İMZA KAMPANYASI

Cosmopolitan Şubat Sayısı Yong Hwa Röportajı


Jung Yong Hwa tamamen kendi tarzını yansıtan ilk solo albümü ile geri dönüş yaptı. 

Dizilerden beste yapmaya, konserlerde performans sergilemekten bir band üyesi olmaya ve sunuculuğa kadar tüm yılını son dakikasına kadar dolu bir programla yaşıyor. Şimdi de solo albüm ile yeni bir iddiada bulundu. Bir milyon mil yarışan biri için hareketlilik o kadar da yorucu değildir. 

Duyduğuma göre Japonya Arena turu başarıyla bitmiş. Unutamadığın özel bir sahne oldu mu?

Benim için her zaman değişiyor. Her konserde "Bugünkü performans en iyisiydi" diye düşünüyorum. Son konser de bittikten sonra performans seviyemizin biraz geliştiğini hissettim. Bu en çok istediğimiz şey.

Bu 100 000'den fazla izleyicinin katıldığı büyük çaplı bir  tur oldu. Japonya'da indie bir band olduğunuz zamanlardan biraz farklı olmalı.

Şimdi (konser) boyutlarımız genişledi, deniyimlerimiz de bununla birlikte arttı. 360 derece dönen, izleyiciye oldukça yakın olduğumuz dairesel bir sahnede performans sergilemiştik. İzleyicilerin tepkilerini anlayabilmek için en iyisiydi. Sadece hayalini kurabildiğim bir sahne gerçek olmuştu ama zorlukları da vardı. Bazen öyleymiş gibi performans sergiledim. Ana piyasada çıkış yapmadan önce yeterince iyi değildim. Gerçekten çok çalışmam gerektiğini düşündüm. Sık sık geçmişi unutmamak için kendimi esir alırım.

Yakında ilk solo albümün yayınlanacak. Yong Hwa'nın solo albümünün CNBLUE'nun albümlerinden farklılıkları ne?

CNBLUE ile kıyaslamak yerine öncelikle bir band rengi olarak düşünme taraftarıyım. Şarkı yazarken kendi zevklerimden çok uzaklaştığını görürsem kesinlikle onları es geçerim. Bu solo albümde bu tarz şarkıları topladım. Grubunun rengini hesaba katmadan, bu stresi yaşamadan yapmak istediklerimi yaptım. Bu albümün Yong Hwa'nın tarzını ve sesini daha çok yansıttığını düşünebilirsiniz.

Öyleyse mutlaka bizi şaşırtacak şarkıların vardır.

Diğer sanatçılarla birçok değişik düet denedim. Birkaç küçük sürpriz var. Biraz ipucu vermem gerekirse YDG sunbea-nim ile bir hip-hop şarkısı denedim. Ben sözleri ve müziği yazdım, YDG sunbae de rap sözlerini yazdı. Orta tempoda yine de modern tarzda "Mileage" isimli bir parça. Aynı zamanda Verbal Jint sunbae ile Energy isimli şarkıda ve Yoon Do Hyun sunbae ile Cruel Memories isimli şarkıda birlikte çalıştık, lütfen onları da merakla bekleyin. Ah Tayvanlı bir söz yazarı ve bestekar olan JJ Lin ile de Checkmate isimli şarkıda yaptığımız düet albümün içinde yer alıyor. İlk kez CNBLUE'nun Bluemoon konserlerinin Tayvan durağında tanıştık ve konserden sonra birkaç kez buluştuktan sonra arkadaş olduk. 

CNBLUE'nun son albümündeki ve bu solo albümdeki tüm şarkılar senin kendi bestelerinden oluşuyor. Görünen o ki senin katılımların daha da baskınlaşıyor

Tüm şarkıcılar kendi şarkılarını yapmak zorundadır diye düşünmüyorum. Ben yapıyorum çünkü bundan zevk  alıyorum. Beste yaparken kendi tarzımı buluyorum. Beste yapma arzum ortaokuldayken bilgisayarıma bir demo program kurduğumda başladı. O zamanlar bir şarkıcı olmayı düşlemiyordum bile... Bu programda yaptığın ilk şarkı neydi?

İsmi "Easy Love"dı. Ara sıra dinliyorum, fena değil. Şarkıya bu ismi verdiğimde ne düşünüyorum bilmiyorum. (güler)

Ortaokulda ne tarz müzikler dinlediğini merak ediyorum. Onun gibi olmak istediğin bir müzisyen var mıydı?

Alternatiften, R&B'ye ve hiphop'a kadar birçok tarzı ayrım göstermeden dinlerdim. Özellikle metal müziğe çok meraklıydım. Küçükken en çok Ronnie James Dio'yu severdim.

Şimdi şarkı yazmaya devam edip daha fazla deneyim kazanmalısın. Birçok romantik ilişki bu konuda sana yardımcı olabilir sen ne düşünüyorsun?

Elbette romantik ilişkiler müzik yazmakta yardımcı olur ama bir yılda 20-30 şarkı yazarken bunların hepsinde kendi tecrübelerimi kullanamam. Bu kadar çok ilişki yaşamaya vaktim de yok zaten. Etrafımdakilerin hikayelerinden ya da onlardan duyduğum hikayelerden yararlanıyorum. Çok fazla film izleyip sık sık eski anılarımdan da faydalanıyorum. 

Romantik ilişkilerden bahsetmişken kızların Jung Yong Hwa üzerinde çok fazla fantazileri var. Kızların ilgisini çeken birçok rolde oynadın. 

Uzun zaman önce aldığım roller yüzünden olduğunu düşünüyorum. Ama onların hiçbirinin gerçek kişiliğimle alakası yok. Aşık olduğum zaman, ailemin onayını almaya çalışırım ve şen şakrak olmayı severim. Sevimli/hoş olsam da onlara uzaktan bakıp kendi kendime kalp acısı çeken tarzda biri değilim.

Bir kız arkadaşın olsun ya da olmasın zaman zaman yalnız hissediyor olmalısın. Bu hissin nasıl üstesinden geliyorsun?

Aşırı bir konsantrasyon gösteririm, çalışırım. (güler) Böylelikle yalnızlığımı ve diğer zorlukları biraz olsun unuturum.

Bir programın olmadığında boş zamanlarını nasıl harcarsın?

Beste yaparım. Bana göre programımın olmadığı yer beste günüdür. Gerçekten sıkıcı mı oluyorum? Ama gerçekten, boş zamanım olduğunda oyun oynamak yerine çalışmayı tercih eden biriyim. Testi kırılmadan önlemini almaya çalışırım, bu da bir şey yapmadığım zamanlarda gerilmeme neden oluyor. Büyük ihtimalle pek boş vaktimin olmamasından ileri geliyor. Japonya'da olduğumda bile konserden sonra sadece akşam yemeği yer uyurum. Şimdiden sonra seyahat planları yapacağım.


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak: Just JYH
Çeviri: unDineee
0 yorum:

Yorum Gönder