İMZA KAMPANYASI

[Makale] CNBLUE'nun Uzun Süreli Başarısının Nedeni


CNBLUE’nun Can’t Stop’ı hayranlarından sürekli destek görerek uzun süredir gündemde kalıyor.

17 Mart’taki günlük listelere göre, CNBLUE’nun Can’t Stop’ı Melon’da 9., Monkey3’de 6.,GENIE’de 11., Mnet’de 12., Olleh Music’de 12., Naver Music’de 15., Soribada’da 18., Cy Music’de 17., Bugs’da 19. ve Daum’da 24. sırada yer aldı.

Çoğu insan Can’t Stop’ı, SoYou x JunggiGO'nun 'Some'ı, 2NE1'nin 'Come Back Home'u ve 'Gotta Be You'su ve Girls' Generation'ın 'Mr.Mr’ına nazaran baskın bulamayabilir.Fakat kendi besteleriyle bu yarışın içerisine girmesi CNBLUE’nun uzun süre ilgi odağı olacak olmasının asıl nedenidir.

CNBLUE Re:Blue albümü ile kendi bestelediği şarkıları sunmaya başladı ve Can’t Stop albümündeki şarkıların tamamı üyelerin kendi besteleri. Re:Blue CNBLUE’nun çok yönlülüğüne odaklanırken; Can’t Stop, CNBLUE’nun kişiliğini ve gelecekte ilerleyecekleri yönü ortaya koyuyor. Bu albüm hakkında Yonghwa, “Kişisel olarak ben, bu albümün CNBLUE’nun gelecekte gideceği yönü gösterdiğini düşünüyorum. Bu albüm çok fazla İngiliz rock tarzı içerse de biz hala Asya ruhunu kaybetmemeye çalışıyoruz. Bence bu format bize çok iyi uydu.” dedi.


Gerçekten çok sayıda insan, albümün genel kalitesi hakkında yüksek övgülerde bulundu. Rock üstadı olarak bilinen Kim Bada, “Bu çocukların sound’u ilk günlerdeki Beatles gibi.” dedi ve daha pek çok insan onların daha da olgunlaştıklarını ve albümün kalitesinin çok iyi olduğunu söyledi.Albümün kalitesi sadece müzik listelerinde değil aynı zamanda dinleyenlerin tepkileri tarafından da kanıtlandı. Albüm henüz yayınlandığı sıralarda, CNBLUE üyeleri  ‘Çevremizdeki insanların bilindik tebrikler yerine özel olarak şarkılar hakkında konuşmaya başladıklarını görünce çok mutlu olduk.” dediler.

Bugünlerde insanlar, genç bandleri görünüşlerine göre ve ‘idol yıldızlar’ olarak ellerinde tuttukları erdemlere göre değerlendirme eğilimdeler. CNBLUE da bu gibi ölçütlerden kaçamıyor ve pek çok da eleştiriyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Fakat onlar rock band olarak kişiliklerini kaybetmediler ve kendi yollarında öncülük etmeyi sürdürdüler.

Genç yaşları, TV’de sıklıkla görünmeleri, hayranlarının sayıları, aşk şarkılarının sayıları grubun değerlendirilmesi için bir ölçüt olarak kullanılmamalı. Örneğin, Bon Jovi ve Aerosmith çok fazla sayıda aşk şarkısı yayınladılar ama yine de efsaneler olarak övülüyorlar.

Bir bandi değerlendirirken insanların dikkate almaları gereken şey, şarkıların kalitesi, onların tutkuları ve çabaları. CNBLUE’nun uzun süreli varlığı, rock ve band müziğinin Kore pop müzik endüstrisinde potansiyeli olduğunu temizce göstermesi açısından çok anlamlı.

 *Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak/Source: starnnews
Çeviri: mcnbl @TurkishBoice


0 yorum:

Yorum Gönder