İMZA KAMPANYASI

[Albüm & Klip Değerlendirmesi] CNBLUE - '2gether'


CNBLUE – 2GETHER (VOL. 2) 

Şarkı Listesi: 

1. Cinderella 
2. Hide and Seek 
3. Roller Coaster 
4. Domino 
5. Hero 
6. Drunken Night 
7. Catch Me 
8. Hold My Hand 
9. Control 
10. Radio 
11. Footsteps
CNBLUE '2gether' ile tekrar geri döndü ve ikinci full albümünü yayınladı. Üyeler çoğunlukla kendi solo çalışmalarına konsantre oldukları için son albüm yayınlamalarının üzerinden 18 ay geçmişti. Kendilerinin yazıp bestelediği 11 yeni şarkı ile yeteneklerini albüm tanıtımda sergilediler.

Albüm pop-rock-disco tarzı sunan çıkış şarkısı 'Cinderella' ile başlıyor. Yonghwa tarafından yazıp bestelenen bu şarkı, aslında tarafsız gitar tınısı ve katlanan efektleri ile isminden beklenen bir peri masalından daha fazlasını sunuyor. Üyelerin sesleri burada çok iyi işliyor ve ağza yapışa söz mükemmel: "Somebody help me!" İsminden anlaşılacağı üzere şarkı, mükemmel kızı arama ve onsuz nasıl da kaybolmuş hissettikleri hakkında.
"Hide and Seek", funky r&b tarzıyla başlıyor ve bu gürültülü ritim piyano ile ana sözlere geçiş sağlıyor. Nakarat çok saf pop tarzında. Bu bir birleşim ve çok iyi bir şekilde işe yarıyor. Gitarlar solo kısmında çığlık atıyorlar ve tüm efekt kulaklara bir şölen yaşatıyor.

"Roller Coaster" biraz haylazca ve sadeleştirilmiş bir funk ile başlıyor ve sözlerde pop müziğe olan küçük dönüşüm harika bir söz dizisi oluşturuyor. Şarkıcı sadece duygusal bir hız trenine tekrar binmeye hazır olduğunu değil aynı zamanda bunun cezasını çekmeye de hevesli olduğunu söylüyor.
Üçüncü şarkı "Domino", diğerlerine göre içerdiği yaygın dans-pop tınılarıyla albümdeki dans şarkılarından biri. Tekrarlayan bir şarkı ama aslında onu güçlü kılan da bu. Tatlı uyum burada harika bir efekt yaratmak için kullanılmış. Klavye ve elektronik gitarları ve en sonda bayan sanatçıyı dahi duyabiliyorum. Hem yatıştırıcı hem de vücudu harekete geçiren bir şarkı. Ne hakkında?

 "My love is gone You break me down Just let it go Like them dominos" 

"Hero" nakarat başladığında elektro gitarlara geçiş yapan geleneksel bir gitar şarkısı ve ardından tekrar akustiğe geçiş yapıyor. Sakin bir geçiş köprüsüne ve kemerli bir söz dizisine sahip. "Çocukluk elleri" ve diğer duygulardan bahsederek babalara saygıları sunuyor gibi gözüken pop-rock tarzında. Ben kahraman olarak baba fikrini tamamen bu şarkıdan alabiliyorum.

"Drunken Night" kesinlikle beklediğim gibi çıkmadı. Sözlerin kaybedilmiş bir aşk ve acıyı azaltmak hakkında olabileceğini düşünmüştüm ama bundan daha neşeli. "time lost can't be won again"sözleri ile orada biraz olsun pişmanlık tadını katıyorlar. Kaldı ki melodisinden şarkı sözleri, düzeni ve nakaratına kadar tam bir parti havasında.

"Catch Me" bir garaj band duygusallığında öfkeli tonlamalarla başlıyor. Belirgin gitarlar, durmak bilmeyen ritim ve  kemerli vokaller şarkıyı tamamlıyor. Sözleri bir yıldız olmak ve onları kimsenin durduramayacağı hakkında. "catch me now' dizesi daha çok 'ben şehirdeyken benim konserimi kaçırma' diyor.
"Hold My Hand" enerjik bir ritim ve üflemeli çalgılarla tempo tutarak biraz caz müzik tarzında. Hatta klarnet ve fagot'a dair de ipuçları var. Bu albümde şimdiye kadar duyduğum en farklı şarkı. Kafayı sallayarak ve ayakta tutulan ritimle eşlik ettiren bir hisse de sahip

9. şarkı, "Control," arka fonda neredeyse şarkıcının kontrol edebilmek için savaş verdiği bir aciliyet hissi ve nefes kesici gitarlar ile güçleniyor. Kesinlikle rocker, enerjik ve acımasız. Sözleri bize, onların kontrollerinin dışında gerçekleşen tüm şeyleri hayatlarından çıkarmaya çalıştıklarını anlatıyor."Radio", "Control" ile aynı ögelere sahip ama daha da tutkulu. Yonghwa'nın sesi gerek enerjik ve kızgın bir ton içerdiğinde gerekse daha yüksek bir tonda şarkıyı söylediğinde çok güzel. Burada şarkıyı gerçekten yüksek sesle ve coşkuyla söylüyor. Şarkı radyoda bir şarkı duymak ve hatırlananlar hakkında.

"Footsteps" düşündürücü bir rock parçası yumuşak bir şekilde başlamasına rağmen nakaratla bir heyecan kasırgası yaratıp tekrar eski haline dönüyor. Sözler her seferinde daha fazla ritim kazanarak giderek sertleşiyor. Şarkı, yaşamak, uzaklaşmak ve geride bırakılanlar hakkında bir metafor oluşturarak yürümeyi çok akıllı bir şekilde kullanıyor.
Bu şarkıların hepsi tekrar teker bana ulaştı ve beni yakaladı. Bir band'in çoğunlukla diğer band'ler gibi kulağa geldiği müzik endüstrisinde CNBLUE geride kalanların dışına çıkıyor. Sound tamamıyle orijinal değilken canlandırıcı formüller ve alışmamış bir tonu orada ve burada kullanarak yine en iyiye odaklanıyorlar. Bu albüm özellikle hayranlar için sahip olmaları gereken bir albüm. Eğer onları özlediyseniz işte bütün ihtişamları ile buradalar, CNBLUE ve hayranlar, bir kez daha birlikteler!

KLİP DEĞERLENDİRMESİCNBLUE üyeleri "Cinderella"da yakalanması zor bir sevgiliyi elde etmeye çalışıyorlar. 

Sahneler  araba, apartman, çamaşırhane gibi pek çok yerde geçiyor. Her seferinde kızı öpmek için eğildiklerinde veya en azından onunla çıkmayı teklif ederlerken, kız arkasında parlak, yüksek topuklu bir ayakkabı bırakarak kayboluyor. Tıpkı peri masalındaki prens gibi onlar da sadece hayallerinde kızı aramaya çalışıyorlar. 

Buradaki büyüleyici kız Seo Yi An ('Hotel King,' 'Warm and Cozy'). Görünen o ki Jonghyun onu öpmek üzere olan bir sahnede olacağı söylendiği ve onunla ilk tanıştığı zamandan beri gergindi. Yonghwa thirtsüz sahnesinin keyfini, Instagram da bile onu paylaşarak çıkarıyordu. Jungshin, diğer üyeler kızla temasa geçip kendisi geçemediği için biraz üzülmüş gibiydi. 
Ben sevdim. Sadece şarkıyı da değil. Seo Yi An ifadelerinde harika bir iş çıkarmış ve çocukların yüzlerindeki şaşkına dönmüş ifadeler paha biçilmezdi. Tabii ki buna kızın tamamen ateşli olması yardım ediyor. Ama CNBLUE'nun konserlerinin harika olduğunu duydum ve burada performanslarının tadını biraz da olsa yakalıyoruz.  Bu "Cinderella" hakkında güzel bir şey ise hikayedeki kötü kalpli kız kardeşlerin burada olmaması. 


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak:allkpop
Çeviri: mcnbl0 yorum:

Yorum Gönder