İMZA KAMPANYASI

FNC Altındaki Ünlünün Borsa Manipülasyonuyla Bağlantısı İddiası, FNC Resmi Açıklaması

FNC Entertainment popüler sunucuyla (*Yoo Jae Suk’la) sözleşme imzalamasıyla alakalı borsa manipülasyonu yaptığı gerekçesiyle savcılık soruşturması altında.FNC borsa manipülasyonu konusundaki son gelişmelere ait rapora göre bir popüler ünlü, yıldız sunucu Yoo Jae Suk’la yapılan anlaşmayı kullanarak hisse senetlerinde çıkar sağladığı gerekçesiyle federal soruşturma altına alındı.

MBC’nin raporuna göre A ve Yoo Jae Suk aynı ajansta çalışma arkadaşı. Geçen sene A’nın, Yoo Jae Suk’un şirketle sözleşme imzalayacağını önceden haber almasıyla 21.000’den hisse satın alıp, sözleşme resmi olarak duyurulduktan sonra hisselerini 27.000’e satarak yaklaşık 2 milyar won kazanç sağladığı öne sürüldü.

Sözleşme dönemi şirketten bir temsilci, 10 kurumsal yatırımcıya 1.1 milyon hisseyi 235 milyar KRW (204 milyon dolar) değerle sattı. Sözleşme imzalanacağı bilgisini kullanarak blok anlaşmaya katılan yatırımcılara kişi başı 10 milyar won ekstra kazanç kaldı. Bir diğer deyişle bir avuç yatırımcı şirketin sözleşme yapacağı tiyosunu aldı ve ucuza aldığı hisselerden yüksek kazanç elde etti.

22 Haziran’da savcılık ofisi A ve iş arkadaşı D’nin evlerinde araştırma ve el koyma işlemi gerçekleştirdi. 

Green Post Korea haber yayını, A kişisini “popüler idol grubun ana vokali” olarak tanımladı.

Finansal Hizmetler Komisyonu ve bir hesap denetim grubunun savcılık ofisine verdiği tiyo ile soruşturma Nisan ayında başladı. Savcılık el koyduğu belgeleri halen incelemeye ve bireysel sorguya devam ediyor.

Savcılık ofisinden bir kaynak “Henüz suçlamalar için erken ama yıldız sunucunun (Yoo Jae Suk) davayla alakası yoktur” açıklamasını yaptı.

FNC’nin konuyla ilgili resmi açıklaması:

“Bu FNC Entertainment’ın hisse senedi ticaretiyle ilgili çıkan habere yanıtıdır.

FNC Entertainment’ın bir Block Deal (Blok anlaşma) soruşturmasıyla ilgili olduğu ve şirket CEO’sunun içeriye bilgi sızdırdığı iddiasıyla yakın zamanda bir haber yayınlandı. Bu kesinlikle doğru değildir. Geçen senenin Temmuz ayındaki blok anlaşmaları yasaya uygun işlem görmüştür ve borsa manipülasyonuyla bağlantısı yoktur.

Federal soruşturma doğrudan FNC Entertainment’la bağlantılı değildir. Şirketle bağlantılı birinin kişisel hisse senedi alım-satımını gerçekleştirirken ortaya çıkan bir yanlış anlaşılma olduğuna inanıyoruz. 

FNC Entertainment elinden gelenin en iyisini yapacak ve gerçeğin ortaya çıkması için soruşturmaya tam anlamıyla yardımcı olacaktır”

***
Görüntülerden FNC binası olduğu anlaşılsa da sözü geçen MBC News haberinde normalde şirket adı görüntülerde flu, kişi isimleri (*haberde Yoo Jae Suk’un adı yok), kişi ayrıntıları verilmiyor

22 Haziran tarihli orjinal haber ve videosu için <TIKLAYIN> 

FNC 2014 yılında halka açıldı. 2015 Temmuz’unda Kore’nin en ünlü sunucusu Yoo Jae Suk’la sözleşme imzalayarak bünyesi altına aldı. Haberdeki tüm bu bilgi ve görüntülerin kendisiyle bağlantılı olduğu zaten açık olan FNC’nin kendisi haberle bağlantılı olduğu açıklamasını yaptı. 

Dispatch sayfasındaki haberin altındaki konuşmadan:

Takipçi yorumu: Ortaya çıkan Dispatch’in (* “popüler idol grubun ana vokali” olan A kişisinin) bir lider hakkında olup olmadığı bilinmiyor.

Dispatch cevap: Lider olduğu rapor edildi.


***
Borsa manipülasyonu nedir: Önceden kurgulanmış işlemler yaparak, borsada alınıp satılan sermaye piyasası araçlarının (örneğin, hisse senetlerinin) fiyatlarını yükselterek veya düşürerek piyasayı yönlendirmek; bu suretle yatırımcılara zarar vermek ve neredeyse bu zarar kadar açıktan para kazanmak ya da kazandırmak anlamına geliyor. Yatırımcılardan önce öğrenilen bilgilerle alım satım yapılması da bir çeşit manipülasyon işlemi olarak adlandırılabilir. 
Manipülasyon ve manipülatif amaçlı spekülasyona dayanan işlemlerdeki kötü niyetin ispatı kolay değildir. 
Manipülasyon, tüm borsalarda yasaktır ve bunu yapanlar için hapis ve para cezaları vardır.
***

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!

İngilizce çeviri: DJ Pri @ChocopieK & moonrok  
TR çeviri: cg208 @TurkishBoice 

0 yorum:

Yorum Gönder