İMZA KAMPANYASI

Albüm Değerlendirmesi; Yonghwa'nın Solo Albümü 'One Fine Day'


20 Ocak'ta FNC Entertainment Jung Yonghwa'nın ilk solo albümü 'One Fine Day'i yayınladı. 'One Fine Day', CNBLUE'nn lideri olarak geniş takipçiler oluşturan Jung Yonghwa için bir dönüm noktasını işaret ediyor. Bu albüm pop-rock alanında yer alan yetenekleri söz yazarlığı ve vokal olarak yeterliliğini yansıtmasıyla uyumlu bir albüm.

Albüm JJ Lin, Yoon Do Hyun, Verbal Jint ve YDG'nin misafir olarak yer aldığı 10 şarkıyı içeriyor. "One Fine Day'de yer alan düetlerin hiçbiri reklam için orada bulunmuyor ve hepsi albüm boyunca çok iyi yerleştirilmiş şarkılar.

Jung Yonghwa, sıradan Kpop parçalarından kolaylıkla ayrılan enstürmanlarla birleştirilmiş Kore rock müziğinde en yetenekli şarkı yazarlarından biri olarak hünerlerini kullandı. "One Fine Day"deki en güçlü bazı parçalar, “Cruel Memories” ve “Checkmate” gibi hard rock elementlerini içeren parçalar. Albüm CNBLUE'nun kapsamlı band sound'u açısından eksiklikler içerse de şarkılar uyumlu bir şekilde bir arada bulunuyorlar.

“One Fine Day” orkestral bir ara olan "Intro" ile başlıyor. "Intro" hafifçe albüme adını veren şarkı olan “One Fine Day”e geçiş yapıyor. Jung Yonghwa, şarkıda 2AM ile eşanamlı hale gelen ballad sound'uyla yoğun vokalini sergiliyor.

“One Fine Day” bir düet serisi ile devam ediyor.  Gitar rifflerinin şarkıyı hip-hop etkisindeki şarkılardan ayırdığı “Cruel Memories” bir pop-rock balladı.  Yoon Do Hyun'un yumuşak ses tonu, olağanüstü bir melodi yaratmak için mükemmel bir şekilde Jung Yonghwa’nın coşkulu vokaliyle karışıyor.

Verbal Jint,  Jung Yonghwa ile eşleşme ihtimali uzak bir sanatçı olabilir ama düetleri “Energy” bunun gerçekleşebileceğini gösteriyor. “Energy” Yonghwa'nın vokal çeşitliliğinin gençliği ile ön plana çıkan mutluluk veren bir pop-rock şarkı. Önemsemeyen tavırlarıyla rapçiler sık sık dışlanan bir görüntü çizerlerken, Verbal Jint kafiyeleriyle kazanıyor.

Bu aynı kolay mantık oyuncu ve rapçi YDG'nin yer aldığı "Mileage"de de geçerli. "Mileage" müzikal bütünlüğü korunan eğlenceli bir parça. "Mileage"in puan kaybettiği noktalardan biri kullanışsız İngilizce kelimeler bulunması ama bu yaygın olarak Kore müziğinde sürekli olan bir şey.

"One Fine Day"in müzikal formatının ilginç yönü ise "Checkmate" düetinde yer alan JJ Lin'in, Aralık 2014'te yayınladığı "Brave New World"ünü tamamlayıcı olması. İki sanatçının da hayranları arka arkaya albümleri çaldıklarında bunu göreceklerdir. "Checkmate", çıkış şarkısına ek olarak albümdeki en güçlü parçalardan biri. Yonghwa ve JJ Lin'in birlikteliği kesinlikle uyum sağlıyor.

“Without You”, "Checkmate"in coşkulu enerjisinden daha düşük tempoya geçişi sağlıyor. Yonghwa ballad müziklerdeki başarısını sunuyor ve "Without You" da bunun dışında kalmıyor. "One Fine Day" deki bir başka mücevher olan"Without You", bir Kpop erkek grubunun kolaylıkla çıkış parçası olabilirdi 

Albüm bitişe CNBLUE tarafından rahatlıkla performe edilebilecek bir sounda sahip olan "Last Leaf" ile yaklaşıyor. "Last Leaf" duygusal olarak doygunluk sağlayan, coşkulu bir parça. "Last Leaf"in ağırlığı "Goodnight Lover" ile yükseliyor. "Goodnight Lover" 90'ların başlarının iyi hissettiren pop-rock şarkılarını dinliyormuş hissi uyandıran nefis, eğlenceli bir şarkı.


Albüm "27 Years" ile bitiyor. Yonghwa bu şarkıyı bestelemek, yazmak ve yapımcılığı konusunda Peter Malick ile çalıştı. Peter Malick hem kendi yapımcılığı hem de Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Norah Jones ile işbirliği ile tanınıyor. "27 Years", "One Fine Day"e iyimser ve uyumlu bir son hazırlıyor.

“One Fine Day”, Kpop dünyasının ötesindeki sanatçıları hayranlarına tanıtırken, Yonghwa'nın sanatsal yeteneğinin özünü yansıtıyor.

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak: kpopstarz
Çeviri: mcnbl@TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder