İMZA KAMPANYASI

Mavi Kuş CNBLUE ve Sevgi Genlerinin Başlangıç Noktası


“Bir başkasının çatısı altında mutluluk aramak ahmaklıktır. Mutluluğun mavi kuşunu kendi çatının altında aramalısın.”

Muhtemelen Maurice Maeterlinck’in “The Blue Bird” tavsiyesine uyan en ünlü grup K-Pop erkek band grubu CNBLUE’dur. CNBLUE 4 yetenekli sanatçı Lee Jong Hyun, Kang Min Hyuk, Lee Jung Shin ve lider Jung Yong Hwa’dan oluşmaktadır.

Grubun tam adı “Code Name BLUE” aslında (BLUE) bir renk olan mavi değil; grup üyelerin niteliklerini temsil eden kelimelerin baş harflerinden oluşan bir sözcüktür. Yine de bu, her üyenin mutluluğu birbirinde bulup, bu hazineyi dünyaya yayma felsefesi “The Blue Bird”ü temsil ediyor. Sonuç olarak CNBLUE, dört farklı karakteri temsil eden üyelerden sevgi üreten bir fabrika metaforudur: Burning Lee Jong Hyun, Lovely Kang Min Hyuk, Untouchable Lee Jung Shin ve Emotional Jung Yong Hwa.

Jong Hyun bir “Altın Çocuğun” tüm özelliklerine sahiptir. Uzun boy, yakışıklı bir yüz, göz kamaştırıcı taekwondo, judo ve yüzme yetenekleri ve akıcı bir Japonca. Yine de o gururu olarak sadece CNBLUE’yu seçti ve geçen Ağustos’ta Oricon Style dergisine verdiği röportajda (CNBLUE'nun) gerçekten harika bir takım olduğunu söyledi. (Oricon röportajını okumak için Tıklayınız) Grubun lideri Jung Yong Hwa da onun sözlerine katıldı ve gerçekten mutlu bir grup olmalarından gurur duyduğunu ekledi. Kore’de olsaydı “altın çocuk” Jong Hyun’un açıklaması iğnelemelerin yanında çok alçak gönüllü olarak görünürdü. Bununla birlikte üyelerin sesleri, ekiplerine olan gerçek sevgilerini kanıtladı.

Liseden mezun olur olmaz dört üye de zorluklar yaşadı. Tokyo’nun Shinjuku İstasyonu, Shibuya İstasyonu, Yoyogi Park ve diğer mekanlarda oldukça az izleyici topluluklarına performans sergilemek zorundaydılar. (Ç/N: Orjinal yazıda böyle; ama Jungshin, Minhyuk ve Jonghyun Kore'de çıkış yaptıktan sonra liseden mezun olmuştur; yani Japonya'da sokak performansları sergilerken mezun değillerdi.) Bir keresinde hafta sonu performansları sırasında Yoyogi Park’tan kovuldular. Bu düşmanlıklara rağmen Jung Shin anılarını anlatırken “Sahip olduğumuz müzikle mutluydum ve grup arkadaşlarım zorluklara göğüs germeme yardım ediyordu.” dedi. Onların eğlencesiyle üzüntüsüyle süren dostlukları, şarkı sözlerine de yansıdı. Mesela “Feeling”.

Yüzümde bir damla gözyaşı, yüzümde ter boncukları
İşte cennet budur.
Kafam karışık. Şaşkınlık içindeyim.
Gözyaşları içindeyim. Ve beni parçala.
Kafam karışık. Karışmaya devam ediyor.
Ama bunların tadını her gün çıkaracağım.


Sevecenlik sadece Min Hyuk’a atfedilmiş bir nitelik değildir. Jung Shin ve Yong Hwa'nın farklı programları varken, Jung Shin’in lideri arayıp “İyi geceler hyung. Masanın üzerine biraz vitamin koydum. Uyumadan önce mutlaka iç” demesi lider Yong Hwa’yıçok etkilemiştir. Geçen yıl Japon Junon dergisiyle yapılan bir röportajda Min Hyuk, Jong Hyun’un gerçek abisi gibi olduğunu itiraf etmişti. Diğer yandan Jong Hyun ise Min Hyuk’u öz annesi gibi şefkatli olarak tanımlamıştı. Jung Shin ise, güneş gibi sıcacık bir kalbe sahip olduğunu söyleyerek grubun liderini övmüştü. Her biri dostluklarının yaşlanıncaya kadar süreceğini vurguluyor. 

Gerçek sevginin tadına varmış CNBLUE, mutluluğu taşıyor ve etrafına yayıyor. Çıkışlarından bu yana geçen 4 yılda, grup konserleri sırasında hayranlarına duygusal yoğunluklarını iletmiştir. (Ç/N: Grup ilk olarak Japonya’da bağımsız bir grup (indie*) olarak çıkış yapmıştır. Yaklaşık 1 yıl sonra Kore’de resmi çıkışlarını yapmışlardır.) Bunun yanında 3 yıldır ihtiyaç sahiplerine yardım ederek topluma geri ödeme yapıyor. Yong Hwa, Kore’nin internet potalı Naver’da toplumsal hizmet etmenin yollarını soran ilk ünlüdür. 5 Nisan 2011’de gönderdiği soruya sayısız cevap ve övgü aldı. 

Grup mutluluk dağıtma ruhunu fark eden CNBLUE, ulusal ve uluslar arası alanda muhtaçlara yardım çalışmaları sürdürüyor. Donation Concert.com (www.k-popgiveconcert.com) aracılığıyla müzik yeteneklerini kullanarak, huzur evinde yaşayan yaşlılar için, Haziran 2011’den beri Korea Food for Hungry International'a senelik pirinç yardımı yapıyorlar. Uluslararası alanda Burkina Faso’nun  Niamadougou köyünde “CNBLUE okulu” inşa ettirdiler. Ayrıca, 4 Nisan’da Afrika’da başka bir okul yaptırmak için gelirinin bağışlanacağı bir Dünya Turu’na başladılar. CNBLUE oyunculuk için çekimlere gitmek ve şarkı kayıtları çemberi içindeki yoğun programlarına rağmen, daha fazla bağış elde edebilmek adına Asya, Avrupa, Okyanısya, Kuzey ve Güney Amerika’da gerçekleşecek Dünya Turları’na ara vermeden devam ediyor. 

6 Nisan’da Tayvan’da 11,000 hayran için verdikleri konser, yerel kanal CTV News ve diğer ünlü kanallarda yayınlandı. Konserde unutulmaz anlardan biri Yong Hwa’nın kendi bestesi “I’m Sorry”yi enerjik ezgiler taşıyan orijinal versiyonun ardından, şarkının bir kısmını akustik söylediği bölümdü. Albümdeki diğer şarkı “Coffee Shop”un seyircilerden aldığı coşkulu alkış, “RE:BLUE”nun  U.S. Billboard Dünya Albüm Listesi’nde 1. olmasının kanıtı oldu. CNBLUE tura 13 Nisan’da Singapur’da, onu takiben Bangkok ve Hong Kong’da; Mayıs ayında Seoul’de son olarak da Haziran ayında Sidney, Filipinler ve Pekin’de devam edecek.

Üyeler çektikleri zorlukların gerçek insan sevgisini keşfetmekte ışık tuttuğunu itiraf etti. Onlar arzuyla paylaşmak istiyor ve yoksulluğun zorluklarını hafifletmeyi diliyor. CNBLUE, dünyamızın umudunu temsil eden “The Blue Bird”e gün geçtikçe daha fazla benziyor.


*Siteden çeviri çıkarmak veya alıntı yapmak yasaktır.*

Kaynak: CNBLUESTORM
Çeviri: unDineee@Turkish Boice
Düzenleme: @CNBuSrang@Turkish Boice

0 yorum:

Yorum Gönder