İMZA KAMPANYASI

CNBLUE ve Crying Nut Arasında Devam Eden Dava Sonuçlandı


Seul Merkez Adliyesi K-pop band CNBLUE'ya, indie punk grubu Crying Nut'ın telif haklarını ihlal etmesi gerekçesi ile 15 milyon won (12 000 $) para cezası verdi. 

Crying Nut, üyelerden Lee Sang Hyuk'un 2002 FIFA Dünya Kupası için yazdığı ve grubun yayınladığı "Deathblow Off-Side" şarkısını izinsiz kullandığı için CNBLUE'ya ve şirketi FNC Entertainment'a dava açmıştı.

Indie grup, CNBLUE'nun sadece şarkıyı izinsiz kullanmadığını aynı zamanda Crying Nut'ın orijinal kaydı üzerinden playback yaptığını iddia etti.

CJ E&M, Crying Nut'ın zararını tazmin etmiş olsa da olay meydana geldiğinde CNBLUE 2010 yılında performansın da yer aldığı DVD'sini Japonya'da yayınlamıştı. Crying Nut, bunun tazmin edilebilecek sınırı aştığını CNBLUE'nun kendilerine haber bile vermeden performansı DVD'ye dahil ederek kazanç sağladıklarını iddia etti. CNBLUE, sahneye çıkıp da hoparlörlerden sesi duyana kadar hangi şarkıyı performe edeceklerini bilmediklerini söyledi.

CNBLUE bunun üzerine, grubunun şöhretini telif hırsızlığı ithamları ile lekelediği gerekçesi ile Crying Nut'a karşı dava açtı ama mahkeme bu talebi reddetti.

Mahkeme, CNBLUE'yu şarkıyı televizyon programında izinsiz kullanmaktan sorumlu tuttu ama grubun mesuliyetini sadece performansı gerçekleşmekle sınırlandırdı bununla birlikte yayın kuruluşu CJ E&M'in DVD satışlarından sorumlu olduğunu da göz önünde bulundurarak yayın kuruluşunu 40 milyon won para cezasına çarptırdı.  

*Bu yazının tüm hakları turkisboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak: koreaherald, allkpop
Çeviri: unDineee0 yorum:

Yorum Gönder