İMZA KAMPANYASI

CNBLUE Yalan Haberler Yaydığı İçin Crying Nut'a Dava Açtı


Dört kişilik rock band CNBLUE bu senenin başlarında kendilerini telif ihlali gerekçesiyle dava eden indie grup Crying Nut'a karşı dava açtı. Yonhap News'e göre CNBLUE yanlış bilgi verme gerekçesiyle Crying Nut'a dava açtı.


CNBLUE'nun şirketi FNC Entertainment'ın kanuni temsilcisi Seul Merkez Bölgesi Mahkemesi'ne 27 Haziran'da Crying Nut'a "Hukukta uygulanabilir cezası olan, yalan haber yayma" gerekçesiyle karşı dava açtığını duyurdu. Fakat talep edilen miktar veya tutanakları içeren konu hakkındaki daha detaylı bilgiler halka duyurulmadı.

FNC Entertainment, CNBLUE adına yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Crying Nut, CNBLUE'yu telif haklarını ihlal etmeleri gerekçesiyle dava etmişti. Dava devam ederken sanki kesinleşmiş bir gerçekmiş gibi bunun hakkında söylemlerde bulundular. CNBLUE'nun tüm yaptığı çıkışlarından sadece altı ay sonra yayın stüdyosunun hazırladığı enstrümanların olduğu bir parçayı söylemekti." Daha önce hem yayın stüdyosu hem de grup istemeden yapılan bu yanlışlık için özürlerini sunmuştu. 

Grubun temsilcisi açıklamalarını şöyle sürdürdü: "CNBLUE, Hallyu star konumlarını kazanabilmek için zorlu stajyerlik (eğitim) dönemleri, performanslar ve istikrarlı çalışmalardan geçti; ama bu dava şöhretlerine onarılmaz zararlar verdi. Bu durum, onların morallerini önemi ölçüde baltaladığı için bu davayı açtık."

Hukuki savaş Şubat ayında CNBLUE yeni mini albümleri "Re:BLUE"nun promosyonlarını yaptığı sırada Crying Nut'ın telif hakları ihlali gerekçesiyle dava açması ile başladı. Crying Nut, CNBLUE'yu 2010 Haziran ayında (Crying Nut'ın bestesi olan) "Deadly Offside" performansında müzik aletlerini kendileri çalmadığını (*şarkının kaydedilmiş track'den çalındığını) iddia etti. M-net müzik programı için yayınlanan "M! Countdown", Japonya'da bir DVD olarak satışa sunuldu. 

M-net'in ana şirketi CJ E&M ve CNBLUE resmi bir özür yayınladı ama Crying Nut bu açıklamalara rağmen davayı sürdürmeye devam etti. 

Bu arada CNBLUE 31 Temmuz'da yeni singe'ları "Lady"i yayınlayacak diğer bir ayakları olan "2013 Blue Moon Dünya Turu" 24 Ağustos'ta Kuala Lumpur konseri ile devam edecek.

*Siteden çeviri çıkarmak veya alıntı yapmak yasaktır!*

Kaynak: Soompi
Çeviri: unDineee @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder