İMZA KAMPANYASI

[Billboard] CNBLUE yeni albümü 2gether'da 'Cinderella' ile Electro-Pop-Rock tarzını yakalıyor


Geçtiğimiz yılın başlarında CNBLUE, Billboard'a Maroon5 ile karşılaştırılmalarının 'onur verici' olduğunu, ama 'bir gün kendi renklerine ve kendi soundlarına sahip olup herkesin "Oh, bu sound CNBLUE'nun ki gibi' demelerini umduklarını söylemişlerdi. K-pop-rock band'in son single ve albümü Adam Levine & Co ile karşılaştırılınca çok daha çarpıcı -- ama bu onları uluslararası açıdan şimdiye kadar olduğundan daha dikkat çekici bir pozisyona getirebilir.


"Cinderella", CNBLUE'nun yeni full albümü, grubun şimdiye kadarkinden daha fazla elektronik elementleri bir araya getirdiği 2gether'ın çıkış şarkısı. Şarkı bükülmüş vokaller, birleştirilmiş synthler (A/N: synth: elektriksel sinyaller yaratan bir müzik aleti) ve gümbürdeyen bateri sesi ile başlıyor, tüm geri plan patlamaya hazır nakarat ve ağza sakız gibi yapışan söz. "Cinderella" özellikle gitar tonlamalarında melodiyi hatırlatmasıyla CNBLUE'nun; Maroon 5 ve Christina Aguilera'nın düet yaptığı, elektronik elementleri içerisine alan "Moves Like Jagger"  "an"ı gibi hissettiriyor. 

Görünürde, Kore'deki diğer boy band'lerin ortaya koyabileceğinden farklı bir ton olmamasına rağmen daha dikkatli dinleyince band'den  şiddetli gitar ve bateri tonları yayılıyor. Ek olarak şarkının sözlerini yazan ve besteleyen CNBLUE'nun vokali Jung Yong Hwa, K-pop sahnesinde bulabileceğiniz nadir saygın sanatçılardan biri. 


"Cinderella"nın klibindeki hikaye harfi harfine masaldan esinlenerek oluşturulmuş. 4 üye de güzel bir kızla karşılaşıyor, sadece bir an arkalarını döndüklerinde kız sadece bir ayakkabı bırakarak ortadan kalkıyor, yalnız bu kez ayakkabı cam değil süslü bir topuklu.


CNBLUE'nun yeni albümü 2gether'ı dinleme deneyimi, elektro müzik aracılığıyla Top 40 bölgesinden ve alternatif-rock hatlarından bambaşka bir yola çekiliyor. "Hide and Seek" saksafon örnekleri,  "Catch Me" inkar edilemez 80'ler dans hissini içerirken; yükselen kız grubu MAMAMOO'nun üyesi Whee In'in eşlik ettiği "Domino" ezici synthler içeriyor. Ama tatlı bir gitar solosu bulunan "Roller Coaster"da ve canlandırıcı 90'lar alt-rock hissi bulunan "Hero"da belli belirsiz bir reggae üzerinde kesinlikle rock elementleri var. 

Beklenmeyen ama özel bir beklenti yaratabilecek an ise, band'in ileride bir gün jazz-pop alanında bir şeyler yaratabilme potansiyelini ortaya koyan 'Hold My Hand' olmalı.


İlginç bir şekilde, CNBLUE, yakın zamanda yayınladıkları I Will single'nda daha heavy rock sound'una yönelmeye başlayan FTISLAND'dan daha fazla elektronik dans müziğine yaklaştı. Yine de tutarlı bir şekilde devam eden şey duygusal şarkı yazımı ile onların bir rock band olarak gittikleri rotada ne olursa olsun hayat dolu enerjinin de birlikte olması. "Footsteps," "Drunken Night," "Hero"nun sözlerini Lee Jonghyun, "Control"ün sözlerinin bir kısmını Jungshin'in yazması dışında neredeyse 2gether'ın şarkılarının tümü Yonghwa tarafından yazıldı.

Gelin 2gether albümündeki şarkıların öne çıkan kısımlarını birlikte dinleyelim.

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak:billboard
Çeviri: mcnbl

0 yorum:

Yorum Gönder