İMZA KAMPANYASI

FNC Entertainment CEO'su Han Sung Ho Röportajı

NOT: CNBLUE ve FTISLAND ile doğrudan ilişkili olmayan sorular çevrilmemiştir.

"İyi Donanımlı" Yapımcı

Soru: İş misyonunuz nedir?
CEO Han: "İyi bir içerikle pozitif sosyal etki yaratalım."

Soru: "İyi içerik" ne demek?
CEO Han: "İçeriğimizi kullanarak insanlarda pozitif etki yaratmak ve böylece halkı ve medyayı pozitife yönlendirmek."

Soru: Neden müzik yerine "içerik" diyorsunuz?
CEO Han: İlk olarak müzikle başlamış olsak da, iş alanımız artık sadece müzikle sınırlı değil.

Soru: Haziran 2006'da şirketi kurduğunuzdan beri, 2007'de FTISLAND ve 2010'da CNBLUE gruplarını çıkardınız, FNC'nin kendine has bir rengi olmalı. FNC'nin rengi nedir?
CEO Han: FTISLAND, CNBLUE ve Juniel gibi şarkı söyleyen ve müzik yapan sanatçı idoller çıkarıyoruz. Şirketimizi kurduğumuz zaman, ayrıca FNC Akademi'yi de kurduk. Müziksel yeteneğini kendi kendine geliştirebilen sanatçıları keşfetmemizin, bizim rengimiz olduğunu düşünüyorum.

Soru: Hayranlarla nasıl iletişim kuruyorsunuz?
CEO Han: Hayranlarla ilgilenen çalışanlarımız, hayranların fikirlerini toplayıp, hayranlarla şirket arasında bir köprü kuruyor.

Soru: Müzik dışındaki iş planlarınız neler?
CEO Han: Şirketimiz eğlenceyle (akademi, konser, dizi, yapımcılık vs.) ilgili olmayan şeylerle ilgilenmiyor.

FNC Sanatçıları

Soru: FTISLAND ile tanışmanızın ardında bir hikaye var mı?
CEO Han: Yok. 4 - 5 kişilik bir grup hayal ettim ve üyeleri seçmelerle seçtim.

Soru: Sizin için daha özel olan bir sanatçı var mı?
CEO Han: Benim için hepsi çok özel. Ama FTISLAND ve CNBLUE, başlarda benimle birlikte mücadele ettiği için, onlar benim için daha özeller.

Soru: Yeni grup için planlarınız nedir?
CEO Han: Bu yılın ilk yarısında yeni bir grup çıkarmayı düşünüyorum. Bu işe başladığımdan beri yapmak istediğim tarzda bir grup. Bir erkek grubu ve FTISLAND ve CNBLUE'dan farklı bir grup.

Soru: Her grubun adının anlamı var mı?
CEO Han: FT'nin anlamı "Five Treasure Island (5 Hazineli Ada) gibi olmak", CNBLUE'nun anlamı, "Code Name Blue(Kod Adı Mavi)" çünkü modern ve havalı olduğunu düşündüm. AOA, "Ace of Angels (Meleklerin Ası)"; 8 kişilik bir dans grubu ama 5 üye ayrıca band (*müzik yapan) takımı. Melekler insanlara farklı şekillerde göründüğü için, AOA farklı renklere sahip olmayı umuyor. Sanırım, halkın onları daha çok tanıması biraz zaman alacak.

Soru: Genelde gruplara isim veren kim?
CEO Han: Şirket çalışanları, fikirlerini söyler; ama grupların durumunu, rengini ve konseptini en iyi ben bildiğim için, genelde ben isim veririm.

Soru: FNC'nin gelecek lideri kimler?
CEO Han: Juniel, AOA ve yakında çıkacak olan erkek grup. Ayrıca, bu yılın ilerleyen zamanları için birçok oyuncuyla da anlaşma yapıyoruz.

Soru: Juniel'i nasıl buldunuz?
CEO Han: Gitar çalan, şarkı sözü yazan ve şarkı besteleyen bayan şarkıcı arıyordum ve Juniel'i orta okul öğrencisiyken şirkete aldık. Gitar dahil enstrüman öğrenmeye çok hevesli. Ayrıca şarkılarında ve şarkı sözlerinde kendine has bir çekiciliği var. Onun başarılı olacağını umuyorum.

Soru: Şirket konseri için planlarınız nedir?
CEO Han: Bu yılın sonunda 'FNC Brand Konseri' başlatmayı düşünüyorum. Ama herkesin yurtdışı programlarına uymalı.


FNC & Dünya

Soru: Japonya dışında yurtdışı planlarınız nedir?
CEO Han: Asya'da, Japonya'dan sonra en büyük piyasa Çin. Ayrıca Amerika ve Avrupa'ya da gitmemiz (açılmamız) gerektiğini düşünüyorum. Ama piyasanın durumuna göre stratejimiz de faklı olacaktır. Çin'de konser ve etkinliklerle hayranlarla bizzat buluşmak daha önemli; Amerika için youtube gibi araçları etkili bir şekilde kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Bence, Kore Asya'da kültüre öncülük ediyor; çünkü komşularımızın çoğu bizi seviyor ve kaliteli şeyler üretebilme yeteneğimiz var.

Soru: Yale Üniversitesi öğrencileri yakın zamanda FNC'yi ziyaret ettiler. Onlara ne söylediniz?
CEO Han: Sanırım bizi ziyaret etme sebepler, dans ağırlıklı KPOP sektöründe band (müzik yapan, müzik aleti çalan grup) yetiştirmemiz. İşe nasıl başladığımı merak ettiler, ben de bazı şeylerle ilgili farklı düşündüğümü açıkladım. Herkes, "Hayır" dediğinde, ben kendime inandım ve farklı bir bakış açısıyla başladım. O zamanlar, "İyi görünümlü (güzel, yakışıklı) insanlara müzik aleti çalmayı öğretmek hoş olmaz mı?" diye düşündüm.

Soru: Yurtdışında yaptığınız hayır işleri var.
CEO Han: Corte D'lvoire'da CNBLUE Okulu kurduk. Bu okul, oradaki aç çocuklar için. Başka şirketlerdeki sanatçılar da kendi adlarını verdikleri okul kurmak istiyor. Ayrıca çeşitli organizasyonlar için sermaye sağlıyoruz. CNBLUE ve FTISLAND konserlerinden sonra gönüllü oluyorlar ya da bağış yapıyorlar.

Soru: Yurtdışındaki ülkelerle karşılaştırılınca Kore'de evrim eksikliği var.
CEO Han: Biz zamanın ilerisinde olduğumuz için seviliyoruz. Ama aynı zamanda farklı ve garip de hissedebilirdik. Ama hayal kırıklığı yaşamak yerine, bunu öncü olmamızın bir eksisi olarak düşündük ve durumun keyfini çıkardık.

Soru: Yurtdışı başarılarınız neler?
CEO Han: KPOP yurtdışında büyürken, insanlara band'lerin de olduğunu gösterdik. CNBLUE için Asyalı bir band'in dünya turu yapmasının mümkün olduğu gösterdik. Ve konser biletlerinin tamamı tükendiğini göz önünde bulundurursak, bence KPOP'ın gelişmesinde rol aldık ve KPOP'ın reklamını yaptık.

Soru: Yurtdışındaki farklı durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?
CEO Han: Kore'deki reklamcılarımız, hayran kitlelerine ve etkilerine bakıyor. Bazen, yapımcı ekibimiz ülkeyi bizzat ziyaret ediyor.

Soru: Dünya Turu için kaç ülkeye gitmeyi düşünüyorsunuz?
CEO Han: 12 - 16 ülkeye gitmeyi düşünüyoruz, Güney Amerika, Okyanusya, Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Asya da dahil.

Soru: Yabancı sanatçılarla işbirliği yapmayı planlıyor musunuz?
CEO Han: İngiltere'deki müzisyenlerle işbirliği yapmayı düşünüyoruz.

CEO Han'dan

Soru: Halk, devlet, medya ve müzik sektöründeki şirketler için umutlarınız nedir?
CEO Han: "Satın alıp dinle" fikri bizde yaygın değil. İçeriğimizin (ürünümüz, yaptığımız şey) değeri için para ödememiz gerektiğinin farkında olmalıyız. Halkımız özgür ve sınırsız olmaya alışkın. Ama emeğinin karşılığı verilmezse, bir şirketin sağ kalması mümkün değildir. İnsanların üretim yapmaya (*müzik) devam etmesi için, yatırım yapmalı ve satın almalıyız.


Medya konusunda, iyi planlanmış bir program KPOP'un büyümesine yardım ederken, düşüncesiz etkinlikler KPOP'ın kalitesini düşürebilir. Müzik, onu yaratan sanatçılara bağlı olduğu gibi prodüktörle de ilgilidir. 

Soru: Halk için?
CEO Han: FNC Entertainment sanatçılarını sevdiğiniz için teşekkürler. Beklentilerinizi karşılayan bir şirket olmak için daha çok çalışacağız. Teşekkürler.


*Siteden yazı çıkarmak ve alıntı yapmak yasaktır.

Eng. Trans & Source: @djpri.tumblr @wstarnews
Çeviri: CNBuSrang @TurkishBoice


1 yorum:

Yeni erkek grubunu çok merak ettim.Umarım düşündüğüm gibi olur...

Yorum Gönder