İMZA KAMPANYASI

[22.10.2012] Rockin’on Konser Raporu / Bir Rock Band: CNBLUE


Geçen yıl COUNTDOWN JAPAN 11/12’ye katılan dört üyeli Koreli band CNBLUE, Saitama Super Arena’da 9 konserlik ilk arena turunu tamamladı.
Cumartesi günü izlediğim konserde; onların gelişimleri karşısında açıkça hayran kaldım.

Geçen yıl, Yoyogi’de izlediğim 1. Gymnasium konserinde, müzikleri tamamen rock müzik çerçevesinde dolup taşarken, sahnedeki insanlar bir idol mü yoksa bir rock band’i mi olduklarına tam karar verememiş, duracakları yeri sanki biraz kaybetmiş gibi hissettirmişlerdi. Ama birkaç gün önce gördüğüm konserde, o duygu her ne idiyse ondan eser yoktu.

Onların, doğrudan doğruya kendi müzikleriyle beslenen bir “rock band” olarak kendilerini gerçekleştirdiklerini ve verdikleri güveni hissettim. Her şeyden çok, çaldıkları her şarkı, onların giderek daha da özgürleştiklerini hissettirdi.

Bir süre önce yayınlanan ilk büyük Japon albümleri  “Code Name Blue” ile haftalık Oricon listesinde 1. sıraya ulaştılar. Pop ve rock müzik türlerindeki yönelimlerinde yaptıkları muazzam değişim çeşitli zorluklar yaşatırken, bu zengin ve sağlam albüm konserlerindekinden bile daha başarılı şarkılarla dolu. Sanki öyle bir etkiyle yükselmişler ki, ifadelerinin sınırlarının genişlemesiyle önceki şarkıları daha maskülen/erkeksi bir hale gelmiş. Hiç kuşkusuz popülerlikleri ve enerjileriyle birlikte bu büyük arenayı kontrol edebilen güçlü tarzlarıyla, kendi görünümlerinin yönünü değiştirdiler.

Yıl boyunca, pek çok bireysel aktivite nedeniyle müzik kariyerlerinde bazı kısıtlamalar olmasına rağmen, böyle bir durum onları, bir band olarak, yeni bir döneme girmeye hazırlarken dördünün arasındaki bağı güçlendirmiş görünüyordu.  Bu turda, onların şu anki durumlarının zirvesine tanıklık ediyormuş gibi hissettim. (Nakamura)

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak yasaktır.*

Kaynak/Source: ro69.jp
Eng Trans: cnbluetheband via justjyh
Çeviri: mcnbl


0 yorum:

Yorum Gönder