İMZA KAMPANYASI

[Röportaj] 12.10.2016 EMTG MUSIC Röportajı - Yonghwa Kısmı


CNBLUE’nun 5. Japonya debut yıldönümü, özlemle beklenen 5. albümü ‘Euphoria’

EMTG: “Glory Days”, albüm isim şarkısı ‘Euphoria’ ve önceden yayınlanan single "Puzzle" hep pozitif şarkılar.  "In my head" ile çıkış yaptığınızda birçok ana şarkı çatışma ve huzursuzlukla ilgiliydi. Bu 5 yılda düşüncelerinde nasıl değişiklikler oldu Yonghwa?

YH: Pozitif müzik dinlerseniz sizi iyi hissettirir, değil mi? Artık daha fazla insanın müziğimizi dinleyip mutlu olmasını istiyorum. Önceden bir şeyler istediğim gibi gitmezse bunu şarkıya dökerdim. Şu anda beste yaparken çok mutlu bir ortama sahip olmam büyük rol oynuyor.

EMTG: Albüm başlığı ‘Euphoria’ aynı zamanda “mutluluk” demek yanılmıyorsam.

YH: Çıkış şarkısı “Glory days” bu kadar büyümemizde bize yardım eden hayranlarımıza duyduğumuz minnetin ifadesi. Mesajımız, "Daha da muhteşem bir yere ilerlemeye devam edelim!"

EMTG: Yani “Glory days” CNBLUE’nun BOICE'lara aşk mektubu.

YH: Doğru. “First steps” sözleriyle 2009 yılını, Japonya'ya trenle geldiğimiz zamanı simgeliyor. Japonya'da grup olmakla ilgili çok şey öğrendik. Seyircisi olmayan sokak performanslarına başladığımız zamanı. Ve artık hayallerimiz gerçek oldu. Başarılı ve mutluyuz, çünkü BOICElar bizimleydi. Şarkı gelecekte böyle parlak günleri yaşamaya devam etmeyi istemekle ilgili.

EMTG: Eğer “first steps” sokak performanslarıysa, o zaman “o gün gördüğüm o uzaktaki yer” neyle ilgili? Take me higher'daki "peşinde olduğum yer" ve Royal Rumble'daki "o yeni sahne" gibi sözleri görünce birçok şarkın "bir sonraki adım" üstüne anlaşılan.

YH: Bir sonraki olmak istediğim yer, Tokyo Dome? Herkesi benimle birlikte götürmeliyim.

YH: Japonya'da ilk çıkış yaptığımda sadece şöyle bir büyük hayalim vardı, "Özel jetle dünya turuna çıkmak istiyorum". Başarılı oldum mu olmadım mı, bu kendinize söyleyebileceğiniz bir şey değil... Gayretli bir tırmanış yaptığımızı düşünüyorum, adım adım. Dünya turu gerçek oldu. Tokyo Dome'da konser vermek Japonya'da çıkış yaptığımızdan beri herzaman dilediğim bir şeydi. Bir dağın en tepesini hedeflemek gibi.

EMTG: Junghin’in “Stay with me” şarkısı da hayranlara minnetinizi ifade ediyor. Jungshin, ‘Colors’daki önceki parçan “Daisy”i Yonghwa ile birlikte yazmıştın. Ama bu sefer ortak bir çalışmanız yok.

YH: “Daisy” ve “Stay with me”den hangisini tercih ederdin? “Daisy”i değil mi?

JS: Agh, birini seçemem! Ama yeni şarkı olduğu için “Stay with me”? (gülüyor)

EMTG: JS, şarkının bestecisi olduğundan YH'nın “Stay with me”deki vokalini yönlendirdin mi?

JS: Hayır, YH hyung'a bir şeyi nasıl seslendireceğini söylemek saygısızca olurdu, çizgiyi aşmak olur. (gülüyor)

YH: JS'e, “Senin için bunu söylemen daha iyi olmaz mı?” tavsiyesinde bulunurum, ama şarkıyı söylemez. Kendisi şarkıyı söylemezse şarkı söylerken benim ne hissettiğimi de bilemez!

JS: Ama sana güven vermek için yön veren vokalleri ben söyledim.

EMTG: Yön vermekten bahsetmişken, YH ve JH, kendi şarkılarınızı kendi istediğiniz yönde yapıyorsunuz, değil mi?

YH: Evet. JH bir şarkıda neyin önemli olduğunu bilir. O yüzden tamamen ona bırakırım.

EMTG: Bence “Royal Rumble” sana çok uygun bir karakterde. Ana şarkılar popüler hisleri yaratmak zorunda olmasına rağmen, melodisi ve şarkının kendisi şu anki seni yansıtıyor. Şarkının ritmik tonuna zıt olarak sözler eskiden yazdığındaki gibi huzursuzluk tınısı sergiliyor.

YH: Doğru. Bu şarkı albümdeki favorim. “Royal Rumble” Amerikan profesyonel güreş organizasyonu WWE'de oynanan büyük dövüş oyununu ifade ediyor. Bir dövüşten sonra kazanan ringde kalır ve yeni biri onunla dövüşmeye gelir. 30-40 kişi bunu tekrar eder. Kazansan da tekrar dövüşürsün. Dövüşmeye devam etmek zorundasındır. Bunu küçükken izlemiştim ve zihnimde derin bir etki bıraktı. Ben bile, hepimiz mücadeleye devam etmek zorundayız.

EMTG: Geçen seneki solo promosyonlarında 27 yaşında olduğun için 27 şarkı yazdığını, bir sonraki sene 28 tane yazacağını söylemiştin. Bunu yaptın mı?

YH: Denedim (gülüyor). Çok fazla yazmış olduğum için ilhamımı rahatlatmak istiyorum ve bu sefer bu yıl sadece biraz bestelemek istiyorum.  Daha rahat olmaya karar verdim. Şu ana kadar dizi çekerken bile şarkı yazmaya devam etmiştim. Hep "Hızlı koşmak istiyorum", "Hızlı ilerlemek istiyorum" diye düşünürdüm. Ama artık biraz yavaşlamak ve yazdığım her bir parçayla tek tek ilgilenmek istiyorum.

EMTG: 2 Kasım Makuhari Messe hall'dan başlayarak 30 Kasım Budokan'a kadar bir ay sürecek “CNBLUE 5th Anniversary Arena Tour 2016 - Our Glory Days” konserleriniz ülke çapında düzenlenecek. Şarkı listesini tam gözümün önünde şekillendirdiler (gülüyor).

YH: Kutlamak için özel bir şeyler koymak istiyorum. Yeni şarkı ve aranjmanlar, sahne kurulumu, gibi. Heyecan verici şeylerle geliyoruz, lütfen dört gözle bekleyin!

EMTG: 10-11 Aralık'ta her sene düzenlenen “2016 FNC Kingdom in Japan - Creepy Nights” konseri de olacak. Tüm şirket sanatçıları bir araya geliyor; CNBLUE bize ne tarz bir performans gösterecek?

YH: Bu bir festival olduğu için her seyirci bir CNBLUE hayranı olmayacak. Bu yüzden özünde en iyi şovumuzu sergileyecek vurucu bir şarkı listesi yapmak istiyoruz. Size birinci sınıf bir konser sunacağız!

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Orjinali: emtg music 
İngilizce çeviri: heich_ @JustJYH
TR çeviri: @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder