İMZA KAMPANYASI

Yong Hwa CeCi Röportajı 2015 Şubat Sayısı

HUG ME

CNBLUE'dan Yong Hwa, güçlü saf bir esneklik ve keskin bir karizmayla solo sanatçı olarak geri döndü.

CeCi: CNBLUE'nun programına göz attığımızda yurtdışı etkinlikleri ile dolup taştığını görüyoruz. Böyle dünyaya dikilmişsiniz gibi yaşamak nasıl hissettiriyor?
Yong Hwa: Programları gördüğümüzde 24 saat oldukça kısa geliyor. Yani günün biraz daha uzun olmasını istediğim zamanlar var. (Güler) Dürüst olmak gerekirse programların yazılı olduğu panoyu kontrol bile etmedim. Bunun yerine programlar bittiğinde büyük bir başarı getirecek görevlermiş gibi hissediyorum. Uzun bir dünya turunun ya da dizi çekimlerinin bitişinde her zaman 'Bu kadar büyüdüm. Geliştim. Sonunda biraz daha iyim' diye düşünüyorum. 

CeCi: İlk dönem dizin 'The Three Musketeers' hakkındaki sorular kaçınılmaz. Gelişmene yardımı oldu.
Yong Hwa: Dönem dizisi yeni bir meydan okumaydı.  Halkla ilişkiler takımı geldiğinde yurtdışı programlarını kaçıracak olmama rağmen bunu denemeyi gerçekten istedim ve başladım. The Three Musketeers yapım ekibi Nine dizisinin ekibi ile aynıydı ve olağanüstü bir atmosfere sahipti. Tüm ekipler birlikte iyi bir uyum yakalamıştı bu sayede mutlu bir şekilde final yapabildik. Dizi çekimleri ve yurtdışı konserlerinin aynı zamana denk gelmesi fiziksel olarak çok fazla zorluyordu. İkisi de bittiğinde kendimi biraz garip hissettim. Bir ay geçmiş olmasına rağmen konser verirken kendimi boşlukta hissediyordum.

CeCi: Yakın zamanda Çin'deki Weibo'da 'En Çok Gündemdeki İnsanlar'dan biri olarak seçildin, hayranların geri bildirim ifadelerine göre Mashable '2014'de En Çok Tweetlenen 50 Şarkı'dan biri senindi. 12014 kendinle gurur duyduğun bir yıl olmalı senin için.
Yong Hwa: Şükürler olsun ki çok eğlenceli. Yaşamak için sıkı çalışıyorum. (Güler) Hayranlarla daha kolay iletişim kurabilmek için twitterdayım. Çin'de twitter kullanmak zor bu yüzden Çin'deki hayranlar için Weibo kullanmaya başladım. Sadece twittera ya da weiboya takılıp kalmadan iki ayrı fotoğraf ve iki ayrı yazım tarzı kullanıyorum. Son zamanlarda Weibo'da Çince sözlüğe bağlı kalarak Çince gönderiler paylaşıyorum. Bu öğrenme uygulamaları olan bir süreç.

CeCi: Bu yıl sonunda Jung Yonghwa'nın solo albüm projesi başladı. 'İlk kez' ifadesi derin bir anlam içeriyor olmalı.
Yong Hwa: Hiçbir şey bilmeyen bir çaylak olduğum zamanlar daha ahmaktım ve tüm düşüncelerim meydan okumalarla doluydu. Çünkü o zamanlar hiçbir korkum yoktu. CNBLUE eğlenceli bir hal alırken ve bugün hissettiğimiz ağırlık o zamanlardan farklı.

CeCi: Ağırlık dediğin sorumluluklar mı?
Yong Hwa: Evet. Şimdi kayıtlar bittiği için paylaşımlarım çoktan bitti sıra yayınlanmasını beklemeye geldi. Şarkı yazdığım dönem, uyukusunda ya da rüyalarında konuşamayan bir aslanın avlanması gibiydi. Uyuyup uyanmak ve çok fazla yenmiş abur cubur izleriyle karşılaşmak zaman zaman beni şaşırtıyordu. Çoğu zaman yemek yemediğim halde rüyalarımda abur cubur yiyordum. En önemli şey hafıza kaybı. Bu zaman geçtiğinde bu sıkıntı yerini heyecana bırakıyor. Tekrar iyi geceler uykusu moduna geçiş yapıyorsun. 

CeCi: Senin yaratıcı canlı performansın hayalleri kırmak yerine daha uç noktalarda hassaslık oluşturuyor. 
Yong Hwa: Çalışırken daha hassas oluyor. Bu hassaslık güce dönüşebilir. Bir albüm yapımı sırasında ortaya bir problem çıktığında daha güçlü oluyor.

CeCi: Diğer üyelerle çalıştığın zamanlardan farklı şeyler var mı?
Yong Hwa: Onların bakışlarını üzerimde hissetmediğimde daha rahat olduğunu düşündüm. Eğer solo çıkış yaptıysam, özgürce bir şeyler yapabileceğimi düşünüyorum. Başta özgürlük hissetsem de devam ettikçe her küçük detayı tatmin olana kadar düzelttim. Bu yüzden çok stres altındaydım. Çözüme yavaş yavaş ulaşıyordu ve tüm gece abur cubur yiyordum. (Güler) Kendi işimi yapmak zorundayım. 

CeCi: Duyduğuma göre son albümünde Hongdae yakınlarında bir kafeden ilham almışsın. Bu sefer nasıldı?
Yong Hwa: Çok fazla film izledim. Tıpkı cazibe kopyalamak gibi, öncekilerle aynı olacak şeyler yazmak istemedim. Bu yüzden yeni bir yol inşa etmeye zorladım kendimi. Yan yana, insanların sınırları vardır ve eğer malzeme eksikleri gibi bir durum söz konusuysa elbette bilemeyiz. Her zaman yapılması kolay olmayacak belirli bir konu arayışındayım. Bir albüm hazırlığı içindeyken kendimi A kan grubuna sahip biri gibi hissederim. Bir fikir geldiğinde bir sohbetin ortasında olsam bile kısa bir not alırım ya da yemek yerken, duş alırken böyle bir durumla karşılaşırsam işimi kısa keserim. (Gülüyor)

CeCi: Oo bir okul çocuğu gibi. Birden favori sitelerini merak ettim. Boş vakitlerinde ne yaparsın?
Yong Hwa: İnsanların ne tarz müzikler dinlediğini merak ederim, genellikle Billboard listeleri ve You Tube'u ziyaret ederim.

CeCi: İş dışında bir hobin yok mu?
Yong Hwa: Şarkı yazmak dışında yaptığım bir şey hımm. Bunu yaparsam ne kazanırım? Diğerleri streslerinde uzaklaşmak için hobilerle ilgilenir benim için ise hobiler kullanışsızca geçen uzun zamanları ifade ettiği için daha çok stres olmama yol açan aktiviteler. Ne kadar garip bir bakış açısı değil mi?

CeCi: Ödevlerini bitirmek senin için ilk yapılması gereken şeyler ve karakterinin özelliği.
Yong Hwa: Çok doğru. Bu yüzden bir günün çok kısa olduğunu düşünüyorum. Mümkün olduğunca uyumak zorundayım ama uyandığımda yapacak çok işim oluyor.

CeCi: Bu albümde hangi kısmın sana güç verdiğini düşünüyorsun?
Yong Hwa: Solo hakkında, CNBLUE olarak çok fazla şey yapmak istiyorum ve (başka sanatçılarla) işbirliklerine meydan okumak istiyorum. Düetler sayesinde yeni insanlarla tanışmak ve başlangıçtaki halimi hatırlamak istedim. Rahat yaşam hissi başladığında bunun ne demek olduğunu anladığımı sanmıyorum, açıkçası hala buna alışmaya çalışıyorum. Hala detaylar için diğer insanlara bağlı kalıyorum. Kolay yoldan yaptığım için sadece her şeyin hızlı olmasını istiyorum. Bunu çok fazla yansıtıyorum. 

CeCi: Yaklaşan albümün hakkında ipuçları verebilir misin? (Ç.N/ Röportaj albüm çıkmadan önce yapıldı)
Yong Hwa: Çıkış parçası ve albüme ismini veren One Fine Day. Yeni bir melodi oluşturabilmek için yeni müzik enstrumanları kullandım. Hiphop'dan Rock-Ballad türüne kadar ustalardan olan Yoon Do Hyun, YDG, Verbal Jint gibi isimlerle düet yaptım ve birçok türde denemeler yaptım. Eskiden hep aşk şarkıları yazardım, bundan kaçmaya çalıştım. Değişiklik yapmak istedim. 

CeCi: Bitiş şarkısına bakarsak verdiği his daha farklı
Yong Hwa: Tüm şarkılar benim çocuklarım gibi hissediyorum ve onlarla gurur duyuyorum. Çocuklarım gibi olan diğer şarkılarla kıyaslanırsa onlar(solo albümdeki çocukları) hepsinden sevimli. 

CeCi: Haha. Bir ebeveynin kalp acısı on parmağın bile yandığı acı gibi olabilir.
Yong Hwa: On parmak da altından olsa bile parmaklar sevimli ve güzel olmalı.

CeCi: Her şey bir yana en çok nasıl bir övgü almak istersin?
Yong Hwa: 'Kyaa hiçbir şarkıyı es geçmemek iyi olur' Böyle bir şey duyarsam huzurla uyuyabilirim sanırım. O zaman rüyalarımda Maltese (Ç.N/ Bir köpek cinsi. Yong Hwa'nın köpeği Jjing'in türü) ile boş bir alanda neşeyle koştuğumu görürüm.

CeCi: Yaşamak için çok sıkı çalışan bir adam. İleride nasıl yaşamak istiyorsun?
Yong Hwa: Çoktan 27 yaşına geldim. Bu değerli zaman hızla akıp geçti ve biraz boşa harcandığını düşünüyorum. Pişman olmak istemiyorum bu yüzden inançla yaşamalıyım. Anlamsız bir hayat sürmek istemiyorum. Önce tüm görevleri bitirmeliyim ama hepsinden önce mutlu olmalıyım. Geç uyumalı ve film izlemek için uyanmalı, lezzetli yemekler yiyip (biri tarafından) alışveriş yapmak için zorlanmalı ve Han Nehri'nin yanında bir yürüyüş yapmalı... Bu albümü çabucak bitirmek istiyorum böylece dinlenebilirim.

CeCi: Bu Sevgililer Gününde eğlenmek istiyorum.
Yong Hwa: Hala okulda olduğum zamanlarda, sıraya istiflenmiş çikolata kutularını gördüğümde 'Bunları nasıl taşıyabilirim?' diye gevezelik ederdim. Gereksiz blöfleri ve gururlu olmayı alışkanlık etmiştim. Ama şimdi bir kız arkadaşım olsaydı, çekici bir şekilde bifteğini keserdim ve şaraplarımızı yudumlardık. Ama romantik olmaktan vazgeçeceğim! Sevgililer Günü bir zaman kaybı. Zaman kaybı.

"Başarı ya da başarısızlık önemli değil. Şimdi sıkıca istiflenip daha büyük deneyimler edinme zamanı. Şarkı yazmak, oyunculuk yapmak hatta solo konser vermek bu mutluluğu değişik bakış açılarıyla yaşamak istiyorum. Eğer böyle devam edersem yüksek bir dağa tırmanabileceğim."

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak: cnboicee
Çeviri: unDineee0 yorum:

Yorum Gönder