İMZA KAMPANYASI

ASLA DURMAYAN BAND, CNBLUE: 2013’e BAKIŞ

Kore’nin Hallyu Band’i CNBLUE,  büyük başarılar elde ettikleri olağanüstü bir yılı daha, zaten sahip oldukları etkileyici geçmişlerine ekledi. Haydi hep birlikte onların fırtına gibi estikleri bu yıla ve 2014’e nasıl bir patlamayla gireceklerine dair planlarına göz atalım.
Kore’nin en ünlü sanatçılarından biri olan CNBLUE, dört yıl önceki çıkışlarından beri hayalini kurdukları hedeflere ulaşıyor ve başarı dalgasını sürdürüyor. 14 Ocak 2013’te, Kore’de yaklaşık bir sene aradan sonra, ‘RE:BLUE’ albümü yayınlandı ve nereye giderlerse gitsinler CNBLUE’nun dikkate alınması gereken bir güç olarak kabul görmesini sağlamlaştırmaya yardımcı oldu. Band’in lideri Jung Yonghwa tarafından yazıp bestelenen çıkış parçası ‘I’m Sorry’, şarkının yayınlanmasından sadece saatler sonra grafiklerde etkileyici bir “ALL KILL” yaptı. (Ç.N Kore'nin tüm müzik listelerinde birinci sıraya yerleşti.) Kısa süre sonra CNBLUE’nun, daha önce hiçbir band’in yapmadığı şekilde, geri dönüş sahnelerini tamamen canlı performanslarla yapacağı açıklandı. CNBLUE hiçbir masraftan kaçınmadı ve bu, saatler süren ön kayıt ve gece yarılarına kadar çekim yapmak zorunda kalmaları anlamına gelse bile onlar olabildiğince çok müzik programında yer alabilmek için kendi enstrümanlarıyla canlı bir şekilde performans sergileyecek olmalarını kesinleştirmek için gereken tüm ödemeleri üstlendi. 24 Ocak’ta band’in tarihinde ilk kez, RE:BLUE albümü, saygın BillboardDünya Albümleri” listesinde 1 numaraya ve “ilk 100 içerisinde daha önce hiç görülmeyen olarak tanımlanan ve yeni veya gelişmekte olan en çok satan albümler” olarak açıklanan “Heatseekers Albums” listesinde 22. sıraya ulaştı.

CNBLUE, süreç içerisinde onların “idol band” olarak medya görünümlerini paylaşmalarına yardımcı olan Kore’nin çeşitli televizyon kanallarındaki müzik programlarında hem önceden kaydedilmiş canlı sahneyi hem de tamamen canlı performansı sergileyen ilk band olarak tarihe geçti. Bu, onların gurur duymaları gereken bir yetenekken, daha etkileyici olan şey ise onlar artık band’lerin televizyondaki temsil ediliş ve davranış tarzlarını değiştirmiş olmaları olabilir. Hâlâ canlı olarak sahne almak çok masraflı olsa da CNBLUE, bunun başarıyla üstesinden gelinebilen bir problem olduğunu gösterdi.

CNBLUE, Kore’nin dünya turu düzenleyen ilk Rock band’i olarak tarih yazmaya devam etti. 4. mini albümleri  RE:BLUE’nun oldukça başarılı geri dönüş tanıtım turunun hemen ardından CNBLUE, şu ana kadarki kariyerlerinde artık en heyecan verici girişimi yapmaya hazırlanıyordu. FNC Entertainment, CNBLUE’nun 12’den fazla ülkeye ulaşmasını amaçlayan bir ‘Dünya Turu’na çıkacağını ilan etti. Ocak ayının sonunda FNC Entertainment’ten gelen açıklama şu şekildeydi; “CNBLUE, şu anda 2013’te çıkacakları dünya turunu planlıyor. Onlar sadece Çin, Singapur ve Hong Kong gibi Asya ülkelerine değil aynı zamanda Avrupa, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’ya da gidecekler.” Bu dört üyeli rock band’i ilk dünya turları olan “2013 BLUE MOON Dünya Turu”nu Tayvan, Taipei’de tüm biletleri satın alan 11.000 şanslı hayranı ile 6 Nisan 2013’te başlattı.

2013’teki dünya turları için hâlâ hazırlandıkları sırada, CNBLUE çalışmalarının hızını arttırarak çıkış şarkısının Lee Jonghyun tarafından yazıp bestelendiği ilk albüm olan, yeni single “Blind Love”ı yayınladı. Yakışıklı Jonghyun aynı zamanda kendisinin yazdığı “With your eyes” şarkısı ile de biraz daha katkıda bulundu. Band’in lideri Jung Yonghwa’nın kendi yazdığı şarkı ise “Greedy Man”di. Temmuz ve Ağustos’ta sırasıyla bir başka single olan “Lady” ve full albüm olan “What Turns You On”u birbiri ardına yayınladılar. Diğer sanatçılar genellikle işlerini layıkıyla tamamladıktan sonra kısa bir ara vermek isteseler de CNBLUE, kavurucu yaz ayları boyunca düzenli tanıtım etkinlikleri ile Japonya’ya hareket getirerek sıkı bir şekilde çalışmaya devam etti. “BLUE MOON” duraklarına kısa bir ara veren CNBLUE, zaten yoğun olan programlarına iki tane çok ünlü müzik festivalinde; 4 Ağustos’taki “Rock in Japan” ve 10-11 Ağustos’taki “Summer Sonic”de ilk kez sahne almayı ekledi. Tüm bunların ortasında o sırada, ismini yayınlanan son single’ları Lady’den alan ve 24 Temmuz 2013’te Sapporo (Japonya)’da başlayıp sadece birkaç hafta süreye yayılarak 15 Ağustos 2013’te Namba (Japonya)’da sona eren beş şehirlik tanıtımsal 2013 Zepp Turu’na çıktılar ve ardından 2 Ekim 2013’te tur DVD’si yayınlandı.


CNBLUE’ya özgü, cana yakın bir sevimlilik serpiştirilmiş markalaşmış erkeksi ve öldürücü seksi tarzları onları süper ateşli bir band’den şiddetle arzulanan bir eşyaya dönüştürdü.  Popülariteleri ve iyi bir şekilde kanıtlanmış satış güçleri sayesinde CNBLUE, giyim ve hatta kozmetik gibi çeşitli promosyon ürünleri için çeşitli sponsorluk anlaşmalarını topladı. CNBLUE’nun karizmatik imajı ve müzikal başarısı onların, Holika Holika, BangBang, Olive Young, T.G.I. Friday’s, Samsung ve geçmişte daha birçokları gibi saygın şirketlerin reklam kampanyalarında yer almalarına yardımcı oldu. Bu yıl band, giyim markası BangBang için reklam kampanyası yapmaya devam etti, yeni olarak Korean Food Trade Association (Kore Gıda Ticareti Birliği) ve K-Food tarafından “For food the Hungry”de “Sağlıklı Gıda Temsilcileri” olarak görevlendirildiler. CNBLUE 2012’de Samsung Galaxy için seçilen reklam modellerinden biriydi ve telefon teknolojisinde dünya çapındaki ismin çeşitli tanıtım ve reklamlarında göründüler. 2013’ün Ağustos ayının sonunda, CNBLUE, Samsung için, Jung Yonghwa tarafından yazılan “Feel Good” isimli özel bir dijital single ve klip yayınladı.

Medya ve eğlence dünyasındaki bağlarını kaybetmediklerini göstermeye devam etmek için, bu kez onlar oyunculuk da dâhil olmak üzere doğru olanı yapmak için karar vermeye odaklandılar. Band’i ile yaptığı çıkıştan bile önce lider Jung Yonghwa oyunculuk böceği tarafından ısırılmış, uluslar arası ünlü dizi “You’re Beautiful”un başrollerinden birini oynamak için seçilmişti. O zamandan beri CNBLUE üyelerinin hepsi  “Heartstrings”, “My Husband’s Got A Family”, “A Gentlemen’s Dignity”, “My Daughter Seoyoung” gibi popüler olan dizilerde yer alarak, birer birer kariyerlerine “Aktör” mesleğini eklediler. CNBLUE, tüm üyeleri başarılı bir şekilde oyunculuğa geçiş yapan ilk “İdol” grubu olarak lanse edilmiştir. Bu yıl bas gitarist Lee Jungshin KBS kanalının “Blade and Petal(Sword and Flower olarak da bilinen) dizisinde bir rol kabul etti. Hemen ardından onu, Lee Min Ho ve Park Shin Hye’nin yer aldığı SBS kanalının yüksek reytingli dizisi Heirs’te yer alan baterist Kang Minhyuk; KBS kanalında “Marry Him If You Dare(Choice of Future olarak da bilinen)’de çift karakterli ikinci başrol “Park Seju”yu canlandıran Jung Yonghwa takip etti. İki dizinin de yapım ve yayın süreci Aralık ayının ortasında başarılı bir şekilde sona erdi.

Hayranlarını ve banka hesaplarını çok uzun süre yalnız bırakmak istemeyen CNBLUE, 28 Kasım 2013’te Yılbaşı için “Present(Hediye) Japan Best adı altında başka bir full albüm yayınladı. Bu yeni albüm, daha önce Japonya’da yayınlanmış, yayınlanmasından hemen sonra Oricon Günlük Single listesinde ikinci sıraya ulaşmış 6. Japonca albümlerinden “Lady” ile çıkışı yapılan ve sözlerinin Jung Yonghwa ve Lee Jonghyun tarafından Korece’ye çevrilerek yeniden dikkatlice yazılan 10 şarkının olduğu bir albüm özelliği taşıyor. Diğer “Present” albümünün Ocak ayının sonlarında yayınlanması planlanıyor ve söylenenlere göre bu kez band’in 20 Korece şarkısı, Japon müzik endüstrisi için hazırlanılacak.  Bu yıl oyunculuk kariyerine biraz ara veren Jonghyun, FNC Entertainment’in sakin prensesi Juniel ile özel “Romantik J” alt biriminde ballad şarkı söyleme çıkışını yaptı. Romantik ikili 9 Aralık’ta “Love Falls”u yayınladılar ve FNC'nin ilk mevsimsel dijital single projesine yardımcı olmak için yayın kanallarında performans turu gerçekleştiriyorlar. Bu sevimli ve kalpleri ısıtan parçanın sözlerini Juniel yazarken Jonghyun da parçayı bestelemekten sorumlu oldu.

Bu yılbaşında bir başka sabırsızlıkla beklenen hediye, bu yıl Asya’nın tamamı ve Avustralya’nın Sidney ve Melbourn şehirlerine ulaşılarak tarih yazılan “BLUE MOON” Dünya Turu 2013’ten, yılbaşında yayınlanması planlanan “BLUE MOON” Dünya Turu 2013: Seul Konseri DVD”si.  Bu özel kayıt muhtemelen, onların hayranları olan BOICE’lar tarafından bu yılın en beklenen konserlerden birinin DVD’si.  Dörtlü, Ekim ayındaki Jakarta konserlerinin ardından dünya turunu beklemeye bırakıp yukarıda belirtilen diğer sorumluluklarına odaklanmıştı ancak 2014 yılında turun Amerika ve Avrupa ayaklarını gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade ettiler. Son zamanlarda FNC, Kuzey ve Güney Amerikalı hayranların çok uzun yıllardır bekledikleri, CNBLUE’nun sırasıyla 21 ve 24 Ocak 2014’te New York City ve Los Angeles, California’da yapılması planlanan ve onu takiben, 26 Ocak Meksika, 28 Ocak Peru, 31 Ocak Şili konser tarihleri haberlerini resmi olarak ilan etti.

Onları seven hayranları tarafından, Kore müzik endüstrisinin en fazla çalışan grubu ilan edilen CNBLUE, bazılarını ilk kez gerçekleştirdiği, başarılarla dolu bir yıl geçirmeyi başardı. Yakın zamanda, CNBLUE’nun Aralık programına, Kore’de Aralık ayının sonunda gerçekleştirilen “Yıl Sonu Gayo Dajun  Müzik Festivalleri”nin her üçüne de band olarak katılmasının planlarının eklendiği bilgileri geliyor.

Durmak bilmeyen bir band’den başka ne beklenirdi ki?... 
Eminiz, 2014 bunu bize anlatacak!

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak yasaktır.*

Kaynak/Source: kpopstarz
Çeviri: mcnbl@TurkishBoice


9 yorum:

çeviri için elinize sağlık yine eğlenerek izledim ^^ sonuç beklenen gibiydi aslında CNBLUE fighting ^^

çok güzeldi başkan ve honkinin atışmalarında çok güldüm ama yong hwa yoktu bu üzücü CNBLUE <3

video açılmıyor bir fikriniz var mı herhangi bir programın yüklü olması mı gerekiyor buradan video izlemek için

süper ötesi. ft. island'ı da eklemeniz süper olmuş teşekkrler :)

ltfen çeviriye devam ediiin :)

Üstteki TURKISH BOICE logosunu küçültürseniz çok daha iyi olur^^

JungShin kolunu kızarttı Jongumun. O ne vurma öyle. Gevura vurur gibi vuruyo :D

Ne kadar hoş yaa. Nasıl ciddiye alıyolar. Jaejin de Hongki de. Valla ben de cok duygulandım. Ef en şiyi çok seviyoruuuuum :)

Grup gercekten cok gelişmiş bence de. Ben love'u CNBLUE'den başka söyleyen görmediğim için çok kolay bi şarkı gibi geliyordu. Ama şimdi CNBLUE'nin ne kadar iyi bi grup olduğunu daha iyi anladım çocukları görünce :) CNBLUE her şeyi ciddiye aldğığ için başarılı oldular. Bi de herkes ciddi eğitim veriyo MinHyuk bile ama Jong da tık yok. Hala gülüyo hala gülüyo. Yavrum benim yaa :) Çok güzeldi elinize sağlık, sevinçle,kahkayla izlemekteyim :)

Yorum Gönder