İMZA KAMPANYASI

(Röpoortaj) CNBLUE U WEEKLY 529. Sayı


Kpop hayranlarının gözdelerinden Koreli band CNBLUE 2 yıl sonra 13 Şubat 2016'da "Come 2Gether" konserleri ile Singapur'a geri dönüyor. Beş yıl önce çıkışlarını yapan CNBLUE artık aynı yurtta kalmıyorlar. Tüm hatıraları arasından en çok birlikte yemek yemeyi özlediklerinden bahsediyorlar. Bu sayıda, CNBLUE üyeleri ile birbirleri hakkında görüşleri ve çeşitli bireysel aktvitelerini konu alan bir telefon röportajı yaptık.

En çok birlikte yemek yedikleri zamanları özlüyorlar


2010'da çıkış yaptıklarında CNBLUE "Flower Boy Band" (Ç.N/ Çiçek adamlar grubu yani yakışıklı insanlardan oluşmuş bir grup.) olarak biliniyordu. Kpop müzik dünyası idol grupların tekelindeyken CNBLUE eşsiz müzik tarzları ile bu dünyada güneş gibi doğdu. Bunun yanında her bir üye de oldukça yakışıklı görünüşleri ile akılları başlardan alıyordu. Uluslararası bir çok hayrana sahip band kısa zamanda Kpop müzik sektöründe band müziğin bir numaralı temsilcisi haline geldi. Sektörde oluşturdukları bu yeni tarzla grup üyeleri de olgunluğa/yetişkinliğe geçiş yaptıkları yaşlara ulaşmıştı.


Kısa zamanda lider Jung Yonghwa (27 yaşında), gitarist Lee Jonghyun (26 yaşında), baterist Kang Minhyuk (25 yaşında) ve bas gitarist Lee Jungshin (25 yaşında) genç çocuklardan olgun delikanlılara dönüştüler.

" 'Flower Boy Band' olarak tanınıyor olmaktan onur duyuyoruz ama 'Flower Boy Band' adı ile değil de band kimliğimizle öne çıkmayı arzuluyoruz. İnsanların, ne zaman müziğimizi duysalar 'Ah bu CNBLUE' dedikleri kendi müzik tarzımızı oluşturmak istiyoruz. "

Büyüme ve değişim


Çıkışlarından beş yıl sonra CNBLUE herhangi bir yönde değiştiğini düşünüyor mu?

"Müzikal anlamda hepimiz daha olgunlaşarak büyüdük. Hepimiz gelişmemiz gerekiği baskısını üzerimizde hissediyorduk. İlk çıkış yaptığımız o günlere dönüp baktığımızda eskiden ne kadar da masum olduğumuzu görüyoruz. Şu an yaşımız büyüdüğü gibi fiziki olarak da değiştik. Eskiden olan hantallığımız kayboldu, hareketlerimiz de daha çevik oldu. En çok Jungshin'in değiştiğini düşünüyoruz! Saçlarını sürekli değiştirip duruyor!" (A.N/ Şu halinden hiç ama hiç şikayetçi olmasam da uzun saçlı hallerini özlemiyor değilim)

Kpop piyasası neredeyse her ay on grubun çıkış yaptığı rekabetçi bir piyasa. CNBLUE'nun gelişme baskısını hissetmesi şaşırılacak bir durum değil. Bunun yanında en iyi band olmak için asıl kriter çok çalışmak!

"Rekabetten kaçınmak çok zor. Her zaman kendimize listeleri çok da dikkate almamayı söyleyip duruyoruz. Bir sürü yeni grup ve yeni müzik tarzları olmasına rağmen kendi karizmamıza tutunup benzersiz bir grup olmayı diliyoruz. Müziğimizi seven hayranlarımıza da minnettarız."

Yalnız yaşamak ve iletişimde kalmakBir çok Koreli grup çıkış yaptıklarında bir yurtta birlikte yaşama deneyimini tadıyorlar. Bildiğimiz kadarıyla CNBLUE 2014'de kontratları bittikten sonra yurtlarından ayrıldılar. Taşınmadan sonra üyelerin birbiri ile iletişimi nasıl?

"Genellikle mesajlaşma programlarını kullanıyoruz. Herkes birbirine günlük yaşamı ile ilgili fotoğraflar çekip gönderiyor"

Yurtta geçirdikleri günleri özleyip özlemediklerini sorduğumuzda hepsi en çok birlikte yemek yedikleri zamanları özlediklerinden bahsettiler. Bildiğimiz kadarıyla özellikle büyükler olarak Yonghwa ve Jonghyun herkese yemek yapıyormuş.

Bireysel aktiviteler


Son zamanlarda tüm CNBLUE üyeleri bireysel aktivitelerine odaklandılar. Her üye kendi kişisel aktiviteleri ile meşgulken bir araya gelip performanslarınız hakkında konuşuyor musunuz? Genelde yorum yapan/öneri sunan kişi kim oluyor?

"Aslında aramızda böyle yorumlar yapan biri yok. Önemli tavsiyeler vermek yerine bir araya gelip bireysel aktivitelerimiz hakkında birbirimizle konuşuyoruz. Birbirimiz destekliyor ve birbirimizin endişelerini hissediyoruz"

Dört üye de oynadıkları dizilerde derin etkiler bırakıyorlar. Mesela A Gentleman's Dignity dizisinde Colin'i canlandıran Jonghyun ve Heirs'de Chanyoung karaterini canlandıran Minhyuk. Eğer şansınız olsa nasıl bir karakteri oynamak isterdiniz?

"Band aktivitelerine katılmanın yanında dizilerde de rol alıyoruz. Yavaştan alıp adım adım oyunculuk yeteneklerimizi geliştirmek istiyoruz. Bize uygun roller olduğu sürece ne olursa olsun denemek istiyoruz."

Yeni eğlence programları

Oyunculukta aldıkları olumlu yorumların yanında CNBLUE üyeleri eğlence programlarına da çok iyi uyum sağlayabiliyor. Yonghwa daha önce kendi reality programı olan Hologram'ı yayınladıktan sonra Minhyuk evde günlük yaşamında başka bir yanını gösterebildiği I live alone programına katıldı. Jungshin kahve hazırlayarak başladığı V app yayınlarında hayranlarıyla etkileşim kuruyor.

"Başka yönlerimizi gösterebildiğimiz için çok mutluyuz. Programlarda sadece sanatçı kimliğimizle değil yirmili yaşlardaki delikanlılar olarak yer alabiliyoruz. Diğerlerine günlük hayatlarımızda neler yaptığımız gösterebiliyoruz. Han nehrinde bisiklet sürmek, basketbol oynamak ya da çiçek düzenleme sanatını öğrenmek gibi. Hayranlarımıza sadece CNBLUE'nun çekici yanını değil bizim 'basit ve saf' tarafımızı da sevdikleri için minnettarız."

Sahnede gerçek olmak 


Her üye kendi bireysel aktiviteleri ile meşgul olsa da bir grup olarak geri döndüğümüzde farklılık hissetmiyoruz.

"Grup olarak ya da bireysel olarak çalıştığınızda profesyoneller ve çaylaklar olarak ayrılıyorsunuz. Yalnız çalıştığınızda dinlenmek için daha çok vaktiniz oluyor ama aynı zamanda yalnız da hissediyorsunuz. Grup olarak dönüş yaptığımızda birlikte müzikleri düzenlerken daha yakın hissediyoruz. Daha sonra daha çok plan yapmak ve yeni albüm düşüncelerine daha çok zaman ayırmayı istiyoruz. Bu yönden düşününce çalışmak zor olmaktan çıkıyor"

CNBLUE diğer tüm gruplar arasında sık sık yurtdışına tur düzenlemesi ile dikkatleri çekiyor. Gelişim için gittiğiniz değişik ülkelerde her biriniz etrafı gezip yerel yemekleri tatma şansı yakalayabiliyor musunuz?

"Ne yazık ki konser için gittiğimizde etrafı dolaşacak vaktimiz çok olmuyor ama yoğun programımıza rağmen mutlaka yerel yemekleri yemek için vakit buluyoruz. Geçen yıl Kasım ayında ABU TV Festivali'ne katılmak için İstanbul'a gittik. Unutamayacağımız özel bir deneyimdi bizim için. Sokaklarda serbestçe dolaşıp bir caddeden diğerine geçerek fotoğraf çekebildik"

Farklılık, yöresellik, ihtiyaçlar


Başka ülkelerde sahne aldığınızda nasıl her ülkedeki her performansınız bu kadar anlamlı oluyor? CNBLUE her ülkedeki hayranları tatmin etmek için özel performanslar sergiliyor mu?

"Her konser ortamın atmosferine göre farklılık gösterir ve bu konserin gidiş yolunu çizer. Çok akıcı konuşamasak da hayranları kendi dillerinde selamlamaya onlarla iletişim kurmaya çalışıyoruz."

Çok fazla konsere katılınca her üye konseri nasıl daha zevkli kılabileceğine dair kişisel düşüncelerini oluşturuyor.

"Katıldığımız her konser dördümüz için de önemli bir etmen. Sahnede kendimiz gibi olmak istiyoruz bu nedenle konserin kilit noktaları olacak planlamaları ve önerileri de içeren tüm süreci düşünüyoruz. Ciddiyetle bir süreç hazırlıyor ve bu süreci yönetiyoruz"

Yong Hwa'nın gizli bir stratejisi mi var? 

Kore eğlence programları idollerin yeteneklerini öne çıkarmak üzerine kurulu olduğu için izleyicilerin daha çok dikkatini çekiyorlar.. Dördünüz arasında dikkat çekme eğilimi gösteren birileri var mı? 

"Hepimiz lider vokalistimiz Jung Yonghwa'nın hayranlarla iletişim kurmada kendine has taktikleri olduğunu düşünüyoruz. Sahnede koşuşturup durur ve hayranlara öpücükler dağıtır."

Singapurlu hayranlar 2016 Come2Gether konserinden ne beklemeliler?

"Yeni albümümüz 2Gether'daki en yeni şarkılarımızı Singapur'da ilk kez söyleyeceğiz! Singapur'lu hayranların bize destek olduğunun ve müziğimizi sevdiklerinin farkındayız bu sebeple yeni şarkılarımızı seslendireceğiz"

En iyi Sevgililer Gününü tasarla

CNBLUE bu yıl Sevgililer Günü'nde çalışmak zorunda.Görünüşe göre geçtiğimiz yıllarda CNBLUE Peru, Meksika ve diğer ülkelerde de Sevgililer Günü'nde çalışmış.Tam da kanlarının deli dolu attığı gençlik dönemlerinde olan yakışıklı CNBLUE üyeleri böylesi romantik bir günde çalışmak yerine bir kızla birlikte olmayı düşünmüyorlar mı? 

"Böyle bir şeyi hiç düşünmedik. Bu romantik günü özel ve romantik hatıralarla birlikte hayranlarımızla kutlamaktan memnunuz." (A.N/Biz de mutluyuz da ne zamana kadar böyle devam edecek bulun artık birilerini)

Kelimelerle arası iyi olan CNBLUE, Singapur konserinde gözleri ile sevgilerini ifade ederek hayranlarla iletişim kurmaya hazır olduklarından bahsettiler.

CNBLUE üyelerine aşık olduklarında nasıl erkeklere dönüştüklerini sorduk ve dört üyeden de farklı cevaplar aldık.

Jung Yonghwa: Yaramaz bir sevgili olurum.
Lee Jonghyun: İhmalkar/unutkan biri olsam da diğer tüm alanlarda sevgilime özen göstermeye çalışırım
Kang Minhyuk: Hangi özelliğim ona çekici gelir bilmiyorum ama sevdiğim bir kızsa eğer onun ilgisini çekebilmek için her şeyi yaparım.
Lee Jungshin: Birini ölene kadar sevebilecekmiş gibi hissetmiyorum tam da bu yüzden aşkımı bana en çok ihtiyacı olacak kişi için saklıyorum. 

Her üye aşkı farklı bir şekilde tanımlasalar da diğer yarılarında aradıkları özellik aynı. "Diğer yarımız için aradığımız kriter aynı. Sevdiğimiz kız mutlaka iyi kalpli olmalı"


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır*

Kaynak: @littlejongstar
Çeviri: unDineee
0 yorum:

Yorum Gönder