İMZA KAMPANYASI

Rockçı Kim Kyungho, CNBLUE'dan Özür Dilemesini ve Crying Nut'ın Affetmesini İstedi"Her ikisi de juniorlarım…  Bu kesinlikle CN BLUE nun iznini ve onayını almadan dijital kaydı kullanan temsilcilerin hatası.  Fakat ben Crying Nut'ın senior (*daha kıdemli) müzisyenler olarak rolünü oynamasını ve dongsanglerine (*küçüklerine) merhamet göstermesini isterdim.  Başkaları için bağımsız bir grup popülerlik elde etmek için CNBLUE'nun başarısını  gölgeliyor gibi görünebilir; ama ben öyle düşünmüyorum. Yayıncı şirketin ilişkisini bir yana koyarsak, sanatçılar olarak CNBLUE'nun temsilcilerinin böyle acele bir karar almadan önce Crying Nut'tan izin alması gerekirdi.

Bu, sık sık gözden kaçan bir durum ve sonunda şimdi patlak verdi. Crying Nut kızmakta son derece haklı.

Benim de eski firmam, geçmişte özel bir albüm için hazırladığım demoları benim iznim olmadan kullanmıştı ve bu durum canımı oldukça sıkmıştı.

Sonuç  olarak hepimiz arkadaşız ve müzisyeniz. Bu konunun birçok duyurusuyla beraber, halk da CNBLUE'nun bir hata yaptığını anladı.  Herkes zaten CNBLUE'nun hatalı olduğunu biliyor;  bu yüzden ben Crying Nut'ın bir kereye mahsus affetmesi gerektiğini düşünüyorum.Umuyorum ki  müzisyenler olarak Crying Nut ve CNBLUE bunu mahkemeye taşıyarak aralarındaki ilişkiyi zedelemez. Crying Nut'tan dileğim, kıdemli müzisyenler, hyunglar gibi davranması ve CNBLUE'nun bu hatayı, (durumdan) haberi olmayan küçükleri olarak yaptığını göz önüne almasıdır.   

Çocukların (CNBLUE) hatası ne olabilir. Bu, zamanında durumla ilgilenmediği için şirketlerinin hatası. Gene de, onların Crying Nut'ın isteklerini dikkate almaları gerekli ve bir özürle onları ziyaret ederek  sorunun barış içinde çözülmesini gerçekten arzuladıklarını onlara göstermeli."***

18.02.2013 Crying Nut Resmi Açıklaması

"Merhaba. Biz Crying Nut’ız. Öncelikle, sizi mutsuz haberlerle karşıladığımız için özür dileriz. 

Crying Nut ve CNBLUE arasındaki sorunu ciddi olarak yansıttık. Gölgelenmiş bir karar ve önyargı olmadan duruma bakmak için çok çalışıyoruz. Bu yazıyı dikkatle yazıyoruz. İlk olarak, CNBLUE’ya karşı kötü hislerimiz olmadığına açıklık getirmemize izin verin ve onları hiçbir şekilde kullanmak istemiyoruz. 

Konu 2 yıl önce 2011 sonbaharında başladı. Büyük bir şirketten bir telefon aldık. Bize CNBLUE’nun Crying Nut’ın “Offside”ının canlı cover versiyonunu CNBLUE’nun Tayvan’da yayınlanacak DVD’si için kullanmak istediklerini söylediler. Bu sıradan soruya şaşırdık ve kibarca reddettik. Canlı kopyanın sorun olmadığını ama çekimin bir DVD’de olmasını kibarca reddettik. Bununla konunun kapandığını sandık. 

Ama daha sonra şarkımızın Japonya’da yayınlanan bir DVD’de kullanıldığını duyduk ve ciddi şekilde kırıldık. Şans eseri Youtube videosunu gördük ve canlı versiyonunda kendi enstrüman ve seslerimizi duyduk. Bizim orijinal kaydımızı kullanmışlardı. DVD’yi gördük ve gururumuz tamamen yaralandı ve yapılmasının telif hakları ve komşu telif haklarındaki doğruluğunu araştırdık. Arkasından yasal önlemler aldık. 

Sorunun, yayının yanı sıra DVD yayını ve dağıtımının kanal ve büyük şirketle olduğunu öğrendik. Telif hakları ve komşu telif hakları sorunları CNBLUE ile de vardı.

Büyük şirketle konuyu ele aldık ve resmi bir özür dilediler. Ve biz telif hakları konusunda CNBLUE’dan da bir özür almak istedik. 

Ama gelecekte de benzer bir konu ortaya çıkabilirdi ve sonuç sadece bir özür almaktı; başka zarar verici olaylar meydana gelebilirdi. Ve eğer hiç yasal öncelik belirlenmezse, gelecekte buna benzer bir şey tekrar ortaya çıktığında güçsüz bağımsız gruplar haksız yere zarar görebilirdi. CNBLUE’nun daha önce ‘xxx’ grubuyla plagarism konusu da bulunduğundan doğru yasal önlemler için zaman ayırdık.  

Amacımızın CNBLUE ile davamız aracılığıyla gürültücü pazarlama olmadığını veya popüler bir grubun geleceğini para için engellemediğimizi açıkça bildiririz. 

Crying Nut olarak ‘telif hakları ve komşu telif hakları’ konusunun kolayca göz ardı edilmemesini istiyoruz. Ama bir çözümle yakından bakılmalı. Eğer bir grup Beatles’ın orijinal kaydını kullansaydı ve sadece TV yayını ve reklamlar için kullansaydı durumun aynı olması gerektiğini mi düşünürdünüz? 

Bunun, “Çaylak müzisyenler olarak çalıyor gibi yaptık ve kanal tarafından yapmamız söylendi” ; ‘Neden bu kadar dar görüşlüsünüz ve böyle bir şeye bizi çekiyorsunuz sunbaenim!’ ve boşvermemiz, gibi şeylerin kolayca söylenebileceği bir konu olmadığını düşünüyoruz.

Başka birinin orijinal kaydında söylüyor ve çalıyor gibi yaptılar ve hatta bir DVD yayınladılar. Bunun profesyonellik dışı olduğunu düşündük ve kanal yüzünden başka şansları olmadığını bize söyleyerek duygularımızı etkilemeye çalıştıklarında buna anlam veremedik. Çok farklı şeyler düşündük; mesela, “Bağımsız grup olduğumuz için belki de kolay göründük?” veya “Belki de telif haklarıyla ilgili yeterli bilgileri yoktur?” gibi. 

CNBLUE’nun resmi özrünü gördüğümüzde, biraz daha iyi hissettik ve CNBLUE’nun da acı çektiğini farkettik ve açıkçası birçok karışık duygular içindeydik. Ama aynı zamanda özürle ilgili biraz kötü hissettik. İçtenlikle özür dilediklerini ve olmakta olan konuyu durdurmaya çalışacaklarına…dair bir makale okuduk. Ama durdurmak için nasıl bir çaba harcayacaklarını söylemediler. Yasal önlemler alma sebebimiz tekrar oluşmasını engellemek; böylece gelecekte sanatçılar zarar görmeyecek. (Açıkçası, (*yasal önlemlerden) daha iyi bir alternatif olmasını dilerdik.)

Büyük bir şirkete gerçeği söyledik ve kendimizden emin olarak haklarımızı kazandık. Ve hatalarını kabul ettiler; böylece bir orta yol bulabildik. CNBLUE’ya da gerçeği söyledik ve haklarımızı arıyoruz. Çifte standart yaptığımız ya da dar görüşlü sunbae’ler olarak adlandırılmamız doğru mu? Biz sadece doğruyu söylüyoruz ve haklarımızı ve onurumuzu bulmak istiyoruz.

Kimseyi incitmek istemiyoruz ve aynı zamanda incinmek de istemiyoruz. Crying Nut’ın bakış açısı bu. 

Ayrıca, CNBLUE’dan alınacak yasal tazminat bağımsız müzik sektörünün gelişimine yardım etmek için yasal firmamız tarafından telif hakları için bağışlanacaktır. 

CNBLUE’nun da eskiden Japonya’da bağımsız (*indie) olduğunu duyduk. ‘Bağımsız’ nedir? Basitçesi, ‘Kimseye bağımlı olmamaktır’. Kendi müziklerini yaratır, kendi sistemlerinde üretir ve bağımsız metodla yayınlarlar. En önemli şey ürettikleri şeyler ve hareketleri için tüm sorumluluğu almaktır. ‘Indie’ pazarlamacılık değildir. Tamamen bir zihniyettir. Bağımsız bir hareketin parçasıysan hataların göz ardı edilmesi gerektiğine ve güçlü başka biri sana yapmanı söylediği için başka şansın olmadığına inanmıyoruz.  

“Bir dürüst vuruş” tüm dünyayı değiştirebilir. Crying Nut’tan." 


*Siteden yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

TR Çeviri: Ljh hyanggi & cage208 @TurkishBoice

2 yorum:

Ah yavrum.Bağımsız grupsunuz diye sizi ezikleyen, aşağılayan mı oldu?Bu nasıl kendini acındırma, su üstüne çıkma şeklidir böyle? (3 yıl aradan sonra) CNBLUE'nin başarının zirvesinde olduğu bu dönemden çok güzel faydalandınız, tebrik ederim.Şuana kadar Crying Nut'un adını bile duymamıştım.Demekki işe yarıyormuş..Dilerim bir gün aynı muameleyle karşılaşırsınız...

Başka bir grubun kaydını kullanmanın profesyonel olmaması mı , yeni çıkış yapmış bir grubun profesyonel davranmasını beklemek mi ? Tek amaçları haklarını aramaksa neden daha önce değildi tam şimdi açıldı bu konu ? Kayıtlarının izinsiz kullanılmasına kızmaları normal ama davranışlarından başka bir şey amaçladıkları belli son paragraf anlamaya yetiyor zaten ...

Yorum Gönder