İMZA KAMPANYASI

Hong Kong Basın Konferansından Yong Hwa Röportajı1) CNBLUE Jung Yonghwa, '' Rengimizi Kaybetmeyeceğiz"

CNBLUE rengini kaybetmeyeceğini ifade etti.

2013 Dünya Turu Hong Kong Blue Moon konserinden önce Asia World Expo Arena'da düzenlenen basın konferansında Kore medyasıyla görüşen CNBLUE röportaja, "Dünya Turu yapan ilk Koreli band olmak büyük bir onur" sözleriyle başladı. 


Jung Yonghwa: ''Bence en önemli şey, yurtdışındaki hayranlarımıza daha önce görmedikleri yönlerimizi göstermek. Odak noktamız şarkılarımız olacak. Bu sınırlar içinde detaylı bir çalışma hazırladık. Amacımız performansımız sırasında CNBLUE'nun kendi vokal ve enstrüman stilini korumak'' dedi. Buna ek olarak ''Dans odaklı performanslar'ın kareografiye uygun görsel efektleri var, ancak biz enstrüman çaldığımız ve canımız ne isterse onu yaptığımız için, konser boyunca yaptığımız değişiklik bizi diğerlerinden farklı kılıyor.'' sözleriyle onları diğer, dans gruplarından ayıran en büyük farkı ortaya koydu.


2) ''Konserin gidişatını kontrol etme konusunda hala iyi değilim.''

CNBLUE üyesi Jung Yonghwa, gelişimiyle ve sınırlarıyla ilgili itirafta bulundu.


Jung Yonghwa, ''Bazen konser sırasında, aşırıya kaçabiliyorum (performansımda).'' açıklamasında bulundu.

Yonghwa güldü ve '' İlk performansımızda, imajıma ve ince detaylara çok özen gösterdim. Görselliğe odaklanarak, iyi görünmeye çalıştım.'' dedi ve ekledi, ''Daha fazla performans gösterdikçe farkettim ki asıl önemli olan seyirciyle iletişim kurmak. Bu şekilde, hem ben hem de seyirciler eğlenebilir, bu yüzden onlarla iletişim kurmamız gerek.''


'' Benim toyluğumdan bahsedecek olursak, zaman zaman girişlerde çok enerjik başlıyorum. Sık sık,  boğazımın iyi olduğunu düşünüyorum ve dozunu kaçırıp sonlara doğru acı çekmeye başlıyorum. Konserdeki o atmosfer beni gerçekten de etkisi altına alıyor. Hala tempoyu iyi ayarlamak için çalışmaya ihtiyacım var.'' açıklamasında bulunan Yonghwa, muhabirleri kahkahaya boğdu.

3) ''Oyunculukla müzik arasında karşılıklı bir etkileşim var, ama esas olan müzik.''

Jung Yonghwa, ''Eski performanslarımızı izlediğimde, utançtan iki büklüm oluyorum. Performanslarımız o zamanlar için idare eder, ama günümüze göre bayağı kötü. En büyük değişim ise, şu anda  en iyi performansımızı göstermek için beyin fırtınası yapıyoruz. Önceden, ne istersek onu yapardık ama şimdi hayranlarının isteklerini de göz önünde bulunduruyoruz.'' sözleriyle olgunlaşmış yönlerini ortaya koydu.


''Bence en önemli şey CNBLUE'nun kendi rengini göstermek. Biz, eski şarkıları kendi stilimizi vurgulayarak uyarlamaya çalıştık. Yurtdışında sevilmemiz bizi daima etkiledi. Bence, Dünya Turu yapabilmemiz bizden önceki büyüklerimizin önayak olmasıyla mümkün oldu.'' açıklamasında bulundu.


Bütün CNBLUE üyeleri müzisyenliğin yanı sıra oyunculuk da yapıyor. Bu ikisi (müzik ve oyunculuk) arasında bir sinerji olduğunu söylüyorlar. Jung Yonghwa ''Birçok hayranımız bizi dizilerimiz aracılığıyla tanıdı ve sevdi, buna minnettarız. Bence hepimizin çeşitli alanlarda aktif olmasının sebebi bu. Fakat bizim için asıl önemli olan müzik.'' diyerek müziğin onlar için öneminin altını çizdi.

4) '' İyi görünmek istiyorum.''

Jung Yonghwa, ''Bazı kişilerin bizi gördükten sonra performans göstermeye başladığını ya da band (enstrüman çalan grup) müziğini bizim sayemizde sevmeye başladığını söylemeleri gerçekten çok tatmin edici bir durum. Daha çok çabalayacağız'' dedi.

5) '' Cho Yong Pil sunbaenim gibi olmak istiyorum.''

''Cho Yong Pil'in şu anki müziği hakkında düşüncelerin nelerdir?'' sorusuna Jung Yonghwa, ''İlk duyduğumda gerçekten çok şaşırdım, onun inanılmaz olduğunu düşündüm. Modern müziği nasıl bu kadar iyi söyleyebilir? Doğrusu, müzik gerçekten de sağlam bir deneyime sahip olmayı gerektiriyor.'' sözleriyle cevap verdi ve devam etti, '' Ben, onun yaşına geldiğimde o günün trend müziğine uygun bir yol açıp açamayacağımı bile düşündüm. Zamanın önemini ve müziğin zamansız (deneyim olmadan) kazanılamayacağını bir kez daha anladım. Gerçekten, onun gibi olmayı çok isterdim.''


6) Fazla sade? Dövme istiyorum.

CNBLUE üyesi Jung Yonghwa dış görünüşünü değiştirmeye yönelik arzusunu dile getirdi.


Jung Yonghwa, ''Görünüşümü değiştirmek istiyorum ama kararsızım. Birçok şeyi denemek istedim, mesela dövme ancak hayranlar istemediği için vazgeçtim. Zaten şimdiden bir sürü piercingim var. Eğer göz önünde olan biri olmasaydım, mümkün olduğunca özgür olmaya çalışırdım.'' itirafında bulundu ve sözlerine ''Oasis gibi düşündüklerini özgürce söyleyen rock yıldızlarını gördüğümde, onların havalı olduklarını düşünüyorum ve bu tavrından memnuniyet duyuyorum. Ayrıca biz böyle olsaydık, insanlar nasıl tepki verirdi diye düşünüyorum.'' dedi.

7) CNBLUE, '' En sonunda, dizilerdeki hayranlarımız müziğimizi de çok sevecek.''

CNBLUE band olma ve oyunculuk arasındaki ilişki hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

''CNBLUE yalnızca Kore müziğiyle değil aynı zamanda Kore dizilerinde rol alarak da Hallyu yolunda yürüyor. K-pop ve K-dizi hayranlarından ne tür bir sinerji alıyorsunuz?" sorusuna lider Yonghwa ''CNBLUE'nun temeli müzik.'' cevabını verdi.


Ayrıca Jung Yonghwa, ''Kuşkusuz, bizi müziğimiz için seven hayranlarımız olduğu kadar, bizimle ilgilenmeye dizilerde gördükten sonra başlayan hayranlarımız da var. Hayatlarında ilk defa konserimize gelen hayranlarımızdan, bizi dizide gördükten sonra müziğimizi dinlemeye başladıklarına dair sözler duyuyoruz. CNBLUE olarak bir arada olduğumuz zaman, müziğimize konsantre olmalıyız fakat bizi dizilerden seven hayranlarımıza da minnettarız. Başka alanlarda da yoğun çalışmalar yaptığımızda, odak noktamızın müzik olduğunu aklımda tutuyorum. En sonunda müziğimizi de seveceklerine inanıyorum. Başka aktivitelerde bulunurken sahip olduğumuz zihniyet bu.

8) ''Bilboard Listesi'ne gireceğiz.''

CNBLUE üyeleri birkaç yıl içinde Billboard Müzik Listesinde yüksek sıralarda yer alacakları konusunda kendilerine güveniyor.


JYH sözlerine şöyle başladı, ''Önceden, amacımın Billboard Listesi'nde birinci olmak olduğunu söylediğimde, herkes güldü. Zaman geçti ve PSY sunbaenim dünyanın her yerinde ünlü oldu.Onu izlerken, eğer doğamda bunu yapabilme gücü taşıyorsam nereye gidersem gideyim kendime daima güvenirim diye düşündüm. Bence şu an kapasitemi geliştirme aşamasındayım.'' sözlerine gülümseyerek devam etti, ''Bence 32 yaşıma geldiğimde Billboard'da 5. oluruz ve 35 yaş civarındayken 1. lik ve 2. lik elde edebiliriz. Günün birinde, New York'ta Times Square'de konser verebiliriz.''

9) CNBLUE'nun gücünü korumasının sırrı '' Bol uyku ve ses tellerini korumak''

CNBLUE üyeleri güçlerinin sırrını açıkladılar.


Jung Yonghwa, sırrını ''Mümkün olduğunca çok uyumaya çalışıyorum ve yatağa yatmadan önce egzersiz yapıyorum. Prova yaparken, boğazımı (sesimi) olabildiğince korurum.'' sözleriyle açıkladı. ''Boş zamanlarımızda oyun oynar ya da film izleriz. Kendimize biraz vakit ayırırız.'' dedi.

10) ''Konser sırasında düştüm.''

Konser sırasında, beklenmedik kazalar yaşanır. Jung Yonghwa kendi yaşadığı aksiliklere  örnek olarak, ''Gitar penam sık sık kırılıyor, su şişesini açmaya çalışırken aydınlatmayla birlikte geriye düştüğüm bile oldu. Aydınlatma  çok sıcaktı fakat hayranlar gülüyordu bu yüzden belli etmeden konsere devam ettim. Ne kadar sıcak olduğunu ancak şarkıyı bitirdikten sonra hissedebildim. O anı hatırlamak bile tüylerimi ürpertiyor. Belki de aydınlatma patlasaydı çok havalı görünürdü.'' sözleriyle yaşadığı bu ürpertici deneyimi paylaştı.

 *Siteden çeviri çıkarmak veya alıntı yapmak yasaktır!*

Kaynak/Source: Just JHY
Çeviri: Eun Jung @TurkishBoice


2 yorum:

Gayet güzel bir röportaj olmuş.Çevirileriniz için çok teşekkürler.Biz onlara her zaman güveniyoruz.Yeter ki her zaman kendileri olsunlar...^^

Yorum Gönder