İMZA KAMPANYASI

(Video Çevirisi) CNBLUE Sahne Arkası Röportajı

-Lütfen bize çıkış şarkısı I'm Sorry olan yeni albümünüzden bahsedin.

YH: Öncelikle toplam 6 şarkı var. Bütün şarkıları biz yazdık. Şu anda çıkış şarkımız I'm Sorry'nin tanıtım aşamasındayız. Umarım çok beğenilir.

-Klibinizden ve klibi çekerken yaşananlardan bahsedebilir misiniz?

YH: Öncelikle klibimiz Londra'da, rock'ın ana vatanında çekildiği için çok mutluyduk. Önce konserimiz vardı ve ertesi gün klibi çektik; ama beklediğimizden daha çok yağmur yağdığı için çekimimiz sürekli ertelendi. Böylece, Londra'da klibi çekmek için daha fazla zaman geçirdik. Çatı katı sahnesini, aslında bir gün önce bitirmemiz gerekiyordu. Çok yağmur yağdığı için, bir gün erteledik ve acele bir çekim yapmak zorunda kaldık. Ama o sahne en iyi sahneydi. Eğer o gün çekmeye karar vermeseydik, pişman olurduk.

-Hangi sanatçılar size  ilham veriyor?

YH: Ben ve Jonghyun, ikimiz de Bon Jovi ve gitarist Richie Sambora'yı seviyoruz. Minhyuk, Maroon 5 seviyor ve Jungshin de Maroon 5 seviyor. Ve biz her tarz müziği dinleriz; yani tek bir sanatçıdan etkilendiğimi söylemek doğru olmaz. Biz her tür müziği seviyoruz.

-Müziksel farklılıklarınız oldu mu? Eğer olduysa, nasıl çözdünüz?

YH: Jonghyun ballad şarkıları çok güzel yazar; ama bazen benden bile daha rock şarkılar yazdığı da oluyor. İkimizin de farklı müzik tarzımız olduğu için, müziğimizin daha çeşitli olduğunu düşünüyoruz. Yani müziksel farklılıklardan kurtulmak veya çözmeye çalışmak yerine, farklılık olmasını seviyoruz.

-Japonya albümlerinizdeki daha sert rock müzik tarzınız, Kore albümlerinizdeki müzik tarzınızdan biraz farklı. Hangisi daha çok CNBLUE?

YH: Bence bizim tarzımız, albümlerimizde çok fazla farklı türde müzik olması. Tarzımız şöyle tanımlanabilir, örneğin, groove rock, alternatif rock ve modern rock. Ve biz kendimizi birçok kitlenin beğeneceği mainstream band olarak düşünüyoruz.

-Müziksel ilhamınızı nereden alıyorsunuz?

JH: Genelde işle çok meşgul olduğumuz için, dolaylı olarak film veya dizilerden ilham alıyoruz. Son zamanlarda, genel olarak günlük yaşamlarımızdan ilham alıyoruz. Sadece yolda yürüyoruz ve bir anda aklımıza bir şeyler geliyor. Onları şarkılarımıza ekliyoruz.

-Jungshin, kısa saçı mı tercih ediyorsun, uzun saçı mı?

JS: Uzun saçı seviyorum; ama şimdi kısa saçımı da seviyorum. Sanırım, uzun saçlı olduğum için çok sinir bozucu şeyler oldu. Ama son zamanlarda tekrar uzatmayı düşünüyorum. Sanırım %50-%50.

-Minhyuk, senin de çok güzel bir sesin var. Şarkı söylemeyle ilgili planların var mı?

MH: Evet, şey, sadece iyi bir sesin var diye şarkı söyleyemezsin. Ama madem iyi bir sesimin olduğunu söylüyorsunuz...

YH: Sen de katılıyor musun? Sen, kendin de böyle düşünüyor musun?

MH: Hayır, ben öyle düşünmüyorum. Şarkı söylemek için, vokal yeteneğinin de olması lazım. Yonghwa ve Jonghyun'un şarkı söylemesini duyduktan sonra, benim için şarkı söylemenin iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum.

-Jonghyun, hayranlarınla ilginç ya da güzel (?) anıların var mı?

JH: Evet, ilginç bir deneyim... Bence en ilginç olaylar, konserlerdeki hayran buluşmalarında oldu. Programlarımızda, hayranlarımızı görünce, onları ilk görüşüm olsa da kendimi onlara yakın hissediyorum. Ve sanki onları hep görüyormuşum gibi (hissediyorum). İşte böyle.

-Yonghwa, şarkı söylediğin zaman, sesinde acıyı hissedebiliyoruz. Şarkı söylerken gerçek deneyimlerinden mi yardım alıyorsun?

YH: Her gün canım yanıyor, her gün. Ah... Ama [gerçekten].. bilmiyorum. Çok fazla aşık olmadım, deneyimlerimi en iyi şekliyle değerlendirmeye çalışıyorum. Bazen gerçek aşk deneyimlerimi abarttığım da oluyor. Yani, bence şarkılarda acının olmasının sebebi kendi deneyimlerim.

-Bu yıl başka projelerde yer almak gibi bir planınız var mı?

JS: Evet, ben 'My Daughter Seo Young' dizisinde oynuyorum; ama yaklaşık bir ay sonra bitecek. Ve Mart'tan sonra da dünya turumuz var; yani konserlerimize ve dünya turuna odaklandık. Eğer iyi bir fırsat olursa, hepimiz tekrar oynamak isteriz.


-Hepiniz oyunculuk yaptınız. Sizce gruptaki en iyi oyuncu kim?

MH: Yonghwa duygusal sahneleri oynamakta çok iyi. Biliyorum; çünkü bir dizide onunla beraber oynadım (*Heartstrings/You've Falling For Me). Bence en iyi oyuncu Yonghwa.

-Bu yıl için planlarınız nedir?

JS: Şu anda, Mart ayında başlayacak olan dünya turu için plan yapıyoruz. Kesinleşen ve kesinleşmeyen ülkeler var. Mümkün olduğunca fazla yere gitmek için elimizden geleni yapıyoruz, özellikle Endonezya gibi daha önce hiç gitmediğimiz ülkelere. Lütfen bize sevginizi ve desteğinizi gösterin.

-2013 için amaçlarınız ve hayalleriniz nedir?

YH: Ah...Öncelikle Kore'de promosyon yaptıktan sonra, dünya turu... Umarım eğlenceli bir dünya turu yaparız. Eğer şartlar el verirse, umarım daha sık albüm yayınlayabiliriz.

MH: Evet öncelikle umarım, 10 ay sonra ilk yayınladığımız I'm Sorry'nin promosyonları ve planlanan dünya turumuz iyi bir şekilde biter. Umarım yaptığımız her projede elimizden geleni yaparız ve her günü ve yılı iyi bir şekilde bitiririz.

JH: Her yıl, bir band olarak (albüm) promosyonu yapmaktan keyif alıyoruz, umarım bu yıl kötü bir şey olmaz ve şimdi olduğu gibi çok seviliriz.

JS: Benim 2013'te CNBLUE için kişisel isteğim, 'My Daughter Seo Young' çekimlerini iyi bir şekilde bitirmem ve hayranlarımızla harika anılarımız olması, dördümüzün başaralı bir dünya turu yapmamız ve Kore'de harika bir konser vermek için dönmek.

-Son sözler...

YH: KBS World Radyo dinleyicileri, mutlu yıllar! Lütfen grip olmamaya dikkat edin ve bizi, CNBLUE'nun şarkısı I'm Sorry'i ve albümümüz RE:BLUE'u çok sevin. Dünya turumuzu planlıyoruz ve umarız hepiniz gelebilirsiniz. Her neyse, çok teşekkür ederiz. Yakında tekrar görüşmek üzere. Biz CNBLUE'yduk. Teşekkürler!

*Siteden yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Kaynak/Source: @cnbluestorm
Çeviri: @CNBuSrang @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder