İMZA KAMPANYASI

İnceleme: CNBLUE - WAVE (Japonca albüm) Eleştirisi


CNBLUE yakın zamanda yeni Japonca albumleri WAVE'i yayınladı. Warner Music Japon adı altında çıkardıkları 3. büyük stüdyo albümleri (daha öncekilerle beşinci) WAVE, tartışmasız 2014'ün en berbat albüm kapağına sahip. Bu forumdaki (*orjinal yazının yayınlandığı forum) tek temsilci ve CNBLUE hayranı olarak benim görevim nasıl ve neden CNBLUE'nun böyle kötü albüm kapakları yaptığını da sorgulamak. 

Bu senenin başlarında Can't Stop albümü için yaptığım gibi gene şarkı şarkı bu albümü değerlendireceğim. 

İlk olarak ön gözlemimi sunayım. Bu albümün özü ikiye ayrılıyor: Albümün ilk yarısı daha ağır, daha elektronik müzik etkisi karışımına sahipken, geçen sene Lady'de olduğu gibi 1970'ler/1980'ler rock havasını yakalıyor. İkinci yarısı ise, What Turns You on'daki gibi az da olsa pop etkisine sahip bir sounda kurulan daha organik rock soundunda. 

Şimdi başlayalım.

*Şarkıları dinlemek için başlıktaki şarkı isimlerine tıklayınız.

01 "Intro" 
Bu bir intro. Bunu eleştirmemin bir anlamı yok.

02 "Radio" 

Albümden önce yayınlanan ve albümün tanıtımını yapan ana şarkı "Radio", rock ve electro-dans'la doluyken "whoa ohh oh oh oh" kısmıyla kolayca eşlik edebildiğinizden de akılda kalıcı, bulaşıcı bir şarkı. İkinci söz kısmından sonra dans ritminin yükselmesiyle ve koroya dönmeden hemen önce Jonghyun'un gitar solosu öne çıkıyor ve şarkı ateşleniyor. 

Bu sound CNBLUE'nun daha önce geçmişte de yaptığı gibi oldukça iyi şekilde ruhunu ortaya çıkarıyor. Bunun tam tersi yorumlar da gördüğümden söylüyorum. Bu CNBLUE'nun soundlarını ilk defa değiştirmesi değil— Code Name Blue (beğendiğim; aşamalı albümleri) bunun oldukça iyi örneklerinden. 

03 "Go your way" 

İkinci ve en son klibi yayınlanmış olan bu şarkıda,  şarkıyı ilk dinlediğimde hayal kırıklığına uğramadım dersem yalan söylemiş olurum ve bu albümle nasıl gideceği (*nasıl başarı kazanacakları) konusunda endişelendim. Başta dörtlüklerin koroyla birlikte akışı hoşuma gitti-"Truth"taki gibi, ki aşağıda bu konuya geleceğim- ama zamanla dinledikçe hoşuma gitmeye başladı. Gene de albümdeki en enerjik ve dolu dolu şarkılardan biri. İnsanların burdaki eleştirime katılmamasına saygı duyacağım.

04 "Truth" 

What turns you on? albümü yayınlandıktan sonraki ilk parça. Daha önceki şarkıları Lady'de olduğu gibi gene sözlerle çok uyumlu ilerliyor. Görünüşe göre CNBLUE retro rock soundlarını kullanmaya devam ediyor ve "Go your way"dekiyle aynı şeyleri düşünüyorum—Dörtlüklerin koroyla birlikte akışı hoşuma gitti, ama bunaltıyor. 

Bu şarkı Go Your Way'e göre üstümde daha hızlı ve güçlü bir his bıraktı ve bunu ağırlıklı olarak Yonghwa'nın vokali başarıyor bence: baştan çıkarıcı olmaları ve YH'nın korodaki üst notaları şarkıyı eğlenceli hale getiriyor.

05 "Foxy" 

İlk defa, tamamen yeni ve albümün çıkışıyla duyulan Foxy, "Lady"deki gibi seksi sözlerin harmanlanmasıyla ve "These Days"deki gibi yumuşak, jazımsı/R&B hissiyle tamamen benim favorilerimden biri haline geldi. Klakson eşliğinde ve (arka fondaki vurgulu o çalgının adını hatırlayamadım, siz biliyorsanız buraya onun adını koyun) yumuşak vuruşuyla sizi gevşetiyor; akıcı şarkı çok yönlülüğüyle size ritimle hareket etme hissi veriyor.

06 "lonely night" 

İşte beklediğim baş yapıt buydu! CNBLUE elektronik hislerini dubstep elementiyle kombine ettiği hard rock keskinliğiyle geri kazanıyor. Sözler kötü bir titreşim yayıyor ve siz koro sinsice sizi yakalayana kadar ne beklemeniz gerektiğini bilmiyosunuz. Gitar öne çıkıyor ve ikinci dörtlük öncesi seviye düşmeden önceki Yonghwa'nın yükselen vokali ilerliyor ve bu tarzla devam ederek patlama yapıyor. "lonely night"da çok fazla mükemmellik var. 

İlk birkaç dinleyişimde ciddi olarak titredim ve sizi temin ederim, bu dinlemelerim aynı gün içinde bile değildi, farklı günlerde dinlediğimde hissettim. Bu otomatik olarak 2014'ün ikinci yarısındaki favori parçam haline geldi ve muhtemelen yılın şarkısı olarak "Cold Love"dan bile daha fazla kazanç getirecek.

07 "Still" 

Keskin bir elektronik finale sahip "Still" şarkısının da bir müzik videosu var. Klibi olmasına memnunum çünkü tüm hayatımı esir etmiş durumda ("lonely night" kadar olmasa da), ve CNBLUE'nun bu mizaçta daha fazla şarkı yapacağının da ipucunu veriyor. Onların ilerlemesini istediğim yön bu. 

Melodili bir piyanoyla başlıyor, ilk kısmın geliştirilmiş hali olarak arka fonda metronomun sayış sesiyle birlikte gitar, bas, bateri gibi diğer enstrumanlar katılıyor. Koro istikrarlı bir şekilde daha ağır bir ritimle ilerliyor. İkinci koro kısmından sonra normal haline yavaşlamadan önce Jonghyun'un gitarı eşliğinde rastgele ve keskin elektronik kısım giriyor ve sabit koroyu yükseltiyor. 

08 "Paradise" 

"Paradise" daha önce belirttiğim CNBLUE'nun soundunu düşürdüğü tonu ve şarkı başındaki ağır temel band sounduna dayanarak tüm özel efektleri atlıyor. ama şarkı buna rağmen Jonghyun'un size onunla kendi cennetine gitmesi için mırıldandığı piyano eşliğindeki korosu ile bir şekilde yumuşak bir hal alıyor. Eminim çoğunuz şarkıyı onun yüzü hayalinizde belirmiş olarak dinlemişsinizdir. 

09 "Angel" 

"Angel" ağırlıklı olarak akustik gitar üstüne kurulu ve Yonghwa'nın sözleri sıvının bir şekerin oyuklarından içeri sızması gibi. Açıkçası ben bu şarkıyı CNBLUE'ya, Yonghwa'ya adamak istiyorum. "Sen benim tek meleğimsin / Benim tatlım ol bayan / Seni benim yapacağım, sakin ol kızım / Beni nasıl delirttiğini biliyorsun / Ben senin bir numaralı hayranınım". #banaetkisi

10 "Control" 

"Control" şarkısı "Go your way" single'ının B kısmındaydı ve benim single'daki en sevdiğim şarkı olmuştu. Bu şarkının sözlerini çok seviyorum, çünkü bana "Robot" titreşimlerini hissettiriyor. Ama o şarkıdan farklı olarak bu şarkı FNC'yi gölgelemiyor. (*admin not: Robot'un sözlerinde yoğun çalışmalarına isyan vardı, yorumu yapılabilir) Sözler açıkça başkalarının etkisi altında kalmadan kendin olmanla ilgili. Bence aranjman bu şarkıya tam uymuş ve Yonghwa sağlam bir mesaja sahip sağlam bir şarkı yazmış.

11 "How awesome" 

Albümün final parçası, "How awesome" baştan sona Jonghyun tarafından söyleniyor. CNBLUE tarihindeki bölümlerden birini yapıyor: şarkıyı hayranlara adıyor; "a.ri.ga.tou." ve "Don't Care" gibi. Jonghyun şarkıyla tatlı bir şekilde müzik ve hayranlara olan sevgisini söylüyor, "Söz veriyorum. Her zaman sizinle birlikte olacağım/ Büyük bir dalganın altında kalsak bile / Söz veriyorum / Hep sizinle olacağım / Büyük karanlıkların altında kalsak bile" Bu ince bir durum ifade ediyor. Duygusal olarak ve bu eleştiriyi de yazdığımdan, teori üretmeye başladığımda albüm isminin bu şarkıdan geldiğini düşünüyorum.

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!* 

Yazan: Myth - onehallyu.com 
Çeviren: Cage208 @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder