İMZA KAMPANYASI

CNBLUE PATI PATI Year Book 2013-2014Daha Güçlü, Daha Esnek

Geleceğe...Bu yıl CNBLUE için tek bir kelime var diyebilseydik bu ‘Dünya’ olurdu. Dünyayı dolaşırken gittikleri her yeri sarstılar. ‘Küresel’ CNBLUE’nun derinliklerinde ne var?

-Şimdi adım adım dünyaya açılıyoruz.

2013, bu yıl CNBLUE’nun dünyayı fethetmesinin ilk adım olan ilk dünya turlarının başlaması nedeniyle onlar için önemli bir yıl oldu. Bu bir Koreli band için ilk ve önemli bir olaydı ama onlar bu konuda farklı düşünüyorlar.

“Eğer dünyayı fethetmiş olsaydık kendi jetimiz olurdu ve sushi yemek istediğimizde ona atlayıp Japonya’ya giderdik. (Gülüyor)” __Yong Hwa

Onlar, kuşkusuz bir Hollywood yıldızı ve böyle şeyler yapan bir ünlü gibi konuşuyorlar. Basitçe söylemek gerekirse onların düşünceleri bizimkinden tamamen farkı… Sürekli dünya çapındaki aktivitelerini düşünüyorlar. Her şeyden önce onlar dünya çapında kabul edilmiş bir Rock Band. Bir band oldukları günden beri her yerde hayallerinden bahsediyorlar. “Bizim hayalimiz dünyanın en iyisi olmak ve Billboard listelerinde 1. sıraya oturmak” Bazıları bu hayale gülseler bile onlar muhtemelen şöyle düşünüyorlar. “Neden gülüyorlar? Sadece hayalimizin ne olduğunu söylüyoruz”  2013’de geri dönüş albümleri ‘RE:BLUE’ ile uluslararası Billboard listelerinde 1. sırada yer aldılar. Bu albümün Yong Hwa tarafından yazılıp bestelenmiş çıkış parçası I’m Sorry, Kore’deki listelerde 1 numaraya oturdu. Dünya Turlarının biletleri 6 Nisan’da Tayvan’da satışa sunuldu ve yok sattı. Yılın yarısında bağış için fazladan performanslar eklerken Asya ve Okyanusya’da (Malezya Avustralya gibi Orta ve Güney Pasifik’deki adalar) çeşitli ülkelere gittiler. Daha sonra yeni yılda (tura) tekrar başladılar.

-Dünya ‘BENİM’ mi?

“Hayır, hayır henüz buna layık değiliz. Kendi yolumuzda adım adım Dünya’ya doğru ilerliyoruz.”__Yong Hwa

-Asya melodisi müziğimizden asla kaybolmayacak

4 yıl önce, 2009 Haziran….

Kim derdi ki büyük bir Rock band olmak için Japonya’ya eğitime gelen CNBLUE dünyaya açılacak?

‘The Story of CNBLUE~NEVER STOP~’ 17 Ocakta yayınlanacak. Bu film onların sadece günlük yaşantılarını ya da dünya turlarını göstermiyor ayrıca Japonya’daki stajyerlik günlerini de gözler  önüne seriyor.

“Eğer Japonya’ya gitmeseydik bugün burada olamazdık.”__ Jong Hyun

Aslında onların ilk ballad şarkıları Blind Love Jong Hyun tarafından bestelendi ve J-Pop melodileri taşıyan bu albüm 2013'ün Nisan ayında yayınlandı. (Ç.N: İlk kez ballad bir şarkıları çıkış parçası olduğu için ilk ballad şarkı tanımlaması kullanılmıştır)  Bu şarkıyı, Japonca sözlerden Korece’ye çevrilmiş ve Kore’de satışa sunulmuş olan ‘CNBLUE Japan Best Albüm’ünde duyarsanız etkileneceksiniz.

“Batılı tarzda şarkılar düzenlesek bile müziğimizdeki Asya etkisi asla yok olmayacak çünkü biz (batı) ülkelerinde yetişmedik. Bizim müziğimizin, Asya müziği ve Batı müziğinin arasında bir yerde olduğunu düşünüyorum. Çünkü müziğimiz ikisinden de bir parça barındırıyor ve yurtdışında yaşayan insanlar konserlerimize gelip eğleniyorlar.”__Jung Shin

“Çünkü Yong Hwa hyung da Jong Hyun hyung da şarkıları Asya ya da Batı tarzda yapmaya çalışmadan özgürce hazırlıyorlar.”__Min Hyuk

Yong Hwa başından beri bir şarkı besteleyeceği zaman bu Japonya için ya da bu Kore için olacak şekilde düşüncelerle beste yapmıyor.

“Dünya çapındaki ilerlememiz hakkında hepimiz aynı şeyi söyleyebiliriz. ‘Biz şimdiden dünya çapında ilerliyoruz’ demek gibi bir bilinçte değiliz. Batılı tarzda müziği seviyorum ama bu Batı müziği her şeyin üstünde demek değil. Şimdi buradayız çünkü bizler iyi müzik ve soundlar yapıyorduk. Sadece bu. Bu yüzden dünya çapında yapılan bir şarkı yok. Hayranlarımız şarkılarımızı dinlediklerinde tepkilerini gösteren videolar yüklüyorlar. Bu videolarda yabancı hayranlarımızın I’m sorry’i söylediklerini gördüm ve garip bir şey hissettim. ‘Eh şarkıyı söylüyorlar.’ (Gülüyor)”__Yong Hwa

Dünya Turu düzenleyecek kadar büyük bir band olmalarına rağmen hala mütevaziliklerini koruyorlar. Ayrıca Dünya Turları devam ederken 2 buçuk yılda bir olan Japonya’daki Zepp Tour'larını düzenliyorlardı. Bu turda bizi en çok şaşırtan, ilk canlı performanslarını verdikleri küçük bir live house’da düzenledikleri gizli performanslarıydı. Şimdi bile hayranları harekete geçiren ‘One More Time’ Arena Turları var. Onlar millet, yer ya da müziğe bakmadan dünyanın bir numarası olacaklardır.

-Biz iyi müzik ve iyi soundlar yapıyoruz.
*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!

Kaynak: cnboicee
Çeviri: unDineee

2 yorum:

para..şöhret önemli değil. Hayalleri olan biri asla durmayacaktık :) hayallerimden tam vazgeçmek üzereyken okuyup hayallerime sarılamamı sağladın :) ellerinize sağlık arkadaşlar çeviriler için :)

Yonghwa, umarım hayalinin gerçek olacağı günü ben de görebilirim.

Yorum Gönder