Şubattaki açıklamasına göre, CNBLUE  Crying Nut’ın 2002 dünya kupası şarkısı Offside’a  Mnet M Countdown programında izinsiz cover yaptı. 

Ayrıca bu performansın Japonya’da satılan bir DVD’ye eklenmesiyle Drug Records zararları için FNC Entertainment’dan 40 milyon won talep ettiği bir dava açtı.

CNBLUE Offside şarkısını 27 Haziran 2010’da M Countdown’da söyledi. Bu performans aynı yılın ağustos ayında CN Blue Special DVD’nin bir parçası olarak yayınlandı.

Crying Nut ayrıca, CNBLUE’nun arkada Offside’ın orijinal hali çalarken sadece enstrüman çalıyormuş gibi yaptıklarını ve telif hakları ve komşu hakları ihlal ettiklerini savundu.

Crying Nut, hem DVD’yi yayınlayan hem de yayın haklarını alan ilgili şirketin grupla (CNBLUE’yla) karşılıklı anlaşma yaptığını ekledi.

Bununla birlikte FNC Entertainment masum olduğunu iddia etti.

FNC Entertainment, “Bahsi geçen performansta M Countdown görevlisi performans için ani bir ricayla geldi ve CNBLUE, görevlilerin hazırladığı arka plan müziğiyle sahneye çıktı. Çaylak olarak CNBLUE (isteklerini) reddedemezdi. Görevlilerin Crying Nut’ın orjinal parçasını çalacağını bilemezdik” açıklamasını yaptı. “DVD satışlarının içeriğini de yeni öğrendik. DVD şirketi çekimi bize sormadan ekledi.”

Şirket aslında bir kurban olduğunu iddia etti ve kanalı sorumlu tutacağını söyledi.


Kaynak: enewsworld

***

Yukardaki haberi okudunuz. Şimdi benim sıram. 

Önce 2010'daki bahsedilen performansı izleyelim:


Ve bahsi geçen DVD hala satışta. Görmek isterseniz TIKLAYINIZ.

Bazı BOICE'lar Mcountdown'da CNBLUE'nun Re:BLUE promosyonunu yapmamasının sebebinin bu olduğu fikrini ortaya atsa da bazıları altında başka bir sebep olabileceğini iddia ediyor. O yüzden bu konuyu geçiyorum.

Performansın yapıldığı dönem Dünya Kupasının olduğu dönem. CNBLUE henüz çaylak bir grup. Nerdeyse 3 yıl öncesinden bahsediyoruz. Kanal görevlilerinin son andaki isteğiyle bu dünya kupası şarkısını söylemek için sahneye kanalın ayarladığı arka plan müziğiyle çıkıyorlar ve isteklerine itiraz edecek durumda değiller, çünkü sektörde yeniler, kendilerine yer edinmeye çalışıyorlar. O dönemde bu performansın olduğu bölüm yayınlandıktan sonra Yonghwa da sesin çok yüksek olduğundan yakınmış. Ve FNC'nin Japonya'da yayınlanan DVD ile ilgili hiçbir şey yapabilecek yetkisi olmadığını söylüyorlar. (kaynak: @Just_JYH)

Not: 'CNBLUE Special DVD'nin Tayvan versiyonu Japon versiyonuyla aynıymış, tek farkla: Tayvan şirketi telif hakkı konusu nedeniyle bu şarkıyı eklememiş. 

Bu arada DVD'yi yayınlayan şirket kim biliyor musunuz? Gene MNET.

Haber henüz İngilizceye çevrilmeden FNC'nin hatalı olduğunu düşünüp çok kızdım, itiraf ediyorum. Aynı hataya sizin de düşmemeniz için söylüyorum. Hata Mnet'te, FNC'de ya da CNBLUE'da değil.

Mnet durumla ilgili bir açıklama yaptı. CJ E&M’e ait olan Mnet’in yetkilisi, CNBLUE grubundan performansı yapmalarını kendilerinin istediğini ve FNC’nin DVD’ye eklenmesini söylemediğini açıkladı.  “CJ E&M lisans ekibi Crying Nut’a geçen sene geri ödeme yapmış bulunuyor. Görünüşe göre bu davayla birlikte CNBLUE’nun da sahneye çıktığı için sorumlu olduğunu farkettiler. Problem Mnet’in programından çıktığı için sorumluluğu alacağız ve çözümleyeceğiz. CNBLUE ve Crying Nut’ın ajanslarıyla görüşmelerimiz sürüyor. Bu durumu çözmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” (kaynak: allkpop)

Yani grup Mnet'e çoktan dava açmış ve geçen sene bu dava sonunda verilen karara göre Mnet'ten parasını almış. 

Crying Nut grubunun bağlı olduğu şirketin CEO'su yakın zamanda verdiği bir röportajda, FNC'ye kızgın olduğunu, Mnet'le sorununu zaten çözdüğünü, şimdi FNC ile mücadele zamanı olduğunu açıklamış. (bilgi:  DJ Pri)


Haber yayıldıkça etrafta sizi çileden çıkaracak yorumlar görebilirsiniz. Biliyorsunuz ilk çıkışlarından beri ortaya atılan saçma bir "sahte grup/enstrüman çalamıyorlar" iddiası var. Bu haberde geçen açıklamalar bazı antiler tarafından o yöne çekilecektir. CNBLUE kendine ait onlarca şarkı yazmış, mükemmel canlı konser performansları sergilemiş bir band. Daha lise dönemlerinde ilk şarkılarını yazmaya başlamış, yetenekli üyelere sahip bir grup CNBLUE. Onlar kendilerini çoktan ispatladı. Bu yorumlara kafamızı takıp canımızı sıkmayalım ve tartışmalara girmeyelim. Evet, telif hakkı ihlali çok ciddi bir konu, ama FNC'nin Mnet'in peşini bırakmayacağını ve akıllıca adımlarla kanun önünde bu sorunun altından kalkacağına inanıyorum. 

Kendilerine ait şarkılarla dolu bu harika son albümlerini çıkardıkları ve çok mutlu oldukları bu dönemde bu olayla morallerini bozmalarına izin vermeyelim. Onları neşelendirmek bizim elimizde; neşeli-cesaret verici tweetlerimizle, internet yorumlarımızla onlara her zaman inandığımızı, asla yalnız bırakmayacağımızı onlara gösterebiliriz.

Biz güçlü ve neşeli olalım ki neşemiz ve inancımız onlara da güç versin ^_^


                                                                                                               cage208

Güncelleme: 

15.02.2013
FNC Entertainment Resmi Açıklama

*Siteden yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

10 yorum:

Nasıl böyle bir şey olabilir aklım almıyor yaaa!!! 3 yıl önceki şey ve anladıgım kadarıyla CNblue.nun bir suçu yokkk!!! Yeter artık yaaa!!! Bir sürü şey diolar grup hakkında zaten ve şu anda gayet kaliteli bir grup olduklarını ispatlamış durumdalar. İnsanlar neden böyle bir şey yapma gereği duyuyor; dikkat çekmek içinse cnblue üstünden yapmasınlar
O kadar çok üzüldüm kiiiii!!!! :( Resmen şu anda cnblue üzerinden politika yapılıyorrrr!!!!

başarılarını çekememezlik başka birşey değil..! Şuan cnblue yeni albümle çok iyi bir başarı elde etti ve bu olay taa 2002 olayı şimdi gündeme taşıyolarsa çekemediklerinden >_< CNBLUE Fighting...!

CNBLUE daha çaylak bir grupken olmuş ve davayı tam CNBLUE yeni bir albüm çıkarmışken açıyorlar...Her şey ortada,yaptıkları kıskançlıktan başka bir şey değil...Suç Mnet in ken neden CNBLUE ya dava açtıkları da ayrı mesele...Umarım Mnet olayları duzeltir ve dava çabuk sonuçlanır...CNBLUE FİGHTİNG!!!

Sanırım dava açan grubun popülerliğini kaybetmesi söz konusu ya da paraya ihtiyacı var . Gündemde kalma çabası :@

Ne zaman bu çocuklar mutlu olsa, başarısının tadını çıkarmaya kalkışsa morallerini bozmaya yönelik haberler atıyorlar ortaya!!! gerçekten sinir bozucu. ama tıpkı eski zamanlarda olduğu gibi laflarını yutacaklar, CNBLUE'nun haklı olduğu ortaya çıkacak.. Buna inanıyorum ben. Morallerini bozmayıp önlerine baksınlar. Hep onların yanındayım.. Geçecek bu dertler de..

onlar(CNBLUE) mükemmeller yaa.onları kıskanan o kadar çok kişi var ki onlar başarılı oldukça bu tarz iftiralar olacak ama biz onları desteklemeye devam ettikçe onlar eminim ki daha çok başarılı olacaklar...

cnblue nun müziklerinin kalitesi anlaşıldı ve popüler oldular şimdi bundan yararlanmak istiyorlar biz boice lara düşen güçlü olup her zaman ve her yerde cnblue yu desteklemek boice lar FİGHTİNG!!!

Arkadaşlar başarılı olanlara her zaman yapılan birşey bu o yüzden elimizden geldiğinde destek olmak lazım onlara...Umarım en kısa sürede hallederler bu meseleyi de 3 sene durmuşlarda bu zamanımı beklemişler dava açmak için...Arkadaş bu çocuklar bu kadar genç yaşta başarılı oldukları için kıskanılıyorlar sonuç budur... Number one CNBLUE.

Aynen öyle... kpop dünyasında her zaman olan bir şey bu.. Güçlü olanın gücünü koruması için başkalarını ezme çabası...

Merhaba arkadaşlar ^^ Bu konu sayesinde buraya yorum yapma fırsatını buldum. Koyu bi Boice idim fakat geçen sene olan kopukluklardan dolayı pek bir şeyden haberim olamadı ne yazık ki... Fakat sıkı bi Boice Come Back'i yapacağım burada sanırım :) Herkese merhaba tekrar, tüm boiclerle tanışmayı çok istiyorum :)
Konuya gelince...
Ah bu kpop dünyası... Bir elf olarak bu tür oyunlara açıkçası alışığım. Bu hemen her grubun başına geliyor, hele ki çaylak dönemdeyse, yeni yeni alışıyorsa bu dünyaya kpop dünyası ne yazık ki acımasız oluyor...
Bir arkadaş demiş, kesinlikle katılıyorum. Bu adı geçen grup şu an sıkışık durumda ve bu konuyu şimdi gündeme getiriyor. Kpop dünyasında bilinmedik dolaplar çok dönüyor ben bunu çok iyi tecrübe ettim.
Bu haberle Boice'liğime ger dönüş yapınca bi yandan üzüldüm bi yandan da "Zamanında, destek zamanında dönmüşüm" dedim içimden. Ve arkadaşlar desteğimizi gösteren bir faaliyet düzenleyebilir miyiz diye düşünüyordum. Biliyorum, yararı dokunmayacak belki ama olsun, onların yüzlerindeki gülümseyi söndürmemiş oluruz en azından.

Yorum Gönder