İMZA KAMPANYASI

(Röportaj) Kstyle News - Yaz Ortası Gece Rüyası


CNBLUE'nun Japon büyük çıkışının beşinci yılı kutlamalarının ardından şimdi de gitarist ve vokalist Jonghyun'un solo albüm heyecanı var. 27 Temmuz'da yayınlanacak "Sparkling Night" adlı albümün çıkış şarkısı Moonlight Swing şüphesiz dinleyen herkesi heyecanlandıracak en iyi swing hissinini yansıtan bir melodiye sahip (Ç.N/Swing 1930'lu yıllarda ortaya çıkan biz caz akımıdır. Bu akımın etkisindeki müzikler rahat ve çok sıkı olmayan bir ritim anlayışına sahiptir. 8'lik ölçü kullanır. Tüm bunlarda swing hissini karakterize eder). Daha da fazlası, Jonghyun Ağustos ayında ışıl ışıl sahnesini sergileyip şarkılarını çalacağı bir konser düzenliyor. Hiçbir ekleme ya da düzeltme olmaksızın onunla yaptığımız saf röportajımızı sizlere sunuyoruz.

Solo çıkışını tebrik ederiz. Bu Jonghyun'un CNBLUE'da ortaya çıkmayan bir yanı ama beklediğin bir şey miydi?

Jonghyun: Hayranların tarafından baktığımda kendi başına yaptığı işi görmenin muhteşem olduğunu düşünürdüm. Çok eğlenceli olacak

Peki ya müzik?

Jonghyun: CNBLUE'da hep daha önce yapmadığımız ağır blues melodilerine odaklanırız bu benimkinden biraz farklı. (Ç.N/ Blues, Afrika kökenli bir müzik türüdür. 12'lik ölçü kullanır. Günümüzde icra edilen Elektronik blues, yüksek enstruman hakimiyeti ve güçlü ritim kabiliyetinin yanında iyi bir armoni bilgisi gerektirmektedir) Çıkış parçası Moonlight Swing, swing tarzda ama aynı zamanda blues da içeriyor. Yine de CNBLUE'da şarkılar için çok çeşitli tarzlar kullanırız ayrıca CNBLUE ile tarzları "Tamam şimdi de bu şekilde göstereceğiz" diyerek tarzları değiştirme cesaretini de gösteririz. Ama benimkinde "Son zamanlarda bu tarz müzikleri seviyorum" diye düşünür daha sonra da bunu yansıtmaya çalışırım

Görünen o ki bu albüm Jonghyun'un gözde şarkıları ya da tarzları ile dolu. Her şeyden önce sen içten içe blues'a yakınsın

Jonghyun: Çünkü ben bir gitaristim, ileride blues tarzda çalacağım diye çok düşünürdüm. Bu benim ilk kişisel albümüm ve kişisel zevklerimi içeriyor. İnsanlar dinlediklerinde ne düşündüklerini duymayı dört gözle bekliyorum, benim için bir gurur bu. Aslında blues tarzını seviyorum. Jam yaptığımda, blues'a kayıyor. (Ç.N/Jam ya da jamming, bir enstrumanla jazz müzik çalmaya denir) Özellikle jam yapmaya çalıştığımda bir anda blues'a dönüşüyor ama herkes de blues tarzı yapamaz değil mi? Ne zaman blues tarzda şarkı söylenmeye başlasa ve melodiler yankılansa liseye, gençlik yıllarıma dönmüşüm gibi hissediyorum.

Blues tarzını lise yıllarında mı benimsedin?

Jonghyun: Genellikle müzik yaparken rock müzikten blues'a geçmek bir duygu yaratır ama bence blues'dan rock'a geçmek alışılmadık bir durumdur. Yine de gitar çalan insanlar arasında benim gibi blues seven ya da aynı fikirlerde olan insanlar olduğunu düşünüyorum.

Blues, çalması ya da düzenlemesi ağır/üzücü bir müzik türü. Bu albüm yoğun/yorucu bir çalışmayı gerektirmiyor mu?

Jonghyun: Hayır, ben öyle düşünmüyorum. (Gülüyor) Belki rahatlamak için dinlenen bazı şarkılar vardır. Röportajlarda bana sık sık "Albüm konsepti ne?" diye soruyorsunuz. Aslına bakarsanız bu albümü yaptığımda konsepti öyle uzun uzadıya düşünmedim. Albümün çıkış parçasının konseptinde önemsediğim tek şey kolay dinlenebilir oluşu, diğer şarkılarla favori tarzlarımda çalınabilir oluşu, alışılmışın dışında bir deneme oluşu ve müzik anlamında birçok meydan okumalar içermesiydi. Aslına bakarsanız konuştuğumuz blues müzik iki yıl önce yapıldı. Ne zaman ilham gelse iPhone'uma kaydediyorum. iPhone'umda nereden baksan yüzün üzerinde şarkı var ama bu albüm için sadece beşi seçildi. 

Her durumda iPhone'una kayıt yapıyor musun?

Jonghyun: Havaalanı tuvalettlerinde şarkı bile söylüyorum. (Gülüyor) Bu albümde de tuvalette kaydedilmiş bir şarkı var. Aslında bu albüm için bir şarkıya daha ihtiyacım vardı ve ya bu yüz şarkı arasından birini seçip onu tam bir şarkı olarak düzenleyecektim ya da yepyeni bir şarkı yazacaktım. Geçtiğimiz Mayıs ayında Nagoya konseri bittikten sonra tuvalete gittim ve "La la la~" diye mırıldanıyordum, iyi hissettirdi. Hemen melodiyi kaydettim ve otele döndüğümüzde gitarla çaldım. Ayrıca sık sık havaalanında söz de yazarım. Vaktimizi boşa harcayamayız değil mi? Avrupa'dan döndüğümüzde sırf vakit geçirmek için uçakta söz yazdım ve tam bir şarkıyı bitirdim. 

CNBLUE için şarkı yapmak ile solo albümün için şarkı yapmak arasındaki fark neydi?

Jonghyun: İkisi için de söz yazarken bir belirleyici, standart ya da kaygı yok. Moonlight Swing hakkında soruyorsanız öncelikle farklı tarzda sözlere sahip. "Tıpkı Peter Pan gibi stres altında bile hiçbir şeyden endişe duymadan etrafımızdaki her şeyden keyif alalım" hissi veren sözlerle bir aşk şarkısı olmasını istedim daha sonra bunu biraz daha dinleyip şarkının eksiklerini yeniden düzenledim ve son olarak bunun çıkış parçası olmasına karar verildi. Bu tarz bir şarkıyı CNBLUE için yapmaya çalışmak biraz zor olabilirdi. Bir band için müzikal açıdan zorlayıcı olabilirdi.

Kendi müziğimi yapacağım. Bu tıpkı bir hobi gibi ve ben eğleneceğim.


Solo çıkışın planlandığında bunu zamana mı yaydın?

Jonghyun: Geçen yıl dizi ve eğlence programlarıyla dolu bir takvimim olduğu için oldukça yoğundu, bu yıl her şeyi yavaşça yapabileceğimi düşündüm. Bu yüzden yılın başından beri üyeler şakayla karışık "Neden çalışmıyorsun? Hepimiz solo aktivitelerde çalışacağız sen ne yapacaksın?" diyorlardı. Ben de "Hayır, geçen yıl çok yoruldum bu yıl biraz dinlenmek istiyorum" diye cevap veriyordum. Ama bir Şubat günü ofisimden başkanı aradım ve "Çalışmıyor muyum? Albüm yaza çıkamaz mı?" diye sordum o da bana "Hazırlanmak için yeterli vaktin yok" dedi. Başkana iPhone'daki şarkıyı gösterip "Başka şarkılar da var" dedim. Şarkı, CNBLUE için yapılanlardan nispeten farklı bir imaj çiziyordu. Kabul edilebilir kadar iyi değilse ne yapmak istiyorsun? İşte o an  başka bestecilere danışarak şarkıyı daha iyi hale getirebilir miyim diye sordum. Mesea "Moonlight Swing"de de başka bestekarlardan yardım istedim. Başka bestekarlardan yardım almazsam yapamayacağımı düşündüm. Daha sonra solo albümümü yapmaya başladım bunu yaparken de müzik çalıştım ve bundan keyif aldım.

Bundan uzun zaman önce hiç solo albüm çıkarmak isteyeceğini hissediyor muydun?

Jonghyun: Hayır hem de hiç~ Hiç solo çıkış yapacağımı düşünmemiştim ama şirket sürekli "Ne zaman yapacaksın?" diye sorup duruyordu ben de "En doğru zamanda bitireceğim" diyordum. Blues türde olan şarkı iki yıl önce yazılmıştı. Ama iPhone'umdaki 100 şarkı arasında 10 tanesini ben kaydetmedim. 

Solo çıkışın hakkında diğer üyeler neler söyledi?

Jonghyun: "Bir solo albüm yapıyorum ayrıca Ağustos'ta da konserleri olacak" dediğimde Minhyuk "Ben senin için bateri çalarım" dedi. Aslında dizi çekimleri ile meşgul olduğu için bateri çalamıyordu. Jungshin "Senin için söz yazarım" dedi ve Yonghwa da "Birlikte bir şarkı yapalım" dedi ama "Çocuklar albümü Kore'de yayınlamıyorum" dedim. Ama bakarsınız Kore için gönüllü olurum (Gülüyor) Bunun için minnettarım.

Yine de, diğer üyelerden hiç destek almadan kendi yapımcılığını yaptığın bir albüm mü oldu?

Jonghyun: Sanırım kendimi hiç bir yapımcı olarak düşünmedim. Bir yapımcı, müziğin kedisi için birçok şeyi bir araya getirir ama benim sadece kendi başıma müziğimi yapıyorum. Bir hobi ya da eğlenmek için yapılan bir şey gibi

Şarkıcı-söz yazarı hissi var sanırım, değil mi?

Jonghyun: Hayır böyle bir his yok. "Müzik hayattır" görüşünü benimsemiyorum ama gitarı hobi olsun diye çalıp bundan zevk alanlarla aynı gemideyim. 

Geçen yılki hayran buluşmanda da "Müzik bir iş değil, bir hobiye dönüştü" demiştin. Ne zamandan beri böyle hissediyorsun?

Jonghyun: Üç yıl öncesinden beri. O zamandan beri "Ben bir gitaristim. Hayatıma bir rock müzisyeni olarak devam ediyorum" diye hissediyorum. Aynı zamanda başka müzisyenlere de bestekar olarak şarkı yapıyorum. Ama konu işe geldi mi aşırı stres altına giriyorum. O zaman aşırı stres yaşarsam tamamen gitar çalmanın zevkine varabilirim ve bu fikri benimsedim. O zamandan beri "Müziği iş olarak nitelendirmeyi bırakacağım" diye düşünüyorum. 

Yani şimdi müzik yapmaktan zevk alıyorsun?

Jonghyun: Evet. Eskiden sahneye çıktığımda "Bugün en iyi halimi ortaya koyacağım" baskısı hisseder ve en ufak hatamda "Bu en kötüsüydü" diye düşünürdüm. Ama şimdi bir hata yaparsak gülüyoruz. Müziği sınırlandırmamak iyi bir fikre dönüştü. 

Bir aktör olmayı da hobi olarak mı görüyorsun?

Jonghyun: Evet, tabi ki. Onu da bir iş olarak düşünmek istemiyorum

Peki sana "Mesleğin ne?" diye sorarsam?

Jonghyun: Ben de "Benim bir mesleğim yok ben gitar çalıyorum" derim. (Gülüyor) Gitar çalmayı, müzik yapmayı, oyuncu olmayı, balık tutmayı ve snowboard yapmayı seviyorum ve hepsini eğlenmek için yapıyorum. Bu yüzden hepsi bir hobiye dönüştü. Geçenlerde bir dil balığı yakaladım. (Gülüyor)

Busan'da büyüdüğüm için benim için romantizim=denizMoonlight Swing, ay ışığı altında hayallerin gerçek oluşunu anlatan bir şarkı. Senin şu an ki hayalin ne?

Jonghyun: Hayalim, havalı görünüşlü normal bir insan olabilmek. Belki saçmasapan bir hayaldir... Müziğe başlamamdaki sebep de havalı görünmekti zaten. Ne yazık ki iyi görünmekle havalı olmak farklı şeyler. İnsanlar genelde iyidirler ama aynı zamanda iyi bir figür de var mı? Mesela, Eric Clapton. Yani çok sıcak görünse de görünmese de "Ona sarılmak istiyorum" diye düşünürüm. Konserleri boyunca, sahnede çalarken ya da sahne dışında hep iyi bir insan olarak görünüyor. Ben de böyle olmak istiyorum.

Samimi olmanın yanında biraz hoş görünüş de ideali değil mi?

Jonghyun: Evet, bu en iyisidir. Richie Kotzen (Mr. Big'in eski gitaristi) de harikadır. Hem hayatındaki eğlence kaynağıymışçasına müzikten zevk alıyor aynı zamanda da havalı.

Bu şarkıda romantik bir yaz gecesi sahnesine imza attın. Lütfen bizimle romantik bir yaz gecesi anını paylaşır mısın?

Jonghyun: Ben Busan'da büyüdüm bu yüzden benim için romantizm=deniz demektir. Çünkü rahatlayabilirsiniz, plaja gidebilirsiniz ve kendinizi kötü hissediyorsanız denize girebilirsiniz. Ben ilkokuldayken akşam üzeri beş buçuk gibi denize inerdik. Hiçbir şey yapmazdık, konuşmazdık sadece güneşin batışını izlerdim. Günbatımını izlerken derin bir duygu yoğunluğu hisseder ve "Bu hayat boyunca sadece bunu görmek için dolaşacağım" diye düşünürdüm. Bu komik bir düşünceydi. (Güler)

Ne zaman bedenini ve ruhunusallayacaksın?

Jonghyun: Düşününce çok eğlenceli. Hayat boyunca sallandım, eğlenceli bir melodi çaldığı zaman dans etmek istiyorum. Klipte de dans ediyorum çok eğlenceliydi. 

Son olarak, bu yaz hayranlarına nasıl parlayacağın hakkında fikirlerinden bahset.

Jonghyun: Lütfen solo konserime gelin. Sizinle birlikte eğlenebileceğim birçok şarkı yaptım. Konserde çalmaya başladığımda parlayacağını düşünüyorum!

Stüdyoda ki röportajda verdiği doğrudan cevaplar ve böylesi havalı bir pozla saf müziğini ve tutkusunu hiçbir düzenleme olmadan kelimelere aktardı. Şimdi bile Jonghyun'un romantik biri olduğunu söyleyebiliriz. Bunu ona söylediğimizde "Teşekkür ederim. Tüm dünyadaki en romantik adam olmak istiyorum" dedi ve güldü. Umarız bu romantik rock sanatçısının solo albümü ve konserini dört gözle bekliyorsunuzdur. 


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak: cnboicee
Çeviri: unDineee

0 yorum:

Yorum Gönder