İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) Jonghyun'la Resmi SPARKLING NIGHT İnternet RöportajıSoru: Sparkling Night albümünün çıkış parçası swing tarzda olan Moonlight Swing'di. Bu beklemediğimiz bir tarzdı.

Jonghyun: Ben de beklemiyordum bu yüzden ilginç oldu zaten (LOL) Bestecisi batılıydı. Ben böyle bir şarkı yapamazdım bazı şeyler DNA'nıza kazılı olmalı.Swing tarzı Japonya'da ünlü olmayabilir ama Kore'de  JYP'nin, herkesin kareokede söylediği oldukça popüler olan şarkısı Swing Baby bu tarzda bir şarkı bu yüzden swing tarz oldukça ünlüdür.

Soru: Sözler çok romantikti. Peki sen romantik biri misin?

Jonghyun: Evet oldukça romantiğim (LOL) Şakıda bahsedilen şeyleri söz olarak yazmak gerçekte yapmaktan daha az utanç vericiydi aslına bakarsanız. Bence her erkeğin içinde biraz vardır.

Soru: Kızların hayallerini gerçekleştiren tarzda bir erkek misin?

Jonghyun: Evet. Kız arkadaşım ne isterse onu yaparım. Bu önemli değil midir? Eğer hoşlandığım biri varsa onun nasıl birinden hoşlandığını araştırırım. Eğer sessiz sakin birinden hoşlanıyorsa ağırbaşlı olurum ama neşeli tiplerden hoşlanıyorsa espiriler yaparım. 

Soru: Kendini değiştireceğini mi ima ediyorsun?

Jonghyun: Evet bu doğru. Her şeyi yaparım

Soru: Moonlight Swing klibinde gitarın yoktu ve bize dans yeteneklerini gösterdin. Bu da şaşırtıcı bir diğer unsurdu.

Jonghyun: O dans değildi! Sadece ritimle sallandım. Klipte dans eden iki dansçı vardı ama ben dans etmedim, ben sadece sallandım! (LOL) Klip içibn hazırlanan set muhteşemdi ve ben de kendimi muhteşem bir adam olarak hissederek şarkı söyledim. Oldukça iyiydi değil mi? Düşündüğümden daha eğlenceli vakit geçirdim.

Soru: Albümde Moonlight Swing de dahil olmak üzere 5 şarkı başka bestekarlar tarafından bestelendi, 4 şarkıyı sen besteledin ve Yutaka Ozaki'nin şarkısı I Love You'yu coverladın. Aslına bakarsan albümün senin tarzını yansıtan blues tarzda havalı şarkılarla dolu olacağını düşünüyordum ama sen birçok tarzı denedin. 

Jonghyun: Blues şarkılar olsa da beklenmedik bir düzen/albüm olmadı mı? Benim bestelediğim şarkının melodisi bandin tarzından biraz farklı. CNBLUE bir band olduğu için ister istemez bir bandin çalabileceği bir şarkı yapmaya çalışıyorum. Ama solo albümde beste yapmanın yepyeni bir yanı ile yüzleşip normalden farklı hedeflerle çalışmak tazeleyiciydi. Band için beste yaptığımda her detay için üyelerle konuşmak zorundaydım ama solo albümde her istediğimi kendi başıma yapmak çok rahattı. (LOL) Şarkı yazarken başka birinden fikir aldım, başkalarının yardımlarını kabul ettim, daha önce tanışma şansı bulamadığım insanlarla tanıştım ve daha önce denem şansımın olmadığı müzik tarzlarını denedim. Ama şu bir gerçek ki solo albümümü yaptıktan sonra bandle birlikte olmadığım için çok yalnız hissettim. 

Soru: Solo olarak Jonghyun ne tarz bir sanatçı?

Jonghyun: Kendimi solo bir sanatçı olarak düşünmüyorum. Bandde olmakla solo olmak arasında hiçbir fark yok. Ben sadece müzik yapmaktan keyif alıyorum. Evde gitar çalarken de sahnede gitar çalarken de aynı derecede zevk alıyorum ve hiçbir zaman "Bugün konserimiz var bu yüzden her şeyimi ortaya koymalıyım" diye düşünmüyorum. Ben her zaman her şeyimi ortaya koyarak müziğimi icra ediyorum. Geçen sene Ağustos ayında Japonya'da solo bir hayran buluşması yaptım ve beklediğimden daha çok insan geldi. Bir solo albüm yaptım çünkü insanlarla canlı performanslarda vakit geçirmek istedim hayran buluşmalarında değil. Bu albüm benim için hayranlarla birlikte eğlenebilmek için yaptığım bir çalışma.

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak: GongLee Global
Çeviri: unDineee

0 yorum:

Yorum Gönder