İMZA KAMPANYASI

[Haber] İdollerin Liderlik Tipleri ~ Yonghwa


Her yıl yüzlerce idolün çıkış yaptığı Kpop dünyasında her grup kendi rengini göstermek için uğraş veriyor. Grupların liderlerine bağlı olarak grubun tamamının görünümü ve başarısı belirleniyor ki bu da liderlerin omzuna önemli bir görev ve sorumluluk yüklüyor. Müzik endüstrisindeki başarılı idolleri incelediğinizde merkezlerinde daima belirgin bir lider bulunur. Belki de bu neslin ihtiyaç duyduğu lider tipini ortaya koymalıyız?

Sungkyunkwan Üniversitesi'nden Profesör Shin Wanseon'un "Color Leadership" (Liderliğin Rengi) kitabını takip ederek her idol grubunun liderlerinin farklı liderlik özelliklerini ortaya koyduk. Yazarın kitabındaki farklı liderlik tipleri gök kuşağının 7 rengi ile kategorize edilmiş, biz de şu anda aktif halde bulunan grupların liderlerini her bir kategoriye uygun olacak şekilde belirledik.

Liderlik farklı konuları bir arada elinde tutma yeteneği olduğu için liderler sadece bir tarza bağlı kalmak zorunda değiller, onların farklı renklerde de özellikleri olduğunu görebilirsiniz. Biz kategorize etmek için her lidere bir renk verdik.

Uzun Dönem Vizyona Sahip Yonghwa

Tamamen karizmatik ve kesin kararlar alanlar, lacivert rengin içerisindeki "vizyon liderleri". Onlar kendilerine güvenerek üyelerinin haklarını göz önünde bulundurarak görüşlerini sunarlar ve üyeleriyle aynı yönde ilerlemek için çabalarlar.

CNBLUE'dan Jung Yonghwa, başarıyı üyeleriyle paylaşan bir lider. Çıkışlarından sonraki ilk günlerde, grup daha çok iyi tanınmıyorken, o hiç şikayette bulunmadan üyeleriyle kazancını eşit olarak paylaştı. Ayrıca açık bir şekilde ve güvenle grubun gitmesi gereken yöne doğru yolu açtı ve liderlik etti. CNBLUE'nun 5. Mini Albümleri Can't Stop'ın yapımcılığını üstlenen Jung Yonghwa, bu albüm hakkında "CNBLUE'nun müzikal yönünü ve kişiliğini görmeyi bekleyebilirsiniz." dedi. Bu sayede onun grubu için kesinlikle bir vizyon sahibi olduğunu görebiliriz.

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak yasaktır.*

Kaynak/Source: justjyh
Çeviri: mcnbl@TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder