İMZA KAMPANYASI

[04.03.2015] Yonghwa’nın Excite Music Röportajı


Ne kadar yumuşak ve güzel bir ses...! Onun ilk solo albümünü dinlediğimde yaptığım içten yorum bu oldu. Merkezde balad bir şarkıya odaklanan bu albümde Yonghwa, her zamanki gibi güçlü sesinden farklı olarak ne kadar yumuşak ve duygusal bir ses tonuna sahip olduğunu gösteriyor. Albüm onun sadece Kore'de Ocak ayında yayınlanan şarkıları değil aynı zamanda 'One Fine Day'in Japonca versiyonunu ve ünlü Japon rock bandi Gray'in üyesi Takuro tarafından yazılan 'I'm glad I loved you' şarkısını da içeriyor. Yonghwa bu albümü farklı sanatçılar ile hazırlarken ilham almış gibi gözüküyor. Röportaj zamanımız kısaydı ama onun bu albüme tutkusunu ve ilk solo konserini nasıl beklediğini hissettik. 

Excite: Senin ilk solo albümün 'One Fine Day-Japonya Özel Versiyonu'nu dinledik ve CNBLUE'dan farklı bir müzik olarak keyif aldık. Açıkçası sen albümün hakkında ne düşünüyorsun?
Yonghwa: Bu benim ilk solo albümüm olduğu için baskı altındaydım ama şimdi onunla ilgili hissettiğim şey tatmin. Kore'deki solo etkinliklerim sona erdi ama gerçekten çok keyif aldım. Şimdi ilk solo konserim için sabırsızlanıyorum.

Excite: Albüm için seçtiğin konsept ne oldu? Ne zaman yapımına başladın?
Yonghwa: Konsept veya tema belirlemedim. Uzun zamandır yapmayı düşündüğüm şeyleri yapabileceğimi düşündüm. 1 yıldan beri üzerinde çalışıyorum.

Excite: "One Fine Day"i sen besteledin, değil mi? Bir CNBLUE üyesi olarak şarkıları CNBLUE şarkıları ile karşılaştırsan farklılıklar veya benzerlikler var mı? 
Yonghwa: Sadece müzik tarzında farklılık var. Şimdiye kadar CNBLUE şarkıları neredeyse tempolu şarkılardı ama benim solo aktivitem için şarkıların büyük kısmı ballad tarza odaklanılarak bestelendi. Şarkı yazımı hakkında hiçbir fark yok ama üyelerin sevdiklerini veya güçlü yönlerini dikkate alırım. Diğer taraftan solo için söylemek istediğimi, hissettiğimi şarkıya dönüştürebilirim, bence en büyük fark bu.

Excite: 27 years (Peter Malick ile) Yonghwa'nın günümüze kadarki anılarını içeren bir şarkı.Niye bu şekilde sözler yazma isteği duydun? Seni bu şarkıyı yazmaya iten şey nedir?
Yonghwa: Peter Malick benimle çalışan Amerikalı sanatçı. Benim solo albümüm için bestelediği şarkıyı duyunca çok sıcak bir melodi diye düşündüm ve şarkıyı duyduğum andaki hissettiklerimi sözlere döktüm. Geçmişime dönüp baktığım bir kısım var.

Excite: Bonus şarkı, ‘I’m glad I loved you'yu sen besteledin ve Japon Rock bandi Gray'den Takuro sözleri yazdı. Eski kız arkadaşının mutluluğunu umut eden büyük bir aşkı gösteren orta şiddette tempolu bir aşk şarkısı. Sözleri gördüğünde ne düşündün? 
Yonghwa: Temayı söylemeden şarkıyı ona gönderdim ama o düşündüğümden daha farklı sözler yazdı. Bu bana daha çok çalışmam gerektiğini hissettirdi.

Excite: Gray hakkında ne tür bir izlenime sahipsin? 
Yonghwa: Özellikle, onların şarkıları ‘HOWEVER’a bayılıyorum. Bu yüzden onunla çalışmış olmak çok ayrıcalıklı hissettiriyor.

Excite: Takuro dışında solo albümün için diğer ünlü sanatçılarla da çalıştın. Albümün yapım aşamasında nasıl hazırladın?
Yonghwa: Onların şarkı yazarken kendi tarzları var, bu yüzden şarkı bestelerken önceden yaptığımdan farklı bazı yollar olduğunu fark ettim. Onlardan bunları öğrendim. Şimdiye kadar CNBLUE için şarkı bestelerken 'CNBLUE için en iyisi nedir?' diye düşünüyordum ama bu kez farklı bir düzenleme tarzı denedim. Kendimi engellemeden yeni şeyler denemek için bir şans olarak değerlendirdim.

Excite: CNBLUE üyeleri albümünü dinlediler mi? 
Yonghwa: Evet. “Müthiş!”dediler ve bu beni mutlu etti.

Excite: Onlar senin albümünü dinlerken, sen ne hissettin? Endişelendin mi?
Yonghwa: Kim şarkımı dinlerse dinlesin ki bu bir CNBLUE üyesi olsa da her zaman endişelenirim. 

Excite: Solo albümü tamamlamış biri olarak, bunun CNBLUE'nun gelecek aktivitelerine etki edeceğini düşünüyor musun?
Yonghwa: Şu anda şarkı bestelemek için öğrendiğim farklı yollar var. Sanırım bu deneyimimi CNBLUE'nun aktiviteleri için de kullanacağım.

Excite: Konserin için sabırsızlandığını söylemiştin. Konserin için ne kadar coşkulu olduğunu gösterebilir misin? Ve şu anda neler hazırlıyorsun? 
Yonghwa: Şu anda konser için prova yapıyorum. Bu benim ilk solo konserim olacağı için çok gerginim ve bu yüzden endişeleniyorum. Ama inanıyorum ki harika bir gösteri olacak. Bunun için elimden geleni yapacağım. Beklentilerinizle lütfen konserime gelin. Beklentilerinizden daha harika bir konser vereceğim!

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak:cnboicee
Çeviri: mcnbl@TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder