İMZA KAMPANYASI

K-Wawe Magazine Röportajı ~ Gözlerinizi ve Kulaklarınızı Büyüleyen Bir Rock Band'in Doğuşu


1992 yılında Tai-ji ve Boys'un çıkışı Kore Pop müziğinde büyük bir değişim rüzgârı estirdi. Yaptıkları değişim o kadar etkiliydi ki 1996 yılındaki vedalarından sonra bile etkisini sürdürdü. Onlardan etkilenen birçok genç yetenek rap ve dans idolü haline geldi ve bu genç yetenekler kısa sürede Kore müzik marketlerinde, radyo ve televizyonlarında en çok bilinen isimler oldu.

Lee Seung-chul, Lim Jae-bum ve Kim Jong-seo gibi eski Rock grubu üyesi vokalistler kendilerini gösterdiler. Buhwal, Next ve Jaurim de düzenli olarak halka açık konserlerde performans gösterdiler. Ne yazık ki Next, 1997 yılında uzun bir ara vermek zorunda kaldı. Tai-ji ve Boys'un çıkışından 2007'ye kadar geçen 15 yıl boyunca Rock grupları insanların çok fazla dikkatini çekemedi ve akıllarda yer edinemedi. Kore'de Rock karanlık bir sürece girdi. 

2007 yılında FT Island dramatik melodileriyle bir çıkış yakaladı ve Rock gruplarının bu kötü talihini değiştirerek insanların ilgisini çekmeyi başardı. Bundan hemen sonra birçok grup çıkış yaptı ve kendilerini kanıtladı. Bu grupların arasında entellektüel modern rock yapan ve sahneye çıkışıyla herkesin gözlerini ve kulaklarını büyüleyen bir grup vardı: CNBLUEAydınlanıştan Sonraki İlerleme ve Heyecanlı British Rock Tarzı

CNBLUE geçtiğimiz Şubat ayında mini albümleri “Can’t Stop”ı yayınladı. Yayınladıkları bu albüm, diğer albümlere göre oldukça farklı tarzda şarkılar içeriyor. Grup üyeleri için üzerinde 3 seneden beri çaba harcadıkları müzik renklerini değiştirmek hiç de kolay olmadı. Şarkı sözü yazımında, fotoğraflarda ve birçok konu da çeşitlilik yaratmaya çalışmak için geçen bu süreç üyeleri oldukça zorladı. 

Jung Yong-Hwa: "CNBLUE’ nun yeni kimliğini ve müzik rotasını yeniden gözden geçirmek için oldukça çaba ve zaman harcadık. Önceki albümlerimizde Punk Rock stilini kullanmıştık, şimdi ise bu albümümüzde British Rock tarzını kullanmaya çalışıyoruz. Yakalamaya çalıştığımız British Rock stili, grubun güçlü sesleri ve enstrümanların muhteşem düzenlenmesiyle oluşan bir birleşimdir. Çıkış şarkısını seçmemiz uzun zaman almasına rağmen sonunda hepimiz Can’t Stop’ı seçtik. Ve insanların şarkıyı beğenmesi beni mutlu etti.” (Gülüyor )
Bu çok doğru. Can’t Stop albümünden herhangi bir şarkıyı dinlediğinizde, gitarın tekrarlayan melodisiyle birlikte piyano ve diğer telli enstrümanların karışımını doğrudan duyabilirsiniz. Bu karışım ne çok fazla ne de çok az. Bu müzik Travis veya Maroon 5'ın coşkulu tarzıyla benzerlik göstermektedir. Sonra CNBLUE'nun ulaşmak istediği tarzı kolayca tahmin edebilirsiniz.

14 Ülkede 18 Şehre Yapılan Dünya Turu

CNBLUE, 2013 yılında Nisan ayından ocak ayına kadar Tayvan’dan başlayarak Singapur, Hong Kong, Avustralya, Amerika, Meksika, Peru, Şili gibi birçok ülkeyi ziyaret etti. Toplamda 18 şehir, 14 ülkeyi ziyaret edip Dünya turunu tamamladı. Amerika’daki M-net Amerika medyası CNBLUE’nun Dünya turunu içeren bir belgesel ve bir fotoğraf albümü hazırladı. Grubun basisti olan Lee Jung-Shin hazırlanan bu belgeselde kayıtlarla ilgilendi. Ayrıca Peru’ya ait bir TV kanalı da, CNBLUE’nun Dünya turunu kanalda vurguladı.
Lee Jong-hyun : “Dünyanın diğer yerlerinde de hayranlarımızın olduğu gerçeği beni hem şaşırttı hem de sevindirdi. Sevenlerimizin bize sunduğu güvenle daha çok çalışmam gerektiğini hissettim.”

Kang Min-hyuk: “Yeni albümümüz Can’t Stop’ın sadece Kore'de değil de yurt dışında da birçok insana ulaşması beni mutlu etti ve minnettar kıldı. Dünya turumuz boyunca yaşadığımız güzel anılar hala çok canlı. (Gülüyor) Çok farklı ülkeler de yaşamamıza, hatta farklı dilleri konuşmamıza rağmen müziğimiz insanları bir araya getirdi ve bu durum bizi çok mutlu etti. KWAWE'e olan minnettarlığımı bir kez daha belirtmek isterim."Rusya’daki K Plus Magazin "Can’t Stop" albümüyle ilgili “CNBLUE yeni albümleriyle birlikte müzik rengini bir kez daha ortaya koydu. Albüm kışın sonları ile ilkbaharın başlarındaki duyguları tasvir etmektedir.”   diye olumlu bir eleştiri yazmıştır. Latin Amerika ve İskandinav adalarından da birçok medya büyük ilgi göstermiştir. İngiltere’deki Glastonbury, Amerika’daki Woodstock, Fuji Rock veya Japonya’daki Summer Sonic gibi CNBLUE’yu da uluslararası müzik festivallerinde görmemize çok zaman kalmadı. Neden mi bu kadar eminim? Çünkü bu editörün güzel hisleri ve bundan başka bir sebebe gerek yok!

Afrika’daki İkinci Okulun Açılması

CNBLUE, Dünya turundan elde ettiği geliri Afrika’da okul inşa etmek için kullandı. Bu grubun Afrika’daki çocuklar için açtığı ilk okul değildi. 2012 yılında konserlerden ve albümlerden elde ettiği gelirlerle Burkino Faso’ da ilk CNBLUE okulunu kurdular. Kurdukları bu okul binden fazla ana okul, 1000 ortaokul ve birçok lise öğrencisine yeni bir ev oldu. Grup üyeleri bu paylaşımın keyfini asla unutamayacağını belirtti.
Lee Jung-shin: “Her zaman elde ettiklerimizi topluma geri vermeyi istemiştim fakat bunu nasıl yapabileceğimi bilmiyordum. 2012 yılında şans eseri Afrika’da okul kurmakla ilgili bazı şeyler duyduk ve tüm üyeler bu konuda hem fikir oldu. Bu yolla hayranlarımızın bize ulaştırdığı sevgiyi bizde onlara geri vermiş olduk.”
Bir şeyleri geri verebilmek ve elinizdekileri paylaşmak kolay bir şey değildir. Ama bunun CNBLUE ile mümkün olabileceğine inanıyorum. Onları çok kısa süreliğine görmüş olmama rağmen onların etkileyici bakışlarının arkasında nazik izler taşıyan gözleriyle ve dudaklarındaki samimi tebessümleriyle onlara oldukça inandım.


Röportajımı sonlandırmak için gruba son bir soru sordum. Grubun Can’t Stop şarkısında olduğu gibi yaşamlarının son günlerine kadar durduramayacakları ve durdurmak istemedikleri şeyler nelerdir?

Müzik. Biz ilerde köklü, öncü, gerçekten önemli bir grup olmayı hayal ediyoruz. Durmadan devam eden diğer her şeyle birlikte müzik yapmak istiyoruz.”

Kesinlikle! Ben de CNBLUE’yu büyük bir grup olarak görmeyi istiyorum. Onların 30. Dünya turlarına katılabilir miyim? Bende ilerde hala son teslim tarihleri hakkında endişe eden önemli bir gazeteci olabilir miyim?  Tatlı bir baş ağrısıyla aniden bu sorulara saplandım. 


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak yasaktır.*

Kaynak/Source: justjyh
Çeviri: Houdini @TurkishBoice
Düzenleme: mcnbl @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder