İMZA KAMPANYASI

Turkish Boice ile CNBLUE Söyleşisi - 23: Betül_MD_1) Merhaba.... Bize biraz kendinden bahseder misin?

B : Konu CNBLUE ve Turkish Boice olunca kendimden bahsetmek fazlalık olur diye düşünüyorum. Ben K-pop, K-drama hayatına girmeden önce okul, sınav, ders üçlüsünde hayatını geçiren CNBLUE’yla Kore müzik dünyasını sevmiş, şimdiyse @betul_md_  olarak birçok yeni arkadaş edinmiş, hayatına renk katmış bir üniversite öğrencisiyim.

2) CNBLUE'yu ilk ne zaman keşfettin?

B : 2011’in haziranında da bir arkadaşımın “Bak Kore dizileri diye bir şey varmış, çok güzeller sana da vereyim mi?” diyerek Kore arşivini bilgisayarıma yüklemesiyle Kore keşfim başlamış oldu. Daha önce interneti Google biraz da Facebook’tan ibaret sanan, interneti neredeyse hiç kullanmayan benim için hayatın dönüm noktasıydı diyebilirim. İlk izlediğim dizilerden biri de You’re Beautiful’du. Böylelikle Yonghwa’yı tanıdım. O zamanlar tek bildiğim adı ve CNBLUE diye bir grubun lideri olmasıydı. Bilgisayarımdaki yeni “koremm” dosyasını incelerken birçok grubun şarkısını dinledim. Korelilerin dizileri izlenirdi de şarkıları dinlenmezdi. Bir şey de anlamıyordum zaten. Ben böyle düşünmeye devam ederken içinde CNBLUE’nun şarkıları olan bir dosya gördüm. İlk dinlediğim “I’m a Loner” parçasıydı. Anlayabildiğim tek yer “vettorıaa,vettorıaa” bölümü olsa da tüm playlistimi silmeme yetmişti. Uzun süre dinledim ancak ortada büyük bir sorun vardı. Ben hala “vettoorıııaa”nın ne demek olduğundan tutun da grupta kimlerin var olduğuna kadar hiçbir şey bilmiyordum. Bildiğim tek şey dinlediğim 3-4 parçanın içime işlemesi beni farklı âlemlere götürmesiydi. Daha önce bu denli beğendiğim müzik anlayışı olan bir grup daha görmemiştim. En sonunda dayanamayıp evime internet bağlatınca ‘blue’ dünyanın kapıları açılmış oldu.
Bu sebeple CNBLUE benim için çok değerlidir. Neredeyse hiç birini tanımadan sadece yaptıkları müzikle bu denli beğendiğim hiçbir müzik grubu olmadı hayatımda.

3) CNBLUE'yu sevme sebebin nedir?

B : Açıkçası şu sebeple seviyorum diye tek bir şey söyleyemeyeceğim. Üyelerin o güzel sesleri, seslerinin birbiriyle uyumu, çaldıkları müzik aletleri, aralarındaki güzel iletişim insana pozitif enerji veriyor. Örnek vermek gerekirse en zor dönemlerimde en önemli sığınaklarımdan biri CNBLUE konserleridir. Sevmenin nedeni olur mu bilmiyorum ama CNBLUE’yu ne zaman dinlesem yüzümde bir tebessüm oluşuyor. CNBLUE dinlemek benim için hayatı gökkuşağında yaşamak gibi…


4) CNBLUE'da olmazsa olmazın kimdir?

B : Bende 4 üyenin de yeri ayrı ama tanıdığım ilk CNBLUE üyesi olması nedeniyle Yong’un yeri çok farklı. Zamanla onu tanıyınca çok daha fazla sevdim. Yaptığı besteler gerçekten çok güzel. Güçlü bir ses tonu var. En çok da liderliğini beğeniyorum. Özellikle de konserlerde diğer üyelerin adlarını söyledikten sonra onların konuşması ya da şarkıya devam etmesi ortamda çok güzel bir atmosfer oluşturuyor. Açıkçası Yonghwa’nın gelecekte de parlayan bir yıldız olacağını düşünüyorum. Şu an dinlediğim, takip ettiğim birçok grup var ancak Kore’nin en mükemmel erkeği sıralaması yapsam ilk sıra tartışılmaz Yonghwa’ya ait olacaktır. Onun gibi hem yeteneği olup hem de duruşuyla tebrik edilen bir başkası yok. Bir Boice olarak bu konuda alçak gönüllü olamayacağım.


5) CNBLUE'da favori çiftin kim?

B : Yonghwa-Jungshin çifti. Jungshin’in Yonghwa ile yaşıt askerde olan bir abisinin olduğunu, belki de bu yüzden Yonghwa ile çok iyi anlaştığını duyduğumda ikisinin ilişkisinden çok etkilendim. Bu yüzden favori ikilim YH-JS çifti.


6) CNBLUE'nun seni en çok etkileyen şarkısı nedir?

B : CNBLUE’nun en vazgeçemediğim şarkıları içinde ‘love’ olan şarkılarıdır. Love, Love Girl, Love Revolution, Love Light. Sanırım beni en çok etkileyeni de Love Light. Sözleri çok anlamlı bestesi de güzel.


7) CNBLUE ile ilgili okuduğun ya da izlediğin her hangi bir şeyde seni en çok güldüren konu ne?

B : Çıkış yapmadan önce Japonya’da yaşadıkları olaylara çok gülmüşümdür. Ne zaman dinlesem hem gülerim hem hüzünlenirim. Hele de şarkı söylerken polislere yakalanışlarına çok gülerim. Yong karakolda adını yazamadığını anlatmıştı. O günlerde çok zorluk çekmiş olmalılar.
Bir de izlediğim konserlerden birinde bir Japonya anısı daha vardı. Kaldıkları yurdun tam karşısında küçük bir alışveriş mekânı varmış. Liderin Kore’de dizi çektiği dönemlerde hep aynı yemeği yemekten bıktıklarını ama paralarının olmadığını anlatmışlardı. Sonunda para biriktirip et alıp yurtta yemişler. O konserde de çok gülmüştüm.

8) CNBLUE’yu tek bir kelimeyle nasıl anlatırsın?

B : Bu soru üzerinde çok düşündüm. Tek kelimeyle ifade etmek zor ama CNBLUE’yu bir merceğe benzetiyorum. Mavi bir mercek. Bir merceğin içinden geçen ışık huzmelerini bir noktada toplayabilmesi gibi CNBLUE da içindeki müzik tutkusunu çaba ve özveriyle odaklayıp birbirinden güzel besteleri, içimizi okşayan melodilerini biz Boice’lara yansıtabiliyorlar.

9) CNBLUE'nun yeni çıkan albümleri hakkında ne düşünüyorsun? Ve bu albümdeki favori şarkın nedir?

B : Yeni albüm Kore de çıkış yapacağı için nasıl olacağını çok merak ediyordum. Albüme çok emek verilmiş belli. Yeni şarkılar da, klip de çok iddialı. En önemlisi de dördünün de yüzü hep gülüyor bunu görmek beni çok mutlu etti.
Favori şarkım Coffee Shop. Kahveyi sevdiğimden belki de adını duyduğumda dikkatimi çekmişti. Güzel de bir melodisi var.


10) CNBLUE ile ilgili hiç hayal kurdun mu? Kurduysan bu hayalin nedir?

B : CNBLUE’nun Kore’de iz bırakacak bir grup olduğunu düşünüyorum. Onlar hayallerini gerçekleştireceklerdir. Ben bir Boice olarak hayal kurmak istiyorum. En büyük hayalim 1,5 yıldır tanıdığım tüm Boicelarla beraber CNBLUE’nun konserine gitmek. Umarım bir gün bu hayalim gerçek olur.


11) Turkish Boice’u ne zaman ve nasıl keşfettin?

B : CNBLUE’yu araştırırken Turkish Boice’un blogunu ve Facebook sayfasını buldum ama Turkish Boice’u asıl tanımam ilk radyo programıyla oldu. Herkesin katıldığı hala tadı damağımda olan bir programdı.

12) Turkish Boice sayfasında en çok ne tür paylaşımlar ilgini çekiyor?

B : Turkish Boice’un tüm paylaşımlarını beğeniyorum. Çevirileri de çok güzel. Araştırma yazıları ilgi çekici. Her zaman show programlarını sevmişimdir. İtiraf etmek gerekirse yeni bir showu Türkçe alt yazılı görünce hemen izleyip arşivime ekliyorum. Dönüp dönüp bakacağım programlar.

13) Turkish Boice adminlerine ‘’Şunu şöyle yapsanız daha iyi olur. / Bu böyle olsa daha güzel olur.‘’ vb. gibi önerilerin var mı? Varsa bunlar neler?

B : Turkish Boice gittikçe büyüyor. Kısa zaman öncede web sitesi oldu. Adminleri tebrik ediyorum, ellerinden geleni fazlasıyla yapıyorlar. Bluestorm’da Turkish Boice’un adının olması, FNC’den cevap almamız büyük ve anlamlı başarılar. Turkish Boice’a öneriden çok tebriklerimi sunuyorum.

14) Son olarak; buradan bütün Boice’lara ve Boice olmayanlara söylemek istediğin bir şey var mı?

B : Bana kalırsa bir grubu dinlemekle o grubun fan kimliğini üzerinde taşımak birbirinden çok farklı.
Boice’lar  sizinle bir arada olmak beni  hep mutlu etmiştir. Hadi hep beraber grubumuzun bugünkü konumunu, gelecekteki yükselişini izleyelim! Onlar CNBLUE olarak bunu hak ediyorlar.
Gördüğüm kadarıyla Boice olmasa da CNBLUE’yu bilmeyen, hiç dinlemeyen bir K-pop fanı yok. Onlar Kore’deki alışılmış müzik anlayışının çok dışında bir grup. Kore’ye ayrı bir tat katıyorlar. Bundan dolayı uzun yıllar ülkelerinde ve dünyada adlarını duyuracaklarını düşünüyorum. Bir gün herkes Boice olacak desem çok mu fazla olur? Boice olur mu bilemem herkesin müzik zevki başkadır ancak bir gün kıymetlerinin çok çok daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

*Bu güzel röportajı için şahsım adına Betül_md ye çok teşekkür ederim. Boice olma hikayesinden tutun da Boicelara söylemek istediği şeylere kadar tüm cevaplarını okurken büyük zevk aldım, çok mutlu oldum. Hepimizin böyle bir Boice olabilmesini dilerim…
-Rumish_pb

**Yardımlarından dolayı proje ekibimizden Rumish_pb'e teşekkürler. ^^

photo cr: parishin
video cr: sbsmusic1 , cnymj2j

Hazırlayan: nby_jh @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder