İMZA KAMPANYASI

Kpopstarz Özel Röportaj: Peter Malick ile Yonghwa ve Kpop Üzerine


Yonghwa ile müzik bağı

Bu röportajın küçük bir hikayesi var. Aslında biz Peter Malick'le geçtiğimiz Mayıs ayında Yonghwa'nın LA'ye uçması ve Peter Malick'le buluşması üzerine, onların işbirliği hakkında Peter Malick'in bir şeyler açıklamasını umarak iletişime geçmiştik. Fakat Peter, muhtemelen işbirliğini saklamak hakkında bir tartışmaya girmek istemediği için, kibar bir şekilde röportajımızı bu tarihe erteledi. Şimdi Jung Yonghwa'nın albümü yayınlandı. Peter da cana yakın bir şekilde röportaj isteğimizi kabul etti.

Peter, Yonghwa'nın solo albümündeki son şarkı olan 27 Years'ın yapımcılığı ile albümde yer aldı ve aynı zamanda işbirliği için davet edilen tek Batılı müzisyendi. Geçen yıl Yonghwa ve Peter LA'de buluştuğundan beri, Peter'ın Jung Yonghwa ve Peter ile Twitter üzerinden sıklıkla iletişim halinde olduğunu farkettik. Bu bizi meraklandırdı. Neden Peter çalışmak için Yonghwa'yı seçti? Kpop'tan anlıyor mu? Muhtemelen bu sorunların cevaplarına bu röportajı okuduktan sonra ulaşacaksınız.

Soru: Jung Yonghwa ile buluşmadan önce onu veya CNBLUE'yu tanıyor muydunuz? Daha önce Kpop dinlemiş miydiniz?

Peter Malick: Neredeyse 2 yıldır bir Kpop hayranıyım, böylelikle, gerçekten farklı tarzlardaki Kpop şarkılarını dinledim. Ama itiraf etmeliyim ki müzik türüne bakmaksızın keşke dinlemeseydim dediğim çok şarkı oldu. Müzik yapımcılığı veya düzenlemesi yaparken genellikle günlük 10-12 saat çalışırım. İşimi tamamladığımda huzurlu olmayı ve ailemle daha çok zaman geçirmeyi dilerim. Bu yüzden işimle meşgul olduğum zamanlarda yeni müzik dinlemek için nadiren şansım oluyor. CNBLUE'yu Can't Stop albümünün imzalı bir versiyonu elime ulaşana kadar bilmiyordum. Bu Yonghwa ile Mayıs ayındaki buluşmamızdan önceydi. Can't Stop'ın gerçekten iyi bir albüm olduğunu hissettim.

Soru: Niçin Yonghwa'yı, onun solo albümünde işbirliği yapmak için tercih ettiniz?
Peter Malick: Can't Stop albümünü çok sevdim ve CNBLUE'nun müzikal yeteneği karşısında şaşkınlık yaşadım.  Sokak performanslarının ardından seçkin/çok iyi bir band'e dönüşmüşler. Çok çalışmak, başarı ve artistik yeteneklerin gelişmesi yolunda atılması gereken en önemli adım. Yonghwa ve grubun üyelerinin bunu yapmak için hazır olmaları benim üzerimde derin bir etki yarattı. Yonghwa ile tanıştığımda onun çok iyi bir insan olduğunu gördüm. Dolayısıyla onunla çalışmaya karar vermek çok kolaydı. Yeni albümünün yapım aşamasının bir parçası olmak gerçekten onur verici.

Soru: Bir yapımcı olarak Jung Yonghwa'nın müziğini nasıl değerlendirirdiniz?
Peter Malick:  Müzik anlamlı olmak zorundadır, insanların kalplerini heyecanla attırmalı ve duyguları ifade etmelidir. Bir yapımcı olarak bir şarkıyı dinledikten sonra, onu şu şekilde değerlendiririm; "Gitar sound'unu sevdim ama bateri çok zayıf." Ama günün sonunda detaylar çok da önemli değildir. Önemli olan şey şarkının dinleyenleri yakalayıp yakalayamadığı, şarkıcının insanları etkileyip etkileyemediğidir. Yonghwa'nın müziğinin çok güçlü olduğunu keşfettim. O, insanlarda derin etkiler bırakan bir sanatçı. Hayranlarını seviyor ve bestelediği müzik de insanları etkiliyor. İşbirliğimiz esnasında Yonghwa'nın  pek çok hayranının beni takip ettiğini fark ettim.  O zaman bu bana Yonghwa'nın hayranlarının harika bir birliktelik içinde olduklarını hissettirdi. Onlar insanlara kötü sözcükler kullanmıyorlar, Yonghwa'yı seven bir grup pozitif insan. Bu çok özel.

Soru: Jung Yonghwa'nın albümünün tamamını dinlediniz mi? 27 Years'ın yanında sevdiğiniz diğer şarkılar neler?
Peter Malick: Tüm albümü sevdim. Ama eğer bir şarkı seçecek olsaydım bu Mileage olurdu. Melodisini ve YDG’nin rap'ini sevdim. Şarkının iletmek istediği şeyi sevdim.

Soru:  Kpop ve Amerika'daki Kpop piyasası hakkındaki görüşlerinizi paylaşır mısınız?
Peter Malick: Dürüst olmak gerekirse nasıl yanıtlayacağımı bilmiyorum. Geçen yıl KCON'a katılmak istemiştim ama olmadı. Ben çoğunlukla stüdyosunda takılan bir insan olduğum için çok az canlı performans izlerim. Fakat Kpop'ın Amerika'da artan etkisini görüyorum. Kpop insanları kendine çekiyor ve çok hızlı yayılıyor. 14 yaşındaki kızım Grace daha önce hiç Kpop dinlememişti ama şimdi Yonghwa'nın hayranı oldu. Kpop hakkında giderek daha çok şey öğreniyor.

Peter Malick'in yoğun programına engel olmak istemedik. Ama bu röportaj aracılığıyla onun Yonghwa'nın ve CNBLUE'nun müziği hakkında verdiği onayı görebiliriz. Peter Malick'in CNBLUE veya diğer Kpop sanatçılarıyla daha fazla müzikal işbirliği yapmasını umuyoruz.


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*
Çeviri: mcnbl@TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder