İMZA KAMPANYASI

CNBLUE Comeback Röportajları Bölüm 1


NOT: Aşağıdaki soru ve cevaplar birkaç farklı röportajdan alınıp birleştirilmiştir.

Minhyuk: Çıkış yaptığımız yıl Asya Turu yapmıştık ve sonrasında da konserlere devam ettik. İyi bir isim yaptık ve şimdi dünya turu vereceğiz. Bu dünya turundan sonra daha da gelişeceğiz.

Yonghwa: Sadece dünya turu değil; küçük sıradan kulüp turları ve rock festivallerine de gitmek istiyorum. Daha önce yapmadık; çünkü dedikoduları engellemek için olduğunu düşünenler olur diye endişelendik. Ama hala istediğimiz ve şirketimizle iyi iletişim kurabildiğimiz için yapabiliriz. Yakında, bizimle rock festivalinde görüşebilirsiniz.

Jungshin: Yakın zamanda, dedikoduları önlemek için şirketimize birkaç yeni fikrimizi söyledik. İzin verilirse, yakında size gösterebileceğiz.

---


Yonghwa: Yokohama Arena'da bir konser verdik.  O zaman şöyle dedik, "Bu bizim efsane konserimiz." Ama bir yıl sonra tekrar izleyince, birçok hata gördüm. Arena Turu bitirdiğimizde, 'Şimdi korkacak bir şeyimiz yok' diye düşündüm. Ama Kore konseri ondan daha iyiydi. Daha çok konser verdikçe kendimizi daha çok geliştirdiğimizi düşünüyorum. 

Jonghyun: Bu bizim 4. yılımız. Ne kadar geliştiğimizi fark edince dehşete düşüyorum. Daha iyiye de gidebiliriz daha kötüye de; ama ben kendimizi geliştirdiğimizi görmeyi umuyorum.

Minhyuk: Albümü kaydederken yeni yeteneklerimizi kullanırken, geliştiğimizi hissettim.  Eski albümleri dinlerken üzülüyorum, "O zaman, şunu böyle yapmalıydım" diyorum. Bu, geliştiğimizi fark etmemi sağlıyor.

---

Yeni bir proje hazırlıyorlar. En büyük amaçlarının ne olduğunu sorduğumuzda Jonghyun: "Uzun süre beraber olabilmek ta ki saçlarımız grileşene kadar. Bu bizim hedefimiz ve bence bu en harika şey." dedi.

Yonghwa: Dijital müzik listelerine baktığımda, mutlu oluyorum; bu yüzden her gün annemi arıyorum. Annem: 'Bu şarkıyı çok beğendim' diyor ben de 'Oğlunun şarkısı olduğu için beğeniyorsundur' diyorum. Sonra annem, 'Hayır, bu şarkı omuzlarımı hareket ettiriyor' dedi (gülüyor)

Bir idolün kendi başına şarkı yazmasına hala ön yargıyla yaklaşılıyor.

Yonghwa: Böyle düşünebilirler. Aklımda bir şey olsaydı, bu yorumları dikkate alabilirdim; ama ben şarkı bestelemeye orta okul 3. sınıfta başladım. Kendimden eminim. O yorumları umursamıyorum.

Jonghyun: Yonghwa hyung bir yıl ara verdiğinde, bir sürü şarkı besteledi. Bir fabrika gibi. Bu sebeple ben sadece bir şarkımı ekleyebildim.

Sanbaelerimizden ve menajerimizden tavsiye ve öneri alıyoruz. Ama bu kadar, gerisi bize ait. Bütün fikirlerimizi iyi karşılıyorlar (kabul ediyorlar), böylece serbest bir şekilde çalışabiliyoruz.

Muhabir: Sizin hiç skandalınız olmadı. Hiç ciddi bir kaçışınız da mı olmadı?

Minhyuk: Bizim kaçışımız sadece kar kayağı yapmaya gitmek.

Jonghyun: Eğer tatilimiz varsa, dördümüz beraber kar kayağı yapmaya gideriz.

Yonghwa, "Biz şirketimizin örnek grubuyuz." diyerek herkesi güldürdü.

Ama bazen içki içiyorlar. Yeterince uyuyabilmek için, ertesi gün programları yoksa beraber içiyorlar.

Jonghyun: En mutlu olduğumuz zaman, dördümüzün beraber olduğu zaman. Bunu hiçbir şey geçemez.

Skandalla ilgili, "Meşgul olduğumuz için, programımız olmadığı zaman şarkı yapmalıyız. Konserlerimiz olduğu için, prova yapmalıyız. Kısıtlı zamanımız olduğu için, üyeler uyumayı tercih ediyor."

Yonghwa: İstesem, sanırım çıkabilirim. Ama hazır değilim. Başka şeyleri umursamak istemiyorum. Müzik aleti çalmak daha eğlenceli. Skandal istemiyorum. Eğer hoşlandığım kişi ilk adımı atarsa, çıkmayı düşünebilirim; ama ben ilk adımı atmak istemiyorum.

CNBLUE'nun şirketi onlara çıkmak konusunda cesaret vermiş. 

Jonghyun: Şirketimiz, 'Bir kızla çıkın. Açık açık anons etmenize gerek yok; ama isterseniz çıkabilirsiniz' diyor.

Yonghwa: Tanımadığım kişiler tarafından rahatsız edilmek istemiyorum. Birine zayıf yönümü göstermekten nefret ederim.

Yonghwa: Televizyon programlarında çok fazla konuşmam ve gülmem gerektiği için, sadece evde kalmayı tercih ediyorum. Kendi başıma olmayı seviyorum. Kalın bir perde çekerim, aromalı mumları yakarım, müzik dinlerim ve dinlenirim. Böyle rahatlıyorum.

Muhabir, biriyle çıkamadığı için mi aromalı mumlara düşkün, diye endişelendi.

Yonghwa: Benim hayatım da ilgi çekici. İstesem, sanırım çıkabilirim. Zamanımın olmaması sadece bahane. Ben sadece müzikten başka bir şeyle ilgilenmek istemiyorum. Müzik şimdilik daha eğlenceli.

Yongwa ve Jungshin: Kaderimizse çıkabilirim; ama ilk adımı ben atmam.

Jonghyun: Şirketimiz garip dedikoduları önlemek için birileriyle çıkmamız konusunda bizi cesaretlendiriyor. Ama tatilimiz olursa, halka açık bir hamama gidiyoruz. Şirketimiz hiç sorun yaratmadığımız için mutlu olmalı.


Yonghwa: Bu yılki hedefimiz, daha çok albüm çıkarmak ve daha çok tanıtım yapmak. Bir sürü şarkı yayınlamak istiyorum; çünkü hala bestelediğim bir sürü şarkı var. (gülüyor)

Jungshin: Çıkış yaptığımız ilk zamanlarda, Yonghwa hyung için üzülüyordum. Bütün ilgi onun üstündeydi ve bir sürü saçma programlara katılmak zorundaydı. Üçümüz yurtta duruyorduk, hyung çalışmak için çıkıyordu. Bu günler hep tekrar ediyordu. Ama şimdi, hepimiz biraz daha fark ediliyoruz. 

Yonghwa: Hepimiz dizilerde oynadık; ama birbirimizi pek övmeyiz. Ben yüz kızartıcı şeyler söyleyemem. Biz sadece takılırız. Geçenlerde, Jungshin'in bağırıp ağladığı bir sahne vardı. O sahnenin fotoğrafını çektim ve ona takıldım. "Gözünün sadece beyazını görebiliyorum."

Jonghyun: Diğerleriyle buluşunca, insanların hakkımızda konuşma şekillerine çok şaşırıyorum.  Hep sadece kendi kendimize takıldığımız için, diğerlerinin fikirlerini duyma şansımız yok. Kendi aramızda içki içeriz. İyi veya kötü şeylerin olması fark etmez, hep kahkahalarla biter. Çok iyi anlaşan grup arkadaşları olduğumuz için çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

Yonghwa: Kendi kendime çalışsam bir band olmazdık. Zamana ve konserlere ihtiyacımız var, kendimizi bunlarla geliştirdik. Bir tur bitirdikten sonra kendimizi kademe atlamış hissettik. Eski bir konserimizi düşününce, "Bir daha bu konseri yapamayacağız. Şimdi bir kez daha izleyemeyeceğim." gibi düşünüyoruz. (gülüyor)

Jungshin: Yurtta iyi anlaşmak artık hayatımızın bir parçası oldu. Beraber performans veriyoruz, şarkı besteliyoruz, bizim hayatımız bu. En çok kendi kendimize olmamızı seviyorum. Dışarıya çıkmayı çok da istemiyorum.

Yonghwa: Çıkışımızdan beri istediğim her şey gerçekleşti. Çok harika hissediyorum. İstediğim bir şey varsa, bu Billboard'da bir numara olmak. 30 yaşından sonra bunu gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum. (gülüyor)

Jonghyun: Running Man ekibinin çok iyi deneyimi ve takım çalışması var. Onları yenemem. Yonghwa hyung da çok deneyimli. Eğer hyungun peşine takılırsanız daha uzun süre hayatta kalırsınız.

Yonghwa: Kameranın çekim yapması umrumda değil. Kaybetmekten nefret ederim. Bu yüzden yapımcılar beni çok seviyor ve sık sık davet ediyorlar. Eğlence programlarında oturup konuşmaktansa koşmayı tercih ederim.

Jonghyun: CNBLUE'nun rengini belirlemememizin sebebi, hala genç olmamız. Biz sadece 1 - 2 sene performans sergileyen bir band değiliz. Eğer tarzımızı şimdi belirlersek, gelecekte müzik yaparken zorlanabiliriz. Şimdi ifade etmek istediğimiz müziği yapmak için sürekli değişeceğiz.

Jungshin: Biz dans eden bir grup değiliz, neden insanlar bizi seviyor? Yabancı ülkelerde dans idoller yeni, bandler daha samimi karşılanıyor. Yatağımda beraber uzanırken, küçük konserlerle ilgili çeşitli şeyler konuşuyoruz. Eğer şirketimizle ayarlayabilirsek, küçük bir kulüp turu yapabiliriz.

---

Jonghyun: Bir band olarak, canlı comeback performansları yapabildiğimiz için çok mutluyum; çünkü bu, bize inanan daha çok insan olduğu anlamına geliyor. Müzik programlarının çoğunun yönetmenleri band üyeleriydi. Canlı performanslarımızı görünce şaşırdılar ve "Bunu bir sonraki seferde bir daha yapalım" dediler. (gülüyor)

Yonghwa: Diğer üyeler dizilerinde başarılı oldukları için, benim yüküm hafifledi. Önceden kendi kendime el kol hareketleri hazırlamak zorundaydım; ama artık yapmak zorunda değilim. Bütün üyeler iyi gidiyor, sahnenin dolduğunu hissediyorum. Üyelerin kendine güveni arttı. Ben de kendime daha çok güveniyorum. Şimdi gittiğimiz yerlerde en iyisi olduğumuzu düşünerek performans sergileyebiliyorum.*Siteden yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Kaynak/Source: @saturnkr
Çeviri: @CNBuSrang @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder