İMZA KAMPANYASI

(Araştırma Yazısı) CNBLUE'nun Golden Disk Award Yolculuğu


Golden Disk Ödül Töreni, Güney Kore'nin, 1986'dan beri düzenlenen en saygın müzik ödüllerinden biridir ve dijital müzik ve albüm satışlarından gelen rakamların komite tarafından değerlendirildiği adil standartları ile Kore'nin Grammy Ödülleri olarak da bilinir. Bu standartları sayesinde, 'indie' veya 'underground müzisyenler' de dahil olmak üzere her yıl halkın sevgisini kazanmış, gerçek başarılı sanatçıları ortaya koyabilme özelliği taşıyor.
CNBLUE, çıkış yaptığı yıldan itibaren her sene bu ödül törenine davet edildi ve aday gösterildiği dallardan ödüller alarak ayrıldı. Hatta bu süreç içerisinde Yonghwa Golden Disk Ödül Töreni'nlerinde sunucu olarak görev aldı. 
Şimdi CNBLUE'nun ilk katıldığı ödül töreninden, bugün düzenlenen ödül törenine kadar Golden Disk Ödül Töreni'ndeki yolculuğuna çıkalım!

2010: 25. Golden Disk Ödülleri 


CNBLUE'nun çıkış yaptıktan sonra ilk katıldığı Golden Disk Ödül Töreni 9 Aralık 2010 tarihinde Kore Hwajeong Üniversitesi'nde gerçekleşti. Tören öncesi açıklanan adaylıklarda CNBLUE, 4 ödüle; Digital Music Bongsang ödülüne Bluetory ve Bluelove albümleriyle, Rock Ödülü'ne Bluetory albümüyle, Rookie (Çaylak) Ödülü'ne Bluetory albümü ve Popularity (Popülerlik) Ödülü'ne de Bluetory ve Bluelove albümleriyle aday oldu.

CNBLUE bu ödül töreninde çıkış parçaları 'I'm Loner'ı özel bir sahne konseptiyle Jazz versiyon olarak düzenledi ve bir müzikal havası oluşturdu. Onun hemen ardından, hiç ara vermeden 'Love' parçasıyla sahnelerini sürdürdüler.


CNBLUE 2010 yılında ilk kez katıldığı Golden Disk Ödülleri'nde I'm Loner ile Digital Music Bonsang ödülünü kazandı.2011: 26. Golden Disk Ödülleri 


2011'deki Golden Disk Ödül Töreni 11-12 Ocak 2012 tarihlerinde iki gün olmak üzere Japonya/Osaka'da Osaka Dome'da düzenlendi. CNBLUE iki gün boyunca ödül töreninde hem performans sergiledi hem de ödüllerini kabul etti.

Ödül töreninin ilk günü olan 11 Ocak'ta CNBLUE Love, Love Girl ve Intuition'u sergiledi.Osaka'da Golden Disk Ödül Töreni'nde CNBLUE First Step albümü ile 'Disk Bonsang' ödülüne layık görüldü.
 Ödüllerini alırlarken yaptıkları teşekkür konuşması ise çok anlamlıydı;
"Geçtiğimiz yıl bizim için çok anlamlıydı. Tüm FNC ekibine ve ailelerimize teşekkür ederiz. Ayrıca bizi her zaman destekleyen BOICE'lara çok teşekkür ederiz, sizi seviyoruz. Geçen yıl Japonya'da yaşanan deprem nedeniyle çok üzgünüz. İnsanların umutlarının asla son bulmaması için her zaman dua ediyoruz."


CNBLUE Japonya'daki ödül törenin 12 Ocak'taki ikinci gününe siyah-kırmızı takım elbiseleriyle geldi. İkinci gün CNBLUE ödül töreninde Just Please, One Time, In My Head ve Love Light (Rock ver.) olmak üzere toplam 4 parça performe etti.


İkinci gün CNBLUE üç ödülün sahibi oldu: Intuition albümü ile Digital Bonsang Ödülü ve özel ödüller olan  Best Asian Group (En iyi Asyalı Grup) ile Vivi Dream Award. 

Böylece CNBLUE, 26. Geleneksel Golden Disk Ödül Töreni'nden 4 ödülle ayrılmış oldu.


2012: 27. Golden Disk Ödülleri 


2012 yılında Kore'nin en saygın ödül töreni Golden Disk Malezya/Kuala Lumpur'da 15-16 Ocak 2013 tarihlerinde düzenlendi. Bir önceki yılın satış rakamlarına göre ödüllerin belirlendiği Golden Disk Ödül Töreni'ne bu sene CNBLUE, FNC Ailesi'nden FTIsland ve Juniel ile birlikte katılırken, Jung Yonghwa ve Lee Hongki törenin sunucuları olarak seçildiler.


İlk günün sunucusu Yonghwa, özel bir performans sergileyerek Maroon 5'ın Payphone şarkısını coverladı.


2012 yılının ödüllerinin değerlendirildiği bu ödül töreninde CNBLUE ve FTIsland 'Disk Bonsang' ödülüne layık görüldü. Ardından CNBLUE sahneye gelerek Hey You ve Intuition parçalarını sergiledi.


Özel sahne performanslarından bir diğeri ise Jonghyun ve Juniel'in birlikte seslendirdikleri 'İlla İlla' ve 'My Love' oldu.


Ayrıca özel ödül olarak CNBLUE Malaysia's Most Favorite (Malezya'nın En Sevileni) ödülünü aldı. Böylece toplamda iki ödülle 2013 Golden Disk Ödülü Töreni'nden ayrıldı.


2013: 28. Golden Disk Ödülleri 


2013 Golden Disk Ödül Töreni 16 Ocak 2014 tarihinde Kore/Kyunghye Üniversitesi'nde gerçekleşti. Jung Yonghwa, bu sene iki kısım halinde düzenlenen törenin ilk kısmının sunucusu oldu.

Törenin açılış etkinliğinde Yonghwa sunucu olduğu için Minhyuk, Jungshin ve Jonghyun üçlüsü  diğer sanatçılarla birlikte çok kısa bir performans sergiledi.


CNBLUE 2013 Ödül Töreni'nde ilk olarak Digital Bonsang Ödülü'nü kazanırken, ödülü kabul etmesinin hemen ardından Come On introsuyla birlikte I'm Sorry şarkısını söyledi.Törenin ilk kısmı biterken CNBLUE, Afrika'da yaptırdığı okul projesiyle hayırsever davranışlarından dolayı "Goodwill Star" Ödülüne layık görülerek ikinci ödülünü aldı. Bunun ardından sahneye tekrar gelerek özel sahne programı çerçevesinde, enstrümanları olmadan Byun Jin Sub'un To You Again isimli şarkısını coverladı.Böylece 2013 yılında üyelerimiz iki ödülle geceyi sonlandırmış oldu.


2014: 29. Golden Disk Ödülleri 2014 yılı Golden Disk Ödülleri 14-15 Ocak 2015'te Çin/MasterCard Center'da sahiplerine kavuşmuştur. 29. kez verilen Golden Disk Ödülleri'nde CNBLUE törenden tam 4 ödülle ayrılarak Golden Disk kariyerinde ikinci kez önemli bir başarı sağlamıştır.Törende Çin Goodwill Star Ödülünü GOT7 ile birlikte alan CNBLUE, CeCi Asia Icon Ödülünü de kabul ettikten sonra Can't Stop ve I'm Sorry'i seslendirmişlerdir. Bu sahnenin ardından ise AOA üyeleriyle sevilen şarkıları Love Light'ı özel performans olarak sergilemişlerdir.
Performansların ardından Albüm Bonsang ve iQiyi Popülerlik Ödülü'nü kabul etmişlerdir.
2015: 30. Golden Disk Ödülleri 


30. Golden Disk Ödül Töreni 2016 yılında Güney Kore/Seul'de Grand Peace Palace, Kyunghee Üniversitesi'nde düzenlenmiştir. Kırmızı halı yürüyüşüne grupla katılamayan Jungshin, daha sonra törendeki yerini almıştır. 

CNBLUE'nun çıkışının 6. yıldönümünde 6. kez Golden Disk Ödülleri'ne katılan üyelerimiz bu yıl grup çalışmalarının yanı sıra Yonghwa'nın solo çıkışıyla farklı başarıya da imza atmıştır.


Ödül törenin ilk bölümünde One Fine Day solo albümünü tam bir sene önce yayınlayan Yonghwa En İyi Solo Vokal ödülüne layık görülmüştür. Yonghwa teşekkür konuşması esnasında bugün kaybettiği köpeği Jjing'i de anmıştır. 

"Teşekkür ederim. Aslında dün solo albümümü yayınlayalı tam 1 sene oldu, bu değerli ödülü layık gördüğünüz için çok teşekkür ederim. Aileme, FNC Entertainment'a, benimle çalışan tüm sunbaelerime çok teşekkür ediyorum. Ama her şeyden çok bu ödülü benim müziğimi sevip her zaman beni destekleyen hayranlarımla paylaşmak istiyorum. Gelecekte de müziğim için ve tanıtımlar için daha çok çalışacağım. Maalesef bugün köpeğim Jjing'i kaybettim. Ona da teşekkür ediyorum. Gelecekte daha iyi bir Yonghwa olmak için elimden geleni yapacağım. Teşekkür ederim."

Yonghwa'nın ödülünü kabul etmesinin ardından programın ikinci bölümünde ise CNBLUE'nun Albüm Bonsang ödülü açıklanmış, ödül konuşmasını Minhyuk yaparak 6. yıldönümlerinde bu ödülü kazanmanın CNBLUE için daha da anlamlı bir hale geldiğini söylemiştir. 30. Golden Disk Ödül Töreni'nde One Fine Day ve Cinderella performanslarını sergileyen CNBLUE ödül töreninden 2 ödülle ayrılmıştır.
2016: 31. Golden Disk Ödülleri 


2017 yılında 31 incisi düzenlenen Golden Disk Ödül Töreni 13-17 Ocak 2017 tarihlerinde Güney Kore Gyeonggi ilinde bulunan Goyang şehrinde Kore Uluslararası Sergi Merkezi'nde (KINTEX) gerçekleşmiştir. Sunucular ise Yonghwa, Hwang Chiyeul ve Seohyun olarak açıklanmıştır. Bu sebeple kırmızı halı töreninde Yonghwa sunucular ile birlikte olurken, Minhyuk, Jonghyun ve Jungshin ayrı olarak geçiş yapmışlardır.


Ödül töreninde Kore'nin En iyi Kpop Band'i ödülüne kavuşmuş, ödülün kabulünün ardından Yonghwa şu teşekkür konuşmasını gerçekleşmiştir;


"Öncelikle bu gururu her zaman yanımızda bulunup bizi seven hayranlarımıza borçlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Eğer sizler olmasaydınız, bizlerin bu müziği yapmaları için bir nedeni olmadığını düşünüyorum. Sizlere bundan sonra da daha çok çalışarak iyi müzikler dinleteceğiz. Mutlu yıllar. Teşekkür ederiz. Elimizden gelenin en iyisini ortaya koyacağız."

Konuşmanın ardından sahne alan CNBLUE, klasik müzik ile yeniden düzenlenmiş bir You're So Fine performansını gerçekleştirmiştir.


2017: 32. Golden Disk Ödülleri 

32 inci Golden Disk Ödül Töreni Güney Kore Gyeonggi ilinde bulunan Goyang şehrinde Kore Uluslararası Sergi Merkezi'nde (KINTEX) gerçekleşmiştir. CNBLUE 7°CN albümü ile aday olmasına rağmen bu törende bir ödül almamış, dolayısıyla törene de katılmamıştır.

Önümüzdeki senelerde "Blue Boy"larımızın kazanacakları daha nice ödülleri sizlerle paylaşmak dileğiyle!


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak yasaktır.*
Derleyen: mcnbl@TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder